Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Boks Ve Fitness Beraber Olur Mu ?

Strafe

Ay Yolcusu
2 yıldan daha uzun süredir yks sınavına hazırlanıyordum bundan dolayı sporla çok ilgilenmedim. Sınav bitti beklenmedik bir şey çıkmazsa iyi bir üniversitede tıp yazabiliyorum. Konumuzla ilgili soracağım şey şu ben fitnessa başlayacağım ( sınav sürecinden önce 2 ay gitmiştim ) ama yanında boks da yapmak istiyorum. Üniversitede özellikle tıp gibi bir bölümde bu ikisi beraber gider mi? Giderse ikisini aynı anda yapmak sadece fitnessa gitmeye göre ne katabilir?

NeverMoreFap

Mars Yolcusu
Yapabilirsin yapan var. Sabah fitness antremanına girip akşamında muay thai antremanına giren arkadaşım var. Bende aynı şekilde 5 aydır fitnessa gidiyorum şu an herhangi bir dövüş sanatı için salon arıyorum pek yorulmayan biriyimdir beni pek etkileyeceğini sanmıyorum. Birinde güç kazanırsın estetik vücuda sahip olursun diğerine vücudunu nasıl etkili şekilde kullanacağını öğrenirsin kanımca ikisini de öğrenmek şart. Tıp gibi bir bölümü okuyorsan zaman açısından seni zorlayabilir çelimsiz bir zarganaysan önerim fitnessa gitmen senin açından daha etkili olacaktır.

Methetics

Venüs Yolcusu
2 yıldan daha uzun süredir yks sınavına hazırlanıyordum bundan dolayı sporla çok ilgilenmedim. Sınav bitti beklenmedik bir şey çıkmazsa iyi bir üniversitede tıp yazabiliyorum. Konumuzla ilgili soracağım şey şu ben fitnessa başlayacağım ( sınav sürecinden önce 2 ay gitmiştim ) ama yanında boks da yapmak istiyorum. Üniversitede özellikle tıp gibi bir bölümde bu ikisi beraber gider mi? Giderse ikisini aynı anda yapmak sadece fitnessa gitmeye göre ne katabilir?
Dostum boksörüm haftanın iki günü ağırlık iki günü boks yapıyorum.
Fitness yapıp özellikle dövüş sporu için salona gidersen çok zorlar.
Kas toparlanması olurken yarın boksa gidersen verimin negatif etkilenir çabuk yorulursun ama 5 tekrar 3 tekrar gibi güç çalışırsan dövüş sporunu beslersin hemde verimin düşmez.
Dövüş sporunda mesele güç,hız ve reflekslerdir.
Kasın büyük olması hiç avantaj sağlamaz kas büyüdükçe oksijen ister ve bu durum dövüşçüyü çabuk tüketir.

Deku

Ay Yolcusu
Haftada 3 gün boks desek, fitness da 3 gün olsa ve bunun bir günü boks+fitness denk getirsen kafadan 5 günün gidiyor. Şimdi sınav döneminden çıktığın için sosyallik problem olabilir. hazırlık okuyacaksan gayet iyi bir şekilde yapılır direkt 1. sınıftan başlayacaksan yine yapılır ama sınav dönemleri zorlanırsın. Benim tavsiyem sadece boksa başlaman çünkü grup derslerinin gün ve saatleri sabit olur (pzt,çrş,cum 20.00 gibi). Daha sonra okulun yoğunlaşınca da (2. ve 3. sınıf gibi) haftada 3 gün fitness yapman senin için en rahatı olur. Böylece hem dövüş öğrenmiş olursun hem vucut yaparsın. Haftada 5 gün sporu önermem sonuçta tıp okuyacaksın profesyonel sporcu olmayacaksın zamanının tamamını spora harcaman mantıksız olur.

The King

Deneyimli Üye
İyi planlama istiyor. Bana kalırsa düzgün beslenme de gerekli. Boks yorucu bir spor. Eğer orada yaşanan eksiklikler sağlam beslenme ve dinlenme ile giderilmezse ağırlık antrenmanları çöp olabilir.

Aeron Bellatrix

Yeni Üye
Selamlar dostum. Ben de boksörüm. Aynı şekilde fitness ve boksu birlikte yapmayı denediğim bir zaman oldu. Ancak istediğim kadar bir gelişme sağlayamadım fitnessta. Yukarıdaki hocamın da dediği gibi ikisi birlikte aşırı derecede enerji harcıyor ve ben bütün günümü spor ve yemeğe ayırdığımda bile o besin yetmedi sanırım. O süreçte besin açığını kapatmak benim için çok zordu hatta hafif bir kilo kaybı yaşadım.
Sonrasında şöyle bir şey yaptım. Boksu üniversitedeki topluluk veya takımda yapacaksam yaz tatilinde memleketimde sadece fitness yaptım. Yaz tatilinin sonlarına doğru reflekslerimi hatırlamak için hafif boks ile birlikte yine hafif fitness yaptım. Okul zamanında da her zaman olmuyor boks antrenmanları, boş günlerde fitness yaptım ancak bu sadece yaz tatilindeki vücudumu korudu, çok bşi eklemedi.
Sonrasında boksu yazın memlekette eski hocamla birlikte yapmaya başlayınca ünide sadece fitness yaptım. Yazın boks ve hafif fitness yine.

