Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Okulu Bırakmak (Soru)

Hades

Satürn Yolcusu
Arkadaşlar, bunu karışık bir zihinle yazıyorum. anlam kayması, konu karışıklığı olursa lütfen kusura bakmayın.
Öncelikle neyim ne değilim ondan bahsedeyim;
19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.
Okuduğum üniversite çokta iyi bir yer değil. Bir meslek yüksekokulu.
Bölümüm Web programlama ve bu bölümü severek seçtim.
İlk dönem derslerime çalışıyordum.
Ona rağmen 3 dersten kaldım.
Sonraki dönemler zor gelmeye başladı.
Okula gitsemde anlayamıyorum, dikkatimi yoğunlaştırmaya çalışsamda dersi dinlediğimi sanıp başka şeylere dalıyorum. Bunun farkına hocanın ses tonundaki değişikliklerde fark ediyorum. Sosyal olarak zaten görünmeyen bir insanım kimseyle iletişimim yok. tükenmeye başladığımı hissediyorum. Son dönemde okula gitmedim bile sadece sınavlara gittim o da öylesine. Bu süreçten sonra tatilde psikoloğa gittim ve depresyonda mıyım öğrenmek istedim. Okulların açılacağı vakite denk geldiğinden 1 seans konuşabildim. Mart gibi tekrar bir randevum var. Bu dönem zaten görüyorsunuz ne olacağı da belli değil. Çok fazla dersten kaldım ve derslerden kaldıkça stres katsayım artıyor gibi hissediyorum. Okulu bırakırsam aile evinde nasıl durucam onu da bilmiyorum annem aşırı baskıcı, okulu bırakacağım düşüncesini bile duysa çıldırır. Üniversiteyi çok önemsiyor. Eğer okulu bırakırsam kendimi eğitebileceğim 7'den fazla, toplamda 150saati geçkin web programlama kursları var elimde. Ancak bu seferde babam evde oturup(onun gözünde boş durmak, işe girmemek) bilgisayar başında vakit geçirmeme karşı çıkacaktır. Kısacası iki arada bir derede hissediyorum. Lütfen fikir verin

Bebekzyzz

WE'RE ALL GONNA MAKE IT BRAH!
Eğer pmo yapıyorsan bunun dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorununa yer açtığını forumdan biliyorsundur zaten. Sana tavsiyem bir süre kendini pmo dan uzak tutup vücudunu nasıl kötü etkilediğini görmek

Hades

Satürn Yolcusu
Eğer pmo yapıyorsan bunun dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorununa yer açtığını forumdan biliyorsundur zaten. Sana tavsiyem bir süre kendini pmo dan uzak tutup vücudunu nasıl kötü etkilediğini görmek
Son zamanlarda(6+ ay) pmo yu abartmıştım. Şimdilerde neredeyse her gün ve bir kaç defa yapmaya başladım. Sonra zaten her şeyi salmaya başladım ne olacaksa olsun diye. Çünkü çok yoruldum. Ailem gerçekten baskıcı

Torres

Deneyimli Üye
Bence derslerine odaklanmaya çalış bölümüne zaten severek girmişsin enerjini oraya kanalize et. Böylece baskılardan da kurtulmuş olursun, sorumluluklarını yerine getirince insanın içine ferahlık geliyor vicdan azabı çekmiyor. Kendini biraz motive et ve başla, motive edici şey olarak da limitless filmini izlemediysen öneririm.

Ant900

Ay Yolcusu
Bende pmoyu bir aralar baya abartmıştım bir aralar dediğime bakma 1-2 ay öncesini diyorum kendimi buna bahane etmemin nedeni ise penis boyumdu halbuki gayet normal bir boyda olmasına rağmen sırf kendimi kandırıp yapıyordum zaten birini memnun edemem yok o yok bu vsvs. Şuanda az çok aştım bahaneleri bende pmo yaparken hatta bıraktıktan sonraki zamanda dahil olmak üzeri şuanda tükenmiş hissediyorum ama günden güne daha iyi oluyorum hissediyorum tavsiyem kendine yazık etmemen benim pmoyu bırakmamı kolaylaşırtıran şey Instagram YouTube discordu silmem olmuştu sende bunları azaltıp pmoyu bırak derim dersler konusunda son tavsiye alacağın kişi ben olsam da severek seçtiğin bölümü bırakma derim zaten PC okuyanların çoğu yapamıyor üniversitenin son 2 yılı biraz birşeyler kapıyorlardı YouTube sayesinde falan çalışıyorlardı bende Instagramda görmüştüm ne yalan diyeyim bence pmo yüzünden ilk 1 haftadan sonra çok daha iyi olursun karar senin ben bırakma derim aile baskısı bende dahil olmak üzeri çevrede çok var aile işte atsan atılmaz satsan satılmaz göz yum biraz zamana bırak derim sir hadesin bir sözü ile yazımı bitireyim
Dibi görmeden göklere uzanamazsın. Aynı gündüze en yakın saatin, gecenin en karanlık saati olması gibi."- Mr. Hades

