Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Akıcı Konuşma İçin Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Nofapci Vezir

Jüpiter Yolcusu
Merhaba arkadaşlar insanlarla konuşurken yer yer duraksadığımı ve diyecek bir şeyimin olmadığını hissediyorum, âdeta dilim düğümleniyor. Neticede kesik kesik bir konuşma oluyor. Bilhassa kızlarla konuşurken bu oluyor. Kitap okuduktan sonra veya diksiyon çalışması yaptıktan sonra zihnimin açıldığını, daha akıcı konuştuğumu farkediyorum ancak bunu daha kalıcı hâle getirmek için ne yapmalıyım?

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Konuştukça, diksiyon çalıştıkça, kitap okudukça geçiyor diye düşünüyorum. Karşı cinle konuşmak ise heyecanımızdan, büyüttüğümüzden dolayı. Atıldıkça heyecan kalmayacak, erkek arkadaşlarınla konuşur diye rahatça konuşabileceksin.

Ama pelteklik veya beyinde genetik bir sıkıntı söz konusu olursa çözümü farklıdır.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Merhaba arkadaşlar insanlarla konuşurken yer yer duraksadığımı ve diyecek bir şeyimin olmadığını hissediyorum, âdeta dilim düğümleniyor. Neticede kesik kesik bir konuşma oluyor. Bilhassa kızlarla konuşurken bu oluyor. Kitap okuduktan sonra veya diksiyon çalışması yaptıktan sonra zihnimin açıldığını, daha akıcı konuştuğumu farkediyorum ancak bunu daha kalıcı hâle getirmek için ne yapmalıyım?
Aynısı bana da oluyor ama iki tane samimi arkadaşım ile konuşurken ise akıl almaz şeyler söylüyor ve akıcı konuşuyorum . Diksiyon ve hitabet alanında gelişmeye çalışacağım bende. Bunun bilgi ile ilgisi yok galiba. Karşı cins için heyecan veya yüksekte görme bence de temel sebep ki bende de var yani( kolay kolay kırılacak cinsten değil) . Tanımadığım erkekler içinse ortam oluştukca sıkıntı olmuyor. Kitap okumak ve film izlemek en çok geliştiren etken.

bwasd

Ay Yolcusu
Yazı yazmak, günde 3 sayfa hızlıca aklından geçen cümleleri yaz tutarlı olmaları gerekmez. Eski zamanlarda entelektüellerin yaratıcılıklarını arttırmaları için kullanmış oldukları bir method bu. Bir de sesli kitap okumak. Ama kitap okuduktan sonra üretmek için yazmak gerek. Bunları uygularsan bir ayda nelerin değiştiğini görürsün.

Nofapci Vezir

Jüpiter Yolcusu
Yazı yazmak, günde 3 sayfa hızlıca aklından geçen cümleleri yaz tutarlı olmaları gerekmez. Eski zamanlarda entelektüellerin yaratıcılıklarını arttırmaları için kullanmış oldukları bir method bu. Bir de sesli kitap okumak. Ama kitap okuduktan sonra üretmek için yazmak gerek. Bunları uygularsan bir ayda nelerin değiştiğini görürsün.
Daha yeni aklıma günlük yazmak geldi, dediğin gibi yazı yazmak da çok faydalı

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Atılmadan geçecek gibi değil be albayım. ;)
Evet doğrudur atılmadan asla geçmeyecektir ne kadar bilsek te beyin tecrübeye dayanıyor. Kızlarla konuşmayı bir meziyet saymıyorum bu arada. Bence bu normal bir şey. Ama benim sıkıntım şu ; bir kızla konuşmada kızla konuşmayı tercih etmemeyi tercih etmiyorum , bundan korkuyorum. Beynim ise ozguvensiz damgasını yapıştırıyor. Erkeklerde dahi oluyor bu. Güvenemiyorum , sanırım bunun suçlusu ben değilim ama hep dediğimiz gibi çözmek bizim elimizde.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Hayır, aslında tam olarak öyle değil. Konuşurken sanırım asalak kelime kullanmamaya ve düzgün konuşmaya dikkat etmemin de buna etkisi var.
Jig la Thor dediği gibi konuşmaya odaklanma, etkilemeye çalışma içinden geldiği gibi konuş. Bırak ağzından asalak kelimeler çıksın çok kasma biz insanız hata yaparız. Mükemmel bir konuşmacı bile asalak kelimeler kullanabilir, akışına bırak insanların ne dediği ne düşündüğünü umursama herkes bu hatayı yapıyor

The King

Deneyimli Üye
Ya bende de buna benzer bir sorun oluştu bu ara. Anlamsız şekilde bazı dönemler müthişken, bir an geliyor tıkanıp kalıyosun. Ben aslında son dönemlerde yeteri kadar kitap okumuyorum şahsen. Diksiyon mevzusu hikaye bence oradaki meselelere dikkat etmek çok zor ve sıkıcı.

