Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bir Dosttan Günlükler

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
Sevgili günlük, bu aralar çok çabaladığımı fark ettim. Lakin çabalamadan nasıl başarırsın ki? Hayalim çok bilgi edinmek ve gelişmek çünkü biliyorum ki kitaplar hiç olmadığın yere seni götürür, bu gün kitap okurken William Shakespeare aslında yokmuş diye gördüm ne inanılmaz değilmi günlük ingiltere tarihi okurken çok sevdiğim bir sanatçı aslında francis bacon muş çünkü francis bacon William Shakespeare takma adı diye bir dedikodu varmış ve William Shakespeare fahri rus bile demişler! Ne ilginç demi sevgili günlük aslında francis bacon bir bilim adamı, lakin onun ilginç kısmında bu galiba. Sevgili günlük birde ingilizlerin bear-baiting(ayı kızdırmaca) diye meğerse bir oyunları varmış o oyunda ayıyı ağaca zincirler ve eğitimli köpeklerle ayıya saldırırmışlar. Birde bedlamlı tom vardı bedham yoksullarının kapatıldıkları tımarhanenin adı ve ölüme terk ettiklerinin hikayesinin müziğiydi günlük işte müzik.
İngiliz tarihi meğerse ne acı bir tarihmiş. Günlük neverfap yapmaya devam ediyorum 1 ayımı doldurdum, sakına unutma ey günlük kendime kesinlikle tavsiye oku ve oku. Çünkü bilgi görmediğimiz hazinelere kapı açar.

Son düzenleme:

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu

16.02.2023 [saat 15:49]

karışık gidicem günlük, selam sevgili günlük telefona bağlanmaya başladım, bende artık bilgisayarda'ki google chromdan girme kararı aldım, ders çalışırken her zaman gelecek kaygısı taşırdım, azaltmayı başardım o kaygıyı ama birazda olsa var malesef o kaygı, ingiliz tarihi derinliğim devam ediyor ingiliz bir arkadaşım bana james town bahsetti
220px-JamesIEngland.jpg

kendisini bir ingiliz puriten, acayip özelliği

saraylarda sadece tek seferlik kalmasıymış

dünyada sarayların yapılması gayet normaldir çünkü saraylar olmak zorundadır bu ülkenin ihtişamıdır lakin, bu puriten 7 saray değişmiş biri
i

kendisi 1500 odalı evet inanırmısın günlük bu insanlar çılgınlar
i

westminster 1100 odalı bir yer günlük bu yerler cidden şaheser.
i

st james windsor castle görkemli demi günlük kendisi 1100 odalı bir yer
i

hampston castle 1000 odalı bir kale böyle uzar gider bu kaleler her neyse sir james beni çok şaşırtmasının sebebi tek kullamlık kullanması tarihçiler bunun sebebinin kanalizasyon olması derler çok kokarmış kaleler o yüzden terk etmek zorunda kalırlarmış bu kaleleri. :):coffee:
buda demek oluyor'ki 1566 yılında istanbul nüfusu 600 bin desek topkapı 380 odalı desek ve 1871 yılında biten çırağın sarayı 380 oda desek, 1856 yılında biten dolmabahçe 310 odalı desek yıldız 60 odalı desek beylerbeyi 24 odalı desek hepsi ancak hampston kalesi ediyor :ROFLMAO:
günlük bu cidden ne ilginç demi. ingilizler kafayı yemiş olmalılar. :D
gel gelelim

Fransızlara

Eline geçse halkı salamlı sucuk yapıcak bir adam
i

bu kral o kadar sinirlenmiş'ki champs-elysees fransız model askeri şehir yaptırmış askerler kolay tost gibi halkı sosla yesinler diye

i

20 yüzyılın modernizim oluşturan kardeşimiz mimar İsviçre asıllı Fransız mimar Le Corbusier şöyle söylemiştir "şehirler vatandaşa bırakılmayacak kadar değerlidir" demiştir hatta şöyle demiştir 4 göz mimarımız "konut yaşanılan bir makinedir'. :D
311142f94c0a32b98e6848948d70ab7d.jpg

gel gelelim frierich engels kardeşimize (1820-1295) doğumlu alman tekstilci ailenin oğludur kendisi
i

kendisi liverpoolda insanların bulabildikleri deliklerde yaşamaya çalışmasını, hatta mahzenlerin tıka basa dolduğunu söyler, hava kirliliğinden ingilterenin bronşit ve veremden yakındığını söylemiştir
hatta bu güzel insan "dünyanın en temiz ve yaşanılacak yerin istanbul olduğunu söylemiş" ne ala sağolsun huzur içinde yatsın.

