Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Neden Dışarı Çıkmalıyım ? [Çeviri]

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Uzun yıllar boyunca kendime sordum, Neden diğer insanlarla zaman geçiriyorsunuz? ama hiçbir zaman gerçekten bir cevap bulmaya çalışmadım. Her zaman kendime retorik bir soru sorduğuma inandım, ama son zamanlarda bir cevap bulmak istedim, çünkü kendinize binlerce kez sorduğunuz bir soru sonunda cevaplanmayı hak ediyor.

swan-7606921__340.jpg

Neden dışarı çıktığımı bilirsem, dışarı çıktığım için kendimden daha az şüphelenebileceğimi düşünüyorum. Kendimi daha az eleştirebilirim. Belki bir partiye düşünmeden bakabilirim, Ne aptal – neden geldin – evde kalmalıydın.

Neden dışarı çıkmalıyım?
sorusuna cevap ararken yaptığım ilk şey, dışarı çıkmak için düşünebildiğim her nedenin bir listesini yazmaktı – on iki kadar vardı. Sonra, gazeteye baktıktan sonra, bu küçük nedenlerin evden ayrılmak için dört temel, ana nedene ayrılabileceğini fark ettim:

1. Arzu (cinsel ilişki, aşk, arkadaşlık, her neyse).

2. Sosyolojik merak / estetik beğeni.

3. Kendimi test etmek için.

4. Başka biri takılmak istiyor.

cat-7738210__340.jpg

Birkaç yıl önce sigarayı bıraktım ve kendime yardım etmek için Alan Carr'ın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu adlı bir kitap okudum. Şimdi, Alan Carr'ın temel öncülü iki yönlüdür:

Birincisi: sigara içmenin bir alışkanlık olmadığını, bir uyuşturucu bağımlılığı olduğunu kabul etmelisiniz; ve

İkincisi: Sigarayı bırakmanın tek yolu bir daha asla sigara içmemektir.

Her sigara içicisinin, sigara içmenin bir şekilde onlara yardımcı olduğuna inanmak için beyinlerini yıkadığını açıklamaya devam ediyor - onları sakinleştirir, odaklanmalarına izin verir, bir olayı daha kutlamalı hissettirir - gerçek şu ki, bir sigara içmenin yaptığı tek şey, bir sigara içmenin geçici olarak verdiği zevktir.

Sigara içen kişinin sigarayı bırakmak için yapması gereken şey, sigaranın onlara herhangi bir şekilde yardımcı olduğu beyin yıkamasını geri almak, daha sonra birkaç hafta fiziksel geri çekilmeye maruz kalmaktır - fiziksel bir özleme benzettiği bir duygu, ancak dayanılmaz değil - ve sonra bir daha asla sigara içmemek. Oh, ve olumlu bir zihin çerçevesi esastır. Bir özlem yaşadığınızda, bunu vücudunuzun sigara içmeyenin vücuduna dönüştüğünün bir işareti olarak kabul etmelisiniz ve tezahürat yapmalısınız, Yippee! Ben özgürüm!

swans-7736415__340.jpg

Eh, onun tavsiyesine uydum ve işe yaradı.

Geçen gün, bir Meksika restoranında tek başıma oturuyordum ve insanları bırakmanın mümkün olup olmadığını merak ediyordum ve aklıma yaşlı Alan Carr geldi. Belki de yakın zamanda bir ilişkimi bitirdiğim ve şehrimde fazla zaman geçirmediğim için, ama vücudum iki yıl önce sigarayı bıraktığımda olduğu gibi çok benzer hisler yaşıyor; bu gelip giden fiziksel bir acıdır, bu neredeyse acı vericidir, bir tür boşluk boşluğudur, doldurulması gereken bir boşluktur. Çoğu zaman kendimi bu özlemden kurtarmanın tek yolu teslim olmaktır - ona geri dönmek, yeni biriyle uyumak. Kendinizi sevdiğiniz herkesten koparana kadar, aslında insanlara fiziksel olarak bağımlı olduğunuz görünmüyor. Bir insana duyulan özlem, bir dumana duyulan özlemle neredeyse aynıdır. Bu garip.

Her neyse, ben bir stoacı değilim. Geri çekilmeye verdiğim yanıt (ki bu yarı yatıştırıcı geri tepme ilişkilerine kaçmak oldu)insanlardan vazgeçmenin, haftalarca süren fiziksel yoksunluk semptomlarına katlanmanın ve daha sonra Alan Carr'ın sigara içmeyenin sahip olduğunu iddia ettiği niteliklere ulaşmanın mümkün olduğunu güvenle ilan edebilmemi engelledi: sağlık, enerji, zenginlik, gönül rahatlığı, güven, cesaret, kendine saygı, mutluluk ve özgürlük.

leaves-7770035__340.jpg

Ama yeni olmasa da, geçmişte yalnız zaman geçirdim ve bu zamanların anılarında (hayatımın en mutlu zamanlarında) kendimi diğer insanlarla çevrelediğim zamanlardan çok daha fazla cesaret, güven, kendine saygı, özgürlük, enerji ve gönül rahatlığına sahip görünüyordum.

Ve eğer gerçek buysa – ve hafızam yalan söylemiyorsa – neden dışarı çıkalım?

Alan Carr, sigarayı bırakmayı düşünen sigara içenlere aşağıdaki üç soruyu kendilerine sormalarını tavsiye ediyor ve bence insanlara olan bağımlılığımızdan kurtulmaya çalışmanın değerli olup olmadığını düşünürken onlara bakabiliriz. Sigara içen kişinin sigara içme istediği gibi, biz de sosyalleşmekten bahsederiz:

1. Benim için ne yapıyor?

2. Gerçekten zevk alıyor muyum?

3. Bu şeyleri ağzıma sokmak ve kendimi boğmak için burundan ödeme yaparak gerçekten hayatımdan geçmem gerekiyor mu?(sigara)

cat-7732877__340.jpg

1. Benim için ne yapıyor?

Daha önce de önerdiğim gibi, arzuları tatmin etmek için insanlarla bir araya geliyoruz - sevme ve sevilme arzusu, cinsel ilişki arzusu, konuşma, arkadaşlık, iyi zamanlar, tüm bu şeyler. Alan Carr'ın cevap verebileceği gibi: "Sigara içmenin rahatlatıcı veya tatmin edici olduğundan bahsediyoruz. Ama ilk etapta memnun olmadığınız sürece nasıl tatmin olabilirsiniz?

Ve gerçekten, kim insanlar tarafından tatmin edildi?

Örneğin, birkaç hafta önce, New York'ta yaşayan ve okuma yapmak için kasabama gelen kavramsal bir şair tarafından derinden aşağılandım. Çalışmalarına hayranım, bu yüzden gittim, dairemden ayrılırken ona olan hayranlığımı riske attığımı biliyordum. "Ya o bir pislikse?" Kapıyı kapatarak kendi kendime sordum. "Boşver," diye yanıtladım, anahtarı çevirerek, çünkü merakım korkumu aştı.

rocks-7354363__340.jpg

O gece bara vardığımda, neredeyse kırk yaşında, gösterişli bir takım elbise ve şapka giymiş, Kansas büyüklüğünde bir horozu varmış gibi odada dolaşan küçük bir adam gördüm. "Kavramsal şair olmalı," dedim kendi kendime, ve haklıydım. Tanıtılmamak için yalvardım, ama arkadaşım yine de bizi tanıştırdı, bunu yaparken bana "romancı" dedi. Ona belirli bir kitabına ne kadar hayran olduğumu söyledim ve işim bittiğinde bana baktı ve şöyle dedi: "Sen bir romancı mısın? Gerçekten? Çalışmalarıma nasıl bir ilginiz olabilir?"

Eğer kaçırdıysanız, bu korkunç bir hakaretti.

Tabii ki, birine hakaret hakkında bilgi vermek, ona bir rüyadan bahsetmek gibidir; bunun özgül duygusal çekirdeği iletilemez; Karşımıza çıkan her şey bağlantısız ve anlamsız sembollerdir. Ama sizi temin ederim ki, bu kavramsal şair tırnaklarını kalbime kazıyordu – bunu biliyordu ve beş dakika sonra, aniden mideme bir tekme gibi hissettim – bu da yatakta bir buçuk hafta boyunca dumanlanmaya, uyuyamamaya, bu adamı düşmanım ilan etmeme yol açtı. Yazmakta olduğum bir dergi makalesinin, kavramsal poetikayı yok edecek bir alt metin katmanı içerecek şekilde yeniden canlandırılması, bir buçuk hafta boyunca her gece dışarı çıkıp her arkadaşımla hakaret yoluyla konuşmam – hatta ne diyorum? Hakaretin nihayet günlerimin arka planına çekilmesi ve dengemi yeniden kazanmam için kıtayı terk etmek gerekiyordu.

Yani, her neyse, insanların memnuniyet ve rahatlama sağladığını iddia etmek oldukça zor. Ya da en azından, bazen yaparlarsa, çoğu zaman yapmazlar.

animal-7760773__340.jpg

2. Gerçekten zevk alıyor muyum?

Gerçekten altıda birden fazla partiden hoşlanan var ? cinsel ilişki tatminlere yol açar mı, yoksa sadece daha fazla cinsel ilişki, daha iyi cinsel ilişki, farklı cinsel ilişki istememize neden olur mu? Aynı şey konuşma, arkadaşlık, her şey için de geçerlidir.

