Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Amigdala Eğitilebilir Mi ? (Soru)

emre0048

Merkür Yolcusu
Beynimizdeki amigdala'nın korku, endişe,duygular,savaş yada kaç mekanizması, vücudu korumak için acil durum merkezi olduğunu biliyoruz.
Benim gibi anksiyete bozukluğu olan insanların amigdala'sında yanlış giden birşeyler mevcut bunuda biliyoruz.
Peki amigdala eğitilebilir mi ?
Amigdalamızı kontrol etme şansımız var mı ?
İnternette bununla ilgili yazılar mevcut.
Çeşitli egzersizler ile(ki bunlar nefes egzersizleri vs)belli bir zamandan sonra korku duygusu, anksiyete, panik atak gibi durumlarda amigdalamızı sakinleştirecek ve herşey yolunda mesajı verecek bazı şeyler okudum.
Bu mümkün mü ? Yada nasıl yapılabilir?
Sizin görüşleriniz fikirleriniz neler ?

Nirvana

Mars Yolcusu
Hayır eğitemezsin sorun burda zaten amigdala hayvanlarda var olan bir sistem duygusal bellek işleniyor. Ama amigdala nın büyümesini önlemek mümkün. Şizofreni olan tek canlı biz sayılırız. Bunun sebebi amigdala nın gerçek ile hayali tam ayırt edemiyor oluşundan kaynaklanıyor. Mesela film izlerken rüyada vb bunlara tepki vermemiz hatta 31 çekmek bile amigdala nın gerçeği tam ayırt edememesi yüzünden oluyor.
Mesela ben eskiden müzik bağımlılığı oluştu depresyon ile beraber her müziğe göre hayal kurmaya başladım bu durum şuan Türkiye de 1 milyon dan fazle kişiyi etkiliyor. Yani şizofreni değilsin ama şizofreni gibi hayal gücüne göre tepki verip yaşıyorsun. Bu yaptığın şeyin hayal olduğunun farkındasın ama sana zevk verdiği için devam ediyorsun. Bunun da tem çözümü dengeli beyindir. Hep bahsettiğimiz dopamin serotonin ilişkisi burada devreye girer dopamin düşük olursa reseptör ve serotonin baskın olur bu yüzden amigdala çok fazla devreye girmez. Genellikle frontal lob ağırlıklı yaşarsın. Ayrıca şunu söylemeliyim ki dopamin arttıkça noradrenalin sentezlenir. Yani ödül insana stres yükler çünkü beyin bir ödüle sahip olduğunu düşünür ve ona göre bir stres katsayısı alır. Örnek çiftleşme döneminde agresif hayvanlar. Zengin mafyatik insanlar gibi düşünebilirsin. O yüzden gerçeklere yönelirsen 4 -6 ay içinde anksiyete anlamında ciddi ilerleme sağlarsınız....

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
İmkanı yok, insan da diğer canlılar gibi nerdeyse farkımız yok. Bizi ayıran belirli bir şekilde irade sahibiyiz ama bunda da o kadar etkili değiliz.

BloodRien

Yoda
frontal lobu eğitirsen amigdalayı baskıladığını biliyorum
frontal lob insani kısım beyninin ön tarafı
front öğrenirse hayvani kısımlar baskılanabilir
örn ayıdan korkuyorsun
ayıdan nasıl korunabileceğini öğrenirsen daha az korkarsın veya hiç korkmazsın
ama yinede araştırmanı öneririm söylediklerimde hata payı olabilir

shape1
shape2
shape3
shape4