Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hislerimiz Bizi Yanıltabilir Mi?

Shuperman

Ay Yolcusu
Katılım
16 Nis 2021
Mesajlar
15
Tepki puanı
43
Puanları
16
Öncelikle duygularımızın yani hissettiklerimizin her zaman doğru olmayabileceğini kabul etmemiz lazım. Ben böyle hissediyorsam kesin bu şekildedir gibi bizi yanlış yönlendiren bir iç sese sahip olabiliriz. Bu iç ses özellikle 0-6 yaş döneminde bizi sürekli eleştirmiş ya da çevremizde bu profilde yer alan birinin eleştirileri sonucunda onlar artık etrafımızda olmasa da gölgeleri içimizde yer edinmiştir. Bu iç ses bizim her zaman eksik olduğumuzu düşünmemize neden olur. Mesela krizler geldiğinde bak yolunda gitmeyen bir şeyler var. PMO'dan uzak durmak iyi bir şeyse sen niye şu an kötü hissediyorsun gibi söylemlerle köşeye sıkıştırır biz de kontrolü tamamıyla hislere bırakırsak hatalar yapmamızda kaçınılmaz olacaktır. Kısaca hislerimiz bazen bizi doğru yönlendirse de bazen de yanlış yönlendirebilir. Peki bunu nasıl fark edeceğiz? Hislerimizin doğru olup olmadığını bir filtreden geçirmeye ihtiyacımız var. Diyelim ki krizdeyiz ve hislerimiz tetikleyiciye bakmayı, PMO yapmayı arzuluyor. Biz burada bu hissin ne kadar gerçekçi olduğunu var olan somut eylem ve söylemlere bakar algılayabiliriz. Diyelim ki kriz grubundan destek aldık, oradaki insanların bize pmo'nun zararlarından bahsetmesi, krizi yenmek için önerilerde bulunması, bizim tarafımızdan Pmo'nun yanlış bir şey olduğunu, krizi yenmenin daha doğru olduğunu hatırlamamıza yardımcı oluyor ve biz bu yönde harekete geçmiş oluyoruz. Örneğe de baktığımız da bizi harekete geçiren somut eylem ve söyleme yani düşüncelerimiz olduğunda daha doğru hareket edebiliyoruz. Bunun yanında her hissin iyi de olsa kötü de olsa bize iletmek istediği bir mesaj vardır, bunun üzerinde de düşünmek gerekir. Bizim PMO'yu arzulamamıza, pmo'suz kötü hissedeceğimizi söyleyen his ne söylemek istiyor? Somut işaretlere baktığımızda bağımlılık hastası olmamız, içinde bulunduğumuz ortam, duygu durumu, zaman gibi özellikler bizi krize itiyor olabilir mi? Uzun süre pmo yaptığımız için, benzer koşullar ortaya çıktığında biz yine krize giriyoruz.



Sonuç olarak, bazen iyi hissederiz bazen kötü hissederiz. Fakat her zaman hislerimiz bizim faydamıza olmayabilir, öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Örneğin pmo yaparken iyi hissederiz fakat somut eylem ve söylemlere baktığımızda bu bizim için iyi bir davranış değildir. Ya da yoksunluk semptomları şiddetlendiğinde, kriz geldiğinde kötü hissederiz fakat bu kötü hissediş bizim bağımlılık hastası olmamamızdan kaynaklanır ve iyileşmek için kötü hissettiğimiz anları da yaşamak kaçınılmazdır. Kötü hissetsek de verdiğimiz mücadele bizim faydamız içindir. Hislerimizin hepsini doğru kabul etmek kadar, hislerimize yol açan etkenleri hiç düşünmemekte yanlıştır. Kendimizi tanımamız için hislerimizi de tanımamız gerekiyor. Hislerimizin kaynağını anlamlandırırsak bizi kötü hissettirecek şeylerden kaçınabiliriz ya da bu hislerin bize kötü sonuçlar doğurabilecek davranışlara yönlendirmesinden kaçınabiliriz.
 

Coutloff

Yeni Fapstronot
Katılım
9 Ara 2021
Mesajlar
17
Tepki puanı
22
Puanları
4


**
Adı üstünde yahu “his”’

Ne demek istiyoruz peki

“<Her hissettiğini keramet sanma evladım, hipokalemiye bağlı ileusta olabilir mesela> yani gaz sıkışması”

(yeni genel cerrahi çalıştım da belli etmesem bir yerlerim şişer maazallah)

kalın sağlıcakla


..
.
 

Jig la Thor

Mars Yolcusu
Katılım
21 Kas 2021
Mesajlar
63
Tepki puanı
147
Puanları
43
Yaş
19
Konum
İzmir
Aptal Beyin kitabını okumanızı tavsiye ederim. Beynimiz gayet rasyonel gözükürken aslında arkaplanda çok fazla hata yapıyor. Beyniniz her zaman sizi yanıltıyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst