Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Alışkanlık Ve Diğer Konular

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Kıymetli kardeşlerim kıymetli dostlarım, her zaman olduğu gibi söz verdiğimiz üzere yine buradayız :) Yeni forum açılınca takip etmeyi bırakmıştım. Geri dönünce de içimde hep bir yazma isteği oluştu ve dinleyici kalmak istemiyorum sanırım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki alışkanlıklar üzerine pek bir şey bilmiyorum. Ancak diğer konular dolayısıyla doyurucu seviyeye ulaşacaksınız.

Alışkanlık Nedir?​

İlk önce kendimden örnek vermek isterim. Bir ara ajansa kullanırken farkettim ki aylık plan kısmı vardı ve gün gün küçük kutucuklara planlarınızı yazabiliyordunuz. Bende kırmızı hap bilgimi arttırmak için günde 5 blog yazısı ve 5 videoyu oraya yazdım. Her gün 5 blog yazısı okuyup 5 video izledim. Bir kaç gün sonra ne oldu biliyormusunuz? Günlük planımı yapmadığım zaman dedm ki ya ben bir şeyi yapmayı unuttum hemen işime döneyim dedim. Yani bünyem alışmıştı ve yapmadığım zaman sorumluluğumu yerine getirmemiş hissediyordum. Biz de buna alışkanlık diyoruz tabi ki de. Bu günlük hedefi daha da küçültebiliriz. Misal günde 1 sayfa kitap okumak ama HER GÜN okumak. Çünkü bir şeyi sürekli yaptığınız zaman disiplin ya da irade kazanıyorsunuz. Misal günde 10 saat çalışmayı hedef koyarsanız bırakacaksınızdır. Zinciri Kırma! Çünkü irade kas gibidir. Ama 1 saat çalışırsanız devamlı yapabileceğiniz için daha çok getirisi olacaktır. Burda çabuk atladım araya bir şey getiremedim :)

Bağımlılık ve Alışkanlık

Yine kendimden örnek vereceğim. Günde 10 saat telefon kullanmak alışkanlık değil bağımlılıktır. Ah corona be. Okuka gittiğim zamanlar okula telefon getirmez ve bundan rahatlık duyardım. Bazıları kaçak getirip oynardı anlam veremezdim. O zamanlar yararına olanı saymassaz 4 saat felan kullanıyordum.

------------------------------------------------------------

Gençler bu teknoloji kullanımı hakkında bize söylenenler aynı p***o ve sigaradaki gibi değil mi? Sigara için önce içilmesini sonra bırakılmasını destekliyorlar. p***o da da öyle olacak. Ama bu sefer teknolojide biraz ters bu durum. Ben ortaokuldayken bir seminerde mi neydi? Denmişti ki günde 2 saatten fazla oynamayın. Ancak şimdi günde 5 saat canlı ders görüyorum/görüyoruz. Garip.

-----------------------------------------------------------

Son olarak neverfap sürecimden bahsetmek isterim. Açıkçası her gün süreci bozmak en dipse 5 aydan belki de daha fazla en dipteyim. Gün saymayı takibini yapmayı bırakmıştım. Ancak 5 ay olduğunu rahatlıkla diyebilirim. Aralarda 20-10 günlük süreçlerim var sadece o kadar. Köye gelmek fayda eder diye düşünüyordum. Ancak bir kaç gün sonra yaramayacakmış düşüncesi oluştu. Ulan şimdi İstanbul'da olacaktım var ya. Parka gidip kız tavlayacaktım. Mastürbasyonu bırakacaktım ne güzel. Neyse 13 Eylül'e kadar bekleyeceğiz artık. Ama yani gençler cidden BUNALDIM!
Bırakamamaktan ya da başaramamaktan bunaldım. Bir de kardeşim zina falan değil mi diyenler olacaktır. Agnostiğim sorun yok benim için.

Not: Bırakmak için en iyi an şu andır. Şu andan itibaren bağımlı değilsiniz. (PBKY kitabından alıntıdır.) Bu satırları okuyunca büyülenmiştim ve bıraktığımı düşünüp ağlamıştım. Ama büyüydü işte geçti sonra :(

N

neurosoft

Misafir
Bir de kardeşim zina falan değil mi diyenler olacaktır. Agnostiğim sorun yok benim için.
Tanışma görüşme mevzusu çok göreceli... Adam gider tanışır hatta aşık olur, mahrem sınırlarına dikkat ederekten görüşür. Bunu kalkıp zina diye yorumlamamak lazım bence...

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Tanışma görüşme mevzusu çok göreceli... Adam gider tanışır hatta aşık olur, mahrem sınırlarına dikkat ederekten görüşür. Bunu kalkıp zina diye yorumlamamak lazım bence...
Doğrudur hocam. Ancak müslümanlığa bakarsan resmen görücü usulü evlenin diyor. Yani kişiden kişiye değişir. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ben şu şekil düşünürüm öteki şu şekil düşünür. Amma lakin düşünür. E diyeceklerim bu kadar sağolun.

N

neurosoft

Misafir
Doğrudur hocam. Ancak müslümanlığa bakarsan resmen görücü usulü evlenin diyor. Yani kişiden kişiye değişir. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ben şu şekil düşünürüm öteki şu şekil düşünür. Amma lakin düşünür. E diyeceklerim bu kadar sağolun.
Eyvallah. İlkinin ismi Eray olsun. Unutma :ROFLMAO:

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6