Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Derse Odaklanamıyorum

Gaucho

Jüpiter Yolcusu
Dostlar bu sene sınav senem ve dershane hocam ile bana Özel bir program yapmıştık 15 Haziran - 15 temmuz arası 1 aylık ders çalışma programı. Lakin ben 15 Haziran günü ilk dersin başına geçtiğimde beynim o kadar uyuşuktu ki ders calismak yerine sürekli başka şeyler yaptım. Çok çabuk sıkılıyorum ve yapamıyorum hiçbir şekilde. Neyse gel zaman git zaman bu 1 ay boyunca neredeyse hiç ders çalışmadım. Ve zaman su gibi geçti. Hocam bana haftalık ne yapıyorsun diye sordu çok az şey yaptığımı söyledim ancak maalesef biraz pembe yalanlar söylemek durumunda kaldım. 3 gün sonra deneme sınavı olacak ve büyük ihtimalle kötü bir not alacağım. Yahu çevremdeki adamlar saatlerce ders çalışıyor en umutsuz vaka bile ders çalışmış. Henüz en başından sınavı kaybetmiş psikolojisine girdim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Temelin nasıl, bundan önce ders çalışıyor muydun, verdiği program çok mu yoğun başlangıç için ağır mı ? Bunları cevaplarsan daha iyi yardımcı olabilirler.

NeverMoreFap

Mars Yolcusu
Temelim vasat seviyede. Program biraz ağır ama yapılmayacak gibi değil.
Motive edecek bir hedefin olması güzel olabilir şöyle çalışmazsam denemede son sıralarda yer alırsam ailem bana kısıtlama getirir gibi gerçekten seni o derse oturtacak bir caydırıcılık olursa bence işler. Kendimde 2 yıldır odak sorunu olan bir bireyim henüz yeni fark etmiş ve yeni aşmış olan biriyim. Bende bu yöntemi kullanmayı düşünüyorum işe yarayacağını düşünüyorum en son ders çalışmalarım (2 yıldan önce) öyle geçmişti hedefin caydırıcılığı ne kadar yüksekse ve hedefin ne kadar zirvedeyse o kadar başarma ihtimalin artıyordu.

Son düzenleme:

myp54

Yeni Üye
Dünyada ne kadar insan varsa odaklanamama sorununa o kadar farkli çözüm getirilebilir. Kesinlikle subjektif bir durum sana tavsiyem mahkeme kur savcida ( acimasizca soru soran) hakimde ( gerekirse muebbet veren) sen ol.

Gaucho

Jüpiter Yolcusu
Güzel yanıtlarınız için sağolun ikinizde temelde kendimi cezalandırmam ya da daha açık bir dilde kendim hakkında tanıyı kendim koyup cezayı ya ona göre kesmem gerektiğini söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Pekâlâ bunu deneyeceğim 2 hafta sonra bu sorunun devam edip etmediği hakkında herhangi bir ilerleme olursa buraya bildiririm.

NeverMoreFap

Mars Yolcusu
Güzel yanıtlarınız için sağolun ikinizde temelde kendimi cezalandırmam ya da daha açık bir dilde kendim hakkında tanıyı kendim koyup cezayı ya ona göre kesmem gerektiğini söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Pekâlâ bunu deneyeceğim 2 hafta sonra bu sorunun devam edip etmediği hakkında herhangi bir ilerleme olursa buraya bildiririm.
Ceza kesmek değil gerçekten istemekten bahsediyorum. Oraya oturup saatlerce ders çalışman için adam akıllı bir hedefe ihtiyacın var. Çok ama çok istediğin bir üniversite vardır hayalini kurduğun giriş puanı 480dir. Sırf o hayalin olan üniversiteye girebilmek için belki bir anda değil ama kademe kademe artırarak günde 7-8 saatleri bulan çalışma sürelerini yakalayabilirsin. Sözün özü senin ne kadar istediğine bağlıdır sen istersen engeller senin önünde sadece bahane olur ya da aşılması uğraştırır o kadar.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Dostlar bu sene sınav senem ve dershane hocam ile bana Özel bir program yapmıştık 15 Haziran - 15 temmuz arası 1 aylık ders çalışma programı. Lakin ben 15 Haziran günü ilk dersin başına geçtiğimde beynim o kadar uyuşuktu ki ders calismak yerine sürekli başka şeyler yaptım. Çok çabuk sıkılıyorum ve yapamıyorum hiçbir şekilde. Neyse gel zaman git zaman bu 1 ay boyunca neredeyse hiç ders çalışmadım. Ve zaman su gibi geçti. Hocam bana haftalık ne yapıyorsun diye sordu çok az şey yaptığımı söyledim ancak maalesef biraz pembe yalanlar söylemek durumunda kaldım. 3 gün sonra deneme sınavı olacak ve büyük ihtimalle kötü bir not alacağım. Yahu çevremdeki adamlar saatlerce ders çalışıyor en umutsuz vaka bile ders çalışmış. Henüz en başından sınavı kaybetmiş psikolojisine girdim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Bazı YKS makinaları 11. sınıf başından başlayıp 12. sınıfın yazında 110 neti görüyorlar. Aynı şey 6 ayda bile yapılabiliyor, bunu bizzat 110 tyt’leri rahatça görebilen ve AYT’de millete racon kesen bir sayısalcı olarak söylüyorum. Kendini geç kalmış olarak hissetme çünkü bu dediklerim 6 ayda bile yapılıyor. (tabi dünyanın binbir türlü hali var sen şimdiden başla garantile)