Bunun dışında sesli kitap, sesi kaydederek dinleme, kendini videoya alarak konuşmak... Aslında kendine TAHAMMÜL ETMEK. Zaten videonu izlemek istemeyeceksin yüksek ihtimalle. Biz kendimize tahammül edemiyoruz. Kendini kabullenip, benimsemek için bolca kendinle vakit geçirmeli, kendinden kaçmamalısın.

Yüksek sesle şiir okumak. Şarkı söylemek. Dans etmek... Bağıra bağıra kitap okumak. Sesine tahammül etmelisin çünkü.

Bak sorun nereden kaynaklanıyor diye başladım, yazdıkça cevabı geldi. Zihnin ücra köşelerinde her şeyin bir yanıtı var. İzlediklerimiz, okuduklarımız bunu sağlıyor. Ama kulak ardı ettiğimiz için ve pratik yapmadığımızdan unutuyoruz gidiyor.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Evet doğrudur atılmadan asla geçmeyecektir ne kadar bilsek te beyin tecrübeye dayanıyor. Kızlarla konuşmayı bir meziyet saymıyorum bu arada. Bence bu normal bir şey. Ama benim sıkıntım şu ; bir kızla konuşmada kızla konuşmayı tercih etmemeyi tercih etmiyorum , bundan korkuyorum. Beynim ise ozguvensiz damgasını yapıştırıyor. Erkeklerde dahi oluyor bu. Güvenemiyorum , sanırım bunun suçlusu ben değilim ama hep dediğimiz gibi çözmek bizim elimizde.
Bu hala bana senin bir bahanen gibi geliyor aslında... Tercih etmiyorsun çünkü beceremeyeceğini zannediyorsun, özgüven sorunu.

Ya da çocukken yaşanmaması gereken bir şeyler/olay yaşadın veya etrafından duydukların seni insanlara karşı olan güvenini zedelemiş.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Bu hala bana senin bir bahanen gibi geliyor aslında... Tercih etmiyorsun çünkü beceremeyeceğini zannediyorsun, özgüven sorunu.

Ya da çocukken yaşanmaması gereken bir şeyler/olay yaşadın veya etrafından duydukların seni insanlara karşı olan güvenini zedelemiş.
Olabilir, tam bende ne olduğunu anlamıyorum. Ama kırmaya çalışıyorum ve bu çok zevkli . Bu aralar farkındalık ve gelişimle birlikte bir şeyler oluyor . Bakalım ilerleyen dönemde neler olacak?

Lazkopat

Emektar Üye
Kızlarla konuşmayı bir meziyet saymıyorum bu arada. Bence bu normal bir şey. Ama benim sıkıntım şu ; bir kızla konuşmada kızla konuşmayı tercih etmemeyi tercih etmiyorum , bundan korkuyorum. Beynim ise ozguvensiz damgasını yapıştırıyor.
Daha bugün hiç tanımadığı insanların olduğu sınıfa gidip 5 kızla doğruluk mu cesaret mi oynayıp sonuna kadar eğlenen ben bu mesaja kıs kıs güldü :) Tabi aşşağılayıcı bir gülüş değil. Bugün bunu yapmak ruhani bunalımımı biraz olsun unutturdu.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Daha bugün hiç tanımadığı insanların olduğu sınıfa gidip 5 kızla doğruluk mu cesaret mi oynayıp sonuna kadar eğlenen ben bu mesaja kıs kıs güldü :) Tabi aşşağılayıcı bir gülüş değil. Bugün bunu yapmak ruhani bunalımımı biraz olsun unutturdu.
Ben bunu yapamıyorum işte , zaten başında ezik rolünü vermişim ya . Geçirmişim kafaya kapşonu , konuşmamışım kimseyle. Beni tanımak için insanın görüş alanıma girmesi gerekiyor , ben giremiyorum çünkü . Niye diyeceksiniz şimdi? Güvenmiyorum , ama tam sebebini gene bilmiyorum . Bu şu anda en büyük sorunum denebilir. Ama 1890 hatta 1990 yılında Dostoyevski ve Oğuz Atay'ın bile benzer sorunları olduysa bu birazda toplumla alakalı. Bunu içimi rahatlatmak için yapmıyorum. Kötü hayatım insanlar sayesinde oluşmuştu, şimdi çıkmaya çalışıyorum ve yeniden onların arasında giremem değil mi? Bu gayet normal , kırmak için ise zaman en büyük ilaç olacak.

Lazkopat

Emektar Üye
Güvenmiyorum , ama tam sebebini gene bilmiyorum .
İşte bu da durmu içinden çıkılmaz yapıyor. Bende eskiden böyle değildim. Ancak bu konularda geri planda kaldığımı söyleyebilirim. 12.sınıfa geçtikten sonra içi boş bir özgüvene sahip oldum. Millet ne derse desin garip davranışlar sergilemekten ve garip sesler çıkarmaktan ya da yüksek sesle şarkı söylemekten hiç çekinmiyorum. Yani tam karşılığı olarak: tam bir yırtığım :) Bilmiyorum nasıl böyle değiştiğimi. Bundan 2 yıl önceki halimle aramda çok fark var. Ancak bu kadar neşeli olmanın arkasında bağımlılığın getirdiği bir içsel bunalım var. Umarım geçer.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6