Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İsmek Kursları Hakkında

B

Brock

Misafir
Şimdi bu kurslar hobi amacının yanında birde yetişkinleri vasıflandırmak üzere kurulmuş bir kurs. Ama vasıfsız bir işçiyi düşünün ülkemizde , haftanın 6 günü en düşük 8 saat yol mol derken 10 saat işe gidiyor,birde patron c.tesi mesai yapılcak pazar mesai olcak dediğinde uymak zorunda.
Şimdi bu kursların düzeni ; iş saatleri içinde belirlediğin bir kursta her hafta belli bir gününü orda geçirmek ve devam kurallarına riayet etmezsen sertifika verilmemesi ,ayrıca kayıtsız olduğun bir kursa girmek istediğinde kesinlikle kayıt zorunluluğu olması. Denemiş ve yapamamış biri olarak vasıfsız bir işçinin bu saatlere istisnasız 1 2 ay düzenli devam etmesi imkansız. Ya işinden feragat edicek ve parasız kalıcak daha sonrada parasızlıktan kursa gidemicek daha çok demotive olucak bi işi beceremiyorum diye , yada işine devam edip düzenli kurs saatlerine uyamayıp ne sertifika alcak ne bişey öğrencek ; yani iki türlüde vasıfsız kalmaya devam edicek.

Benim bu zamana kadar fikir edinmeme yetcek kadar ismek deneyimim oldu. Bu kurs merkezlerinde örneğin 15 kişilik bir sınıfsa ; ben çok nadir 15 kişi olduğunu gördüm şahsen , çoğu yetişkin kişi yukarda bahsettiğim sebeplerden dolayı olması gerek muhtemelen devam sorunu yaşadığını düşünüyorum. Ayrıca başladığı işi bitirememenin verdiği demotivasyonsuzlukla vasıflanma umudunun kırılması birinin ;vasıfsız olmasından daha kötü.

Kurs merkezlerinin sistemi çok katı : örneğin boş olduğun bir zaman sınıf 1 kişi de olsa giremiyorsun derse sistemde kayıtlı olmazsan ,hatta kurs merkezinde etüd bile yapamıyorsun uygulamalı derslerde. Dolayısıyla kaçırdığın dersin telafiside yok ;kayıt olduğun hocalarda mecburen "gelmezsen kaydını silerim bak bekleyen var" diyip daha da sıkıştırıyorlar insanı. Dolayısıyla kazanan vasıfsızlık oluyor.

Telefonu açıp "15 milyon için varız" diyen ablada şikayet kaydını "yapcak bişey yok şimdilik idare edecen " özetli maili göndercek kişi için boşuna mesai harcıyor.

Bu sistemi kuran ve vasıfsızlara vasıf kazandırmaya katkı sağlayan kişiyi ellerinden öpüyorum ; ama sanki bu kişi yetişkinlere vasıf kazandırdığını iddia eden bir sistem kurarken sanki ne yetişkin olup sırtında para kazanma kaygısı taşımış ne de vasıfsız olup ta işyerinde az söz sahibi olan birisi olmuş gibi duruyor.
Ama bu hep böyle gitmek zorunda değil di mi ?

"Önerin ne sayın şikayetçi yetişkin ve vasıfsız kardeşim ? Ne yapalım evinemi gelsin hocalar ,veya bakırköy meydanda 24 saat açık sürekli istediğin şeyi anlatan biri olan mi yapalım ? "

1.önerim : akşam kursları çoğalsın özellikle mesleki eğitimlerde. Hobide de çoğalsa iyi olur tabi. Bunun için akşam ders veren hocalarda istihdam edilsin.
2.önerim : kayıt olmadığın derslere boş zamanlarda girmek konusunda esneklik olsun ;eğer sınıf kontenjanı müsaitse ;talep eden üyenin istediği her derse girme özgürlüğü olsun.

Böylece hocalar yetişkin vasıfsız ve heran "iş yetiştircez nere gidion para istemiyon heralde yetişkin değilmisin sen bak senin gibi yüz adam var dışarda ?"diyen patronla "ulan bi kazmaya sap olamadın"diyen kişiye "bak gelmezsen silerim yedeği alırım kursa" demek zorunda kalmaz. Ki gelcek yedekte(eminim büyük ölçüde) ortak kaygıda benle.

Öğrencilerde girmesi gereken ama giremedikleri derslere iki tarafta müsait olduğu zaman girer , en azından başladığı işi bitirmiş olur. Öğrenci o boş günü verimli bir şekilde geçirmiş olur. Eğitimsizliği azalır. Eğitimi arttıkçada daha kolaylaşır hayatı ,kolaylaştıkça dahada artırma imkanı olur eğitimi başkalarınada fayda sağlar ve genel refahın artmasına katkı sağlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Katılıyorum hocam. Düzen çok önemli bir şeydir. Sekteye uğramak insanı kahrediyor. İnsan bir anlığına kendiyle mücadeleye girmeye başlıyor. Dediğiniz gibi kardeşlerimiz Türkiye'de bolca var. Adam bir vasıf ve beceri kazanmaya çalışıyor ama iki tarafın ucu da pis. Bir gelemiyorsun , iki gelemiyorsun ve hevesin kırılıyor. İnsanın kendinden şüphe etmesinin ne demek olduğunu bilirim. "Demek ki yeteneğimiz yokmuş be abi, bizimde durumumuz bu yapacak bir şey yok". İsteyen istediği şeyi yapmak için her yolu dener mi? Bir yolunu bulur muymuş? Birazda biz ittirsek ne olurdu sanki ha? Çağımız bu belirsizliklerin yuvası zaten. İnsanın bilincinden uzaklaşma ve "lan ben neydim acaba" sorusunu bolca sorduğu bir çağ. "Ne yapacağım" sorusuna cevap veremiyor ki adam "nasıl yapalıma" geçsin. Tabii bizde köstek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. "Gelmezsen kovarım ha","kayıtın yoksa giremezsin". Yok, sorun bende! Değil abiciğim işte, sorun seni engelleyenlerde. Bir şeye adım atarken geri çekenlerde.

Neyse dolmuşuz gene! Hayırlı akşamlar dilerim.

B

Brock

Misafir
Katılıyorum hocam. Düzen çok önemli bir şeydir. Sekteye uğramak insanı kahrediyor. İnsan bir anlığına kendiyle mücadeleye girmeye başlıyor. Dediğiniz gibi kardeşlerimiz Türkiye'de bolca var. Adam bir vasıf ve beceri kazanmaya çalışıyor ama iki tarafın ucu da pis. Bir gelemiyorsun , iki gelemiyorsun ve hevesin kırılıyor. İnsanın kendinden şüphe etmesinin ne demek olduğunu bilirim. "Demek ki yeteneğimiz yokmuş be abi, bizimde durumumuz bu yapacak bir şey yok". İsteyen istediği şeyi yapmak için her yolu dener mi? Bir yolunu bulur muymuş? Birazda biz ittirsek ne olurdu sanki ha? Çağımız bu belirsizliklerin yuvası zaten. İnsanın bilincinden uzaklaşma ve "lan ben neydim acaba" sorusunu bolca sorduğu bir çağ. "Ne yapacağım" sorusuna cevap veremiyor ki adam "nasıl yapalıma" geçsin. Tabii bizde köstek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. "Gelmezsen kovarım ha","kayıtın yoksa giremezsin". Yok, sorun bende! Değil abiciğim işte, sorun seni engelleyenlerde. Bir şeye adım atarken geri çekenlerde.

Neyse dolmuşuz gene! Hayırlı akşamlar dilerim.
Sağolun hocam hak verdiğiniz için umarım daha iyi olur

izleyici1

Yoda
bir şey öğrenmek için disiplin kural saygı şart
dersin ortasında sınafa girip çıkmak yapılan işe saygısızlıktır
bir kişi bile derse girse hoca dahi bu kurala uymak zorundadır

üniversitede başıma gelmişti iki arkadaş kalmıştık sınıfta hoca yüz kişiye anlatır gibi dersi anlatmıştı
hocaya saygısızlık olmasın diye sınıfı terketmeye utanmıştım

B

Brock

Misafir
bir şey öğrenmek için disiplin kural saygı şart
dersin ortasında sınafa girip çıkmak yapılan işe saygısızlıktır
bir kişi bile derse girse hoca dahi bu kurala uymak zorundadır

üniversitede başıma gelmişti iki arkadaş kalmıştık sınıfta hoca yüz kişiye anlatır gibi dersi anlatmıştı
hocaya saygısızlık olmasın diye sınıfı terketmeye utanmıştım
Sizce bu talebim saygısızlık mı peki öğretmene

izleyici1

Yoda
Eğitim için özgür düşünce rahatlıkla fikirlerin belirtilmesi gerekir
Ama kural ve disiplin çiğnemeden bunlar olabilir
Bu kurallara hocada öğrencide uymak zorunda
Kuralı çiğnersen bunun geri dönüşü olmaz
Benim şahsi görüşüm
Derse 1 dk bile geç girilmemeli buna hocada dahil
1 kişi bile olsa o ders işlenmeli
Ders 1 dk bile olsa uzatılmamalıda
Tavizler verilirse bunun önü alınamaz

B

Brock

Misafir
Eğitim için özgür düşünce rahatlıkla fikirlerin belirtilmesi gerekir
Ama kural ve disiplin çiğnemeden bunlar olabilir
Bu kurallara hocada öğrencide uymak zorunda
Kuralı çiğnersen bunun geri dönüşü olmaz
Benim şahsi görüşüm
Derse 1 dk bile geç girilmemeli buna hocada dahil
1 kişi bile olsa o ders işlenmeli
Ders 1 dk bile olsa uzatılmamalıda
Tavizler verilirse bunun önü alınamaz
Abi tamamda ben bundan bahsetmiyorum ben demiyorumki yol geçen hanı olsun ders. Ama sınıfta yer varsa ve bende o derse girmeyi talep edip girersem bunun saygısızlıkla ne alakası var

izleyici1

Yoda
şahsi görüşüm bu memurluk sistemiyle kimseye faydalı bilgi verilemez
eğitim özel sektörde olmalı
yurtlar - sessiz bir mekan- sosyal tesisler - kütüphaneler - kulüpler-ibadethaneler bir arada olmalı
özgür düşünce ortamı sağlanmalı
yoksa 4 duvar arasında ezbere duygusuz anlatımlar bir kulaktan girer diğerinden çıkar
ismek kurslarının bir çöplük olduğunu düşünüyorum
onun yerine 24 saat açık kütüphaneler yapılması daha uygun

B

Brock

Misafir
şahsi görüşüm bu memurluk sistemiyle kimseye faydalı bilgi verilemez
eğitim özel sektörde olmalı
yurtlar - sessiz bir mekan- sosyal tesisler - kütüphaneler - kulüpler-ibadethaneler bir arada olmalı
özgür düşünce ortamı sağlanmalı
yoksa 4 duvar arasında ezbere duygusuz anlatımlar bir kulaktan girer diğerinden çıkar
ismek kurslarının bir çöplük olduğunu düşünüyorum
onun yerine 24 saat açık kütüphaneler yapılması daha uygun
Tam dediğiniz var aslında abi merkezefendi kıraatanesi. Hiç gittinizmi bilmiyorum ama birgün yolunuz düşerse uğrayın muhakkak çalışmak için olmasa bile oturmak için bile çok güzel biryer.
Siz farklı bi noktadan eleştirmişsiniz. Ben faydalı buldum aslında bulmasam hiç böyle bir eleştiriye dahi kalkışmazdım. Ama işte aslında bizi zorlayan durum çalışma şartlarının zor olması. Ama işte buda eğitimsizlikten. Benim savunduğum şey madem bunu azaltmak üzre bir şey var ortada neden daha gerçekçi işlevsel olmasın ?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6