Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

430 Günlük Süreci Bozduktan Sonra Vermek İstediğim Tavsiyeler

Dopamin Canavarı

Mars Yolcusu
Arkadaşlar beni tanıyan arkadaşlar bilir ki ben geçen ay 430 günlük sürecimi bozmuştum. Evet, 430. günde bile geçmeyebiliyor. Ben bugün bir halt yiyerek 20 günlük sürecimi de bozdum. Yahu koskoca 430 günde bir şey olmadı, yüzlerce tetikleyiciyle karşılaştım belki de. En son herhalde sınav stresiyle yenik düştüm. Ancak 20 gün dayandığım için bu bana dopamin krizi dışında pek zarar vermeyecek, o yüzden kendime güveniyorum. Tek seferde bağımlı olunmaz ancak 2. kez yaparsam işin zorlaşacağını biliyorum. Bunun için kendi geçmişimi inceledim. Beni tetikleyen şey neydi? Hangi konuda hata yaptım? Süreçte ilerleyen dostlarıma tavsiyelerimi ve hatalarımı anlatmak için ve yeri geldiğinde tekrar tekrar okuyabilmek için bu yazıyı yazıyorum. Kısa olacak zaten.

Ben sürece ilk başladığımdan beri ilk 1 ay çok zorlanmıştım ancak sonra irademle atlattım. Bu kalan 400 günü de kaynakları araştırarak, bilinçlenerek tertemiz geçirdim. Bu süreçte genelde tetikleyicilerden kaçmayı seçtim. Flatline evrem hafif oldu, derslerimi gerçekten ileriye taşıdım. Geçen ay yaptığım bir hata sonucu süreç bozuldu. Hatayı söyleyeyim: Gizli tetikleyiciler. Evet, gizli tetikleyiciler de var. Bunlar müziklerin içerisinde geçen sözler bile olabilir, bilinçaltınız algılayabiliyor. O dönemlerde müzik konusunda baya çalkantılıydım. Sürekli tarz değiştirmeye çalışıyordum, tabi bu bir sebep değil belirtiydi. Asıl sorunum bu değildi.

Yaptığım asıl hata bir kıza platonik olarak bağlanmak oldu. Uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar depresif hale gelmiştim ancak ne alkol aldım ne de 1 sigara bile içtim. Hiçbir şey yapmadım. Sadece müzik dinledim, tabi bu müzikler efkarlı da değildi. Modumu yükseltmeye çalıştım her zaman. Ancak kızı stalklamayı bırakamadım. Sosyal medyayı sadece stalk için kullanıyordum.

Bu strese bir de sınav eklenince gerçekten zorlanmıştım. O an sadece biraz bakıp çıkayım dedim ve en sonunda çok pis bir şekilde yenildim.

Peki ben bu aptallığı yaptıktan 20 gün sonra nasıl tekrar yenildim? Bu aslında normal bir dopamin kriziydi, bir de hala platonik sayılırım. Bundan dolayı. Ancak ben yeniden başlıyorum. Sayacımı sıfırladım, temiz bir günlük aldım ve çayımı koydum :)

Size bazı tavsiyelerimi yazmak istiyorum. Üstelik bu konuda fikirleriniz varsa bilgi alışverişi yapmaktan çok memnun olacağımı söyleyeyim.

1- Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız kesinlikle kızlardan uzak durun. Platonik iseniz ya direkt dalın, konuşun. Ya da hiç düşünmeyin, uzaklaşın. Bu gerçekten sizin ruh halinizi zorluyor. Bu hormonal bir şey, karşı koymazsanız yenilirsiniz.

2- Kendinizi müziğe çok kaptırmayın. Aşırı gaza getirmeyen, aşırı da hüzünlü olmayan ortalama müzikler seçin. Sözsüz olursa daha iyi olur.

3- Derslerinize feci şekilde odaklanırsanız stresiniz başka yöne kayacaktır. Tavsiye ederim. Ders çalışmamıştım o gün, vücudum fark etti tabi farklılığı. Ben günde 12 saat masa başında derse zaman harcıyorum normalde. Tabi bu 12 saatin tamamı odaklanma değil. Mesela yemeklerimi ders videosu izleyerek yiyorum, 3 saatte bir 15 dk. mola veriyorum, tuvalet, su falan serbest. Sadece 12 saat boyunca temel ihtiyacım dışındaki her an derse odaklanmaya çalışıyorum. Ancak bu dönemde ben zorlandım, haliyle derse 1 gün ara vereyim dedim. Normalde ara verdiğimde spora giderdim. Kayak, bisiklet falan çok sevdiğim ve enerji harcatan sporlar. Ancak ben yasaktan dolayı çıkamayınca evde boş boş kalınca beynim boş durmadı, hemen o boşluğu kötü düşüncelerle doldurdu.

4- Size değer vermeyen bir kızın arkasından üzülmeyin. Bazıları için zor olabilir fakat sadece kendinizi bilinçlendirin. Boş kalmayın. Odaklanmanızı arttırın. Günlük 1 bardağın üzerinde kafein almayın ki odaklanmanız bozulmasın. Ayrıca siyah çay strese iyi geliyor. Balık yağı kan dolaşımını ve beyni stabilleştirir, sağlık için kullanabilirsiniz ancak biraz pahalı iyi olanları. Eğer balık yağı alamıyorsanız en azından günde 1 avuç fındık badem yemeye çalışın. Çerezcilerde daha uygun oluyor fiyatı.

Umarım sürece devam eden arkadaşlara uyarı niteliğinde bir yazı olmuştur. Yaptığıma pişman değilim, çünkü bu beni daha da hırslandırdı. Bu 430 gün içerisinde kendime çok şey kazandırdım. Şimdi yola çıktığım bir diğer 430 gün içerisinde büyük hedeflerim var. İsteyen arkadaşlarla dertleşebilirim, birileriyle konuşmak size iyi gelecektir. Konuşacak kimseniz yoksa (ya da özel bilgilerinizi gizli hesapla anlatmak istiyorsanız) ben dinleyebilirim. Şimdiden hepinize başarılar sürecinizde.

Not: (Bu aralar çok fena yemek yiyordum, ama meyve ile sorunu çözdüm. Belki yemekle de alakalı olabilir bu.)

Moderatörün son düzenlenenleri:

MİKE

Yeni Fapstronot
Selam dostum adına üzüldüm ancak bir milyonuncu günde de olsan eğer yanlış yaparsan tuzağa geri dönersin. Senin temel hatan neydi yani neden geri döndün, geriye dönük gözlemlerin seni nereye ulaştırıyor.(mesela ben geçenlerde sporcu kadınları izleyip oraya doğru sürüklendiğimi hissettim ve direkt önlem aldım kitabın gerekli kısımlarını okudum)

srjhda

Ay Yolcusu
430 gün...12 saat çalışma...
Sen çoğu kişinin isteyipte yapamadığı şeyleri yapmışsın,tebrik ederim.Tavsiyelerini uygulayacağım

Dopamin Canavarı

Mars Yolcusu
dostum kaç yaşındasın, bir de sürecinde şeker kullanıyor muydun ?
İlk başlarda şeker değil de kola içiyordum baya. Günde 1 litreyi geçtiğim oluyordu. Sürecin 3. ayına doğru azaltma kadarı aldım ve kalıcı olarak bıraktım. Şeker sevmem zaten, nadiren olsa da şekerli tatlıları sadece ev yapımı yerim. Kola baya kötü bir şey. Bu arada 18 yaşındayım 2 hafta önce reşit oldum.

Dopamin Canavarı

Mars Yolcusu
Selam dostum adına üzüldüm ancak bir milyonuncu günde de olsan eğer yanlış yaparsan tuzağa geri dönersin. Senin temel hatan neydi yani neden geri döndün, geriye dönük gözlemlerin seni nereye ulaştırıyor.(mesela ben geçenlerde sporcu kadınları izleyip oraya doğru sürüklendiğimi hissettim ve direkt önlem aldım kitabın gerekli kısımlarını okudum)
Temel hatam platoniği sürekli düşünmekti. Bu benim enerjimi sömürdü, dolayısıyla tuzaklara karşı enerjim kalmadı. Ayrıca sınav stresi de yüklenince farkındalığım azaldı bir an.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6