Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Mevlana'dan Büyük Öğüt (Hikaye)

Metal Yorgun

Deneyimli Üye
Merhabalar dostlarım nasılsınız, iyi misiniz afiyette misiniz ? Mesnevide okuduğum bir bölümü çok beğendim.
Sizinle paylaşmak istedim. Görüş-yorumlarınızı bekliyorum.

Bir Kazvinlinin vücuduna dövme yaptırması

Şu hikâyeyi nakledenden dinle ki: Kazvin şehri ahâlisinin yolu ve âdetine göre,

Vücûda, ellere, kürekler üstüne iğne ucu ile zarar vermeyecek sûrette dövme yaparlar.

Kazvinli biri, hamamda bir dellâk’ın yanına gitti ve “lütfen bana bir dövme yap”, dedi.

Dellâk: “Pehlivanım, ne resmi yapayım?” diye sordu. Kazvinli: “Kükremiş bir arslan resmi!”
cevâbını verdi ve dedi ki:

"Benim talihim arslandır. Binâenaleyh arslan resmi yap. Hem de boyasının bolca olmasına
çalış.”

Dellâk, Nerene nakşedeyim?” dedi. Kazvinli de: “Kürek kemiğimin üstüne o yap!” emrini
verdi.

Dellâk iğneyi batırmaya başlayınca acısı herifin kürek kemiğine işledi.

Kazvinli pehlivan inleyerek: “Ey yüksek usta; beni öldürdün. Ne yapıyorsun?” diye sordu.

Dellâk: “Arslan resmi yap demedin mi?” deyince Kazvinli: “Neresinden başladın?” suâlinde
bulundu.

Dellâk: “Kuyruk tarafından başladım” dedi. Kazvinli: “İki gözüm, kuyruk tarafını bırak.

Arslanın kuyruğuyla kuyruk tarafının acısından soluğum kesildi. Onun kuyruk sokumu benim
nefes yolumu tıkadı.

Ey arslan nakşeden; yaptığın arslan varsın kuyruksuz olsun. Çünkü iğne acısından kalbime
fenalık geldi.”

O iğne batıran şahıs, çekinmeksizin ve rahm ü şefkat göstermeksizin başka tarafa bir yara açtı.

Kazvinli: “Aman, bu arslanın neresi?” diye haykırdı. Dellâk da: “Ey adam; kulağıdır”,
izahında bulundu.

Kazvinli: “Ey üstâd-ı hakîm; kulağı da olmasın. Kulağı bırak da kilimi kısalt, yâni elini çabuk
tut.”

Dellâk iğneyi başka tarafa batırmaya, Kazvinli de yine bağırıp çağırmaya başladı.

Kazvinli: “Bu üçüncü taraf, arslanın neresi?” diye sordu. Dellâk da: “Karnıdır azizim.”
cevâbını verdi.

Kazvinli: “Aman! Arslanın karnı da olmasın. Derdim arttıkça arttı, iğneyi çok batırma” dedi.

Dellâk şaşırdı ve çok hayrete düştü. Uzun müddet parmağı ağzında kaldı.

Usta hiddetinden iğneyi yere attı ve “Böyle bir iş dünyâda kimsenin başına gelmiş midir?”
dedi.

“Kuyruksuz, başsız, karınsız arslanı kim görmüştür? Allah bile böyle bir arslan yaratmamıştır."

Birader; iğne acısına sabret ki, kendi kâfir nefsinin iğnesi derdinden kurtulasın.

Metal Yorgun

Deneyimli Üye
Ben bu hikayeden şunu anlıyorum. Gerçekten hikayedeki pehlivan gibi olmak istiyoruz ve vücudumuza neverfap dövmesi yapmak istiyoruz. Bizim markamız olması için. Fakat dövmeci her iğne batırışında, dövmenin tamamlanmasını beklemek, acıya sabredip sonundaki mükafatı elde etmek yerine. iğne acısına sabredemiyoruz. Aslan dövmemizi tamamlayamıyoruz.
Alfa erkek olmak için Bence büyük buhranlardan geçmek gerekiyor. Bu buhranlara bu acılara sabretmeliyiz ki hayat bizi o kıvama getirsin.

cgang

Yoda
Ben bu hikayeden şunu anlıyorum. Gerçekten hikayedeki pehlivan gibi olmak istiyoruz ve vücudumuza neverfap dövmesi yapmak istiyoruz. Bizim markamız olması için. Fakat dövmeci her iğne batırışında, dövmenin tamamlanmasını beklemek, acıya sabredip sonundaki mükafatı elde etmek yerine. iğne acısına sabredemiyoruz. Aslan dövmemizi tamamlayamıyoruz.
Alfa erkek olmak için Bence büyük buhranlardan geçmek gerekiyor. Bu buhranlara bu acılara sabretmeliyiz ki hayat bizi o kıvama getirsin.
Cgang like this ?
No pain no gain

Metal Yorgun

Deneyimli Üye
bu arada sondaki biraderle başlayan kısım da mesnevi de yazıyor. onu ben eklemedim. kalın yazınca sanki ben yazmışım gibi durmuş.
oldukça bunalımlıydım dün ve tam o zaman okudum. çok iyi gelmişti :D

N

neurosoft

Misafir
kömür çok yüksek sıcaklık ve basınç altında uzun süre bekleyerek ELMASa dönüşür... sabretmek ve acılara katlanmak gerekli ki bir sürü sıradan insan içinde kendimizi gerçekleştirerek farkımızı ortaya koyabilelim...

Metal Yorgun

Deneyimli Üye
kömür çok yüksek sıcaklık ve basınç altında uzun süre bekleyerek ELMASa dönüşür... sabretmek ve acılara katlanmak gerekli ki bir sürü sıradan insan içinde kendimizi gerçekleştirerek farkımızı ortaya koyabilelim...
kardeşim gerçekten, o basınca ya da o iğne acısına dayandıktan sonra, aşılmaz denen şeyleri aşıyorsun. gerçekten sabretmek gerekiyor. süreçte bence en önemli şey bu, ne olursa olsun dayanmak. hatta kendi eksikliğine başarısızlığına rağmen dayanmak gerekiyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6