Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Polifazik Uyku Hakkında

Tofita

Ay Yolcusu
Arkadaşlar çok araştırdığım konu özellikle Uberman uyku 4 saatte bir 20 dk uyku, deneyenler var 3 ay 5 ay 1 yıl, yabancı forumlarda gördüm, bana mantıklı geldi rüya gördüğümüz uyku rem uykusu uykunun çok kaliteli olduğu 20 25dk arası süren beyinin öğrendiği şeyleri hafızaya attığı beynin resetlendiği evre, diğer evrelerde ise çoğu fiziksel dinlenme için ve rem uykusuna geçiş için gidiyor bu her döngü 90dk sürüyor ve 20 dk rem uykusu alıyoruz, 6 saat uyuyan biri 80dk rem uykusu alıyor.

Polifazik uyku yani çoklu uykunun amacı 4 saatte bir 20dk uyuyarak belli bir adaptasyonndan sonra direk uyur uyumaz rem uykusuna geçmesi mantık bu, deneyen var yapamayan çok kişi var özellikle başlayanlar adaptasyon döneminde takılıyor denemek çok zor çoğu kişi zararlı falan diyor ancak bilimsel olarak kanıtlanmamış ayrıca denemeden kesin zararlı ifadeleri bulunuyor insanların, yanlış bilgi çok fazla sizin yorumlarınız nedir bende denemeye çalışıyorum bir türlü zaman bulamadım çünkü ozellikle ilk 1 hafta tehlikeli oluyor araba sürmek, dışarıya çıkmak falan dikkatsizlik tavan yapiyor (evde kalmak önemli) bunun nedeni beynin rem uykusundan mahrum kalması. Yorumlarınız varmı.

mavi

Hakikat yolcusu
Böyle bir uykuya gerçekten ihtiyacın var mı ?
Onun yerine 8 saatlik uykuyu azaltman daha iyi olur. Ben 5.30 saate kadar indirmiştim normal gece uykusunu . Çok fazlı uykuyu denemiştim ama başaramamıştım. Gün kavramım bozulmaya başlamıştı, sonrasında bıraktım zaten.
Bir ara sabahları uyuyordum geceleri uyanıktım. O çok keyifliydi ama bir zaman sonra onu da bıraktım.
Şuan 23-00 arası uyuyorum 7 civarı kalkıyorum. Güneşin doğuşunu görmek ruhuma çok iyi geliyor.
Eğer bir günü daha uzun yaşamak istiyorsan, gece uykunu azaltmanı tavsiye ederim. Onu da birden azaltma 3 günde bir 15 dakika azaltarak devam et. Bu konu hakkında en iyi kaynak Erdal Demirkan'dan 'Aptallar 8 saat uyur' kitabını tavsiye ederim.

Tofita

Ay Yolcusu
Böyle bir uykuya gerçekten ihtiyacın var mı ?
Onun yerine 8 saatlik uykuyu azaltman daha iyi olur. Ben 5.30 saate kadar indirmiştim normal gece uykusunu . Çok fazlı uykuyu denemiştim ama başaramamıştım. Gün kavramım bozulmaya başlamıştı, sonrasında bıraktım zaten.
Bir ara sabahları uyuyordum geceleri uyanıktım. O çok keyifliydi ama bir zaman sonra onu da bıraktım.
Şuan 23-00 arası uyuyorum 7 civarı kalkıyorum. Güneşin doğuşunu görmek ruhuma çok iyi geliyor.
Eğer bir günü daha uzun yaşamak istiyorsan, gece uykunu azaltmanı tavsiye ederim. Onu da birden azaltma 3 günde bir 15 dakika azaltarak devam et. Bu konu hakkında en iyi kaynak Erdal Demirkan'dan 'Aptallar 8 saat uyur' kitabını tavsiye ederim.
Yorumun için teşekkür ederim. Denemek çok zor

demirtawa

Yeni Fapstronot
Denemek ve araştırmak lazım tabi ki. Yani ben yapmak istesem yapamam çünkü iş yerinde böyle bir şey uygulayabilmem mümkün değil.

Komutanlrxx

Yeni Üye
12 de uyur sabah 6da uyanırdım gün içinde de bos vakıtte 20dk alarm kurar uyurdum. 20dk sonra uyanınca uzun soluklu uyumuşum gibi bedenım ve beynım rahatlardı. Ama bu yazıyı veya 4 saate bır 20dk uyku vbseyleri bilmiyordum.. 20dklık bos vaktım oldugu,icin demıstım.

AntiRelapse

Mars Yolcusu
Ben polifazik uykuyu üniversite sınavına hazırlanırken keşfetmiştim. Aslında polifazik uykuyu bulan kişi Dr. Claudio Stampi kronobiyoloji, nöroloji eğitimi almış alanına uzman bir kişi yani rastgele birisinin uydurduğu bir yöntem değil. İlk başta kendi üzerinde denemiş ve işe yarayınca insanlar üzerinde araştırma yapmış. Araştırmasında denekleri üç gruba ayırmış ve 3 saat uyku hakkı vermiş ilk grup tek seferde 3 saat uyurken, 2. grup 3-4 defa polifazik uyumuş ve 3. grup ise 4 saatte bir kestirme yapmış. Kendi iddiasına göre en az performans kaybı yaşayan %12 ile 3. grup. Bu araştırmayı herhangi bir kuruluş onaylamadığı için kabul edilmiyor. Hatta polifazik uykuyla alakalı şöyle bir araştırma var: . 40672 yazı arasından polifazik uykuyla alakalı 22 araştırma incelenmiş ve polifazik uykunun hiçbir yararının olmadığı keşfedilmiş. Bunun dışında vardiyalı çalışan insanlar üzerinde yapılmış onlarca araştırma var o bundan 2-3 yıl önce okuduğum bilgiler halen geçerli 7 saat (alıştıysan 6 saat) altında uyumak %100 ölüm oranını artırıyor (doğrudan değil obezite, kanser vb. hastalıklara davete çıkarıyor anlamında)

Kısaca uykunu azaltmak yerine 7-8 saat arasına sabitleyip kalitesini artırman daha faydalı olur. Genetik olarak şanslıysan belki 4-5 saat veya daha azıyla da yetiniyor olabilirsin ama bu çok düşük ihtimal. İngilizce biliyorsan detaylı araştırmaları pubmed gibi bilimsel veritabanlarından okuyabilirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6