Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Bu İşi̇ Gerçekten Ci̇ddi̇ye Almanın Vakti̇ Geldi̇

yusufkaya

Yeni Üye
Kaç yaşımda başladığını hatırlamıyorum. ama çok çok çok uzun bir zaman geçti üzerinden. şimdi 33'ümdeyim evlendim çocuklarım oldu. Yıllarca ne yaptığımın farkında değildim, yaptığım şeyin o an beni mutlu ettiğinden başka bir şey bilmiyordum. Eski günlerden hatırladığım annem beni çok severdi-ki hala da sever- ama çevremdeki diğer insanlar beni hep küçük düşürüp dalga geçmeye çalışırlardı. Bu sadece benimle ilgili olmasa da ( yani o insanların genel karakteri buydu dalga geçmek ve insanları alaya almak) sonuçta maruz kaldığım bir durum vardı. Babam beni sevse de bana karşı katı, azarlayıcı bir üslup takınır ve küçük düşürücü bazı hareketler de bulunurdu. Beni sevdiğini biliyorum ama hiç bir zaman bana o sevgiyi hissettirmedi. Buraya yazmaya cesaret edemediğim bir takım şeyler de yaşadım yıllarca en yakınımdaki bir insandan. Çok sonra neverfap macerama başladıktan sonra o zamanlarda yaşadığım şeyin ne olduğunu anladım. Yıllarca normal bir şeymiş gibi içimde taşıdım. Yıllar böyle bir birini kovaladı. Bataklığın içinde geçirdiğim yıllar beynimi öyle bir atıl hale getirdi öyle bir sis indirdi ki beynime, bugün geçmişimle ilgili bizzat yaşadığım anılardan o kadar az şey hatırlıyorum ki neredeyse yoklar. Çok imreniyorum geçmişindeki güzel anıları hatırlayıp onları paylaşıp gülen mutlu olan insanları. Bazen geçmişe gidip (hatırladığım kadarı ile) o zamanda ki halimi sessiz sakin bir köşeden izliyorum. Karşımda sanki sahipsiz bir çocuk var; hafif kamburlaşmış beli, saf düşünceleri, kendine bu hayatta vasat bile denilemez bir yer edinmiş, heves ettiği her şey kursağında kalmış bir çocuk. Yüreğim parçalanırcasına izliyorum onu, kaçırdığı imkanları, çaresiz kaldığı anları. Keşke dokunabilsem ona diyorum, alsam onu karşıma yaşayacaklarını ve ne yapması gerektiğini bir bir anlatsam; düşeceği çukurları, kendisine kurulan tuzakları, kendisini nasıl savunması gerektiğini, kimsenin ama hiç kimsenin ondan daha değerli olmadığını. Ama sadece düşlerde kalıyor bu; ben yine buraya o çocuk ise o kötülüklerin yaşandığı geçmişe geri dönüyor. Günler, haftalar, aylar ve yıllar hızla ileri sarılan bir film gibi ilerledi. Üniversiteyi yıllarım geçti bir şekilde, bu bağımlılık bataklığının ve geçmişte yaşadıklarımın bana yaptıkları adeta dev bir kasırga ben ise o kasırgada savrulan bir yaprak gibi hayatıma devam ettim. Çok ciddi ve sonu olumsuz biten kararlar aldım yaşadım. Evlendim boşandım, aşağı yukarı aynı dönemde yıllarca emek verdiğim eğitim hayatımın meyvesi olan memurluğa hak kazandım ama 6 ay sonra oradan haksız bir şekilde atıldım. Aynı yıl içinde hem boşandım hem de memurluk işimi kaybettim. Dibe çökmüştüm, kimse ile doğru düzgün konuşmuyor baba ve çocukluk mesleğime devam ediyordum. Kendi içimde büyük bir inzivaya çekildim bu süreçte bağımlılık hala benimleydi malesef. Ama ona rağmen kendimi kaybetmedim, direndim kendime olan inancımı arttırdım (Doğrusunu söylemek gerekirse şu an düşünüyorum da o dibe çöktüğüm durum benim tek başıma çıkabileceğim bir durum değildi. Yüce Rabbim bana acıdı, bana merhamet gösterdi elimden tuttu ve ayağa kaldırdı. Ne kadar hamd etsem yetmez). Sonra hayatıma mucizem dediğim bir güzel girdi. Adeta zemherilerden, fırtınalardan, tufanlardan sonra açan bir güneş gibi geldi bana (Anladım ki Rabbim'in bana lütfunu arttırmaya devam ediyor). İkinci evliliğimi yaptım Allah'ın bana lutufta bulunduğu o güzel insanla. Hemen arkasından haksız yere atıldığım memuriyetime geri çağrıldım ve hala devam ediyorum. Kötü günlerimde olduğum gibi güzel günlerimde de bu bağımlılık devam etti ben de.
Zamanla -ki çok çok uzun zamandan sonra- bir şeylerin yanlış gittiğini düşünmeye başladım. Bu bağımlılık hem aileme, hem inancıma hem bana çok büyük zararlar veriyordu. Allah bana bu kadar lutufta bulunmuşken nasıl böyle bir iğrençliği yapmaya devam ediyordum. Ne eşim ne çocuklarım ne ben ve ne de inancıma bunu yapmaya hakkım yoktu. 3 sene önce Neverfap ile tesadüfen bir Youtube videosunun yorumunda denk geldim. Artık bir yol görmüştüm ve kurtulabilirdim. Ama sandığım kadar kolay olmadı neredeyse 20 yıllık bir bağımlılık vardı ortada. Evet tam 20 yıllık neredeyse çok mücadele ettim ve etmeye devam ediyorum. 20-30-60 günlük süreçlerim oldu ama başaramadım. Ama bu hafta yaşadığım relaps ile birlikte bu işi yeteri kadar ciddiye almadığımı düşünmeye başladım. Yeni bir sürece başladım forumda aktif olacağım, bütün içerikleri tüketeceğim, yeni bir dil öğrendiğim, ilgi duyduğum alana ömürlük bir emek sarf edeceğim bir başlangıç. Hiç bir başlangıçta kendimi bu kadar motive ve hazırlıklı hissetmemiştim. Allah'ın izni, eşimin o anlayışlı güzel yüreği-desteği ve benim çabamla bu bataklıktan çıkacağım. Bu günlüğümün ilk sayfası, bu sayfada yazdığım anlatının bir çoğunu alıp mezuniyet yazıma katacağım 88 gün sonra bu yazıya tekrar döneceğim....

