Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bu Sefer Olacak Gibi

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Foruma ara vereceğim ama yazacaklarım bitmiyor ki. Dün kağıda yazdığım yazıyı burada paylaşıyorum.

Bu sefer olacak gibi dediğim çok süreç olmuştur. Ancak napalım umut bağımlının ekmeğidir. Yine bu sefer olacak diye umut ediyorum. Yine umarım bu sefer olur.

Bugün sürecimi bozduktan sonra fark ettim ki bağımlılıktan kurtulmayı tam anlamıyla ciddiye almıyorum. Ancak bundan sonra tam anlamıyla ciddiye alıp kurtulacağım. Bir diğer fark ettiğim şey ise şuydu: Kalkansız bıçaksız savaşa mı gidilir? Benim yaptığım şey tam olarak bu. Hiç bir hazırlık yapmadan neverfapte başarılı olmayı bekliyorum. Neyse, zararın neresinden dönersen kardır. Alacağım önlem çok basit. 2 saatten fazla telefon kullanmamak(daha doğrusu ailem evde değilken olabildiğince az kullanmak) ve günümü doldurmak. Evet oldukça basitmiş. Lanet olsun, kafama denk etmeden farkedebilseydim iyi olurdu. Gerçi 51 günü hayatımda hiç bir şeyi değiştirmeden yapmıştım. Neyse, günde 10 saat telefon kullanıp mastürbasyondan ve tetikleyicilerden uzak durmayı beklemek tamen bir aptallık. Günümü doldurmaya ve telefondan uzak durmaya bakmalıyım. Bir de bilgini de arttır diyenler olacaktır. Yani baya bi neverfap üzerine okuyup video izlediğim için artık baymaya başlayabiliyor. Arttırmayı düşünürsem eğer pbky ı not alarak okurum. Bir de kriz anında güzel köyümde doğa yürüyüşüne çıkmak iyi olacaktır. PMO'ya ayıracak zamanı olmayan biri neden krize girsin ki?

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Üste çıkarmak için bazı aksaklıklar oldu da.

Crawlinq

Ay Yolcusu
Selamün aleyküm arkadaşlar size farkettiğim birşeyi söylemek istiyorum. Süreci bozmamdan hemen önce bir irade zayıflığı yaşıyorum. O zayıflıktan sonra süreç bozuluyor.

Kendimi yetersiz görüyorum. Her zaman yaptığım işler azalıyor. Mesela 5 vakit namazımı eksiksiz kılıyorken iradem zayıfladığı sürede yatsıyı kılmıyorum. Aynı şekilde sabah vaktinde de böyle.

Bu irade zayıflamasının peşisıra da süreç bozuluyor. Bu sıkıntıyı nasıl çözerim? Şimdiden teşekkürler.

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Selamün aleyküm arkadaşlar size farkettiğim birşeyi söylemek istiyorum. Süreci bozmamdan hemen önce bir irade zayıflığı yaşıyorum. O zayıflıktan sonra süreç bozuluyor.

Kendimi yetersiz görüyorum. Her zaman yaptığım işler azalıyor. Mesela 5 vakit namazımı eksiksiz kılıyorken iradem zayıfladığı sürede yatsıyı kılmıyorum. Aynı şekilde sabah vaktinde de böyle.

Bu irade zayıflamasının peşisıra da süreç bozuluyor. Bu sıkıntıyı nasıl çözerim? Şimdiden teşekkürler.
İradeni geliştirerek. Hayatına yeni alışkanlıklar eklemeye çalış. Daha doğrusu irade nasıl geliştirilir araştır derim.

neurosoft

Yoda
Bu sıkıntıyı nasıl çözerim? Şimdiden teşekkürler.
Gerçekten çok iyi bir noktaya değinmişsin. Aşağı yukarı çoğu kişinin süreci bozmasının sebebi senin de yazdığın gibi ruhen gevşeme ve kendini salmanın verdiği can sıkıntısı ve depresyon ile süreci bozmak. Burada kesinlikle motivasyonunu ve özgüvenini koruman gerekiyor. Düşük motivasyonlu anlarında mutlaka yaşadıklarını yazıp çizmelisin ki aslında basit hatalar yaptığını ve bunların üzerine gidebileceğini görerek motivasyonunu arttırabilesin. Yapman gerekenleri yaptıktan ve sorunlarını çözdükten sonra özsaygın kayda değer düzeyde artıyor. Tabii bazen samimi bir dostuna ne hissettiğini ve ne yaşadığını da açabilirsin. İnsanlarla iletişim de aslında faydalı sonuçlar doğurur ki bunu zaten az çok hepimiz biliyoruz. O yüzden iletişim kurmaktan da çekinme. Önemli bir nokta daha var: Gününü pc yada telefon başında, müzikle, oyunla, yemekle çarçur etmek başta çok iyi bir şeymiş gibi gözükse de aslında bir süre sonra seni hiç olmadığın kadar depresif hissettirir. Bundan dolayı iki gününü kesinlikle eşit tutma ve her gün kendi üstüne bir şeyler koy ki fıtratın gereği boşluğa düşmezsin böylece.

