Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yeni Bir Mezuniyet Taktiği

kardanaydınlık

Yeni Fapstronot
Herkese merhaba.

Sizlere kendimin uyarladığı yeni bir taktikten söz etmek istiyorum. Bence özellikle dopamin konusunda harika bir sistem oldu. Sistemi açıklamadan önce nereden esinlendiğimi söylemek istiyorum. Ders çalışma tekniği adı altında bu forumda bir arkadaşımız konu açtı. Normalde uzun süreli çalışamadığını ve bu teknikle beraber aştığını anlattı. Teknik kısaca şöyleydi. 11 dk 22 dk 33 dk 44 dk 55 dk diye giden bir merdiven var. Örneğin 11 dk çalışıyor ve yeni süreyi başlatıyor. Yorulana dek merdiveni ufak ufak çıkıyor. Her seferinde yaptığı için dopamin salgılanıyor ve başardığı için de özgüveni artıyor. Yeni merdiveni bitirmeye teşvik oluyor.

Arkadaş bu sistemi ders için anlattı ancak benim aklıma NoFap geldi. Benim gibi zorlanan birçok insan vardır. Özellikle ilk haftalar çok zor geçiyor. Şu ana dek 10'u bile geçemedim maalesef. Bu sistem sayesinde geçmeye çok yakınım diyebilirim. Çünkü 2 kere başarı eşiğini geçtim. Ve 3'yü geçmek için sabırsızlanıyorum.

Kısaca kendime aynı şekilde merdiven sistemi yaptım.
1 Gün
2 Gün
3 Gün
4 Gün
5 Gün
6 Gün
7 Gün
8 Gün
9 Gün

Bu şekilde toplamda 9 evreden oluşuyor. Örneğin yolculuktaki ilk günüm. Kazasız belasız fap yapmadan bitirdim. İlk madalyamı alıyorum. Sonra sıfırlanıyor ve bu sefer 2 gün sabredersem 2. madalyamı almış oluyorum. Sonra tekrar sıfırlanıyor bu sefer 3 gün bekliyorum. Bu şekilde merdivenin sonuna kadar gideceğim. En son olan merdivene geldiğimde ve 9 gün bekleyip başardığımda toplamda 45 gün fap yapmamış oluyorum.
Bu süreç bittiğinde tekrar ilk merdivene döneceğim. Ve diyeceğim ki kendime hadi bir kez daha çıkıyoruz. Daha önce merdivenin sonuna kadar çıktık. Şimdi de rahatlıkla yapabiliriz. Ve bir kez daha baştan sona çıktığımızda bir 45 daha yapmış oluyoruz. Böylelikle toplamda 90 gün tamamlamış oluyoruz.

Bu sistemdeki tek fark kendimizi küçük rakamlar ile motive etmek olacak. Her merdivende sıfırlandığı için önümüzde küçük hedefler olacak. Normalde 19. günde olan birisi mezun olmayı hedeflediği için 71 günüm kaldı gözüyle bakıyor. Bazı kriz zamanlarında bu sayı gözüne yüksek gelip pes edebiliyor.
Ama benim bulduğum bu sistemde 19. gününde olan birisi sadece 3 günüm kaldı sonrasında merdiven neredeyse bitiyor gözüyle bakacak.

Bu sistem bana hem dopamin açısından hem de beynimizin çalışma sistemi açısından çok daha mantıklı geldi. Eğer anlaşılır şekilde anlatabildiysem çok yararlı olacağını düşünüyorum. Kısacası diyorum ki 90 sayfalık bir kitabı bitirmeye çalışmak beynimize zor gelebiliyor. Bu yüzden kitabı 9 parçaya bölelim. Bu parçalar da ilk günler kolaydan başlayıp zamanla sayısı artsın.

Umarım bulduğum bu yöntem yararlı olur. Kendimde denemeye başladım. Bir gün tüm merdivenleri çıkıp size başarı hikayemi de anlatmam ümidiyle...

Son söz de şu olsun:
"Hiçbir insan başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır."

kardanaydınlık

Yeni Fapstronot
Arkadaşlar konuyu açarken daha aktif oluruz diye düşünmüştüm. Sizler de fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Belki biraz daha geliştiririz

Enki

Satürn Yolcusu
bence süreci bu kadar da çok takip etmemek lazım bir yerden sonra mükemmeliyetçilik oluyor ve olduğumuz günde hiçbir etki göremediğimiz için bozasımız geliyor. Tabi dediğin uygulanabilirse güzel olabilir kendi üstünde başarılı olursa belki insanların daha çok dikkatini çeker.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Bence gayet güzel düşünmüşsün. Aslında öyle olmasa bile beyin gözünden büyütmeyecek ve az kaldı tarzında süreci daha rahat sürdürecektir. Ayrıca bakın şu güne geldim etki metki yok bahanelerini de nefis kolayca uyduramaz. Taktiğe sadık kalındığı sürece bu iş yürür.

LABREYŞINNN.

Yeni Üye
Benim bir tavsiyem de şu :video indirmesi gerçekten işe yarayacak Ben mesela umut bural'ın ince işler deki videosunu 300 defa izledim .

LABREYŞINNN.

Yeni Üye
Biraz daha detaylandirir misiniz? Pek anlayamadım demek istediğinizi
Şimdi şöyle anlatayım. Ben Neverfapi 2.defa yapıyorum.ve şuan 92 günümdeyim.Neverfabi ben ilk önce o videoyla tanıdım Ve beni Çok etkiledi. .Family link uygulama sını kullandım.neverfap akademiden (YouTube dan) yaklaşık 5tane video indirdim. Her krize girdiğimde indirdiğim videoları seyrediyor dum.

Kuber

Yeni Üye
Bu teknik benimde hoşuma gitti. Hatta Excel'de bir takvim üzerine oturtup çıktısını aldım. Ben 14 gün üzerinden toplam 105 günlük süreç olarak hazırladım. Sizinle de paylaşıyorum ilgisini çeken olursa benzer şekilde hazırlayıp gün gün üzerine çarpı koyarak sürecini üç haneli günlere taşıyabilir.105 Günlük Süreç Takvimi.png
Gri renkle boyadığım her gün merdivenin yeni bir basamağının başlangıç günüdür.

kardanaydınlık

Yeni Fapstronot
Yıllar önce bulduğum tekniğin öne çıkması için yorum yapıyorum. Eminim birçok arkadaşımızda işe yarayacaktır

kardanaydınlık

Yeni Fapstronot
90. Güne gelmek tam olarak ne ifade ediyor ki? Sonsuza dek sürdürmen gereken bir süreç...
Sonsuza kadar sürdürmek için ilk 90'ı görmek gerekmiyor mu? NoFap kültüründe 90 mezuniyeti temsil ediyordu. Yıllardır girmiyorum belki değişmiştir bilemem. Ama benim dönemimde 90 önemli bir sayıydı. Senin mantığına göre alışkanlık oluşturmak için 21 gün dene kuralının da önemi yok. Nasılsa alışkanlık değil mi? Sürekli olması gerekiyor...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6