Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Şeker Hakkındaki Belgeseller

raiden

Satürn Yolcusu
Şekerin ne olduğu, neden zararlı olduğu, insan vücudunu nasıl etkilediği ve şeker endüstrisinin neler söylediği hakkında bugüne kadar çeşitli belgeseller yayınlandı. Bunların hepsini tek bir başlık altında toplayayım dedim. Bu belgesellerden bazıları bu forumda daha önce konuşulmuştur. Bu belgesellerin Youtube'da olanlarının Youtube bağlantılarını da buraya ekleyeceğim. Youtube'da olmayanları ise kişilerin kendileri bulmaları gerekecek.

That Sugar (Ah Bu Şeker)
Şeker hakkındaki belgesellerin en ünlüsüdür. Damon Gameau tarafından yapılan bu belgeselde Gameau, sağlıklı beslenmeyi bırakıp herkesin aldığı kadar günlük şeker tüketmeye başlıyor. Bu deney sırasında şekerin ne olduğu, türlerinin neler olduğu, insan vücuduna girdiğinde nereye gittiği, sağlığı nasıl etkilediği, şeker endüstrisinin iddiaları vb. pek çok şey anlatılıyor. Youtube'dan izleyebilirsiniz.

Sugar Coated (Şeker Kaplı)
Bu belgesel de şekerin zararları hakkında olsa da odak noktası şeker endüstrisinin lobi faaliyetleri, şekerin zararları hakkındaki bilimsel verileri nasıl gizlemeye çalıştığı vb. konular. Youtube'dan izleyebilirsiniz.

Carb Loaded (Karbonhidrat Yüklemesi)
Bu belgesel ise karbonhidrat adını taşısa da karbonhidrattan kastettiği şey doğal ve kaliteli karbonhidrat değil. İşlenmiş karbonhidrat ve şekerin, işlenmiş gıdaların hayatımıza ne ölçüde girdiği, ne gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu inceliyor. Youtube'dan izleyebilirsiniz.

Fed Up (Tıka Basa)
Bu belgesel şeker ve işlenmiş gıda endüstrisinin çocukları nasıl hedef aldığını ve nasıl etkilediğini, çocuklarımızın sağlığının ne kadar kötü duruma geldiğini gösteriyor. Bu belgeseli Youtube'da bulamadım. Nereden izleyeceğinize gelirsek: Ben iTunes'tan kiralayarak izledim. 4₺ gibi uygun bir fiyata kiralayıp izlemiştim. Siz de oradan bakabilirsiniz. Aşağıya filmi incelemeniz için IMDb linkini bırakıyorum.

Super Size Me (Şişir Beni)
Bu belgesel doğrudan şeker değil de fast food hakkında. Belgeselde Morgan Spurlock kendisi üzerinde bir deney yapıyor ve bir ay boyunca günde üç öğün McDonalds'tan besleniyor. Sağlığı kısa sürede kötüye gidiyor. Belgeselin Türkçe versiyonu Youtube'da yok ama İngilizcesi var.

Super Size Me 2 - Holy Chicken! (Şişir Beni 2 - Kutsal Tavuk!)
Belgeselin ikinci bölümü tavuk yemekleri yapan fast food restoranları hakkında. Bunu ben de henüz izlemedim, çünkü bulmak kolay değil. Türkçe versiyonu Youtube'da yok ama İngilizcesi var.

Food Inc. (Gıda Şirketi)
Bu belgesel sadece şeker değil, pek çok gıda türü hakkında. Gıda endüstrisinde nelerin döndüğünü anlatan çarpıcı bir belgesel. Elbette şekere de yer veriliyor. Youtube'da yok. İncelemeniz için IMDb linkini bırakıyorum.

Şaşırtan Gerçekler 1. Bölüm (Şeker)
TRT Belgesel kanalında yayınlanan Şaşırtan Gerçekler belgeselinin ilk bölümü şeker hakkında. Belgeselde şeker hakkında bazı bilgiler verilmekle kalınmıyor, şekerin zekâyı nasıl etkilediği hakkında bir deney de yapılıyor. Youtube'dan izleyebilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz başka belgeseller varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

raiden

Satürn Yolcusu
Faydam dokunduysa ne mutlu bana.

Bu belgeseller içinde beni en çok etkileyen Fed Up (Tıka Basa) oldu. Yaşlı olmadığı hâlde alzheimer hastalığına yakalananlar, daha 12 yaşındayken kalp krizi geçiren çocuklar, yetişkin bir insandan daha ağır çocuklar, çok fazla spor yaptığı hâlde bir gram bile kilo veremeyen çocuklar...

ABD'deki ücretsiz okul yemeği uygulamasının amacından saptırılıp okulların fast food restoranlarına dönüştürülmesi, sağlığa sigara kadar zararı olan yiyecek ve içeceklerin çocukları hedefleyen reklamlarının yapılması vb. daha bir sürü şey var belgeselde. Belgeselde şöyle bir ifade vardı: "Başka bir ülke, bizim çocuklarımıza bunu yapsa o ülkeye savaş ilan ederdik. Fakat kendi çocuklarımıza bunu biz yapıyoruz."

Belgesel, Amerikan yapımı olması nedeniyle Amerika'daki durumu masaya yatırsa da başka ülkelerdeki ve Türkiye'deki durum çok da farklı değil. Daha bugün TV'de çocuklar arasında kanser hastalıklarının çok fazla olduğuna dair bir haber gördüm. Diğer hastalıkları saymıyorum bile. Çocuklarımıza abur cubur, fast food, kola vb. şeyler vererek onları sevindiriyor ve böylece iyi bir şey yaptığımızı sanıyoruz. Ama gerçekte kendi çocuklarımıza en büyük kötülüğü kendimiz yapmış oluyoruz.

Fed Up'ı izlemenizi tavsiye ederim. İbretlik bir belgesel.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6