Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Matematik Yaparken Neden Zorlanırız ?

Hodor

Yeni Üye
nasıl daha iyi bi matematikçi oluruz

Skirmisher

Jüpiter Yolcusu
Hocam matematik bir dildir, Tanrı'nın dili diye adlandıranlar da olur, evreni anlamamızı ve evrendeki HER ŞEYİ yorumlayabilmemizi sağlar. Çok çalışarak dersem klişe olur ancak matematiksel düşünebilmenin ve daha iyi bir matematikçi olabilmenin yolu da düşünmek ve yorumlamaktan geçer. YKS gibi bir sınavla hiç kimsenin matematik bilgisi ölçülmüyor arkadaşım, ezber ve pratiktir sınavlar. Ruslardaki matematiği koy önlerine, YKS ilk bin öğrencisinin affedersin bir tarafından kan alırlar ama adamlar matematikle yaşamış insanlar, en iyi hackerlar ve yazılımcılar onlardan çıkar çoğunlukla. Zihnin de kas olduğunu düşünürsen okuyarak ve sorgulayarak ancak bu kası geliştirebilirsin. Matematiğin hangi alanında uzmanlaşmak istediğine de bağlı bu (kalkülüs, topoloji, analitik matematik vs).

P.S: Topoloji bilen insanlar mesaj kutumu yeşillendirebilir.

John constantine

Mars Yolcusu
katılıyorum.Matematik bu topraklarda sadece pratik, ezber ve yüzeyseldir.örneğin çok ama çok önemli ve yurtdışınada bilimin öncü konularından olan türeve bile buralarda değer verilmemiştir.nasıl daha iyi bir matematikçi oluruz sorusunun cevabı ise kendi merakını doğru kaynaklarla(yabancı) pekiştirmek.Ben işimi ele alınca ingilizce öğrenip kendi matematiğimi kendim öğrenicem çünkü muazzam bir şeydir özünde matematik.

Kemal K.

Mars Yolcusu
mezuna kaldım ve şu an tek ihtiyacım sene sonuna kadar 25-35 arası matematik yapmak (ayt-tyt)
yemin ediyorum matematiğe saygı duyacağım üniversiteye gidince

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Arkadaşlar matematiğin içinden geçmiş biri olarak söylüyorum: AYT'den 40/40 yapmak, TYT'de 40/40 yapmaktan çok daha kolay. TYT matematiği kasmayın, konuları kitaptan çözün yeter. TYT için okuma anlamaya odaklanın ve düzenli deneme sınavlarına girin, matematik ve Türkçe kısmını sağlam analiz edip not çıkarın. O kendisi iyileşecek. AYT'de ise iş çok basit

Zaman ayırın.

Evet, bu kadar kolay. Ancak zaman dediğim 30 dk falan değil. Günde en az 2 saatle başlamanızı öneririm. Bu 2 saati nasıl mı değerlendireceksiniz? Anlatıyorum:

Zor bir yayından test alıyoruz. Konu integral olabilir, polinom olabilir, her neyse. Bu soruları video çözüm gibi bir destek kullanmadan, sadece kendi zihnimizi ve kalemimizi kullanarak çözmeye başlıyoruz. Orijinal, apotemi gibi bir yayın olursa zaten ne dediğimi anlarsınız. Çözerken belki ilk sorudan bir *** anlamayacaksınız arkadaşlar, endişelenmeyin. Sadece 10 soruya 2 saat ayırmaktan KORKMAYIN. (Sadece bir soruya 80 dk düşündüğümü bilirim, hocaların çözemediği bir soruydu hatta. Çözüldü tabi :) )

Mesele kas geliştirir gibi beyni geliştirmek. Şu anda zaten matematik konusunda 40/40 yapar halde değilsiniz. Her şeyi çözemezsiniz, normal yani. Sadece uğraşın. Baktınız olmuyor, kaldırın kenara diğer teste geçin. Sonra tekrar dönün. Eğer hiç ama hiç olmuyorsa video çözümden İPUCU alıp deneyin, tamamını izlemeyin. Gidişi öğrenin. (Bu konuda kendinize karşı dürüst olun, eğer o soru için gerçekten beyni zorlayıp da çözemediyseniz ipucu alın.)

Emin olun bu eğitim sisteminde 40/40 matematik çocuk oyuncağı. Siz asıl TYT'den korkun, sebebi şu: Eğitim sistemi bizi daha ilkokuldan itibaren "Okuduğunu anlamayan" bireyler olarak yetiştirmek üzerine kurulu. Komplo mu değil mi bilemem ancak durum ortada. Okuduğumuzu anlamıyoruz, okuma yazmayı bile ezberle öğretiyorlar. Bu yüzden ne kadar paragraf çözüp analiz ederseniz o kadar iyi. Zekanızı geliştirin, okuma anlamadan bahsediyorum. Zaten iyiyse sorun yok, ancak çoğu kişide sorun oluyor. Mutlaka paragraf konusunda teknikleri araştırın. Okuduğunuzu anlayan birisi olarak TYT matematiğe öyle başlayın. Yoksa değil 40/40, 30'u bile ancak zorlarsınız.

Sorusu olan özelden yazabilir, matematik tutkunuyum :D

Not: Bu yazı netleri düşük olup artırmak isteyenler içindir.

Wise

Ancient Wise
Soru çözerek ve yeni çözüm yöntemlerini keşfederek.

Apollon

Ay Yolcusu
Beynimizde matematik nöronları var bunları geliştirmenin birkaç yolundan birisi öğrenirken eğlenmek. Dahası var ama hatırlamıyorum internetten bakabilirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6