TheNewUser

Ay Yolcusu
Okudum yazınızı, zor bir dönem geçirmişsiniz. İçinde olmadığımız için tam anlayamayız ama kendinizi bırakmamanız iyi olmuş. Başka ne denir bilemiyoruz, geçmiş olsun.

Ben de iş hayatında uzun süredir sıkıntılıyım, ekonomik olarak borcum yok ama sıfıra yakınım uzun süredir. 30 yaşına geldim halen ne doğru dürüst bir birikim ne de bir hayat yoldaşı buldum kendime. Kısmet değilmiş belki. Elimden geleni yapıp dua etmekten başka yapabileceğim bir şey yok şimdilik hem iş hem de evlilik açısından. Onun dışından ben de 4 ayı geçti 2023'te hiç yapmadım PMO'yu. Arada açık seçik şeylere kayıyor gözüm falan ama yılların bağımlılığı ardına insallah bıraktım artık.

Umarım senin de hayatında her şey gönlüne göre hayırlısıyla olur. Mutlu bir hayat sürmen duasıyla.

yusufkaya

Yeni Üye
Okudum yazınızı, zor bir dönem geçirmişsiniz. İçinde olmadığımız için tam anlayamayız ama kendinizi bırakmamanız iyi olmuş. Başka ne denir bilemiyoruz, geçmiş olsun.

Ben de iş hayatında uzun süredir sıkıntılıyım, ekonomik olarak borcum yok ama sıfıra yakınım uzun süredir. 30 yaşına geldim halen ne doğru dürüst bir birikim ne de bir hayat yoldaşı buldum kendime. Kısmet değilmiş belki. Elimden geleni yapıp dua etmekten başka yapabileceğim bir şey yok şimdilik hem iş hem de evlilik açısından. Onun dışından ben de 4 ayı geçti 2023'te hiç yapmadım PMO'yu. Arada açık seçik şeylere kayıyor gözüm falan ama yılların bağımlılığı ardına insallah bıraktım artık.

Umarım senin de hayatında her şey gönlüne göre hayırlısıyla olur. Mutlu bir hayat sürmen duasıyla.
İyi dileklerin için teşekkür ederim sevgili dostum. Ben hayatta yaşadığımız şeylerin hiç birinin boşun aolmadığına inanıyorum. Mesela benim yaşadığım kötü olayları baz alırsam; "Evet kötü olaylar kimse istemez bunları yaşamayı ama bir yandan da bunların yaşanması gerekiyordu demek" diyorum kendi kendime.
Asla bırakma kendini hiç bir şey sebepsiz olmaz. Biz insan olarak yaşadıklarımızı sadece küçük ama çok küçük bir parçasını görüyoruz ama Allah koca planı görüyor. O yüzden bize: "Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz." dİyor. O yüzden mücadeleyi elden bırakma unutma ki kış ne kadar sert geçerse geçsin ne kadar uzun sürerse sürsün elbet bahar gelmek zorunda. Üzme kendini o yüzden biz burada forum da topluluk olarak birbirimize destek oluruz. Kendi adıma bana her zaman mesaj atabilirsin elimden geleni yaparım.
İnşallah her şey gönlünce olur senin de dostum Allah karşına en güzel fırsatları çıkarsın. Hem bu dünyada hem ahirette nasibin genişletsin inşallah.🤲🏼