Son düzenleme:

Bebekzyzz

WE'RE ALL GONNA MAKE IT BRAH!
Son zamanlarda(6+ ay) pmo yu abartmıştım. Şimdilerde neredeyse her gün ve bir kaç defa yapmaya başladım. Sonra zaten her şeyi salmaya başladım ne olacaksa olsun diye. Çünkü çok yoruldum. Ailem gerçekten baskıcı
Ne olursa olsun kontrolünü kaybetme ve pmo nun seni yönetip hayatını mahvetmesine de izin verme. En kısa sürede forumdaki diğer motive edici yazıları oku ve mentaliteni yerleştir.
Ayrıca ailen gerçekten çok baskıcı da olsa bu senin bahanen olmasın ve bunu kaçış olarak kullanma...

Hades

Satürn Yolcusu
Bence derslerine odaklanmaya çalış bölümüne zaten severek girmişsin enerjini oraya kanalize et. Böylece baskılardan da kurtulmuş olursun, sorumluluklarını yerine getirince insanın içine ferahlık geliyor vicdan azabı çekmiyor. Kendini biraz motive et ve başla, motive edici şey olarak da limitless filmini izlemediysen öneririm.
Okulu bitirsem aslında çok daha iyi olacak. Okulu bıraktığımda her şey iyi gitse bile en ufak bir sorunda "işte diplomanı alsaydın böyle olmazdı, şu olsaydı bu olmazdı" diyeceklerini biliyorum. En iyi okulu bitirmek gibi ama girdiğim dersleri de gram anlamıyorum ki

Hades

Satürn Yolcusu
Bende pmoyu bir aralar baya abartmıştım bir aralar dediğime bakma 1-2 ay öncesini diyorum kendimi buna bahane etmemin nedeni ise penis boyumdu halbuki gayet normal bir boyda olmasına rağmen sırf kendimi kandırıp yapıyordum zaten birini memnun edemem yok o yok bu vsvs. Şuanda az çok aştım bahaneleri bende pmo yaparken hatta bıraktıktan sonraki zamanda dahil olmak üzeri şuanda tükenmiş hissediyorum ama günden güne daha iyi oluyorum hissediyorum tavsiyem kendine yazık etmemen benim pmoyu bırakmamı kolaylaşırtıran şey Instagram YouTube discordu silmem olmuştu sende bunları azaltıp pmoyu bırak derim dersler konusunda son tavsiye alacağın kişi ben olsam da severek seçtiğin bölümü bırakma derim zaten PC okuyanların çoğu yapamıyor üniversitenin son 2 yılı biraz birşeyler kapıyorlardı YouTube sayesinde falan çalışıyorlardı bende Instagramda görmüştüm ne yalan diyeyim bence pmo yüzünden ilk 1 haftadan sonra çok daha iyi olursun karar senin ben bırakma derim aile baskısı bende dahil olmak üzeri çevrede çok var aile işte atsan atılmaz satsan satılmaz göz yum biraz zamana bırak derim sir hadesin bir sözü ile yazımı bitireyim
Dibi görmeden göklere uzanamazsın. Aynı gündüze en yakın saatin, gecenin en karanlık saati olması gibi."- Mr. Hades
Abi kendimi bir süre geliştirmek üzere işler yapmaya başlamıştım. Sonra zamanla bu düşünce oturmaya başladı. İnstagramı sildim YouTube da 10 video izliyorsam 8'i bilgi içerikli videolar. Zamanla buna alışmaya başladım. Discord kullanıyorum fakat onda fazla vakit geçiriyorum. O da aynı şekilde bilgi vs. Umarım pmo'dur sebebi. Ama her şeyi de buna bağlamak, ortada bir gerçek varsa, bunu pmo'ya yıkmak gibi de geliyor. Bilemiyorum işte. Ben çok fazla şey yapacaktım. Araştırma yapıp siteye bilgi içerikli yazılar yazacaktım kısım kısım yazılar paylaşacaktım. Ama onlar da olmadı, her şey yapacaktım edecektim den öteye gitmiyorum vallaha sıkıldım bu durumdan da sıkıldım.
Bu arada duygulandım be.. Son yazıyı yazalı baya zaman olmuş..

