Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Nofape Aşırı Bağlanmak Toksiktir. Nofap Neden Tehlikeli?

Lazkopat

Emektar Üye
Not: Bu çeviride düşündüğünüz veya beklediğiniz bir eleştiri yok. Ben açıkçası çeviriye başlamadan önce bu videoda nofap'ı eleştiren bir şey bekliyordum. Evet eleştiriyor da ancak beklediğim şekilde değil. Bu çeviri belki bazılarının bırakmasına vesile olur diye buraya bırakıyorum. Adminlerden ricam önce bir okuyun. Uymazsa silersiniz.

Çevirdiğim video:

Neden nofap tehlikeli? Ben sadece bu videoya benzer başka bir video çekmediğimi önsöz olarak söylemek istiyorum. Geçmişte bu videolarda belki bahsetmiş olabilirim. (ekrana bazı videolar geliyor.) Bu video, dokuz ay sonra nofap'ta nüksettikten sonra perspektiften içgörüler içerir. Ama düşündüğüm ilk şey nofap toksiktir. Bana göre Nofap topluluğu suçluluk duygusudur. Nofap'a başlamadan önce nüksettikten sonra, nofap'ın ne olduğunu bile bilmeden önce, o suçluluk duygusunu hiç yaşamadım. Bazı insanlar relapse olduktan hemen sonra kendilerinden nefret etmelerinden bahsediyorlar. Böyle şeyler başıma hiç gelmedi. Zihnimde sadece herkesin bunu yaptığını düşündüm, bu yüzden suçlu hissetmek için bir neden yoktu ve geçmişe bakıldığında bu mantık oldukça sağlamdı. Mastürbasyonun doğasında yanlış bir şey olmadığını biliyorsunuz çünkü günün sonunda vücudunuz rahatlıyor. Önemli olan bir diğer şey ise nofap yapmanın ve özellikle binlerce insanın görmesi için yolculuğunuzu ortaya koymanın getirdiği şartlandırmaya yatırım yaptığınızı hissediyorum. Olaylara biraz farklı bakmaya başlıyorsun. Birkaç hafta önce nofap'tan neden ayrıldığımı ve o videoyu yüklediğimde neden süreci bozduğumu anlattığım bir video yaptım.

O videoyu çektiğimde bunun için gerçekten suçluluk hissetmedim ama bazı yorumları okuduktan ve nofap topluluğunda gerçekten sahip olduğum etki seviyesini gördükten sonra kendimi kötü hissetmeye başladım. Dediğim gibi bu hiç de iyi değil. Başıma gelen bir şey için kötü hissetmem iyi değil. Tabii ki iyi ama serbest bıraktığım için kendimi daha az insan gibi suçlu hissetmemeliyim. Serbest bırakmanın (Nofap'i bırakmaktan bahsediyor.) nofap topluluğunda çok yaygın olan bir şey olduğunu hissediyorum. Birçok insanın bana e-posta gönderdiğini veya videolarıma yorum yaptığını biliyorsunuz. Nüksettiler ve kendilerini çok kötü hissediyorlar. İyi bir seri yakaladılar ve birkaç dakika içinde nüksettiler ve bu duygu bir dereceye kadar bu anlamda haklı olabilir. Aylarca süren emeği çöpe attığını biliyorsun. Ama dediğim gibi, bunun doğal olduğunu biliyorsun. Bu öyle bir şey değil. Serbest bıraktığın için utanmamalısın. Utanç gerçeğinden gelmelidir. Disipline karşı çıktın. Tamam, zihniyetin açısından nüksettin, vücudun açısından değil, zihniyetinle ilgili, bedeninle ilgili değil. Nofap, zihninizi belirli bir şekilde düşünmeye şartlandırmakla ilgilidir. Bu da eylemlerinizi etkileyecek ve başarı şansınızı artıracaktır. Çünkü daha disiplinli olacaksın, kendine daha çok güveneceksin, daha fazla enerjiniz olacak ve geçmişte nofap'ın yararları hakkında birçok video çektim. Ama birçok insanın bu faydaları sağladığını hissediyorum ve sonuç olarak nofap ile özdeşleşmeye başlıyorlar. Nofap'ın kendini geliştirmenin kutsal kasesi olduğunu düşünüyorlar. Bu çok etkili ve ben bunun canlı kanıtıyım. Ancak aynı zamanda, öz algınızı, kendinizi geliştirme yolculuğunuzun herhangi bir yönüne yerleştirmemelisiniz. Nofap benim özel durumda söylediğim gibi nüks ettikten ve yorumların çoğunu okuduktan ve sadece kendimi değil, binlerce insanı da hayal kırıklığına uğrattığımı fark ettikten sonra kendim hakkındaki algımı biraz değiştirmeye başladı, bunun sonucunda disiplinimin başka alanlara kaymaya başladığını fark ettim. Çünkü nofap'ta bir ya da iki kez nüksettim. Birden kendimi başarısız hissettim.

