Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Deney Zamanı: Medi̇tasyon

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
1725002728995.png

MEDİTASYON DENEYİ
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Gerek Akademi'nin içeriklerinde gerek ise sosyal medyada herkes meditasyon yapmamızı söylüyor ancak kimse tam olarak sürece etkilerini aydınlatabilmiş değil. Mesela biz Neverfap sürecinde 2 haftada neler kazanılabileceğini az çok tahmin edebilir hale gelmişken aynı tahmini meditasyonun vereceği etkiler için yapamıyoruz. Bu deneyin amacı meditasyonda nasıl etkiler gözlemleyebileceğimize bakmak. Gözlemleyeceğimiz şeyler meditasyonun:
  1. Sürece ve krizlere etkileri,
  2. Bağışıklık ve sağlık üzerine etkileri
  3. Stres yönetimi,
  4. Uyku kalitesi,
  5. Odaklanma, konsantrasyon ve derslere etkileri,
  6. Karşı cinsle olan etkileşimlerde değişimler,
  7. Zihinsel dayanıklılık ve irade gücüne etkileri,
  8. Duygusal stabillik ve duygusal dalgalanmalara etki,
  9. Ruh halimizin nasıl değişeceği ve neye evrileceği,
  10. Yaratıcılık ve problem çözme becerileri üstündeki etkiler,
  11. Fiziksel güç ve spor üzerinde etkiler,
  12. Gerçekten mutlu olabilecek miyiz?
gibi etkileri üzerine olacak. Açtığım bu başlık altında öncelikle hep beraber tartışacağız, hangi tür meditasyonu yapacağımıza karar vereceğiz (herkes istediği türden meditasyonu yapabilir, günde 5 dakika da ayırabilirsiniz 1 saat de. Tamamen size kalmış, sadece meditasyonunuzun nasıl olacağını belirtmeniz gerekecek.) ardından meditasyondan beklediğimiz etkileri konuşacağız. Bu başlık altında karar aldıktan sonra bir meydan okuma açacağım ve hep beraber meditasyonun uzun vadedeki etkileri üzerine küçük çaplı da olsa bir araştırma yapmış sayılacağız. Meydan okumaya (deneye) katılmak için ayrıca bir başlık açacağım oraya yazabilirsiniz. Bu başlık altında sadece proje hakkındaki fikirlerimizi tartışalım. Ayrıca bir anket açacağım, deney süresini hep beraber belirleyelim.

Deneye başlamamız için en az 10 kişi olmamız yararlı olur diye düşünüyorum. Ayrıca bu deneyin hepimize meditasyon alışkanlığını kazandıracağı fikrindeyim, bence kaçırılmayacak bir fırsat.

Diamond

Yeni Üye
Çok iyi düşünmüşsünüz hocam, benim en merak ettiğim şeylerden biri de meditasyon. Hayatımda daha önce hiç yapmadım ama dediğiniz gibi süreç içerisindeki arkadaşlardan çok duydum. Bu proje vesilesiyle ben de başlayıp deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.

ProfesionalNofapper

Legend of the future
En ufak krizde bile relapse ola bilecek biriyim. Yaşım çok genç ve beyin dopamin istiyor.Son günlerde krizler hakkında çok şey öğrendim. Meditasyon da yaparsam sürecim için çok güzel olacak diye düşünüyorum.

Methetics

Venüs Yolcusu
Meditasyonu bir video eşliğinde mi yapacağız yoksa kendimiz mi?
Ben yarın nefes meditasyonu yapmayı düşünüyorum.
3dk ile ilk hafta başlayacağım ve nefes alıp verişime dikkatimi vereceğim farklı bir şey düşündüğümü farkettiğimde geri nefesime döneceğim üç dakikayı böyle tamamlayacağım.
Haftada 5 dk yapıp sabitlerim.
Önceden Özfarkındalık Meditasyonu yapardım baya etkisini gördüğümü düşünüyorum.
Çevresel uyaranlara karşı algım daha açıktı.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Meditasyonu bir video eşliğinde mi yapacağız yoksa kendimiz mi?
Ben yarın nefes meditasyonu yapmayı düşünüyorum.
3dk ile ilk hafta başlayacağım ve nefes alıp verişime dikkatimi vereceğim farklı bir şey düşündüğümü farkettiğimde geri nefesime döneceğim üç dakikayı böyle tamamlayacağım.
Haftada 5 dk yapıp sabitlerim.
Önceden Özfarkındalık Meditasyonu yapardım baya etkisini gördüğümü düşünüyorum.
Çevresel uyaranlara karşı algım daha açıktı.
Bunu size bıraktım. Çünkü bizzat gözlemlemiştim, birinin önerdiği metodu biri çok beğenirken diğeri hiç beğenmeyebiliyor. Kişiyi rahatlatması gereken bir şeyin bunaltıp sıkmasını istemeyiz. Dolayısıyla video da olur, kendin de olur. Önemli olan metodu disipline oturtmak.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6