Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Çocuklar İnternet Ve Ekran Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilir?

• Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Misafir
indir (1).jpg

Bağımlılık, kişinin ruhsal ve bedensel sağlığına ya da sosyal yaşamına zarar vermesine rağmen bir nesneye, kişiye ya da varlığa duyduğu önlenemez istektir.
Son dönemlerde hızla gelişen teknolojiler, bilgisayarın ve internetin hayatımızda fazlasıyla yer alıyor olması bağımlılığın oluşmasında ve artmasında güçlü bir etkendir. Elbette doğru kullanıldığında teknolojik araçlar ve internet son derece faydalı kaynaklardır. Ancak amacın dışına çıkıldığında, bağımlılık seviyesinde kullanıldığında bazı fiziksel ve davranışsal bozukluklara sebep olabiliyor.

İnternet ve Ekran Bağımlılığından Kurtulmak İçin Yöntemler:

Bu konuda dünyaca tanınan psikolog Dr. Kimerly Young, interneti yasaklamak yerine kontrol altına almayı önermiş ve şu önerileri sunmuştur:
Belirli günleri internet tatili ilan edip o gün hiçbir şekilde internete bağlanılmaması gerektiğini,
Gün içerisinde belirli saatlerde ve diğer aile üyeleriyle aynı zamanlarda internete bağlanma alışkanlığını edinmek gerektiğini,
İnternete girme amacının yazılacağı bir defter tutturarak çocukların sadece amaçlanan eylem için interneti kullanması alışkanlığının teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor.
İnterneti kullanmadığı zamanların değerlendirilmesi için yeni arkadaşlar veya yeni hobiler edinilmesi gerektiğini,
Bir spor dalıyla ilgilenmesini sağlamak gerektiğini söylüyor.
Ayrıca internet bağımlılığı sorununu saklamaması için çocukları cesaretlendirmeyi öneriyor.

Bu ve benzeri yöntemlerle internet bağımlılığı önlenemezse profesyonel destek almaktan kaçınılmamalıdır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
sadece amaçlanan eylem için interneti kullanması
Mesela Youtube'a gireyim derken bir anda çocuk İnstagram'da, bilgisayar oyunlarında geziyor... Çok doğru.
profesyonel destek almaktan kaçınılmamalıdır.
Sağ olsun ki annem ile babam bana gereken "profesyonel" desteği verdiler. O günden beri daha da bağımlıydım :D Sonra bir psikolojik koçla konuştum azalttım. Oyun hesaplarımı da sildim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6