Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

+90 Günden Notlarım

Oktay1071

Yeni Fapstronot
Katılım
16 Nis 2021
Mesajlar
5
Tepki puanı
18
Puanları
4
Merhaba dostlar,

Bugün krizleri nasıl atlattım, nasıl sürecimde 90 güne geldim bunun hakkındaki deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu bilmelisin, krize girmek ya da girmemek bizim elimizde olan bir durum. Krizlerimi analiz etmeliyiz. Hangi saatlerde, hangi günlerde, hangi ortamda, hangi koşullarda krize giriyoruz bunu anlamalıyız. Krizler genellikle akşam geç saatlerde daha fazla geliyor.

Özellikle 23.30 dan sonra gruplarda daha çok kriz mesajları görmeye başlıyoruz. Saat 23.00'dan sonrası benim için ölü zaman. Bu saatten sonra faydalı bir şey yapamıyorum, yapsam da verimli olmuyor. Ayrıca quitzilla uygulamasından kendi relapslarımı takip ettiğimde, %90 oranında 23.00 dan sonra relaps olduğumu fark ettim. Bunun için 23.00 dan sonra uyumaya çalışıyorum.

Sabah da daha erken kalkmaya çalışıyorum.
Hangi günlerde krize giriyoruz bu da önemli. Genellikle işimizin/ okulumuzun olmadığı günlerde ve bir sürecimiz kaç gün sürüyorsa döngü tamamlandığında daha çok krize giriyoruz. Örneğin genellikle 7 günde bir relaps oluyorsanız ve bu Pazar günü oluyorsa. Pazar günlerinde daha dikkatli olmalısınız.

  • Hangi ortamda ve hangi koşullarda krize giriyoruz?
  • Banyoya telefonla girdiğimiz zaman mı?
  • Duş alırken müzik dinlemek için yanımıza telefon almıştık değil mi?

Krize girdiğimizi fark etmek önemli. Krize girdiğimiz zamanlar sürece başlama nedenimizi unutabiliyoruz. İrrasyonel düşünceler bize mantıklı gelmeye başlıyor. Bunun içim sağlıklı düşünebildiğimiz zamanlarda krizde ne yapmalıyız bununla ilgili notlar alabiliriz. Krizlerde bu notlardan faydalanabiliriz ya da kriz grubuna yazmakta bizim için iyi olabilir.

Peki krizlere nasıl daha seyrek girebiliriz ve krizlerin şiddeti nasıl daha az olabilir? Bununla ilgili youtubedaki videolarda ve blogdaki yazılarda da birçok bilgi var.

Bu konuda benim söyleyebileceklerim şunlar: Sürecimizin kalitesini ne kadar arttırırsak bununla ters orantılı bir şekilde daha az krize gireriz ve krizlerimizin şiddeti daha düşük seviyede olur. Sürecimizin kalitesini arttırmak için PMO bağımlılığımızla birlikte diğer yapay dopamin kaynaklarından da kurtulmalıyız. Şeker, oyun, sosyal medya ve tüketim bağımlılığı bizlerde anlık hazzı yükselten fakat uzun vadede mutsuz insanlara dönüşmemize neden olan bağımlılıklardır. Bağımlılıklarda bir maddenin kullanımı ya da bir davranış, durum diğer bağımlılığı tetikleyebiliyor. Kahve içince sigara canı çeken biri gibi strese girince PMO ile stresten kaçmakta bizim için bir kaçış yolu olabiliyor. Burada da canımızın neden PMO yapmak istediğini düşünmemiz ve bunu not almamız faydalı olacaktır. PMO'yu istememize neden olan 3 sebep:
  1. Stres
  2. Can sıkıntısı
  3. Boş zaman
Sizde belkide bu sebepler nedeniyle krizlere giriyor olabilirsiniz. Örneğin stres nedeniyle krize giriyorsanız, strese girmenizin nedenini analiz edin. Sizi strese sokan şeyleri yazın ve bunların sizi strese sokması doğal mı bunu sorgulayın. Benim sürecimde 90 güne ulaşmamdaki neden strese girmemem değil. PMO'nun strese karşı çözüm yolu olmadığını anlamamdı. Stresimle doğal yollar baş etmeye çalıştım. Kitap okuyarak, meditasyon yaparak, spor yaparak ve günlük tutarak stresle baş etmeye çalıştım. Bağımlılıklarımız beynimiz uyuşturan birer araçtır. Bu uyuşukluk hissiyatı geçince tekrar gerçek problemlerle baş başa kalırız ve tekrar bağımlılıklarla sorunlarımızı bastırırız. Bu bakış açısıyla bakarsak sürecimizin kalitesi artacaktır ve krizlerde daha başarılı olacağız diye düşünüyorum.

Sürecimde başarılı olmamdaki bir başka husus ise hayatımı PMO'ya odaklamamamdı. İlk sürecim 30 gün sürmüştü. Relapsimi analiz ettim ve bu sürecimde gün saymamaya başladım, günlük tuttum, insan ilişkilerimi geliştirmek için çaba gösterdim. Sizde kendi eksiklerinizi bulun ve bunları gidermek için çaba gösterin. Özellikle gün saymak, hep PMO'yu düşünmemize sanki hep PMO'ya karşı savaşıyormuşçasına bir hissiyata bizi sürüklüyor. Bu şekilde irademiz daha çok yoruluyor. Günleri siz saymayın Quitzilla gibi uygulamalar saysın.

Şunu da belirtmeliyim ki kendi çabalarımızı bir noktaya kadar sürecimizde ilerleyebiliyoruz. Bunun için eksik olduğunuz noktalarda soru sormaktan, sıkıntılarınızı, ifade etmek istediklerinizi guplarda paylaşmaktan çekinmeyin. Gruplarda sadece okuyan değil yazan olursanız grupların size çok daha fazla değer kattığını göreceksiniz.

Akademi'nin bize sunduğu hizmetlerden mümkün oldukça faydalanın. Blogdaki yazıları okuyun, youtubedaki videoları izleyin. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bununla ilgili listeler var onlardan faydalanın. Akademi'nin çıkardığı kitapları okuyun, hiçbirini okumadıysanız öncelikle PBKY kitabını okuyun. Pornografiye karşı bakış açınızı değiştirecektir. Ben irade kampına katılmıştım sürecime çok faydası oldu. Psikolog seanslarından faydalandım. Bunun da çok etkisi oldu. Kısaca imkanınız olduğu ölçüde hizmetlerden faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Ödediğiniz ücretlerin karşılığını fazlasıyla alacaksınızdır.

Kendize iyi davranın 🤚🏽
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst