Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bir Şans Daha

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Sevgili arkadaşlar, hepinize merhaba.
Forumu çok uzun bir aradan sonra kontrol ettiğimde yeni bir siteye geçildiğini gördüm. Hemen aynı nick ile kendime bir üyelik açtım ve aranıza dahil oldum. Kısaca kendimden ve sürecimden bahsetmem iyi olacaktır. 13 veya 14 yaşlarında tanıştığım PMO ile bugüne kadar belli sıklıklarla kendime zarar verdim. Ancak üniversite 3. sınıfın sömestr tatilinde ciddi bir şekilde dine döndüm ve gündelik yaşamımı inandığım din üzerine kurguladım. Ve o inanç, cesaret ve azimle yaklaşık sekiz ay PMO ile hiçbir şekilde ilgilendim. Çok ilginç ve muhteşem bir süreçti. Ancak sonrasında eski bazı bağımlılıklarıma(saatlerce oyun oynamak gibi) döndüm, onlar da beni inancımın şekillendirdiği hayatımdan koparıp mutsuz, depresif ve PMO'lu yaşama tekrar döndürdü. Bu durum belki inanamayacaksınız ama yaklaşık üç yıldır devam etmekte ki bir hafta önce doldurduğum Burns Depresyon Ölçeğinde 51 puanı gördüm(bunun anlamı ağır depresyonun başındasınız). Geriye dönüp üç yıla şöyle bir baktığımda zamanını, potansiyelini hatta hayatını boşa harcamış bir aptaldan başka bir şey görmüyorum. Artık içimde bir yerlerde lavlar kaynıyor, faylar kırılıyor bir deprem işaretçisi olarak.

25 yaşındayım, belki bir çoğunuzun abisi ile yaşıtım. Maddi koşullardan dolayı yüksek lisans ve akademiye girme hayallerimi bir kenara bırakmak ve aileme bakmak için çalışmak zorunda kaldım. Çok şükür bunu ilk yıldan başardım. İyi bir işim ve maaşım var(her ne kadar bu maaşı kişisel zevklerim için harcayamasam da). Yani bu süreçte hayatımda iyi-kötü bir takım şeyler oldu ama ben hiçbir zaman hayattan keyif almadım. Ve neredeyse bu olanların tüm sebebi kısmen doğrudan ve dolaylı olarak PMO.

Tüm bunlar artık utanç duymama sebep oluyor. Yanlış anlaşılmasın başkalarından değil, kendimden utanıyorum. Ben özgür,sağlıklı ve inançlı bir birey olarak neden böyle kendisine saygısı olmayan bir insanın yapacağı iğrenç bir şeyi yapıyorum ki. Bunu yapmamak, hayatımı düzene sokmak, kendimi geliştirmek ve depresyondan çıkmak tamamen benim elimde. Bu yüzden mücadeleye tekrar başladım, çok hatalar yapmış ve bunlardan birçok tecrübe edinmiş bir şekilde. Sizlerin arasına katıldım ki bu mücadelede kendimi hem yalnız hissetmeyeyim hem de daha güçlü hissedeyim. Forumda elimden geldiği kadar aktif olmaya çalışacağım günlüğümü de her gün ya da günaşırı dolduracağım. Hepinize bu güzel yolda başarılar diliyorum. Elbet bir gün kazanacağımıza da sonsuz bir inançla inanıyorum.

Edit: Telefondan yazdığım için biraz aceleye geldi sanırım. Önemli birkaç şeyden bahsetmeyi unutmuşum. Öncelikle 17.12.2020 tarihinde başladığımı not düşmeliyim. Yani bugün aslında 4. gün ve ilk gün başlarken aynı zamanda Dr.David Burns'ün İyi Hissetmek adlı kitabına başladım. Yani şuan bir yandan "bibliyoterapi" yapıyorum kendi üzerimde. Bibliyoterapi; adından da anlaşılacağı üzere bu iş için hazırlanmış uygun bir psikoterapi kitabını uygulamalı olarak hayata geçirerek depresyon ve benzeri sorunlarınızı çözmeye yarayan bir terapi türü. Şuan 100. sayfadayım ama bitirmem uzun sürecek gibi görünüyor, çünkü başarılı olabilmeniz için her adımı iyice anlamalı ve uygulamalısınız. Bakalım sonuçlarını görünce size de geri bildirim de bulunacam. Şimdilik etkileri oldukça pozitif.

Son düzenleme:

Loner

Yalnız Adam
Üretken Üye
Başarılar dostum!

kurtuluşasd

Yeni Üye
Dostum umarım başarırsın. Din ile ilgilendiğin 8 aylık süreci biraz açar mısın? O ara nofapte yapıyormuşsun. Açarsan bizler için iyi olur. Teşekkürler

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Dostum umarım başarırsın. Din ile ilgilendiğin 8 aylık süreci biraz açar mısın? O ara nofapte yapıyormuşsun. Açarsan bizler için iyi olur. Teşekkürler

Öncelikle o süreçten önce din ile açıkçası pek ilgim yoktu. Ancak tevafuken Kur'an'ın neden doğru olduğu ile ilgili bazı makaleler okudum. Zaten manevi olarak yıllarca boşluktaydım ve makaleler beni Kur'an'a ve dine yönlendirdi. Namaz kılmaya ve bol bol Kur'an'ın Türkçesini okumaya başladım. Anlamadığım ayetleri araştırdım ve birçok tefsir dersi dinledim. 8 ay içerisinde teoloji ve din felsefesi ile yatıp kalktım diyebilirim. NoFap'i ise hiçbir yerden araştırarak keşfetmedim. Tamamen içgüdülerimle zaten hem fiziki hem manevi olarak kötü bir şey olduğunu biliyordum. Ve bırakma kararını dine yönlendiğim zamanlarda birgün birdenbire aldım. Nasıl olduğunu bilmiyorum, ama ilahi bir destekle hiç aklım o tarafa bile kaymadı. Tetikleyicinin "t"sine dahi bakmadım diyebilirim. Çünkü artık hayatımın bir anlamı ve her sabah yataktan kalkmamın bir sebebi vardı. Aklıma öyle şeyler gelmiyordu, tek amacım varoluş amacımı gerçekleştirmek için okumak, araştırmak ve en önemlisi eylemekti. Kadınlara normal bir şekilde bakıyordum, onları metalaştırmıyordum, küfürü bırakmıştım. En önemlisi saatlerce oyun oynamıyordum, kendimi geliştiriyordum. Geriye dönüp o güzel günlere bakınca özlem duyuyorum ama biliyorum ki hiçbir şey artık o zaman ki gibi olmayacak. Çünkü aradan üç yıl geçti, ben hem karakter olarak hem bilişsel düzey olarak çok değiştim. Artık geleceğe bakmam gerektiğini düşünüyorum. İnşa edilecek bir gelecek, yapılacak bir çok iş var, o tecrübeleri de kullanarak eyleme geçme vakti şimdi.

KLC7

Yeni Üye
Allah muvaffak etsin kardeşim. İnşallah kurtulursun. Bu problemle mücadele etmeyi asla bırakma. Sürekli takipte ol. Bu sayfayı bende yeni keşfettim gördüm kadarıyla bu problemden kurtulmak isteyen programı bırakmadan devam ediyor. 600 gün veya daha fazla olanlar var ve devam ediyorlar. Belki de önemli olan bu sürekliliği yakaladıktan sonrada hayatını planladığın şekilde devam ettirebilmek.

KLC7

Yeni Üye
Yazında günlük doldurmadan bahsetmişsin sayfada o şekilde bi uygulama var mı varsa nereden ulaşabilirim

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Allah muvaffak etsin kardeşim. İnşallah kurtulursun. Bu problemle mücadele etmeyi asla bırakma. Sürekli takipte ol. Bu sayfayı bende yeni keşfettim gördüm kadarıyla bu problemden kurtulmak isteyen programı bırakmadan devam ediyor. 600 gün veya daha fazla olanlar var ve devam ediyorlar. Belki de önemli olan bu sürekliliği yakaladıktan sonrada hayatını planladığın şekilde devam ettirebilmek.
Kesinlikle öyle kardeşim, kötü alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli yolu sürekliliği sağlamak. Elimden geleni yapacağım süreci hiç bozmamak için.Duaların için teşekkür ederim.

Yazında günlük doldurmadan bahsetmişsin sayfada o şekilde bi uygulama var mı varsa nereden ulaşabilirim
Forumun Neverfap günlükleri başlığı altında yeni bir konu açabilirsin.

Targetlock

Satürn Yolcusu
Dr.David Burns'ün İyi Hissetmek adlı kitabına başladım. Yani şuan bir yandan "bibliyoterapi" yapıyorum kendi üzerimde. Bibliyoterapi; adından da anlaşılacağı üzere bu iş için hazırlanmış uygun bir psikoterapi kitabını uygulamalı olarak hayata geçirerek depresyon ve benzeri sorunlarınızı çözmeye yarayan bir terapi türü. Şuan 100. sayfadayım ama bitirmem uzun sürecek gibi görünüyor, çünkü başarılı olabilmeniz için her adımı iyice anlamalı ve uygulamalısınız. Bakalım sonuçlarını görünce size de geri bildirim de bulunacam. Şimdilik etkileri oldukça pozitif.

Seninle başlamadı isimli bir kitap var. Epigenetik psikolojiyle alakalı. Seversin.

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Seninle başlamadı isimli bir kitap var. Epigenetik psikolojiyle alakalı. Seversin.

Not aldım bu kitabı ama sanırım psikolojik rahatsızlıkları genetiğe atıfla açıklıyor. Eğer öylese aynı görüşte değilim ama Jung gibi toplumsal arketiplere atıf varsa mutlaka okurum.

kurtuluşasd

Yeni Üye
Öncelikle o süreçten önce din ile açıkçası pek ilgim yoktu. Ancak tevafuken Kur'an'ın neden doğru olduğu ile ilgili bazı makaleler okudum. Zaten manevi olarak yıllarca boşluktaydım ve makaleler beni Kur'an'a ve dine yönlendirdi. Namaz kılmaya ve bol bol Kur'an'ın Türkçesini okumaya başladım. Anlamadığım ayetleri araştırdım ve birçok tefsir dersi dinledim. 8 ay içerisinde teoloji ve din felsefesi ile yatıp kalktım diyebilirim. NoFap'i ise hiçbir yerden araştırarak keşfetmedim. Tamamen içgüdülerimle zaten hem fiziki hem manevi olarak kötü bir şey olduğunu biliyordum. Ve bırakma kararını dine yönlendiğim zamanlarda birgün birdenbire aldım. Nasıl olduğunu bilmiyorum, ama ilahi bir destekle hiç aklım o tarafa bile kaymadı. Tetikleyicinin "t"sine dahi bakmadım diyebilirim. Çünkü artık hayatımın bir anlamı ve her sabah yataktan kalkmamın bir sebebi vardı. Aklıma öyle şeyler gelmiyordu, tek amacım varoluş amacımı gerçekleştirmek için okumak, araştırmak ve en önemlisi eylemekti. Kadınlara normal bir şekilde bakıyordum, onları metalaştırmıyordum, küfürü bırakmıştım. En önemlisi saatlerce oyun oynamıyordum, kendimi geliştiriyordum. Geriye dönüp o güzel günlere bakınca özlem duyuyorum ama biliyorum ki hiçbir şey artık o zaman ki gibi olmayacak. Çünkü aradan üç yıl geçti, ben hem karakter olarak hem bilişsel düzey olarak çok değiştim. Artık geleceğe bakmam gerektiğini düşünüyorum. İnşa edilecek bir gelecek, yapılacak bir çok iş var, o tecrübeleri de kullanarak eyleme geçme vakti şimdi.
Maşallah dostum. Umarım o mutlu günlerine tekrar dönersin. İnşallah ben de o yola girerim.

Targetlock

Satürn Yolcusu
Not aldım bu kitabı ama sanırım psikolojik rahatsızlıkları genetiğe atıfla açıklıyor. Eğer öylese aynı görüşte değilim ama Jung gibi toplumsal arketiplere atıf varsa mutlaka okurum.
Genetiğe atıf var ama benim daha çok travmatik durumlar için yaklaşımları hoşuma gitmişti.