Daha fazla uyumaya başladım daha az sağlıklı beslenmeye başladım, youtube açısından bu tür şeyleri ertelemeye ve okuma açısından kaytarmalara başladım. Bir anlamda dağılıyordum ama şans eseri bunu görüp nereden geldiğini anlayacak kadar öz farkındalığım vardı. Bunun olumsuz kendi kendine konuşmadan geldiğini bilirsiniz. Nofap yapmaktan aldığım şartlanma ile bilinçaltıma hakim oldum. Domino etkisi yarattı ve nofap ilk domino oldu. Nofap'a böyle bir bağlılık geliştirmeseydim bu mümkün olmazdı. Belli ki böyle bir şeye bağlanmamak zor. Dokuz aydır yapıyorsunuz ve bunun da üzerine bu yolculuğun bir sonucu olarak kimliğinizin büyük bir kısmını internette inşa ettiniz. Ama anlaman gereken şey, bunların çoğunun kendi kafanda olduğu. Bu senin zihninde. Bunun tek nedeninin nofap olduğuna kendini inandırıyorsun. Sonunda nüks ettiğinizde başarısız olursunuz. Ne kadar zaman olursa olsun başarısız hissederseniz ve kesinlikle ben de hissettim bu duyguyu ve korkunç bir duyguydu. Ama fark ettim ki, bu bağlılık yüzünden çoğunuz bunu izliyorsunuz, bilinçaltında ya da bilinçli seviyede olsun. Anlamanız gereken şey, eğer kendinizi bu şartlandırmaya satın almak için izin verirseniz ve nofap'ın temelde bunun tek nedeni olduğuna inanıyorsanız başarılısındır ya da neden bu kadar ileri gittim diye kendine sorarsın. Kelimenin tam anlamıyla hayatına sefalet veriyorsun. Sefalet zihniyetini ortaya çıkartıyorsunuz. Bu zihniyet eylemlere dönüşecektir. Benim durumumda söylediğim gibi, uyumaya başladım, diyetime gelince kaytarmaya başladım, bunların hepsi dağılmaya başladı. Nofap'ta bir veya iki nüksetmem yüzünden. Dokuz ay sonra, tamam dokuz ay nofap yaptım dedim ve sonra bırakmaya karar verdim. Birden kendimi başarısız hissettim ve bu doğru değil. Bu sağlıklı değil, bunun sağlıklı bir anlamı yok.

Bu, zarardan çok fayda yapması gereken bir şeyle toksik bir ilişkidir. Nofap daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır, çünkü dediğim gibi size başarı için gerekli özellikleri aşılayacaktır. Ancak anlamanız gereken şey, nofap'ın bu özelliklerinin tek potansiyel kaynağı olmadığıdır. Başarılı olmak için nofap'a ihtiyacınız yoktur. Ama sana yardımcı olacak. Ancak buna çok fazla bağlanmamak için zihninizin ve vücudunuzun kendini tanıma ve anlama seviyesine sahip olmalısınız. Çünkü tüm hisselerini nofap'a yerleştirirsen kendini başarısızlığa hazırlarsın. Nofap'ın tehlikeli olmasının bir başka nedeni de atılabilmesidir. Sonunda istediğim şekilde serbest bırakma fırsatını bulduğumda onu ayağa kaldırmakta zorlandım ve bu bir süre devam etti. Çünkü vücudum artık serbest bırakma hissine alışık değildi. Eğer kullanmazsan kaybedersin. Şimdi bazı insanlar için diğerleri için aldığından daha az zaman alabilir, benim için aldığından daha uzun sürebilir. Ama o 9 aylık süreçte libidomun öncekinden çok daha düşük olduğunu fark ettim. Dürtüler ortadan gidiyordu ve bu yüzden nofap zaman içinde benim için gittikçe kolaylaşıyordu. Vücudum yavaşça bunu kabul etti. Yakın zamanda serbest bırakmayacaktım ve sonuç olarak temelde kapatma moduna geçti ve elbette performans kaygısı da bunun bir parçasıydı. Ama sonunda nofap'ta nüksettim. Hala kaldırmakta zorlanıyordum. Yani eğer yalnızken oluyorsa, sadece sen, düşüncelerin ve fiziksel hissin var ve hala onu kaldırmakta zorlanıyorsun. Bu, sadece nofap gibi bir şey yaparak elde edilebilen bir zihinsel koşullanma düzeyini gösteren çok daha derin bir sorunu gösterir. Şimdi tüm bu söylenenlere rağmen nofap'a geri döndüm.

