Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mastürbasyon Saç Döker Mi ?

Conclude

Satürn Yolcusu
Saçları dökülen genç birisi olarak, bu konu hakkında baya araştırma yaptım ve DHT (DHT : dihidrotestosteron , testosteron hormonunun aktif versiyonu ,saç dökülmesinden sorumlu tutulan hormon) hakkında bilgiler edindim. Kısaca söylemek gerekirse : fazla testosteron (Nofap yapmak, PMO yu durdurmak) daha fazla DHT ve saç dökülmesi anlamına gelmiyor. İşte nedeni :

Testosteron DHT ye 5-alfa-reductaz enzimi tarafından dönüştürülür. Nofapa başlamanın testosteron yüzdenizi artıracağı için DHT oranını artırarak saç dökülmesini artıracağını düşünenler var. Aksine DHT ye dönüşüm fazla testosteron değil dopamin dalgalanmaları nedeniyle olur.

Her PMO yaptığınızda beyninizde hızlı bir dopamin yükselmesi olur ve hemen ardından dopamin oranı tekrar düşer. Orgazmla birlikte Prolaktin hormonu serbest bırakılır. Prolaktin saç dökülmesine dolaylı yoldan sebebiyet verir. Prolaktin , testislerde 5-alfa-reductaz enzimini aktifleştirerek testosteronların DHT ye dönüşümünü başlatır. Kısacası mekanizma şöyle işliyor:

Dopaminin yükselip aniden düşmesi ( PMO) --> Prolaktin Salınımı --> 5-alfa-reductaz enziminin aktifleşmesi --> Yüksek oranda Testosteronun DHT ye dönüşümü (Kanda Testosteronun azalması ve DHT nin artması.) --> Saç dökülmesi

Evet PMO saç dökülmesine sebebiyet verir.

wou

Venüs Yolcusu
Yani ben surecimi bozdum 2 hafta denemistim tekrardan başladım 90 gün sonra falan eğer bozmazsam buraya bu saç konusu hakkında görüşümü yazcam

Benim dökülmem şöyle
Yanlar falan açılmıyor ancak yanlar ve ense haric heryerde genel bir dökülme var seyreldi sadece ama açılma yok (stres ve vitamin baglantili diyolar)
Ve bu dökülme masturbasyonu iyice abarttigimda basladi :)

abdo02

Yeni Üye
Linki yukarı bırakıyorum inglizcesi olanlar baksın masturbation sonra pregnalon artıyor o da streoid hormonlarının(DHT, DHEA, estradiol,Testeron,kortizol) öncüsü sadece saç dökmekle kalmıyor kortizol artığı için içimizdeki o depresyonunda nedeni oluyor. Hatta DHT anlamlı düzeyde masturbation sonra artıyor.

wou

Venüs Yolcusu
Peki masturbasyon dht yüzünden dökülen bu saçlar nofap ile yeniler mi kendini

abdo02

Yeni Üye
Dht saçı dökmez sadece zayıflatır, ama bi süre sonra zayıf kalan köklerde ölür. Eğer kök ölmemişsse yeniden çıkma ihtimali var ama sadece nofap yetmez saçında bi şekilde desteklemek gerek

wou

Venüs Yolcusu
Dht saçı dökmez sadece zayıflatır, ama bi süre sonra zayıf kalan köklerde ölür. Eğer kök ölmemişsse yeniden çıkma ihtimali var ama sadece nofap yetmez saçında bi şekilde desteklemek gerek

Knk ben gunde 3 kere pmo yapan delioglandim

Diyorum ki pat diye kestim bunu sadece o bile baya etki gosterir mi

Hem spor disari cikip gunes gorcem adam akilli beslencem uyku falan
Ama saça ek olarak bisey yapmasam eski haline döner mi mesela 6 7 ayda

(Benim sacta telogen efflivum var genel seyrelme)

crazyvolkan12

Yeni Fapstronot
bal gibi de döküyor, tek sebebi ise fap değil tabi. aşırı sıcak suyla duş yapmak da saç dökülmesine sebebiyet verir. biz fap yaptığımız için dakika başı duşa gidiyoruz, psikolojik olarak kendimizi kirli hissediyor ve üstümüzdeki kiri atmak istiyoruz bunu yaparken de aşırı sıcak suyla yıkanıyoruz bu da hem vücuda hem de saç köklerine zarar veriyor. nofapa ve ılık suyla duş almaya başladığımdan beri saçlarım neredeyse hiç dökülmemeye başladı.

isxo

Jüpiter Yolcusu
Bence sadece hormonlardan dolayi da değil. Dışarı çıkan salgılardan dolayı vitamin ve mineral eksikliği de gelişebilir. Onların eksikliği de bence yapar.