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Sevdiğin bir şeyi yaparken zorluk çekmek sıkıntı bir durum değildir. Bunu bazılarımız karıştırır. Sevgi emek ister derler, cidden öyledir. Sevmek öyle herşeyin muhteşem olacağı bir düzen anlamına gelmez. Sevdiğin kişiyle ağlayabilirsin. Sevdiğin kişiye kızarsın (bkz. Anne-Baba). Senin durumda burası yok esasında sen sevdiğine eminsin ve derslerde zorlanma değil odaklanma problemi yaşıyor gibisin. Böyle dalmalar, gitmeler. Kendini kandırıyorsun. PMO'yu zaten arkadaşlar yukarıda belirtmiş. Odaklanma problemi ile ilgili bence büyük sebeplerden biridir bu. Bir yandan da çok fazla düşündüğünü fark ediyorum. Biraz oturup odaklanmaya ve araştırmaya başlasan zaten seviyorsan ötesi gelir. Zor dersen zor olur. Anlamıyorum dersen anlamazsın. Aptal olduğunu düşünürsen aptal olursun. Pozitif düşün pozitif olsun.

Ant900

Ay Yolcusu
Abi kendimi bir süre geliştirmek üzere işler yapmaya başlamıştım. Sonra zamanla bu düşünce oturmaya başladı. İnstagramı sildim YouTube da 10 video izliyorsam 8'i bilgi içerikli videolar. Zamanla buna alışmaya başladım. Discord kullanıyorum fakat onda fazla vakit geçiriyorum. O da aynı şekilde bilgi vs. Umarım pmo'dur sebebi. Ama her şeyi de buna bağlamak, ortada bir gerçek varsa, bunu pmo'ya yıkmak gibi de geliyor. Bilemiyorum işte. Ben çok fazla şey yapacaktım. Araştırma yapıp siteye bilgi içerikli yazılar yazacaktım kısım kısım yazılar paylaşacaktım. Ama onlar da olmadı, her şey yapacaktım edecektim den öteye gitmiyorum vallaha sıkıldım bu durumdan da sıkıldım.
Bu arada duygulandım be.. Son yazıyı yazalı baya zaman olmuş..
Bende uzun zamandır İngilizce öğrenmek istiyorum dediğin gibi sadece istemekte kalıyor biraz motivasyon lazım ama bunu yapmakta gene bizde bitiyor bence sorunların %80i pmo ile alakalı bırakırsan diğer sorunlarda bitebilir çünkü dolaylı yoldan etkilediğini düşünüyorum

izleyici1

Yoda
kardeş güne soğuk duşla başla okula yürüme gidip gel
müzik ve pmoyuda kes odaklanman biraz artıcaktır
dersleride böylece rahat geçersin
okul bitincede direk askerliği aradan çıkar
boş vakitlerindede bilgilendirici videoları izle
işin matematiği bu
belki okulda kız arkadaşta edinirsin

Hades

Satürn Yolcusu
Sevdiğin bir şeyi yaparken zorluk çekmek sıkıntı bir durum değildir. Bunu bazılarımız karıştırır. Sevgi emek ister derler, cidden öyledir. Sevmek öyle herşeyin muhteşem olacağı bir düzen anlamına gelmez. Sevdiğin kişiyle ağlayabilirsin. Sevdiğin kişiye kızarsın (bkz. Anne-Baba). Senin durumda burası yok esasında sen sevdiğine eminsin ve derslerde zorlanma değil odaklanma problemi yaşıyor gibisin. Böyle dalmalar, gitmeler. Kendini kandırıyorsun. PMO'yu zaten arkadaşlar yukarıda belirtmiş. Odaklanma problemi ile ilgili bence büyük sebeplerden biridir bu. Bir yandan da çok fazla düşündüğünü fark ediyorum. Biraz oturup odaklanmaya ve araştırmaya başlasan zaten seviyorsan ötesi gelir. Zor dersen zor olur. Anlamıyorum dersen anlamazsın. Aptal olduğunu düşünürsen aptal olursun. Pozitif düşün pozitif olsun.
Sanırım haklısın.. Biraz zaman vermem gerekli gibi..

