Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Beynin Bağımlılıktan Kurtulmasına Yardımcı Olmak

ganbol

Venüs Yolcusu

Beynin Bağımlılıktan Kurtulmasına Yardımcı Olmak

Beynin iyileşmesi üzerine araştırmalar sınırlıdır ve hala nispeten yenidir. Bir asırdan kısa bir süre önce, bilim adamları olgun beynin yeni hücre geliştirmeyi bıraktığını düşündüler; artık beynin yeni hücreler ve sinir yolları oluşturmaya devam ettiğini biliyoruz. Bununla birlikte, bağımlılıktan kurtulmak zaman, disiplin, destek ve sabır gerektirir. Beyin iyileşmeye başlamadan önce, vücut herhangi bir . Detoks, maddeye ve kişinin bağımlılıkla ne kadar süredir mücadele ettiğine bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Beyin, alkolle son içeceğin ardından bir hafta içinde kaybolan gri madde hacmini geri kazanmaya başlayacaktır. Beynin diğer bölgelerinin ve prefrontal korteksteki beyaz maddenin iyileşmesi birkaç ay veya daha uzun sürer.

Daha sağlıklı seçimleri ve alışkanlıkları güçlendirmek için nöral yolları yeniden inşa etmek, her bireyin koşullarına bağlıdır. Opioidler ve kokain son derece bağımlılık yapar, bu da onları derinlere kök salmış sinir devrelerini yeniden yapılandırmayı daha zor hale getirir. Ek olarak, bir madde ne kadar uzun süre suistimal edilirse, o davranış için nöral yol o kadar katılaşır.

Çoğu ilaç dopamin seviyelerini değiştirir. Birçok değişken, beynin dopamini serbest bırakma ve yeniden alma kapasitesinin tamamen düzelip düzelmeyeceğini belirler. Spesifik maddeye ve kullanım süresine ek olarak, dopamin geri kazanımı kişinin yaşına, genetiğine, ruh sağlığına ve aynı anda kaç ilaç kullanıldığına bağlıdır.

Pek çok tıp uzmanı, dopamin geri kazanımı için genel bir tahmin olarak doksan gün önermektedir. Bununla birlikte, ilaçlardan kaynaklanan hasar daha uzun sürebilir ve dopamin seviyelerinin ve beyin hücrelerinin iyileşmesi bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bazı ilaçlar, dopamini yeniden emen reseptörlere kalıcı olarak zarar vererek beynin tamamen iyileşmesini önleyebilir.

Beyin, temel yaşam fonksiyonlarını sürdürmek, kas hareketlerini koordine etmek ve yeni beceriler öğrenmek için milyarlarca nöronun birbirine mesaj gönderdiği karmaşık bir organdır.

Sinirsel yollar, egzersiz yapmak, enstrüman çalmak veya yemek pişirmek gibi alışkanlıklar için olumlu olan tekrarlayan görev ve davranışlarda verimlilik oluşturmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, aynı etkinlik madde bağımlılığına katkıda bulunabilir ve üstesinden gelinmesini zorlaştırabilir.

Neyse ki, beyin güçlü bir nöroplastisiteye sahiptir. Kendine zarar veren alışkanlıkların ve davranışların üstesinden gelmek için sinirsel yolları yeniden düzenleyebilir ve sağlıklı ve ayık yaşam seçimlerine yol açan yollar yaratabilir. Sağlık profesyonellerinin, arkadaşların ve ailenin desteğinin yanı sıra sabır ve odaklanma ile vücut ve beyin bağımlılıktan kurtulabilir.

kaynak:

Seyyah

Yeni Fapstronot
Bu öğretici paylaşım için kendi adıma çok teşekkür ediyorum. pmo yu bir aydır bıraktım .Ve bir daha inş.hayatım boyunca yapmamayı düşünüyorum.Şu an pmo' nün bende yaratmış olduğu aşırı stres kaygı depresyon yüzünden antidepresan kullanıyorum.Acaba antidepresan eski bir bağımlı olarak beynimin yenilenme sürecinde ne gibi bir etkiye neden olur ?

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6