Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kendi başıma dışarı çıkma fobimi nasıl yenerim

Eff

Jüpiter Yolcusu
Arkadaşlarla çıktığımda sorun yok ama kendim tek başıma çıktığımda çok rahatsız hissediyorum. Tek başına ne yapacaksın dışarıda diyip arkadaşlarım o gün çıkmıyorsa ben de çıkmıyorum. Bu fobiyi nasıl yenerim?

Benözgürbiriyim

Emekli Üst Düzey Moderatör
Telefon veya bilgisayardan başkasının hayatını seyretmektense dışarıya çık etrafı seyret,yürü temiz hava al kendini biraz zorla alıştıktan sonra bırakamaycaksın

Eff

Jüpiter Yolcusu
Sorun orada zaten 1 kere çıkmalık cesareti ve motivasyonu bulmuyorum. Sanırım demek istediğin bir motivasyon bekleme kalk ve yap. Denerim ama yarın değil :d

Mysterious

Yeni Üye
KorkusuzKartal'a katılıyorum. Şu an yanında olan arkadaşların her zaman yanında olmayacak. O yüzden kendi kendimize yetebilmeyi öğrenmeliyiz.

Sana tavsiyem tek başına çıkma fobini yenmek için kendine bazı sorumluluklar yükle alışmak için. Örneğin alışverişe çık tek başına. İhtiyaçlarını al biraz zaman geçir. Zamanla alışırsın üzerine gittikçe.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Dışarıya çıkmaktan mı korkuyorsun? O zaman dışarıya çık. Al eline kahveni otur bir yere insanların çok olduğu yerleri izle. İnsanların suratlarındaki stresi,gerginliği,aceleyi gör. Sen sakince kahveni yudumla.

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Önce yürüyüş yapabilirsin, bir yere oturmak zorunda değilsin. Tek başına bir işin olmasa da kalabalık meydanlarda yürü. Dükkanların vitrinlerine bak. Sonra yavaş yavaş alışveriş merkezlerinde öylesine dolanabilirsin. Bir şey içmek veya yemek için otur gitsin bir yere. Self-servis değil de garsonların olduğu bir yere girersen seninle ilgilendiklerini göreceksin yani aslında insanlar için senin oraya tek gelip gelmemenin bir önemi yok. İnsanlar içlerinden seni yargılamıyorlar. Hatta ben takdir ediyorum, ne güzel tek başına yemeğin/kahvenin/oyunun tadını çıkarıyor, kendiyle vakit geçirmeyi iyi bilen birisi diyorum.

Senharikabirisin

Venüs Yolcusu
Böyle bir fobin var mı? Agarofobi şeklinde değilse kendini kandırma dışarı çıkma fobin yok. Tüm kötü hislerine rağmen yalnız başına dışarı çık. Bu kadar düşünme direk harekete geç çıkmam gerekiyor de hep biri olmaz yanında.

KorkusuzKartal

Ay Yolcusu
Markete gideceksen , uzakta olan marketi seç mesela. Gidene kadar daha uzun süre dışarıda olursun. Ara sıra pastane tarzı yerlere git kahvaltı gibi bir simit bir çay iste , otur dışarıyı izle. Telefonu eline alma , cebinde kalsın.

Böyle şeyler olur bazen , üzerine giderek yenebilirsin. Bunun sebeplerinden birisi de , maalesef bu çağda binlerce saatimiz pc , telefon , oyun , pmo başında geçiyor. Doğal olan ise bu saatleri çalışarak ve insanlarla takılarak yaşamalıydık. Çocukken çıkıp maç yapmamız doğal olandı , şimdi yapay bir eğlence kültürü oluştu.
Keşke bu lanet yüzyılda yaşamıyor olsaydik sene 86 falan olsaydi dışarda oynayan çocuklar olsaydı. Hastalık salgını olmasaydi ekonomik çöküş olmasaydı, teknolojik aletler nintendo, siyah beyaz tüplü tv gibi şeyler olsaydı. İnternet hiç gelmeseydi yine insanlar kitap okusaydı. Kasetçiye gidip son çıkan kaseti alabilseydik.
Mutlu, huzurlu insanlar görebilseydik.

Keşke yine o güzel yıllara geri dönebilsek. Eyvallah o zaman da bazı problemler yok muydu vardı ama şimdiyle karşılaştırırsak 10/1 anca eder.

KorkusuzKartal

Ay Yolcusu
Şimdi yaşlılara bakıp analizini yapabiliyorum. Hepsinde özgüven yüksek , hiç bilmediği konuda bile muhabbet edebiliyor , topluluk karşısında veya kadın karşısında hiç utanma heyecanlanma yok. Eve kapanan dahi çok çok az. Çoğu iş hayatında , işe gitmeyen de kahvehanede ya da hasta zaten. Öyle ömrünün binlerce saatini oyunda , sosyal medyada kaybetmiş yaşlı yok gibi.

Geçmişte sorunlar var mıydı , vardı. Çok dayak vardı bir kere , hem de sopayla falan döverlermiş. Baba , öğretmen , komutan vs. Her yerde üstte olan alttakini dövermiş. Para azmış , fakirlik varmış. Ama sosyal fobi gibi şeyler muhtemelen yoktu bile. Çünkü dayak yemek bile bir insan ilişkisidir , başta dayak yersin ama sonradan döven adam statüsüne geçebilirdin. İnsanlar erkenden evlenir , iş hayatına atılırmış. Düşünsene , 16 yaşındasın ve kendi evini geçindiriyorsun. Evinde eşin sana yemek hazırlıyor falan... (Şimdiki kızlar da sıkıntı. Yaptıkları yemekle vs. değil de kalçaları ile kendilerini ön plana çıkarıyorlar.)

Ayrıca baba parası yoktu , at gibi çalışman lazımdı. Baba parası olan genelde okuyup takım elbiseyi giyerdi , ama her halükarda sosyallik hep var.

Kim ne derse desin , bu cihazlar bizi sömürüyor. Çıkıp dayak yemek varken , bundan korkup hakkını savunamayan bi erkek nesil yetişiyor. Acaba başkaları ne der diye istediği kıyafeti bile mağazadan kendi alamayan bir erkek nesil yetişiyor. Birinci sebebi pis diziler , ikincil sebebi ise İnternet.
Keşke hiç bu milenyum çağına girmeseydik.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6