yusufkaya

Yeni Üye
Bugün bir farkındalık yaşadım. Gerçekten kendini bir olaya verince o olayla ilgili farkındalık yaşıyor insan. Yaşadığım farkındalık; Uzun zamandır relapse ya da pmo nun kendisine sebep olan şeylerden birinin, insanların sorunlarından kaçmak için onu bir sığınak, güvenli bir yer olarak gördüğü söylemini okuyordum. Ama bir türlü anlam veremiyordum çünkü ben güzel huzurlu bir aileye, sabit ve yorucu olmayan bir işe, iki güzel çocuğa, sağlıklı bir bedene ve hattı sayılır bir mal varlığına sahip olmama rağmen neyden kaçıyordum ki. Bu söylemin benim için geçerli olmadığını benim relapslerimşn ve pmo yapmamamın sebebi başka bir şey olmalı diye düşünüyordum.

Bugün kaçtığım şeyin ne olduğunu keşfettim... Ben hayatı boyunca ezik görünen, saf düşünceli, etrafı tarafından saygı görmeyen, başarısız biri olarak gördüm kendimi ki nitekim çoğunlukla öyleydim.

Artık saygı duyulan, bilgili, kendini geliştirmiş,insanların laf söylerken iki kere düşüneceği bir karakter olmayı istiyorum ve bunun için yapmam gerekenlerden yani kendimi geliştirmem için gerek çabadan, disipline girmekten, kendimi oraya adamaktan kaçıyormuşum. Evet arık daha iyi anlıyorum ve bu farkındalık ile bu sefer ki sürecimi daim kılacağıma inancım tam çünkü artık ne yapmam gerektiğini daha iyi anlıyorum...

TheNewUser

Ay Yolcusu
İyi dileklerin için teşekkür ederim sevgili dostum. Ben hayatta yaşadığımız şeylerin hiç birinin boşun aolmadığına inanıyorum. Mesela benim yaşadığım kötü olayları baz alırsam; "Evet kötü olaylar kimse istemez bunları yaşamayı ama bir yandan da bunların yaşanması gerekiyordu demek" diyorum kendi kendime.
Asla bırakma kendini hiç bir şey sebepsiz olmaz. Biz insan olarak yaşadıklarımızı sadece küçük ama çok küçük bir parçasını görüyoruz ama Allah koca planı görüyor. O yüzden bize: "Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz." dİyor. O yüzden mücadeleyi elden bırakma unutma ki kış ne kadar sert geçerse geçsin ne kadar uzun sürerse sürsün elbet bahar gelmek zorunda. Üzme kendini o yüzden biz burada forum da topluluk olarak birbirimize destek oluruz. Kendi adıma bana her zaman mesaj atabilirsin elimden geleni yaparım.
İnşallah her şey gönlünce olur senin de dostum Allah karşına en güzel fırsatları çıkarsın. Hem bu dünyada hem ahirette nasibin genişletsin inşallah.🤲🏼
Amin. İnşallah hepimiz için.

yusufkaya

Yeni Üye
Bugün süreçte 8 gün olmuş. Bu süreçte sayma işini bıraktım daha doğrusu sürece sağlam bir şekilde başladığım için saymayı da unuttum ve günler geçmiş. Şimdiye kadar ki süreçte hafif krizler geldi daha doğrusu gelen krizleri büyümeden engelledim. Ne yapacağımı bilmem bana güç veriyor. Bugün yoksunluk semptomları biraz ağır geldi. Bir şey yapmak gelmedi içimden, iş yerinde ki yoğun mesai de eklenince modum baya düştü.
Ama bütün bunların olacağını önceden okuduğum ve bildiğim için normal karşılıyorum. Düzelicek her şey ve güneşli günler gelecek bu sefer...

ibendobekindabuns

Mars Yolcusu
Bugün süreçte 8 gün olmuş. Bu süreçte sayma işini bıraktım daha doğrusu sürece sağlam bir şekilde başladığım için saymayı da unuttum ve günler geçmiş. Şimdiye kadar ki süreçte hafif krizler geldi daha doğrusu gelen krizleri büyümeden engelledim. Ne yapacağımı bilmem bana güç veriyor. Bugün yoksunluk semptomları biraz ağır geldi. Bir şey yapmak gelmedi içimden, iş yerinde ki yoğun mesai de eklenince modum baya düştü.
Ama bütün bunların olacağını önceden okuduğum ve bildiğim için normal karşılıyorum. Düzelicek her şey ve güneşli günler gelecek bu sefer...
Başarılar Yusuf dostum, bunu başarabilecek birisin!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6