Eff

Jüpiter Yolcusu
Tekrardan hoş geldin. Bazı fırsatları kaçırsak da önümüzde uzun bir yol var. Fark açılmadan kapatmak gerek. Sürecinde bol şans.

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Tekrardan hoş geldin. Bazı fırsatları kaçırsak da önümüzde uzun bir yol var. Fark açılmadan kapatmak gerek. Sürecinde bol şans.
Hoş bulduk dostum. Evet yıllarımızı heba etmiş, kaybetmiş olabiliriz ama inanıyorum ki o fark kapanacak ve gelecek bizim için daha aydınlık olacak. İyi dileklerin için teşekkür ederim.

Michael Scott

Dunder Mifflin Paper Company
Moderatör
Yeni foruma hoş geldin 😇 Umarım her şey gönlünce olur.Bağımlılıklarda yıl ilerledikçe bırakmak zorlaştırıyor.Fakat bıraktığında insanın üzerinde ki değişim etkisi bir o kadar fazla oluyor.Sürecinde başarılar 🍃

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Yeni foruma hoş geldin 😇 Umarım her şey gönlünce olur.Bağımlılıklarda yıl ilerledikçe bırakmak zorlaştırıyor.Fakat bıraktığında insanın üzerinde ki değişim etkisi bir o kadar fazla oluyor.Sürecinde başarılar 🍃

Hoş bulduk😀. Bağımlılıklar artık köklü ritüeller haline geldi ama biz de bunları ortadan kaldıracak kadar güçlüyüz. Yeter ki kendimize inanıp güvenelim. Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. 🖐

Haggard

Mars Yolcusu
Aramıza hoşgeldin umarım herşey istediğin gibi olur

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
6. Gün bitti.
İlk mesajımda belirttiğim gibi sürece başlarken aynı gün Dr.David Burns'ün İyi Hissetmek isimli kitabına başlayarak, bilişsel terapi ve neverfapi birlikte yürütmeye karar verdim. Açıkçası kısa vadede çok ciddi pozitif etkiler gördüm, bu kadarını beklemiyordum. Düşüncelerimi kontrol etmeye başladım. Öncesinde kendimi aşağı çeken, depresif, umutsuz düşüncelerim vardı. Kitap bana aslında bu düşüncelerin sadece birer bilişsel çarpıtma olduğunu öğretti. Bu mantıksız bilişsel çarpıtmalar beni kötü duygular hissetmeye sevk ediyordu. Bunun sonucunda depresyonun kollarında buluyordum kendimi, PMO'yu da bu hayatta beni mutlu edecek tek şey olarak görüyordum. Ancak birkaç saniye sonra bu zevk geçince daha ağır bir depresyon kollarını açmış beni bekliyordu. Ancak şimdi biliyorum ki, ben aslında değerli ve başarılı biriyim. Bugüne kadar hayatımdaki negatif birtakım şeylere bakıp hayatımın ne kadar berbat olduğunu, bir daha asla düzelmeyeceğini, her şeyin bittiğini düşünüyordum. Geçtiğimiz 6 günde ise kendime basit ve küçük hedefler koydum, bunları başardıkça aslında hiç de düşündüğüm kadar yorgun, bitik ve işe yaramaz bir aptal olmadığımı gördüm. Şimdi geleceğe daha umutla bakıyorum, zihnimdeki sislerin yavaş yavaş dağıldığını hissediyorum. Böylelikle gerçeklik algım çok daha netleşti. PMO'nun zevk vermeyeceğini, gerçek zevk ve mutluluğun tıpkı atalarımızın yaptığı gibi mağaradan çıkıp hayatta kalmak ve ailesine bakmak için avlanmak, meyve toplamak, alet üretmek, buğday ekmek, hasat yapmak, ticaret yapmak, bilinmeyen denizlere açılmak yani bir eylem ortaya koymak olduğunu anladım. Artık ne eylemlerimi küçümsüyorum ne hatalarımı büyütüyorum. Mükemmeliyetçilikten kurtuluyorum, bu bana hata da yapsam bazen kaçamak da yapsam hayatta hep ileriye bakmayı, oraya doğru mücadele etmeyi ve kendimle gurur duymayı öğretti. Mutluluğu dışarıda değil, kendi içimde ve fiillerimde buldum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6