ragnar lodbrok

Jüpiter Yolcusu

Hocalar ; irade kavraminin Kuran'da gectigi heryerde fiil olarak geldigini soyluyor. Yani Allah katinda irademizi kullanirsak var imis. Kullanmazsak yokmus. Ben kendim icin konusursam Irade mi gelistirdigim tek yol onu kullanmak ve zorlamak.bununda tek (ve en dengeli) yolu Allah in emirleri. Tabi Allah a karsi sorumluluk bilincim de beni harekete geciren sebep irade etmemi saglayan sebep. Dolayisiyla sebebim gelistikce irademde geliscek. Yani onemli olan iradeyi tetikleyen sebebi gelistirmek bence. Bununda tek yolu bakara suresi ilgili ayetteki gibi Allah a kulluk etmek.

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu

Hocam bir soru sordun benim konu gündemden düşüt yav 😂 Soru Cevap yaparsın bidahakine umarım.

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Bir de gençler çok garip bir kriz geçirdim. Kriz anındayken(bozmaya yakındım diyebiliriz.)kendime dedim ki neden bunu yapayım? Sabredip kazanmak varken neden 5 snlik zevk için kaybedeyim ki? Kendime köleler ordusu kurabilecekken neden anlık hazların kölesi olayım ki? Garip daha önce olmuştu. O zaman neyse devam diyip o düşüncemi dinlememiştim. Ancak şimdi o düşüncemin konuşmasına izin verdim ve kriz atlattım. Cidden Garip.

Crawlinq

Ay Yolcusu
Valla onu bunu bilmem de, cehenneme atılıp kaç defa yandığı halde yine de rabbini bilmeyen ve tanımayan nefse, açlıktan başka diz çöktürecek bir eylem yoktur. Eğer kendi irademizle açlığı başarabilirsek, evelallah gerisi kolaylaşacak. Fakat çok zor nefsi aç bırakmak.

Lazkopat

Jüpiter Yolcusu
Valla onu bunu bilmem de, cehenneme atılıp kaç defa yandığı halde yine de rabbini bilmeyen ve tanımayan nefse, açlıktan başka diz çöktürecek bir eylem yoktur. Eğer kendi irademizle açlığı başarabilirsek, evelallah gerisi kolaylaşacak. Fakat çok zor nefsi aç bırakmak.
Nefsi aç bırakmak mı oruç tutmak mı hocam? Oruç tutmak ise işe yaramıyor da. Galiab sahursuz bir kaç gün işe yarar gibi.

H.arun

Venüs Yolcusu
İnşallah sizlerinde başarı hikayesini dinlemek nasip olur

Tıp Fakültesi

Jüpiter Yolcusu
Yok hocam harbiden işe yaramadı. Yarasaydı ramazanda da asılmazdık herhalde di mi?
Ramazanda şeytanlar zincirlenir diyor hadis-i şerifte.Ama içindeki nefis yine orada.Ben demedim ki ramazanda veya oruç tutarken Nefis yok oluyor,sen de melek oluyorsun.Sadece zayıflıyorlar.Ramazanda bile yapmamızın nedeni işe yaramaması değil yani.İçimizdeki canavar güçsüzken bile ona yenilmemiz.

Crawlinq

Ay Yolcusu
Oruç tutmuyorsun. Sadece belli bir süre su dışında gıda almıyorsun. Bu esnada vücut sindirimle uğraşmadığı için tamire yöneliyor ve beyinde yerleşmiş olan zararlı programları siliyor.

neurosoft

Yoda
Yok hocam harbiden işe yaramadı. Yarasaydı ramazanda da asılmazdık herhalde di mi?
Dürüst olayım :) Ramazanda normalden daha çok fape yöneldim ki bu aslında benim eşekliğim. Yani mideniz boşken derslere sarıp bir şeyler yapabileceğiniz yerde boş kalıyor ve bahane üretiyorsunuz. Bunlarda sizi relapse olmaya sürüklüyor. Bence oruçta ortamı ve bünyenizi çok iyi hazırlayıp vakit kaybetmeden gelişiminize oynamak lazım. Yoksa kanda glikoz/fruktoz, amino asit gibi maddelerin eksikliğinden kaynaklanan stres size ne yapacağınızı şaşırtır...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6