Ama bu süreç benim boksu bırakmamam için bir süreçti. Lisede başlamıştım. Artık turnuvalara vs girmediğim için boks birinci planda değildi.
Gerçekten turnuvalık bir boks gelişimi düşünüyorsan veya ilk kez başlayacaksan ciddi bir şekilde boksa odaklanmanı, haftada en az 3-4 antrenmanının boks olmasını ve bir iki gün sadece dinlenmeni tavsiye ederim. Boks antrenmanları da vücudu geliştiriyor. Fitness kadar güzel gözükmez ancak sportif bir vücudun olur.
Fitnessa da aynı şekilde haftada en az 4-5 gün ayrırmak gerekir.

Hangisini seçeceğin sana kalmış.

(Boksa da lisede bu güzide topluluk sayesinde başlamıştım, yıllar geçti. İyi ki varsınız)

Aeron Bellatrix

Yeni Üye
Selamlar dostum. Ben de boksörüm. Aynı şekilde fitness ve boksu birlikte yapmayı denediğim bir zaman oldu. Ancak istediğim kadar bir gelişme sağlayamadım fitnessta. Yukarıdaki hocamın da dediği gibi ikisi birlikte aşırı derecede enerji harcıyor ve ben bütün günümü spor ve yemeğe ayırdığımda bile o besin yetmedi sanırım. O süreçte besin açığını kapatmak benim için çok zordu hatta hafif bir kilo kaybı yaşadım.
Sonrasında şöyle bir şey yaptım. Boksu üniversitedeki topluluk veya takımda yapacaksam yaz tatilinde memleketimde sadece fitness yaptım. Yaz tatilinin sonlarına doğru reflekslerimi hatırlamak için hafif boks ile birlikte yine hafif fitness yaptım. Okul zamanında da her zaman olmuyor boks antrenmanları, boş günlerde fitness yaptım ancak bu sadece yaz tatilindeki vücudumu korudu, çok bşi eklemedi.
Sonrasında boksu yazın memlekette eski hocamla birlikte yapmaya başlayınca ünide sadece fitness yaptım. Yazın boks ve hafif fitness yine.

Ama bu süreç benim boksu bırakmamam için bir süreçti. Lisede başlamıştım. Artık turnuvalara vs girmediğim için boks birinci planda değildi.
Gerçekten turnuvalık bir boks gelişimi düşünüyorsan veya ilk kez başlayacaksan ciddi bir şekilde boksa odaklanmanı, haftada en az 3-4 antrenmanının boks olmasını ve bir iki gün sadece dinlenmeni tavsiye ederim. Boks antrenmanları da vücudu geliştiriyor. Fitness kadar güzel gözükmez ancak sportif bir vücudun olur.
Fitnessa da aynı şekilde haftada en az 4-5 gün ayrırmak gerekir.

Hangisini seçeceğin sana kalmış.

(Boksa da lisede bu güzide topluluk sayesinde başlamıştım, yıllar geçti. İyi ki varsınız)
Bu arada ben de en bilinen ünilerden birinde en ağır mühendisliklerden birini okuyorum. Zaman çok sıkıntı oluyor bazen, bazı haftalar hiç bir sportif aktiviteye vakit olmuyor :p bilginize

Strafe

Ay Yolcusu
Cevaplarınız için teşekkürler, anladığım kadarıyla ikisi bir okulun yoğun dönemlerinde gitmez ama en azından şu an 2 aydan fazla bir zamanım var yine de denemeyi düşünüyorum zaten boksta amacım sadece dış görünüş değil de fonksiyonellik açısından kendime bir şeyler katmaktı. O da olduğu kadar diyelim. Yemek konusu gerçekten sıkıntı olabilir fitnessa gittiğim dönem çok iştahım oluyordu 2 saatte bir yemek yerdim bir de boks yaparsam zaman yetmeyebilir dediğiniz gibi.

Strafe

Ay Yolcusu
Dostum boksörüm haftanın iki günü ağırlık iki günü boks yapıyorum.
Fitness yapıp özellikle dövüş sporu için salona gidersen çok zorlar.
Kas toparlanması olurken yarın boksa gidersen verimin negatif etkilenir çabuk yorulursun ama 5 tekrar 3 tekrar gibi güç çalışırsan dövüş sporunu beslersin hemde verimin düşmez.
Dövüş sporunda mesele güç,hız ve reflekslerdir.
Kasın büyük olması hiç avantaj sağlamaz kas büyüdükçe oksijen ister ve bu durum dövüşçüyü çabuk tüketir.
Kasların büyümesi ve daha çok oksijen ihtiyacının ortaya çıkması boksta erken yorulmaya ve hızının azalmasına sebep oluyor dediğin gibi ama profesyonel olarak yapmayacaksam bunu düşünmem o kadar gerekli mi?

Methetics

Venüs Yolcusu
Kasların büyümesi ve daha çok oksijen ihtiyacının ortaya çıkması boksta erken yorulmaya ve hızının azalmasına sebep oluyor dediğin gibi ama profesyonel olarak yapmayacaksam bunu düşünmem o kadar gerekli mi?
Eğer beslenmeyi iyi yapabiliyorsan ikisi birlikte yapılabilir ama dediğim gibi verim azalır.
İhtiyacın olan karbonhidrat,yağ,protein ve mineralleri karşılayamazsan negatif etkisini fizyolojik ve psikolojik olarak net hissedersin.
Boks gibi dayanıklılık gerektiren sporlarda aşırı mineral kaybı oluyor ve bunu karşılamazsan algın çok kapalı hissedersin.
Tavsiyem fitness değilde dövüşle ilgilen güç için ağırlık çalış dövüşte teknikleri oturtunca tamamen fitness`a geçebilirsin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6