gelelim yunanlıların romalıları sevmediğini öğrenelim günlük
i

romalılar ve yunanlı cacıkiler birbirlerine rakipmişler hatta romanın başkenti "a salak şehirdir" derler çünkü romalı askerler yani paralı cacıkiler hertürlü ihtiyacı gaspla hallederlerdi fakirler dead oldumu gömmez çöpe atarlardı. başkentleri 1 milyon nüfusluydu, en büyük şehirdi. her neyse kafam yandı günlük. kendime not:
Si vous voulez réussir, vous devez lire: başarı istiyorsan okumalısın. :D

Son düzenleme:

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu

Tarih 19.02.2023 saat 13:23

Sevgili günlük 1676802312625.jpegtıpkı Edvard Munch portresi gibiyim krizler arada geliyor, tarih serüvenim devam ediyor.
şimdi osmanlının en beğendiğim ve en duygulandığım şeyini anlatıyorum. devlete yük olmasın diye çöpten aydınlatmaya kadar herşeyi vakıflar üstlenirmiş.
bir osmanlı şaheseridir dinlemenizi tavsiye ederim çünkü her gece bunu dinerim
şimdi gelelim ingiliz iç savaşına. sene (1642-1651)
anglikanlar ve püritenlerin savaşı bilmedikleri bir incil için savaşmışlar evet hangi entelektüel incil onu bile bilmiyorlar.
english-civil-war.jpg

evet hızlı tarihi geçerek ilerliyorum sevgili günlük çünkü içinden çıkılmaz.
bgraysdining2.jpg

lord bacon kendisi olur, "müstemlekeleştirme, planına yön veren" newfoundland posta pulunun üzerindeki portresinin altına yazardı
şimdi farklı konuya geçiyorum, o dönemlerde ingilizler kadınlara cidden değer verirmiydi?
1676803198891.jpeg

1500 = erkekler okuma yazma oranı: %10 kadın %0
1550= erkekler okuma yazma oranı: %28 kadın %6
1650= erkekler okuma yazma oranı: %32 kadın %12
1700= erkekler okuma yazma oranı: %40 kadın %25

onlar hiç kadınlara değer vermediler aslında avrupadan nefret ederdim iyice ediyorum günlük.

1500 yıllarda avrupanın eğitimlilerinin tek dili (erguvani demek) "lingo france" yani latince demektir.
1600 VE 1700 yıllarda avrupanın mamur dili yoktur
1676803852271.jpeg

Almanyada 1050-1500 midle high german konuşulur
Almanya 1530-1750 early new high german konuşurdular yani günlük diller avrupada hep geçici kalmış.
1676804058541.png

diyeceksin'ki günlük peki ingilizlerin ve iskoçya dili nasıldır ?
400+1100 güney iskoçya ve ingiltere dili "old english" batı germene(almanca) frizyen diliyle bağlantılıdır.
1676804227927.jpeg
p*ç william norman hanedanlığındaydı(fransızcalaşır anglo norman olmuştu)
1676804326008.jpeg sheksper ingilizcesi günümüzde early modern english diye tasnif edilir.

1800 lerden itibaren late modern english dedikleri dil olur. neyse sevgili günlük sonra yazarım.

Son düzenleme:

Zarifoğlu

Umudumuz, acımızdan daha büyük olmalı...
Ne güzel bir günlük düzenli okuyucusuyum artık : )

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu

22.02.2023 saat 13:12

Sevgili günlük bilgi almaya devam ediyorum, çünkü bilgi insanlardan sizi ayırır.
300px-Martin_Luther%2C_1529.jpg

kod adı: martin luther, 1517 kapıya çivilediği protestosunda
i

kullandığı dil "misnia" veya "meissen" dedikleri yerel ağızdır kendisi meissen saksonya eyaletinden elbe nehri kıyısında , drestden in kuzey batısındaki bir kasaba dilidir.
avrupa dilleri tek bir dildir aslında, lakin günümüzdeki ispanyolca, fransızca, portekizce, lehçe farklılıklarıyla ayrışan aynı dildirler aslında.
fransızca ve ispanyolca aynılıklar
ispanyolca ve portekizce olan aynılık
i

yahudilerin kutal dili "hakodeş" dilidir. hatta yahudi akaidinin oluşturan (telmut) arami dilinde(targum onkeles) dir
ibranice isadan önce 3 yüzyılda ölü dil sayılırmış günlük ben şoka girmiştim.
a09aa3ad4c9222c58e88d9e441330353.jpg

hahamlar özgün dil okuyamaz hale gelmiş hatta, o yüzden çeviri yapmışlar. aramice değil yunanca (septuagint) diline çevirmişlerdir

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6