Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Soru Cevap Lapse/Relapse Olmayı Engellemek (Soru)

detoks

Yeni Fapstronot
Merhabalar ben Neverfap olayıyla yaklaşık bir buçuk ay önce tanıştım ,yaklaşık birkaç defa relapse oldum. O günden bu güne pmo bağımlılığımın aslında bir neden değil de diğer nedenlere bağlı bir sonuç olduğunu farkettim. Bu günlere kadar 7/24 evden çıkmayan bir insandım , anksiyete ve depresyon gibi duygular sonucunda kendimi bunu yaparken buluyorum ancak bu sefer anksiyetenin sonucunda relapse oldum. Şu an olduğunu sürecin tüm hayatımı derinden etkileyeceğini kendi kendime telkin ederek relapse olmadım ancak bir daha benzeri bir şey olursa kendime engel olabilir miyim emin değilim. Uzun lafın kısası kriz anında strese ve kötü duygulara nasıl hakim olurum?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Relapse: Eski bağımlılık durumuna tekrardan dönmek.
Lapse: Eski bağımlılık durumuna döndürebilecek şeyler yapmak.

Eğer böyle durumlarda kurtulmayı hedeflediğin şeyin yerine pozitif bir alışkanlık koymazsan o boşluk seni sürekli rahatsız eder. Tekrar tekrar aynı hataları yaparsın ve bunlar da seni relapse eder.

Kriz geldiğinde önceden iki seçeneğin vardı: Fap yapmak ya da yapmamak.

Ancak bunu yazıyı okuduktan itibaren dört seçeneğin var:

Yapmak

Yapmamak İçin Zorlamak

Odağını Değiştirip Krizden Kurtulmak

Odağını Değiştiremesen De Davranışlarını Değiştirerek Kurtulmak

Mantık bu. Kriz gelince ”Fap yapmak ve yapmamak” arasına kalırsan kaybeden sen olursun. Odağını değiştir ve soruyu daha başka bir şekilde sor. ”Fap yapmayacaksam ne...

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Relapse: Eski bağımlılık durumuna tekrardan dönmek.
Lapse: Eski bağımlılık durumuna döndürebilecek şeyler yapmak.

Eğer böyle durumlarda kurtulmayı hedeflediğin şeyin yerine pozitif bir alışkanlık koymazsan o boşluk seni sürekli rahatsız eder. Tekrar tekrar aynı hataları yaparsın ve bunlar da seni relapse eder.

Kriz geldiğinde önceden iki seçeneğin vardı: Fap yapmak ya da yapmamak.

Ancak bunu yazıyı okuduktan itibaren dört seçeneğin var:

Yapmak

Yapmamak İçin Zorlamak

Odağını Değiştirip Krizden Kurtulmak

Odağını Değiştiremesen De Davranışlarını Değiştirerek Kurtulmak

Mantık bu. Kriz gelince ”Fap yapmak ve yapmamak” arasına kalırsan kaybeden sen olursun. Odağını değiştir ve soruyu daha başka bir şekilde sor. ”Fap yapmayacaksam ne yapmalıyım?”

Bu soru en iyisidir. Cevabını vereyim: Spor, meditasyon, odağı değiştirmek tavsiye ettiğim şeyler. Kafanda soru işareti oluştuğu anda müdahale etmen gerek. Krizle savaşma, ondan uzaklaş. Yıllarca savaştın ancak sonuç kocaman bir sıfır. Krizden uzaklaşmayı dene bir de :) Odağını değiştirirsen bu durumdan kurtulursun.

İşte böyle bir çözüm planı yapman stres ve kötü duygulara karşı seni koruyacak ilk kalkandır. Kalkanını inşa et. Kriz anında öylece kalma. Stresli olsan bile nasıl başka bir şeye odaklanacağını planla.

Başarılar dostum.

Çözüm
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6