abdo02

Yeni Üye
Knk ben gunde 3 kere pmo yapan delioglandim

Diyorum ki pat diye kestim bunu sadece o bile baya etki gosterir mi

Hem spor disari cikip gunes gorcem adam akilli beslencem uyku falan
Ama saça ek olarak bisey yapmasam eski haline döner mi mesela 6 7 ayda

(Benim sacta telogen efflivum var genel seyrelme)
Tek bi faktör etkili değil onlarca faktör var dht ne kadar süre düşük kalacak diğer hormonlarda önemli onlarında özellikle prolaktin ve kortizolunda düzenlenmesi gerek saçın belli döngüsü var o da etkili ama etkilemese bile bu süreçte yaptıklarınla biçok rahatsızlığın düzelir. Tedavi için cildiye doktorunada bi görün öyle burdan tavsiyeyle olmaz.

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
nofap spor ve düzgün beslenmeye başlamadan önce aşırı saç dökülmem vardı her duşa girdiğimde 1 avuç saçım dökülürdü bunun stresten olduğunu sanardım ama bugün itibariyle nofap ve düzgün beslenmede 15. günümdeyim saç dökülmem %80 oranında azaldığını söyleyebilirim.

lazkurt037

Yeni Fapstronot
nofap spor ve düzgün beslenmeye başlamadan önce aşırı saç dökülmem vardı her duşa girdiğimde 1 avuç saçım dökülürdü bunun stresten olduğunu sanardım ama bugün itibariyle nofap ve düzgün beslenmede 15. günümdeyim saç dökülmem %80 oranında azaldığını söyleyebilirim.
Düzgün beslenmeyi özetler misin bende düşünüyorum kafamda birseyler oluşsun

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
Düzgün beslenmeyi özetler misin bende düşünüyorum kafamda birseyler oluşsun
Sabah kahvaltımda 2-3 yumurta 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ve sütte bekletilmiş yulaf ezmesi yiyorum

öğle yemeğinde annem ne yaptıysa yani ev yemeği yiyorum

akşamları ise et tüketmeye çalışıyorum çoğunlukla tonbalığı veya tavuk yiyorum

eğer gece acıkırsam meyve yiyorum

baron

Venüs Yolcusu
Dostum 17 yaşımdan beri yaşadığım bir durum,şuan 21 deyim sağ ve solda artık hiç saç çıkmıyor ama bu sene mücadele etmeye başladım ve 4 ayda aşırı değişim oldu saçlarım eski güzelliğine yavaş yavaş geliyor.Şimdi sana kendim yaptığım taktikleri vereceğim bunları uygula bu arada benim kellik genetik yani babam ve dedemde kel şimdi gelelim taktiklere;
-Hergün 5 ceviz ye
-5 tane ceviz kabuğunu alıp suyla kaynat 1 litre su yeterli az olsada problem yok,20 dakika kaynaması yeterli kaynadıktan sonra ceviz suyu ılıması için dışarıya ya da balkona koy ılıdıktan sonra o ceviz suyunu saç derilerine emdir ama sadece dökülen yerlere değil yanlarada yani saç olan yerlerede iyice emdir,bunu haftada 2-3 kez yapman yeterli
-1 yumurta,2 tatlı kaşığı zeytin yağı,ezilmiş 1 diş sarımsağı bir kaba koy ve iyice karıştır,iyi bir kıvama geldiği zaman saçlarına iyice emdir biliyorum çok tuhaf ve iğrenç olduğunu ama muazzam etkisi var bunu kafanda 2 saat beklet sonra banyoya gir ve iyice temizlen.
Verdiği faydaların detayına girmedim ama tek şey söyleyebilirim verdiği faydalar kusursuzdur internete girip detaylara bakabilirsin.

Bunları 4 aydır yapıyorum gerçekten etkisi çok fazla oldu.Ve sonra olarak sabah kahvaltısında özen göster.Düzgün sağlıklı kahvaltı yap yani her türk sofrasında olduğu gibi.

Tıp Fakültesi

Merkür Yolcusu
Bu lanet şey yüzünden genç yaşta saçlarımda çok fazla dökülme oldu...
Ama hala umutluyum.Nofap ile bir ihtimal geri çıkar diye düşünüyorum.inşAllah...

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Bu lanet şey yüzünden genç yaşta saçlarımda çok fazla dökülme oldu...
Ama hala umutluyum.Nofap ile bir ihtimal geri çıkar diye düşünüyorum.inşAllah...
Benim çok dökülüyordu. Ellediğimde elime 15 tel falan geliyordu. Şu anda dökülmüyor ve çıktı yenileri.

N

neurosoft

Misafir
Bu konudaki bilimsel bilgileri araştırıp bizimle paylaşmanız gayet yararlı oldu... Gerçi sürekli bir depresif ve çöküntülü halin yanında saç dökülmesi ne derece önemlidir tartışılır. Ama uzun vadede saçımıza zarar vereceğini öğrenmiş olduk.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6