Hayır, diğer insanlar bizi tatmin etmez, aksine sigara gibi, bağımlılığımızı uzatırken bize geçici bir tatmin yanılsaması verirler. Ve eğer diğer insanlara bağımlı olmasaydık? Alan Carr'ın Easyway'i, bırakmanın aşağıdaki psikolojik kazanımlarını listeler:

1. Güveninizin ve cesaretinizin geri dönüşü;

2. Kölelikten özgürlük;

3. Zihninizin arkasındaki korkunç siyah gölgelere acı çekerek hayattan geçmek zorunda kalmamak, nüfusun yarısı tarafından hor görüldüğünü bilmek ve en kötüsü kendinizi küçümsemek.

Öyleyse, şimdilik insanlardan vazgeçelim! Başarısızlığa mahkûm bir şekilde değil – kendimizi mahrum ettiğimizi, sonsuza dek şüphelerle boğuştuğumuzu hayal ederken vazgeçmek –

"özlem ne kadar sürecek?"

"Bir daha mutlu olacak mıyım?

"Bir daha yemeğin tadını çıkaracak mıyım?"

"Hiç sabah kalkmak isteyecek miyim?

"Gelecekte stresle nasıl başa çıkacağım?"

– ama daha ziyade neşeyle ve isteyerek insanlardan vazgeçmemize ve özgüven, zenginlik, cesaret, enerji, gönül rahatlığı ve kendine saygı duymamıza izin verin!

bird-7756768__340.jpg

İnsanların kendilerini çeşitli şekillerde eğlendirdikleri geceler düzenlemeyi bir tür sanat projesi haline getiren bir arkadaşım var. Maskaralık dersleri verdi, şehri masa oyunları oynamak için bir bara davet etti, Torx oynamak için bir oda dolusu insan organize etti - ki bu bir çocuğun oyuncağı, nasıl büküleceğine dair talimatlar veren bir robot çubuğu. Yerel bir gazetede, konserlere, barlara ve ev partilerine eğlenceli alternatifler sunan biri olarak profillendi - ki bunlar elbette eski moda ve yıpranmış.

Ama onu, Nadia'nın ya da Jim'in hayatlarında yeterince eğlenip eğlenmediğini pek umursamadığını bilecek kadar iyi tanıyorum. Arkadaşımın peşinde olduğu şey, inanıyorum ki, daha uğursuz bir şey.

İlk olarak, sahneyi boyamak için birkaç ayrıntı:

1. Oyun gecesine "Oda 101" diyor. Etkinlik bir barda yapılır ve insanlar kaselerden sevimsiz şeyler yerler ve küçük masalarda Scrabble ve Pictionary oynarlar ve her yirmi dakikada bir küçük bir sahnede odanın önünde kalkar ve bir zil çalar ve sadece oyunlarından derinden zevk alan insanları oyunu sonlandırmaya zorlar ve dağılır ve başka bir şey oynar. Aklında insanların eğlencesi olsaydı, en çok eğlenenleri oyunlarını terk etmeye zorlamayacağına inanıyorum.

cactus-7637462__340.jpg

2. Bu geceler için hazırladığı tanıtım afişi, iki fareyle Monopoly oynayan bir çocuğu gösteriyor. Ayrıca, gerçekten yakından bakarsanız, pencerede küçük çubuklar olduğunu görebilirsiniz.

3. 101 kitabından "Oda 1984" adını aldı; insanlara işkence ettikleri odaya atıfta bulunuyor ve bu oyun geceleri için gizli sloganının şu olduğu ortaya çıkıyor: Size eğlenerek işkence ediyoruz. Bu şimdiye kadarki her partinin sloganı olabilir.

Ve son olarak:

4. Onun maskaralık sınıfına "Maskaralıklar nasıl oynanır" veya "Maskaralık oynarken nasıl eğlenilir" değil, "Maskaralık oynamada nasıl iyi olunur" deniyordu. Ve olayla ilgili giriş konuşması, hangi el sinyallerinin ne zaman kullanılacağını zar zor içeriyordu; çoğunlukla "maskaralık becerileri" olarak adlandırdığı şeyden bahsetti – örneğin, maskaralıklarda iyi olmanın iyi bir iletişimci ve iyi bir dinleyici olmakla ilgili olduğu ve hayal gücü, sempati ve anlayış gerektirdiği gibi – bunların hepsi, maskaralık becerilerinden daha gerçekten, yaşam becerileridir.

Yani dinleyicileri veya öğrencileri sadece bir şeyi varsayabilirler. "İyilik" terimleri sınıfın başında çok açık bir şekilde ortaya konduğundan, maskaralık oynamakta iyi değilseniz, bunun el hareketlerini bilmediğiniz için değil, iyi bir aktör olmadığınız için değil, dinleyemediğiniz veya sempatik olmadığınız veya yeterli (sınıfın başında söylediği gibi) sahip olmadığınız için olduğu sonucuna varmak zorunda kalırsınız. motor ifade becerileri, yaratıcı beceriler ve duygusal-kişilerarası beceriler."

