Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Öğrenmenin Gerçekleşmesi

mrblack

Ay Yolcusu
Katılım
6 Nis 2023
Mesajlar
101
Tepki puanı
68
Puanları
31
Selam yoldaşlar!Dostlar, bugün sizlere öğrenme sistemi nasıl gerçekleşiyor ve neler yapıp yapmamamız gerektiğinden kısaca bahsedeceğim.

Öğrenme, uyku esnasında veya zihni serbest bırakma (meditasyon vb.) ile gerçekleşiyor. Uyku çok ama çok önemli. Nasıl kaliteli uyku uyuyacağınız hakkında daha önce bir konu açmıştım. BURADAN gidebilirsiniz. Evet, öğrenmenin asıl gerçekleştiği zaman uykudur dedik. Peki, neden öğrenirken kötü hissediyoruz, stres oluyoruz ve bunların sonucunda yarıda bırakıyoruz? Cevap çok basit dostlar. Beyniniz bir şeye odaklandığında epinefrin ve asetilkolin nörotransmitterlerini salgılıyor. Epinefrine pek de nörotransmitter diyemeyiz gerçi, epinefrin = adrenalin neyse, bu salgılar öğrenmek istediğiniz konuya dikkatli bir şekilde odaklandığınızda salgılanıyor. (Belli bir noktaya sabit 60-120sn baktığınızda bir miktar salgılanıyor. Gözler sabit bir noktaya baktığında hafiften birbirlerine yaklaşır ve bu da beyne odaklanıyor olduğunu bildirir.) Dostlar, bir konuya çalışırken kötü hissetmemizin sebebi epinefrin hormonudur. Bu hormon, siz bir şeyleri değiştirmeye kalktığınızda salgılanıyor. Mesela İngilizce öğreniyorsunuz ve beyninizi zorlamaya başladınız. Beyin konfor alanından uzaklaştığı için panik oluyor ve epinefrin salgılıyor. Aynı şekilde siz odaklanmaya devam ettiğinizde asetilkolin nörotransmitteri salgılanıyor. Asetilkolin, siz bir şey öğrenmeye çalıştığınızda veya bir bilgiyi değiştirmeye kalktığınızda o bilgilerin tutulacağı nörona adeta damga yaparcasına işaretliyor (değişim olacağını belirtiyor) ve siz uykuya daldığınızda o işaretlenen nöronlarda yeni yollar oluşmaya başlıyor. Veya var olan yanlış yollar yok olup yenisi oluşturuluyor. Ve siz İngilizce öğrenmeyi disiplin haline getirdiğinizde bu nöron ve yolları sürekli işaretlenip güçleniyor, yenileniyor, yeni yollar oluşuyor. Ve dostlar, şaşırtıcı bir şekilde siz derse odaklandınız, epinefrin ve asetilkolin salgısını başlattınız. Eğer bu salgılar başladıktan sonra dersi yarıda bırakıp bir şeyler okumaya kalktığınızda, okuduğunuz kaynaktaki bilgileri unutmuyor, daha çabuk öğreniyorsunuz. Örn: (Roman, kişisel gelişim vb.) Asetilkolin salgılandıktan sonra yok olması en az 1 saati buluyor. Mükemmel bir düzen 😊 Yazıdan şunu çıkarmalısınız: Eğer bir konuya çalışırken kendinizi kötü hissediyorsanız, doğru yoldasınız demektir. Ne kadar kötü hissetseniz de konuya çalışmaya devam edin. Beyin salgıları sizin kötü hissettiğinizi anlamaz, sadece işini yapar ve asetilkolin ile öğrenmek istediğiniz konuya ait nöronu işaretler, siz de uykunuzda öğrenirsiniz. Bu yazımı bir fragman gibi düşünün. Sınav sürecinde olduğumdan pek vakit ayıramıyorum. Ancak, yakında bu konuyu uzun uzun ele alacağım. Süreciniz daim olsun.
 

TheWalkingFapper34

Yeni Üye
Katılım
11 Eki 2023
Mesajlar
17
Tepki puanı
14
Puanları
3
Merhaba,

Özetle kendi öğrenme anlayışımdan kısaca bahsetmek isterim:Birşeyi okuduğunda değil, okuyup anladığında değil, anlayıp uyguladığında değil, uygulayıp ondan bir sonuç aldığında öğrenme işlevini gerçekleştirmiş olursun.

Süreciniz daim olsun.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst