Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yeni Bir Hayat İçin

The King

Venüs Yolcusu
90 günlük değişim sürecimin günlüğü olacak... 3 evrede yeni bir insan olma uğruna çaba sarf edeceğim. İlk evreyi şimdilik belirledim. Sonraki zamanlarda geriye kalanların hesabı kitabı yapılır...

Bir taraftan nofap süreci olacak. Öte yandan ise aşağıdaki listeye uyarak, ruhsal durumum ve düşüncelerimin kontrolünü ele alarak, hayat boyunca psikolojik sağlığını koruyacağına inandığım bir adamı oluşturacağım.

Bedenimizin belli bir müddet sonra hücrelerini sürekli olarak yenilediğini biliriz. Tıpkı yenilenmekte olan hücreler gibi düşüncelerimizi arındırıp, bakış açımızı olumlu bir zemine kaydırarak hayatlarımızı daha yaşanabilir hale getirebiliriz. İyi bir gelecek bugün yapacaklarımıza bağlı. 1 sene sonra bambaşka biri olabiliriz. Bu illa maddi anlamda bir şeylere sahip olup, zengin olmak olarak düşünülmemeli. Ruhsal ve düşünsel olarak değişim burada asıl hedef. İşin manevi boyutunun değişmesi zaten maddi aleme de yansıyacak birçok şeyi getirecektir. Hayatın kontrol mekanizması -kendi yaşamımız için- çoğu zaman ellerimizdedir. Bunu görmezden gelmemize sebep olan şeyin düşüncelerimiz olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla bu ön kabullerimizi, irademizi ve sonuçta motivasyonumuzu etkileyen bir sürece sebebiyet verir. Ve değiştirmek isteyip de bir türlü değiştiremediklerimize, yarım kalan listelere, gerçekleşmemiş hedeflere ve kronikleşmiş hayallere yol açar.

Yeni bir hayat için öyleyse kolları sıvayalım...

1.EVRE İLK 30 GÜN: YÜZLEŞME/KABULLENME/ACI

*Bu evrede üzerime fazla yük bindirmeden, hayatımda hoşlanmadığım meseleleri içsel olarak sindirmeyi, öncelikle mutsuzluğumun sebebini bulup kabullenmeyi öğreneceğim.
*Daha ziyade hasar tespit evresi olacak. Öncelikle var olan durumumu belirleyip yanlış giden ve düzeltilmeyi bekleyen hususları listeleyeceğim.
*Aklıma düştüğü anda tadımı kaçıran bir mesele olduğunda, onu bir düşman olarak görmeyip o meseleden öğrendiklerimi, öğrenebileceklerimi, o meselenin bana kattıklarını analiz edeceğim.
*Düşüncelerimin hakimiyetini sürekli olarak kaybettiğim gibi duygularımın da ani patlamaları oluyor. En azından öfke ya da şiddetli mutsuzluklar gibi. O anlarda bunun üstesinden gelebileceğim bir karşı argüman geliştireceğim. Çünkü hayali hisler olduğunu, gerçeklik barındırmadığını biliyorum...
*Depresyon türü bir ruh halinde olunca, bir ileri iki geri olur hayat. İlk evrede amaç, bunu fark ettiğim anda geri dönüşleri ya tamamen sonlandırmak, ya da bir ileri bir geri seviyesine indirgemek.
*Affetmek. Acı verenleri, kaybettiklerimi, geçen zamanı, pişmanlıklarımı, başarısızlıkları, hataları...
*Bakış açılarından arınmak... Ailenin, çevrenin, arkadaşların, insanların dayattığı bakış açısından kurtulmak. Önyargıların, nefretin, kinin ve düşmanlıkların reddi. Olayları saf ve duru bir bakış açısıyla analiz edebilmek.
*Kapitalizm ve yeni dünyanın getirdikleriyle değil, saf ve temiz duygularla hayatı ele almak.

*Yapılacaklara dair,
- Kim olduğuma dair bir liste hazırlamak,
- Olumsuz yönlerimi listelemek,
- Olumlu yönlerimi listelemek,
- Değiştirebileceklerimi belirlemek,
- Değiştirilemez olanları kabullenmek ve bunu stres olmaktan çıkarmak,
- Mücadele edebildiğim alanları belirlemek,
- Hedefleri belirlemek,
- Olmak istediğim insanı belirlemek,

*Aktivitelere dair:
- Bunalıma girmeden kitap okumak. Günlük limiti ufak ufak arttırmak. Uzun zamandır boşlamıştım.
- Ramazan boyunca ara ara koşu/evde spor yapmak (bu süreçteki spor yasağını en azından kilo almadan ve hamlamadan atlatalım) dolayısıyla yeme-içmeye dikkat etmek...
- Sık sık hedefleri hatırlamak. Listeleri kontrol etmek...
- Yoga ve meditasyon yapmak,
- Stres kontrolü, nefes kontrolü, düşünce kontrolü, anda olmanın hissini hatırlatmak,
- Hayatın yükünü bir tarafa bırakmak,

Biliyorum yıllardır var olan bir ruhsal durum 30 ya da belki 90 günde değişmeyecek... Amacım ani bir değişimden ziyade ufak ufak bakış açımdan, yaptığım hamlelere kadar değişim uygulamak. Yeni bir insan olmak istiyorum bir nevi. Bunun bir süreç olduğunu, ruhumun derinliklerine inmenin kolay olmayacağını, sabrın ve çabanın asla yitirilmemesini... Tüm bunları gayet iyi biliyorum. Sabır erdemine kavuşmak adına elimden gelen çabayı her gün ve düzenli olarak sürdüreceğim.

Umarım neticede negatif ve yanlış hislerden arınır, doğru ve kaliteli bir hayatın kapısını aralarım.

Hayırlı olması temennisi ile...

Yarın birinci gün.

IntroVert17

Yeni Fapstronot
Başarılar dostum, yapılacaklar ve aktivitelere dair bir liste paylaşman çok hoşuma gitti içerisinden değerlendireceklerim var çok teşekkür ederim :)

Krozo

Yeni Üye
Umarım hayalindenki 'sen'e kavuşursun günlüğünü merakla bekliyorum :)

Benözgürbiriyim

Emekli Üst Düzey Moderatör
Planlaman çok güzel olmuş umarım sürecinde aynı şekilde olur.Sürecinde başarılar

The King

Venüs Yolcusu
1.GÜN
Öncelikle herkese iyi dilekleri için teşekkür ederim... Umuyorum ki bu yolda birçok şeyi beraberce aşarız.

Bugün ilk günümdü. Oruçluydum, geç uyandım. Biraz stres ve sinir seviyem yüksek gibiydi. Gün ortasında 20 dakika yoga yaptım. Esnemek ve terlemek iyi geldi. Sonrasında da 30 dakika kadar uzanarak uyku-bilinçaltı meditasyonu yaptım. Kalktığımda çok garip hissediyordum. Dinginleşmiş, sinir durumunun rahatlamış olduğunu hissetmemi sağladı.. Bunu yarın da yapmayı planlıyorum.

Ev haftasonu olması hasebiyle aile kalabalığı derken biraz gürültülüydü. Fazla bir şey yapmaya zaman ayırmadım.

Yarın akşam koşu planımı gerçekleştireceğim. Aynı zamanda beslenme planımı da ufak ufak uygulamaya başlıyorum.

Stajımın kötü gittiğini söylemiştim. Hiçbir verim almıyordum. Yeni bir eğitime denk geldim. Online olarak süren ve stajda öğrenileceklerden çok daha fazlasını hızlı ve özel olarak anlatan bir eğitim seti. Bunu satın alabilirim. Bu durum moralimi yükseltti zira stajımın kötü gidişatı tadımı kaçırmıştı.

Yeniden yeniden ayaklanalım bakalım. Bebek adımları olsa da...

The King

Venüs Yolcusu
2.GÜN
Standart bir gündü. Yogaya devam... Omurgam ve sırt kaslarım çok rahatladı. Gene rölantide geçen bir gün oldu. Henüz tam aksiyon alamıyorum. Psikolojik olarak rahatlamaya dair çeşitli şeyler okuyup araştırıyorum. Bakalım...

The King

Venüs Yolcusu
3.GÜN

Durgun, uykulu ve kısmen verimsiz geçen bir gün... Ayak parmağımı burkmuşum nasıl olduysa. Dolayısıyla herhangi bir egzersiz yapamadım.

Aklım geçmiş olaylara gidiyor. Son dönemlerde birinin yaşattığı psikolojik bunalım ara ara zihnimi yokluyor. O şahsı günlerdir rüyamda görüyorum. Tadımı kaçırmaya başladı bu.

Kasım-Aralık civarı gerçekleşecek olan sınavımın hazırlıklarına başlayacağım inşallah.

Önce yolun sonu aydınlanacak, sonra yolun kendisi.

The King

Venüs Yolcusu
4.GÜN

Bugün biraz eğitim ve alanıma dair bir şeyleri 1-2 saatliğine inceledim. Son dönemlerde ibadetlerimi de aksatmıştım. Bugün biraz zaman ayırdım. Kitap ve birkaç şey okuyarak gene günü geçirdim. Tabii boş zaman ve boş işlere günün büyük bölümü hâlâ gidiyor. Ama 3 gün süper gidip tekrar haftalarca zırvalamaktansa adım adım olmasını tercih ettim bu defa...

Akşam civarı gene can sıkıntısı bastı. İlerleyen saatlerde de gene depresif bir ruh haline bürünmüştüm. Biraz içimdekileri yazıya döktüm. Rahatlattı.

Dua etmenin de büyük bir huzur kaynağı olduğunu söylemek lazım.

Bugün de böyle geçti...

The King

Venüs Yolcusu

6.GÜN​

Benzer günler geçiriyorum. Aklıma yaşadığım son dönemlerdeki tatsız olaylar geliyor ve sürekli zihnimi benzer sorunlar kurcalıyor. Bunları yok etmeye çalışıyorum. Gene de gün içinde birkaç kez yakalanıyorum bu düşüncelere.

Bugün yoga yaptım. Rahatlattı.

Zamanım verimsiz geçiyor maalesef. Uyku-oyun-dizi üçgeninde, iftar-sahur arası böyle geçiyor. Bir şekilde kilidi kıracağım bilmiyorum... Yoğun dopamin problemleri yaşıyorum. Bunları bastırmaya çalışıyorum. Aksi takdirde beynimi yiyip bitiren o tatsız, son aylarımı rezil eden travmatik anılar aklıma gelmeye başlıyor.

Bir çıkışa ihtiyacım var.

The King

Venüs Yolcusu
9.GÜN / nofap başlayalı 14. gün; / por.suz 43.gün

Uzun zamandan beridir parça parça nofap yapıyordum. Aklımda kalan son süreçlerimle ilgili az önce bir hesap yaptım;
Son süreçlerim:
*7 günlük
- cinsel ilişki dolayısıyla bozuldu.
*hemen devam ettim, 15 günlük yeni bir süreç
- rahat, aceleye getirmeden, uzun süreli mast. ile bozuldu. (stres ve travmatik bir iki olay dolayısıyla yaptım)
*tekrar 7 günlük süreç
-tamamen yapmak için yaptım.. gene uzun süreli ve görüntüsüzdü.
*şu anda devam eden sürecim: 14.gün

toplam: 43 gündür por** içermeyen bir süreç yürütüyorum..
tabi bu hatırladığım kadarı. Belki son por**'yu şubatta izlemişimdir. Dolayısıyla daha fazla gün ediyor. Ama ben gene de hesaplamamı böyle yapacağım.

Bugün iftarı balkonda, açık ve serin bir hava eşliğinde yaptık. Yemekten sonra gerçekten kendimi muhteşem hissettim. Ramazan ayı başladığından beridir iftar vakitlerinde o yemenin verdiği keyfi nedense bir türlü yaşayamıyordum. Hakikaten muhteşem hissettirdi bana. Hatta son dönemlere göre iftardan sonra keyfim bugün garip şeklinde yerindeydi.

Bu aralar gerçekten yaşadığım depresif-bunalımsal ruh halinde bir gariplik seziyordum. Sanırım sebebini uzun zamandan beridir izlemediğim por**ya bağlayabiliriz. Tabii dopamin kaynaklarım hâlâ bolca var. Şeker, oyun, dizi ve sosyal medya gibi. Ama söylemeliyim ki zaten 6-7 aydan beridir depresyon türü bir dönemden geçtiğim için bunları kaldırıp atmayı uygun bulmadım. Kademe kademe azaltıyorum öteki şeyleri.

Son dönemlerde ciddi bir uyku problemi var. Tabii ramazan ayı ve süreçle beraber normal bu. Muhtemelen beynimin bir yerlerinde p**** arayışı olabilir. Bu eski süreçlerimde de uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi, uyanmayı da zorlaştırıyordu.

Gün içerisinde yoga yapmaya gayret ediyorum. Vücudum bu sayede esnekliğini yitirmiyor. Bu gecenin ilerleyen saatlerinde de biraz spor yapma fikrim var bakalım artık..

Güzel günlere...

The King

Venüs Yolcusu
15.GÜN
Nofap sürecimde 15.günüm bugün. Artık gün düzenim buna göre götüreceğim.

Dışarıda ve biraz yorularak geçirdim günü. Ferah ve hoş bir havada parkta bir arkadaşımla otururken çok güzel iki kızın fotoğraf çekmeye çalıştıklarını gördüm. Fotoğraf çekinirken pozlama konusunda yakınıyorlardı. Seslerini işitince kalkıp yanlarına gittim. Fotoğraflarını çekebileceğimi söyledim. Nazik bir şekilde reddettiler. Tabi amacım temelde herhangi bir kabul, yüksek düzeyde iletişim beklentisi değildi. En azından bazı zincirleri kırmak istedim kendi adıma. Normalde insanlarla bu tür iletişimlere girerken çekinmem. Ama pandemide bayağı izole kaldık. Ve bu durum tatsızlaştı... Bunu aşmak adına bir adım atmak istedim.

Cinsel istek düzeyim yükseliyor. Bunu nasıl yöneteceğime bakacağız artık...

The King

Venüs Yolcusu
17.GÜN

Dün yoga ve ağırlık antrenmanı yaptım. Güzel geçti.

Bugün de genel olarak orta düzeyde bir gündü denebilir. Kitap okuyasım niyeyse hiç gelmiyor...

Yemeklerden lezzet alamıyorum. Geçen seneki ramazanda 60lı günlerdeydim. Sahurda inanılmaz iştahım kabarırdı. Bu sene pek iştahsızca yiyorum. Henüz yolun başı olduğundan dopamin yollarımda sıkıntılar var muhtemelen.

The King

Venüs Yolcusu
18.GÜN

Kitap okudum. Dizi falan izledim. Gün genelde böyle stabil geçiyor. Bazı günler yüksek aksiyon alıyorum.

İki gündür fast food tükettim, biraz bu durum tadımı kaçırdı. Zira anlamsız şekilde yeme-içme konusunda iştahım yok. İftar ve sahurda yediklerimi bir zorunluluk çatısı altında yiyormuşum gibi geliyor. Bu durumdan sıkılıp keyif alabileceğim iki farklı yemek sipariş ettim. Onlardan da çok fazla umduğumu bulamadım desem yeridir.

Rüyalarım çok net oluyor. Bu son günlerde rüyadayken çok fazla mutluluk hissediyorum. Çok uzun zamandır bu his yoktu. Ne kadar keyifli bir rüya da görsem uyanınca saçma bir his vardı. Ama şimdilerde güzel bir rüyanın yaşattığı o hoş duyguları hissedebiliyorum.

Ev içinde anlamsız bir huzursuzluk var aileyle. Maalesef en sevmediğim hislerden birisi. Bilmiyorum artık çözümü ne olacak.

Güzelce, yaşanabilir, anlayışlı biriyle bir ilişki istiyorum. Psikolojik olarak ciddi düzeyde iyileştirme etkisi olacağına inanıyorum. Umarım şu yasaklardan sonra güzel bir ilişkiye başlama imkanım olur. Pandemi hayatımızın içine etti.

Neyse depresiflik yaymacağım. Bu kadar şimdilik..

The King

Venüs Yolcusu
22.GÜN / Genel olarak süreç ve son günlerin özeti.

Dün arkadaşımın saçma sapan geçmiş cinsel anılarına maruz kaldım. Bu biraz zihnimi kirletmedi desem yalan olur. Çünkü kendi geçmiş anılarımı da aklıma getirdi. Bu lanet pandemi dolayısıyla yeni bir ilişkiye giriş yapmak inanılmaz zorlaştı benim için. Dolayısıyla bu türden cinsel birleşmeler olmayınca insan bunalmaya başlıyor, düşüncelerin etkisiyle. Yine de önemsiz bir şey olarak nitelendiriyorum. Bu sürecimde inşallah geçmişte yaptığım gibi kendimi sırf bu türden bir muhabbetle heder etmeyeceğim.

Ayrıca dün arkadaşım yüzümün beyazlayıp, parıldadığından söz etti. Bu süreçte birkaç defadan fazla rüyalandım. Muhtemelen evde oturmak, sahur yapmak ve onun üstüne uyumak gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Yine de böyle hızlıca sürecin cilde etkilerini görmek mutlu ediyor tabii ki.

Sabah 6-7'de yatağa gidip saatlerce uyuyamıyordum sürecin ilk günlerinde. Bu aralar Netflix'te yayınlanan uyku ile ilgili mini bir diziyi uyumadan önce izliyorum. 15 dakikalık bölümlerin son 10 dakikasını ufak bir uyku öncesi meditasyonuna ayırmışlar. Ve onun üzerine 5-10 dakika içinde uykuya dalıyorum. Umarım ramazan ayından sonra da bunu sürdürürüm. Çılgın planlarım var... Uyku düzeni oturursa makine gibi çalışacağım bir döneme girebilirim. Hatta öyle ki yaz ayımı tam bir makine olarak geçirebilirim. İyi ki varsın nofap :D

Bu aralar 1-2 defa yoga yaptım. Kısmi olarak uyku meditasyonu sayesinde düşüncelerimi toparlayabiliyorum. Bunun haricinde hususi olarak farkındalık meditasyonlarına başlamak istiyorum. Anın farkında olmanın tadını çıkarmayı, gelecek ve geçmiş hesabı yapmadan o anı olabildiğince maksimum verime çekmek istiyorum.

Kötü bir şey şu ki, yapacağım mesleğe ilişkin herhangi bir fiilim, okumam, çabam yok son aylarda. İstemsiz bir uzaklaşma söz konusu. Umarım geçici, sadece ufak tefek kaygılardan dolayıdır. Bunu aşmak için ne yapmak lazım bilemiyorum. Çaresine bakacağım.

Bugün şeytanın bacağını kırıp bir diksiyon dersi izledim. Çok güzel geçti. İnşallah devam ederim.

Bu kadarla yetinelim, sürecimiz daim olsun.

The King

Venüs Yolcusu
23.GÜN

Çok uyuyorum. Yeme-içmeden haz almıyorum. Sahurda garip şekilde hiç iştahım olmuyor. İftarda da kısmi olarak var...

Anlamsız bir gün oldu bugün. Biraz yorgun, kısmi olarak huzursuz gibiydim. Bazen anlık donuk bir vaziyete bürünüyorum, evden biriyle konuşurken ya da bir şeyler izlediğimde. Ara ara başım ağrıyor.

İyileşme belirtileri de denebilir, bunalma da...

The King

Venüs Yolcusu
24.GÜN
Libido tavan. Sürecin başından bu yana ilk kez bu kadar yüksek düzeylerde hissettim. Görsel tetikleyicilere maruz kalmadım oysa. Ama düşüncesel olarak gelmişti bu birkaç gündür. Şimdi eyleme geçmek istiyor... İzin vermeyeceğim buna.

The King

Venüs Yolcusu

27-28.GÜN

Ufak ufak kıpırdanmakta olan bir canavar var içimde. Aylardır uyanmayı bekliyordu. İlk 30 günümün bitişine birkaç gün kaldı. Sonrasında artık büyük vurgunu yapacağım inşallah. Birkaç güne ilk 30 günün kaba bir raporu da gelecek.

Şimdilerde kitap, filmle gidiyorum. Gün içinde ruh halim daha iyi. Sadece nadiren bir bunalmışlık oluyor bazı günlerde. Aklımı tek kurcalayan mesele “staj”... Oraya gitme isteğim biraz sallantılı. Ama bu paslı zincirlerin kaplı olduğu duvarlarımı yıkacağım.

İkinci 30 gün ciddi anlamda faaliyete geçme süreci olacak demiştim. Planlamalara başlayacağım.

Return of the king...

The King

Venüs Yolcusu

NOFAP 30. GÜN / P*SUZ 64.GÜN // GENEL RAPOR

Evet şükür ki 30 gün geride kaldı. Yıpranma riski barındıran bir dönem oluyor genelde. Henüz ciddi bir etki görmemenize rağmen bir taraftan süreci sürdürmek, öte yandan eski kötü yaşantının bıraktığı alışkanlıklar derken, bu dehlizden çıkış zor olabiliyor. Bunu aşmada yaptığım birkaç şey oldu. Tabii amacım asla 30 günü bir anda yüksek düzeyde verimliliğe çekmek değildi. Zaten son aylarda depresyon türü bir ruh bunalımındaydım.

İlk 30 gün genel bir toparlama, farkındalık, yaşama dönüş seviyesi gibiydi bende.

Nasıl geçti?
  • Genel olarak evdeydim. Ara ara dışarıya çıktım.
  • Ramazan boyunca oruç tuttum.
  • İlk zamanlar kitap okumadım. Okuyasım yoktu. Son 15 gün ufak ufak şiddetlendirerek arttırdım...
  • Oyun oynadım. Ramazan boyunca iftardan sonra 1-2 saatlik oyuna ayırdığım bir zaman aralığı vardı. Son 3-4 gündür çok çok azaldı.
  • Dizi izledim. Özellikle sitcom çok iyi oluyor. Tabii cinsellik fazlaca olsa da buna genel bir bağışıklık geliştirdiğimi düşünüyorum.
  • Yoga yaptım. Meditasyon yaptım... Uyku konusunda çok iyi oldu.
  • Ruhsal durumum çok kötüydü. Onu toparlamak için düşüncelerime yön verdim. Buna yönelik çabaladım.
  • Uyku düzenim ramazan ayı boyunca çok kötüydü. Bunu toparlamak konusunda çaba sarf ettim.

Birtakım Etkiler:
  • Ruhsal olarak son dönemlerde biraz daha iyi bir hissiyat oluştu.
  • Ara ara ruhumun ve düşüncelerimin çok dingin olduğunu hissediyordum.
  • Stres, sinir, asabiyet, tatsızlık, iştah problemleri (keyif alamama), robotlaşmak türünde birtakım belirtilerim vardı. Zaten dopamin-serotonin ve envai çeşit hormonal dengelerimizin alt üst olması dolayısıyla bunlar normal şeyler.
  • Uykuda birkaç tık düzelme.
  • Ciltte parlaklık. En önemli ilk aşama değişikliklerinden biri bu oluyor.
  • Süreçten önce tvyi, oyunu, telefonu kapatamazdım. Kitap okumak ya da faydalı bir işle ilgileneceksem bu tembellik içgüdülerimi harekete geçirip beni o an izlediğim ya da oynadığım boş işler engellerdi. Ama şimdilerde ufak ufak tvyi kapatmak, işe konsantre olmak için çaba sarf etmek gibi davranışlarım olmaya başladı.
Önümüzdeki 30 güne dair ufak bir planlama:

-Genel olarak ders, spor ve staja dönüş evresi...
-Sorumlulukların farkındalık boyutunu aşıp eyleme geçiş,
-Uyku düzeni,
-Beslenme düzeni,
-Zaman ve takvim planlama

Genel olarak bu şekilde... Gelecek günlere dair ara ara günlük girmeye devam edeceğim...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6