Başka bir deyişle, maskaralık sınıfının gizli dersi şudur: Eğer bir maskaralık oyuncusu olmakta iyi değilseniz, belki de bunun nedeni aslında bir insan olmakta tamamen iyi olmadığınızdır. Buna eğlenerek işkence yapmak denir.

Evet, arkadaşımın yapmaya çalıştığı şeyin, sıradan sosyalleşmenin etkilerini yakalayan, kristalize eden ve yeniden üreten etkinlikler düzenlemek olduğu sonucuna vardım, ki bu gerçekten eğlenmekle ya da eğlenmede nasıl iyi olunacağını öğrenmekle ilgili değil, daha açık bir şekilde, bir insan olmakta nasıl iyi olunacağını öğrenmekle ilgili. ve bunun talihsiz sonucu, bir insan olmakta ne kadar iyi olmadığınızı görmek.

Neden dışarı çıkıyoruz? Çünkü her şeyden çok istediğimiz şey özgüven, sağlık, enerji ve gönül rahatlığı sağlamaksa, içinde kalmalıyız. Küçük Budalar gibi meditasyon yapabilir, mastürbasyon yapabilir ve televizyon izleyebiliriz. Ve kendimizi parlak, nazik, iyi konuşmacılar, iyi dinleyiciler ve tamamen sevgi dolu olarak hayal edebiliyorduk – ve bunu başka türlü kanıtlamanın bir yolu olmayacaktı.

black-forest-7597147__340.jpg

Son bir hikaye: 2005'in ilk altı ayında Montreal'de yalnız yaşadım. Bunaldığım için gittim ve Montreal'i seçtim çünkü orada hiç arkadaşım yoktu. İlk birkaç hafta boyunca yaşadığım tek şey, sevdiğim herkes için geri çekilme sancılarıydı. Korkunç ve her şeyi tüketen... ve sonra geçti. Ve bir kez geçtiğinde, cennetteydim. Orada güzel, ucuz dairemde oturdum - dikkat dağıtıcı bir şey yok, e-posta yok, kitaplarla çevrili. Caddenin karşısında bir bakkal vardı, dağ iki blok ötedeydi ve istediğim zaman tırmanabiliyordum. Kendine güven, sağlık, mutluluk, sigara içmeyenlerin itidalliliği – bunların hepsi benimdi.

Ve sonra... Onu yok ettim. Bir insanla ve sonra başka bir insanla tanıştım ve bunu bilmeden önce, yaşamın tüm kaosu, tüm kendimden şüphe duymam, endişe ve korkumla birlikte geri geldi.

Ama belki de bunun içindir – özgüven, cesaret, enerji ve barış – belki de dünyada kullanılmalıdır. Belki de onunla yapılacak tek bir şey var: harcamak.

Ne zaman dünyaya gitsem ya da ne zaman bir ilişkiye girsem, kim olduğumu düşündüğüm fikrimin gerçekte kim olduğumun gerçekliğiyle nasıl çarpıştığının her zaman süper farkındayım. Ve kim olduğum her zaman yetersiz kalsa bile dışarı çıkmaya devam ediyorum. Kendimi her zaman daha az cömert, daha az çekici, daha az düşünceli, yalnızlığımda hayal ettiğim kadar cesur, enerjik, zeki veya cesur olmadığımı kanıtlıyorum. Ve her zaman hakarete uğruyorum, ya da engelleniyorum ya da hayal kırıklığına uğruyorum.

Ve yine de, bir şekilde, belki de bu daha iyidir. Her birimiz diğer insanlardan çekilmenin sancılarına maruz kalabilir ve sigara içmeyenlerin huzurunu kazanabiliriz. Küçük kalelerimizde yarı tanrılar olabiliriz, yapayalnızız, ama belki de, derinlerde, hiçbirimiz bunu gerçekten istemiyoruz. Belki de özgüven ve cesaretin tek çaresi alçakgönüllülüktür. Belki de yetersiz kalmak için dışarı çıkıyoruz, çünkü insan olmakta nasıl iyi olacağımızı öğrenmek istiyoruz ve dahası, insan olmak istediğimiz için .

Bu yüzden, Alan Carr'ın istifa eden kişiye son sorusuna geri dönecek olursak: "Sadece bu şeyleri ağzıma sokmak ve kendimi boğmak için gerçekten burundan ödeme yaparak hayatımdan geçmem gerekiyor mu?"

Evet, Bay Carr, biliyorum. (Türkçe çeviride kusur bulursanız haber vermeniz beni mutlu eder.)

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6