Hades

Satürn Yolcusu
kardeş güne soğuk duşla başla okula yürüme gidip gel
müzik ve pmoyuda kes odaklanman biraz artıcaktır
dersleride böylece rahat geçersin
okul bitincede direk askerliği aradan çıkar
boş vakitlerindede bilgilendirici videoları izle
işin matematiği bu
belki okulda kız arkadaşta edinirsin
Soğuk duş aklımda var da soğuk havada soğuk duş biraz sıkıntı benim için. Ev dolayısıyla. Ev biraz soğuk oluyor bazen. Müziği yakın zamanda bıraktım. Ve klasik müziğe geçiş yaptım. Depresyona iyi geldiğini falan okumuştum duygudurumunu düzelttiğini falan.

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Dostum, not defterine önemli bölümleri yazman yeterli, ben web programlamadan mezunum. Eğer derste yardım istersen bana danışabilirsin. Sınavlara sadece çalış, milletten bir adım ilerde ol. Sevgili işini boşver strese girme. Geliş ve geliş, hiç bir şeyin dünyanın sonu olmadığını bil. Okulu bırakma lise mezunu ol, 3 ders bir şey etmez bütünleme sınavları var. Hayat stres edilecek bir yer değil.

Hades

Satürn Yolcusu
Dostum, not defterine önemli bölümleri yazman yeterli, ben web programlamadan mezunum. Eğer derste yardım istersen bana danışabilirsin. Sınavlara sadece çalış, milletten bir adım ilerde ol. Sevgili işini boşver strese girme. Geliş ve geliş, hiç bir şeyin dünyanın sonu olmadığını bil. Okulu bırakma lise mezunu ol, 3 ders bir şey etmez bütünleme sınavları var. Hayat stres edilecek bir yer değil.
Sen söyleyince farkına vardım. Kaldığım ders sayısı 3 değil. İlk dönem 3 dersten kalmıştım. Bu dönem onları gördüğüm için bu dönemin 3 dersini alamadım Akts yetmediği için. Ve o 3 dersten tekrar kaldım. Uzun lafın kısası dönemim uzadı. Hemde 1 yıl.

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Sen söyleyince farkına vardım. Kaldığım ders sayısı 3 değil. İlk dönem 3 dersten kalmıştım. Bu dönem onları gördüğüm için bu dönemin 3 dersini alamadım Akts yetmediği için. Ve o 3 dersten tekrar kaldım. Uzun lafın kısası dönemim uzadı. Hemde 1 yıl.
Ya dert etme elli geçli seni geçiririrler, sen çabaladığını hocalara göster yeter. Rahat ol tatil dönemlerinde sadece sınavlara çağırırlar.

Hades

Satürn Yolcusu
Ya dert etme elli geçli seni geçiririrler, sen çabaladığını hocalara göster yeter. Rahat ol tatil dönemlerinde sadece sınavlara çağırırlar.
Öyle mi diyorsun? Takmamalı mıyım.. Yani bazen, gerçekten anlayamıyorum ben kendi kendime teşhis koymuyorum ama, belki de stres ve takıntı düzeyim çok fazla diye düşünüyorum. Bunun nedeni ailem de olabilir. Çünkü arada düşünüyorum. Ailem böyle olmasa okulu bırakma düşüncesine girmezdim belki bilmiyorum.

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Öyle mi diyorsun? Takmamalı mıyım.. Yani bazen, gerçekten anlayamıyorum ben kendi kendime teşhis koymuyorum ama, belki de stres ve takıntı düzeyim çok fazla diye düşünüyorum. Bunun nedeni ailem de olabilir. Çünkü arada düşünüyorum. Ailem böyle olmasa okulu bırakma düşüncesine girmezdim belki bilmiyorum.
Arkadaşım, takman gayet normal. Hepimiz gelecek kaygısı yaşarız. Bende eskiden kaygı yaşardım ya geçemezsem? Diye, lakin biraz mantıklı düşündüğümde epey yol kat etmişim neden stres edeyim. O yüzden bütününe bak olayın, okulu bitir ve hayalin olan üniversiteyi oku vs. :) Kaygın çok olmasın, zaten olan olur.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6