Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Ani Duygu Değişimleri

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Mesela çok iyi hissediyorsunuz ama birkaç saat içinde ya da dakikalar içerisinde aniden duygularınız değişip kötü mü hissediyorsunuz? Bu bende sık sık oluyor. İlaçlardan mı ya da nofaptan mı bilmiyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
Mesela çok iyi hissediyorsunuz ama birkaç saat içinde ya da dakikalar içerisinde aniden duygularınız değişip kötü mü hissediyorsunuz? Bu bende sık sık oluyor. İlaçlardan mı ya da nofaptan mı bilmiyorum.

Sanırım size daha önce yazmıştım. Süreç içerisinde bu durumun olması normal. Beyin iyileşiyor ve iyileşirken zaman zaman alarm veriyor.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Bunun sık sık olması ve ani olması kesinlikle hayattaki bir kötü alışkanlığa işaret ediyor. PMO başlıcaları zaten; onun dışında şeker, alkol, sigara... Bunlar hızlı uyuşturuculardır, vücuda hızlı girişi ve çıkışı dengesiz ruh halleri oluşturur. Dopamin'in toparlanma evresinde normal görülür. Ama hangisi daha kötü? Hızlı bir şekilde dağa çıkıp tepede düşmek mi, yoksa yavaş yavaş biraz acı çekerek çıkmak mı? :cool:

izleyici1

Yoda
Hocam müzik vs konusunu tam olarak açıklar mısınız?
sitede müzik bağımlılığıyla ilgili yazılar var
nirvana adındaki bir kareş bu konuyu detaylı anlatmıştı
müzikte tüm zevkleri yer tüketir
hayaller ve duygular dünyasında yaşarsın
kişiliğini düşünce yapını sağlıksız düşünmeye neden olur
platonik kızlara aşık olursun hiç bir şeyi elde edemezsin
hep geçmişi özlem veya isyan umutsuzluk poh pohlar

G

gordon

Misafir
Müzik bağımlılığı belki buna sebep olabilir fakat herşeyi de müziğe bağlamayalım.

IskenderBurak

Jüpiter Yolcusu
Sebebi her şey olabilir. Saçma sapan zırvalara kulağını tıka, kendini gözlemle seni huzursuz eden eylemleri terk et bu kadar basit seni senden başka kimse iyi tanıyamaz.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti

Yazdıklarınızın bir çoğunu uzun yıllar yaşadım. Çok sıkıntılı ve stresli zamanlardı. Müzik olayını minimuma indirdim. Ara sıra sözsüz klasik müzik dinliyorum iyi geliyor.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Müziğin böyle etki edeceğini düşünmemiştim. Ben müzik dinlerken pek hayal kurmuyorum. Ama kızlara olan meyili arttırabilir, buna katılıyorum. Dikkat etmeye çalışıyorum. Ama dinliyorum gene de.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Yazdıklarınızın bir çoğunu uzun yıllar yaşadım. Çok sıkıntılı ve stresli zamanlardı. Müzik olayını minimuma indirdim. Ara sıra sözsüz klasik müzik dinliyorum iyi geliyor.
Dün çok kötü hissediyordum. Heralde dediğiniz paw ya da flatline olayı. Ben nofaptan değildir ya diye düşünüyordum. Ama bir de dün dopamin detoksunu zorladım biraz, ondan da patlamış olabilirim.

Dün çok kötü hissediyordum. Heralde dediğiniz paw ya da flatline olayı. Ben nofaptan değildir ya diye düşünüyordum. Ama bir de dün dopamin detoksunu zorladım biraz, ondan da patlamış olabilirim.
Dopamin detoksundan ziyade kendine yeni bir Dopamin normali oluştur. Kendine göre bir standart oluşturup o standarda uymaya çalış. Çünkü dopamin detoksu her ne kadar fayda verse de kısa vadeli bir çözüm sunuyor. Bunun yerine uzun vadeli olarak uyarılma seviyeni belirleyip o standarda göre hareket et.

Mesela, sosyal medyayı tamamen bırakmak yerine haftada en fazla 3 saat bakacağım. Ya da hayatımda bir daha rafine şeker tüketmeyeceğim yerine sadece bayramlarda en fazla 3-4 tane baklava yiyeceğim tarzında standartlar koyulabilir. Kendi standartlarım:

* Sosyal medyayı sadece maç izleyeceğim zaman kullanacağım
* PMO kesinlikle hayatımda olmayacak
* Müzik sadece spor yaparken dinleyeceğim
* Rafine şekeri sadece çok gerekli olduğu zamanlarda kullanacağım. (Kan şekeri düşmesi, bayram günleri)
* Gündem takip etmeyi sadece yemek yerken televizyon açıksa yapacağım.

Bu tarz bir standart oluşturursan, duygu değişimlerin daha stabil hale gelebilir.

Bunların yanında düşüncelerini de stabil hale getirmeye çalış. Aşırı düşüncelerden ve seni olumsuz etkileyen düşüncelerden zihnini arındırmaya çalış.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
Sigarayı bıraktıktan sonra kahve bağımlısı olmuştum. Günde 4-5 fincan filtre kahve içerdim. Anksiyeteyi acayip tetikliyordu. Şimdilerde iş yerimizin her yerine kahve makinesi koydular. Günde 2 bardak sütlü kahve içiyorum. 3.bardağı içersem nevrim dönüyor. Beynim içeride yeter olm daha içme diye uyarıyor yani hissediyorum. Kahve olayını sanırım tamamen bırakmalıyım.

Kahve konusunda sıkıntı yaşayanlar var mı?

izleyici1

Yoda
Sigarayı bıraktıktan sonra kahve bağımlısı olmuştum. Günde 4-5 fincan filtre kahve içerdim. Anksiyeteyi acayip tetikliyordu. Şimdilerde iş yerimizin her yerine kahve makinesi koydular. Günde 2 bardak sütlü kahve içiyorum. 3.bardağı içersem nevrim dönüyor. Beynim içeride yeter olm daha içme diye uyarıyor yani hissediyorum. Kahve olayını sanırım tamamen bırakmalıyım.

ben çayı çikolatayı bırakınca
baş ağrılarım geçti!
ama tabi tam emin değilim çay ve çikolatamı baş ağrısı yapıyordu
bildiğim kadarıyla kahve sinirleri ve odaklanmayı bozar insanı uyutmaz

Hergün bitene iç çok faydalı. Gerek yok böyle yapmaya. Birtaneden fazla içememeye çalış. Çok zararlı.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6