Eğer bir YKS makinesi değilsen makineleşmen zaman alır. Önce bir hedef belirleyeceksin. Bu bahsettiğim YKS makinelerinin tamamının ana yakıtı hedefleridir. At gözlüklerini takıp sen de hedefine doğru ilerleyeceksin. Hedefin olmazsa biz ne dersek diyelim, ne yaparsan yap, ne kullanırsan kullan ilk haftadan tükenirsin.

Hedefini belirle ve yüksekten uçmaktan da çekinme. İlk 100 hedeflersin ona göre çalışırsın ama ilk 1000 gelir, en kötü ihtimal bile bu tarz bir şey olur.

Çalışma süreni adım adım arttır ve gündelik çalışma alışkanlığını oturtmaya odaklan. Pomodoro mu yoksa “Yardır babuş 6 saat masadayız” tekniği mi fark etmez, hangisinden verim alıyorsan bir tekniği alışkanlık haline getir. Zamanla düzen oturdukça daha rahat anlayacaksın konuları.

Eğer beyin sisi, odaklanamama, konuyu anlayamama tarzı durumlar devam ederse özelden yaz ben rehber birkaç video atarım sana.

(Bir de deneme sınavından ne kaç ne de başka bir şey yap, herkes gibi gir ve kendini zorla. Bu süreçte tek başınasın, tek rakibin ÖSYM.)

Gaucho

Jüpiter Yolcusu
Güzel bir hedefim var fakat yks makinesi olunmadan kazanilabilecek bir hedef değil. Anlattığınız şekilde deneyelim bakalım neler olacak hedefimizi ön plana koyarak motive olalım ise yarar umarım.

absolutely

Ay Yolcusu
1 aylık program kafanda çok ağır bir yükmüş gibi gelebilir. Bence temeli zayıf ve yeni başlamış olan biri için 1 aylık program yapmak saçma. Gözünde koca bir dağ gibi görünüyordur eminim. Benim ilk programım 1 günlüktü, tamamlayarak yavaş yavaş program süresini uzattırdım. Ayrıca programda tamamlamadığın tek bir günden sonra, sonraki gün dünki programın aklına geliyordur büyük ihtimal. Eğer bir günü tamamlayamamışsan diğer gün dünki programın yüzüne dahi bakma. Direkt es geçip programa devam et. Diğer türlü psikolojik olarak beynin çok yorulur. Hiç olmazsa bir gününü (genelde pazar yaparlar) tatil ve telafi günü olarak ayarla. Tamamlayamadığın günlerin görevlerini o güne atarsın. Eğer hepsini tamamlamışsan da ödül olarak o gün bir tatilin olmuş olur.

Odaklanamama konusunda ise dediğim gibi bu düşünceler seni baskılayıp çalışmana engel oluyor olabilir, bir de dikkat süreni kısaltan sosyal medya uygulamaları... Gerçekten çalışmak ve iyi bir YKS süreci geçirmek istiyorsan sosyal medya uygulamalarından kurtulman gerekiyor. Kendimden biliyorum, hepsinden kurtulduktan 1 hafta sonra dahi öyle küçük değil, gerçekten ciddi derecede dikkat süremin arttığına şahit oldum. Beyin sen izin verirsen her daim kendini yeniliyor ve onarıyor. Sadece önünü açman gerek.

Özetle, çalışır gibi görünüp 1 seneni psikolojik ve sosyal işkence olarak geçirmek istiyorsan aynı şekilde devam et. Ya da 1 sene bile olsa tüm sosyal medya uygulamaları ve video oyunlarından kurtul, emin ol böyle yaparsan sürecin hem psikolojik hem refah açısından daha iyi geçecek, ders çalışırken huzurlu hissedeceksin, çünkü süreç boyunca başka bir uğraşın olmayacak, sadece 1 sene, hatta 326 gün... Şöyle düşün, önüne bir buton koysalar, bu butona bastığında ömründen bir sene gidecek ancak istediğin üniversiteyi kazanacaksın deseler, basarsın değil mi? Tabii ki senin önüne öyle bir buton koymaları imkansız, ancak o butonu kendin yaratmalı ve basmalısın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6