Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

210 Günlük Nofap Sürecimi Anlatıyorum

None

Emekli Moderatör

Tam tamına 210 gün yani 7 ay hiç mast yapmadım. Neler yaşadığımı nofap yapmak isteyen panpalarım için anlatıyorum.

İlk başlarda bu işe başladığımda acayip çok beklentilerim vardı ve hayatımda çok köklü değişiklikler bekliyordum. Bu yüzden nofap'a başladım. İlk seferde 210 gün yapamadım çünkü bünyem el vermedi . İlk başlarda 1 2 haftada 1 yapıyordum ,sonra ayda 1e düşürdüm. Ardından bir daha yapmayacağım dedim ve bıraktım.

Bildiğiniz üzere testosteron seviyesi relapsten sonra minimuma iner. Testosteron erkeksi davranmanızı sağlayan hormondur ve bu hormon minimuma inerse korkaklaşmaya, kedi yavrusu gibi davranmaya başlarsınız. libidoyu yükseltebilir, bir kıza maksimum testosteron seviyesinde yaklaşırsanız bunu fark edebilirsiniz. 1 haftada vücuttaki testosteron yenilenir. İşte en başlarda bende testosteron için yapıyordum yani 1 hafta bekliyordum ; sonrasında 2 3 haftada 1 defa yapıyordum ;en sonunda, hiç bir şeye odaklanamadığımı, hiçbir şeyin ilgimi çekmediğini, insanlarla konuşamadığımı fark ettiğim için asıl olayın dopaminle alakalı olduğunu anladım.

Nofap'a başladıktan sonra inanılmaz bir şekilde mast yapmak istiyordum. çünkü beyin alışmış bol dopamine, vermediğim için sürekli aklıma karı kız geliyor. gidip çekeyim ne olacak falan diyorum ama çekmeden bu şekilde, ızdırap çeke çeke 1. haftayı geçirdim.2. haftamda daha az sıklıkta aklıma mast yapmak geliyordu çünkü, yeni şeyler deniyordum kendimce. Evde sıkıldığım zaman direkt aklıma mast yapmak geliyordu ondan dolayı yeni hobiler edinmeye çalıştım. Farklı şeylerle uğraşırsanız eğer pek aklınıza gelmiyor. Evde kitap okudum, satranç falan oynadım, televizyon falan izledim o şekilde 2. haftayı geçirdim.

1.ayımda bile sıkıldığım zamanlarda hep aklıma mast yapmak geliyordu. Ama olumsuz yönlerinden çok olumlu yönleri vardı.

olumlu yönler olarak;
1- çekingen birisiydim, insan içerisinde acayip kasılırdım. yani kasılmak derken, birisi bana yaklaştığında mesela acayip gerilirdim, bu duyguyu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama asosyaldim işte anlayın. Sonrasında daha rahat bir insan olmaya başladım, insanlarla konuşmak, sohbet etmek ilgimi çekiyordu, keyif alıyordum çünkü sosyalleşmekten insanları tanımaktan, onlarla konuşmaktan, dertleşmekten falan. he şuan hala içime kapanık birisiyim, öyle kolay kolay yolda gördüğüm tanımadığım bir insanla tanışmaya cüret edemem. ama tanıştığım insanlarla ilişkilerim eskisine göre çok daha kaliteli oldular.

ilk 1-2 ay arasında bu şekilde olumlu yönleri oldu benim adıma, diğer yönleri ilerleyen aylarla birlikte anlatacağım.

1 ve 2. ay arasında odaklanma problemim gerçekten çok azaldı. Odaklanmak neden basitleşti?

Mast'ı bıraktıktan sonra yani beyne yüksek haz veren şeyi bıraktıktan sonra beyin hayattaki en küçük hazlardan bile faydalanmaya başladı. Yani demem o ki odaklanırken bile kendimi iyi hissetmeye, yaptığım şeyi ciddiye almaya başlamıştım. şimdi başta kendinizi iyi hissederseniz zaten istediğiniz bir şeyi yapmakta o kadar hevesli oluyorsunuz. Diğer türlü olsaydı, her odaklanmaya çalıştığımda beynim sıkılacak ve dopamin isteyecekti. Bu da aklıma mast yapmayı getirecekti. Bu yüzden nofap aslında, insanların hayatından 31i çıkarıp (yani bir tür ödül mekanizması) farklı ödül mekanizmaları bulmak.

Mesela mast yapmak yerine kitap okumak, spor yapmak, sosyalleşmek gibi. Bazıları bu bağımlılığı bırakan başka bir bağımlılığa döner falan diyor; haklılar... İşte bu yüzden yukarıda bahsettiğim gibi bağımlılıklarımızı bırakarak, bizim için faydalı olan şeylere yöneliyoruz. Şunu belirteyim bu olay karakterinizde köklü değişiklikler yapmaz. yani eğer içe kapanık bir insansan seni dışa dönük bir insan yapmaz. Ya da tam tersi... Zaten kim içe kapanık olmak ister ki ?

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6