Nofap toksik olsa da, önceki deneyimimden onunla daha sağlıklı bir ilişki yaşayabileceğimi hissettiğim yere kadar daha geniş bir perspektife sahibim. Özellikle de biriyle ilişkim olduğu için ve onun yerine bu gösteriye katılabileceğimi bildiğinden. Ayrıca nofap'ı bıraktığımı görmenizi ve sizin de aynı şeyi yapmanız gerektiğini düşünmenizi istemiyorum. Çünkü benim için bu sadece benim durumumun bir ürünüydü. Eğer kendini aynı durumda bulursan bence nofap'ı bırakmalısın. Aksi takdirde üzerinde kalmalısın çünkü dediğim gibi benim için kötü olduğundan çok daha iyi oldu.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Bunun sebebi cok basit aslında pmonun verdiği zararlardan biride OKBye yol açması kişi verdiği zararları farkedince takıntı haline getiriyor yani takıntılı bir insan nofapin verdiği zararı öğrenince daha da takıntılı hale getiriyor bu işi relapse olduktan sonra kısır döngüye giriyor hayatının tek çözüm yolunun nofap olduğunu düşünüyor. Bu doğru aslında kişi kurtulursa ancak tabi genetiğinde yoksa sonradan dopamin dengesizliğine bağlı okb, anksiyete rahatsızlığı ortaya çıkmışsa nofap ile kurtulabilir. Gene çözüm nofap yapmak neverfap ile hayatına değer katmalı o enerjiyi yönlendirmeli işinde yükselme yollarını aramalı , spor yapmalı, kızlara yürümeli gerçek hayatta kendine bi uğraş bulmalı

JW15+1

ICJ
Bu nofapten çok, nofap e aşırı derecede bağlanan insanları eleştirmiş. Bi de nofap te gelişimin sebebinin zihnini belirli bi şeye aşırı yüklemekten kaynaklandığını söylüyor; bundan öncede bi şeye odaklanmak için kendimi veriyordum ama o zamanlar odaklanamıyordum şimdiyse daha rahat odaklanabiliyorum hafızamdaki bilgileri de daha kolay hatırlayabiliyorum yani bunun bi şeye aşırı bağlanmakla pek ilgisi olduğnu düşünmüyorum.

spartann

Venüs Yolcusu
Bunun sebebi cok basit aslında pmonun verdiği zararlardan biride OKBye yol açması kişi verdiği zararları farkedince takıntı haline getiriyor yani takıntılı bir insan nofapin verdiği zararı öğrenince daha da takıntılı hale getiriyor bu işi relapse olduktan sonra kısır döngüye giriyor hayatının tek çözüm yolunun nofap olduğunu düşünüyor. Bu doğru aslında kişi kurtulursa ancak tabi genetiğinde yoksa sonradan dopamin dengesizliğine bağlı okb, anksiyete rahatsızlığı ortaya çıkmışsa nofap ile kurtulabilir. Gene çözüm nofap yapmak neverfap ile hayatına değer katmalı o enerjiyi yönlendirmeli işinde yükselme yollarını aramalı , spor yapmalı, kızlara yürümeli gerçek hayatta kendine bi uğraş bulmalı

Aynen hocam haklısın. Nofap yeni bir hayatın inşaatının ilk tuğlası. Eğer sen sadece nofap yapıp üstüne bir şey eklemezsen tam verim alamazsın. Çünkü sen sadece pmo yu bıraktın. Kendini değiştirmek için harekete geçmezsen hem iyileşme daha uzun sürer hem de nofapı takıntı haline getirip çok bağlanırsın. Ama kendini geliştirmeye adarsan yeni oluşacak nöral ağlar seni çok hızlı iyileştirmeye başlayacak. Bir bakıcaksın nofap yapalı aylar olmuş sen farklı birisin.

Mustafaa

Yeni Üye
Bu nofapten çok, nofap e aşırı derecede bağlanan insanları eleştirmiş. Bi de nofap te gelişimin sebebinin zihnini belirli bi şeye aşırı yüklemekten kaynaklandığını söylüyor; bundan öncede bi şeye odaklanmak için kendimi veriyordum ama o zamanlar odaklanamıyordum şimdiyse daha rahat odaklanabiliyorum hafızamdaki bilgileri de daha kolay hatırlayabiliyorum yani bunun bi şeye aşırı bağlanmakla pek ilgisi olduğnu düşünmüyorum.
Kesinlike size katılıyorum. Pmo un yıkıcı etkinlerini kimsenin benim için kanıtlamasına gerekyok çünkü yıllarca kendi üstümde deney yaparak öğrendim. Sağlıklı çalışan bir dopamin sitemin yoksa kendini geliştirmek çok zor. tabi boş boş oturun hiç birşey yapmayın demiyorum. Bence ayrıt etmemiz gereken nokta, nofap yapıp, yılarca hunharca kullandığımız dopamin sistemini düzeldikten sonra kişisel gelişime odaklanmamız daha mantıklı geliyor. Yukarıdaki çeviride tek mantıklı nokta nofap aşırı kafaya takmak.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6