Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Ders Çalışma Teknikleri?

SENSEY

Venüs Yolcusu
Selamlar dostlar ben ders çalışırken kendime uygun bir teknik bulamıyorum yani şu şekilde oluyor çalışıyorum ama sonradan belli bir süre sonra sıkılıyorum ve geri derse odaklanamıyorum sonradan süreli çalışmayı denedim 40 dk ders 10 dk mola gibi bu seferde derste önemli bir şeye takılıyorum ve o 40 dk ders olmuyor daha uzun oluyor yada molalarım fazla oluyor ve bu seferde denge şaşıyor buda beni rahatsız ediyor yani nasıl bir teknik ile çalışmam gerektiğini bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

Benim tavsiye edebileceğim 2 yöntem var. Cümlelerimi yapay zekada tekrar özetledim işinize yarayabilmesi için.
  1. Uzun Periyotlarla Çalışma Sistemi:
    • Minimum 2 saatlik çalışma periyotları ve arada 30 dakikalık molalar ile çalışmak.
    • Teknolojik cihazlar, dikkat dağıtıcı unsurlar ve gereksiz sekmelerden kaçınmayı öğrenmek.
    • Çalışma sürecinde yoğun bir olumsuzluk hissederseniz, motive edici videolar izlemek, çalışma ortamında hareket etmek, su içmek veya yüzünüzü yıkamak gibi size iyi gelen davranışları uygulamak.
  2. Sürekli Yoğunlaşmayı Sağlayan Alarm Yöntemi:
    • 10 dakikalık çalışma süresi ile başlayıp, alarm çaldığında daha fazla odaklanabilmek için 20 dakikalık bir çalışma süresi belirlemek.
    • Odaklanabildiğiniz süreyi belirleyip, bu süre boyunca çalışmak veya bu süreyi artırmak için yeni denemeler yapmak.
Bu yöntemlerden birini deneyebilirsin. Birincisi hemen uzun süreli olduğu için daha sancılı. Alarm yönteminde 10+20+30 diyelim yorulmaya başladın bir 25 dakikalık alarm kurup baktın 1,5 saat senin için ideal öyle devam edebilirsin.

ThunderHero

Yeni Fapstronot
Çalışırken seni uyaran şeyler olmali. Bazi pomodoro uygulamalari var molan veya dersin bitince alarm çalıyor mesela. Çalışırken uygulamalari deneyebilirsin ben pomodoro uygulamasi kullaniyorum odaklanmama da yardimci oluyor. Mola ders vaktini de kontrol edebiliyorsun. Tabii bu birazda senin iradene bağlı teknik bir süre sonra keyfi oluyor.

Öncelikle verdiğin cevap için teşekkürler dostum bu motive edici videolar izlemek yerine bana ne önerirsin motive etmesi açısından çünkü sosyal mecraları bırakmaya çalışıyorumda
En iyisini yapıyorsun. O zaman kendine bir indirme playlisti oluşturabilirsin. Kendine bir ilke listesi yapıp kendin seslendir. Bunu hep dinlemeye çalış o da sana iyi gelecektir.

Dr. Shadow

Ay Yolcusu
Bence her masaya oturduğunda niçin çalışacağını düşün. İleride sahip olmak istediğin mesleği düşün. Bu seni daha azimli yapar. Birde ilk başlarda sevdiğin bir ders varsa ona çalış. Bu sayede çalışmaya alışabilirsin. Ders çalışma periyotları tamamen sana kalmış bir şey. Dikkatin 30 dk sonra dağılıyorsa bi 5 dk ara ver sonra tekrar çalış gibi.

absolutely

Ay Yolcusu
Sürelere takılıp paranoyaklaşmışsın, 40 dakikayı geçsin, çok doğal bir şey, 10 dakikadan fazla bir süre mola ver, bu da çok doğal. Böyle mükemmeliyetçi olmaya çalışırsan yıl boyunca asla odaklanamazsın. Düzenli süre tutma sistemleri (40-10 gibi), okul gibi resmi kurumlarda düzen oluşturmak için uygulanan sistemler. Sen tek başınasın, bir periyodunda 30 dakika çalış, diğerinde 90, diğerinde 25. Hiç fark etmez.

Molanı da gerçekten mola ihtiyacın varsa çok yorulmuşsan 20, hafif dinlenme ihtiyacın varsa 10 dakika gibi süreler koyabilirsin. Sana tavsiyem hiç sürelerle uğraşma, özellikle dakik biri değilsen... Ben merkezime zamanı değil, kitapları alıyorum. Şöyle açıklayayım, hangi kitaptan ya da fasikülden çalışacaksam bir hedef koyuyorum, bugün bu fasikül bitecek ya da bu hafta bu kitap bitecek gibi... Veya bugün bu kitabın 120. sayfasına gelinecek vs. vs... Böylece süreyi merkezimden çıkarıp, süreyle bir hedef koymak yerine kitapla hedef koyuyorum, sürekli süreyi kontrol ederek dikkatimin dağılmasını engelliyor. Unutma, önemli olan ne kadar süre masa başında durduğun değil, masa başında ne yaptığın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6