Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Dil Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım Yol Haritası

tranceport

Jüpiter Yolcusu
Arkadaşlar konuyu herkesin görmesi üzerine buradan paylaşma gereği hissettim. Dil öğrenme adına benim serüvenim bu şekilde devam ediyor. Tek bir insana ışık olabilmiş isem ne mutlu:

Arkadaşlar dil öğrenmeye nereden başlayağımı bilmiyorum diye merak eden arkadaşlarımız için öncelikle bu videoyu önermek istiyorum:
1-
Bu Youtube kanalı Engvid.com isimli Youtube kanalının hocalarından biri ve bu videoda bizlere dil öğrenimi için yapmamız gerekenlerden bahsediyor. Eğlenceli ve bilgi dolu.
2-Eksiklerimizi tespit ettikten sonra üzerinden öğrenme sürecine devam edebiliriz. Bu kanal birçok başarılı İngilizce eğitmeninin ücretsiz ders videoları yüklediği güzel bir oluşum. Direkt videoların içine dalmaktansa eksiklerimizi tespit ederek gitmek daha faydalı olacaktır.
3-Videoları izledik ve eğer yolun daha başında olduğumuzu fark etti isek işte size güzel bir kurs:
Yukarıda bahsettiğim kurs toplam 3 farklı kurstan oluşan İngilizceye sıfırdan başlayarak güzel bir temel atmak isteyen arkadaşlarımız için harika olacaktır. Her kursu bitirdikten sonra sizlere sertifika verecektir ve üç kursu da bitirdiğiniz takdirde sizlere ilgili İngilizce seviyesi ile alakalı genel bir sertifika daha veriyor. Kursları ücretsiz olarak faydalanmak için "financial aid" kısmında gerekli yerleri doldurmamız gerekiyor. 15 gün içinde olumlu cevap veriyorlar.
4-Orta seviye İngilizce kursu:
Yine aynı üniversitenin hazırladığı intermediate seviyesinde muhteşem bir kurs. Eğer seviyeniz intermediate ise serüveninize bu kurstan başlamanızı öneririm. Benim için muazzam derecede faydası oldu bu kursun. Harika içerikleri var.
5-İleri seviye ingilizce öğrenimi için:
İleri seviyede İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza bu kursu çok faydalı olacaktır.
3, 4 ve 5. maddelerde paylaştığım kurslar "University of California, Irvine" tarafından yayınlanmakta olup gerçekten akademik kurslardır.

6-Diyelim eksikliğimiz kelime bilgisi bunun için kitaplara başvurmalıyız. Benim kelime bilgimi geliştirmede çok faydası olduğunu düşündüğüm
"4000 Essential English Words" isimli kitaptan başlayabiliriz. Bu kitap kelime bilgisi için muazzam. Ancak bu kısım biraz başlangıç seviyesindeki arkadaşlara hitap etmiyor. Bu kitap daha çok intermediate seviyedeki arkadaşlara hitap ediyor.
7-Eğer eksikliğimiz pratik yapmak ise:
bu site üzerindeki konulardan İngilizce pratikler yapabiliriz. Çok kullanışlı ve muhteşem bir site.
8-İngilizcemizi müzik videoları ve karaoke ile geliştirebileceğimiz harika bir site daha:
Youtube videoları üzerinden harika alıştırmalar ile bizlere yardımcı oluyor.
Arkadaşlar buraya kadar anlattıklarımın içine tek bir defada dalmamanızı önemle rica ediyorum.
Önce eksikliklerimizi fark etmemiz ve ona yönelmemiz şart. Bunu yapmazsak akşama kadar da İngilizce radyo kanalları dinlesek bir faydası olmayacaktır. Elbette bir şeyler öğreniriz ancak tam anlamıyla istediğimizi kesinlikle öğrenemeyiz.

tranceport

Jüpiter Yolcusu
Arkdaşlar bu gönderinin devamıdır.
Arkadaşlar tekrar bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. En başta eksikliklerimizi tespit etmek ve hedef odaklı çalışmak şart. Yoksa kendimizi 100 tane İngilizce podcast kanalını takip etmiş veya sosyal medyada İngilizce ile alakalı birçok sayfayı takip etmiş bir halde bulabiliriz.
Bunlar bence doğru değil. Sonuca odaklı değil. Eğer öğrendiklerimizi uzun süreli belleğimize kaydetmek istiyorsak ürün odaklı değil süreç odaklı hareket etmemiz gerekir. Yani, "Bu bir süreç ve ben yolda olmaktan mutluyum." şeklinde bir yaklaşım ile hareket etmemiz gerekir. Aksi takdirde yolun uzunluğu bizleri umutsuzluğa ve endişeye sevk edip yolculuk başladıktan çok kısa sürede bitebilir. Asla kolay değil ama yavaş yavaş, ilmek ilmek üstesinden gelebiliriz.
Yukarıda bahsedilen mevzuları hayatımıza geçirdikten sonra, eğer öğrenme alakalı problemler yaşıyorsak; günlük hayat stresi, depresif bozukluklar, umutsuzluk, önünü görememe gibi şeylerle uğraşıyorsak bu noktada zaten pek birşey öğrenemeyiz. İnsan ilgi duyduğu şeyi öğrenmek ister. Sıkıcı bulduğu hiç birşey insana öğretilemez. Hiç birimiz robot değiliz. Duygularımız var ve bizi biz yapan çok değerli güzelliklere sahibiz.
Eğer bu konularda problemlerimiz var ise ve maddi veya manevi zorluklardan ötürü bunları çözme adına bir yola erişemiyorsak bahsedeceğim iki kurs bu mevzuları çözme adına sizlere rehber olacaktır.
İlk kursumuz mutluluk ve mutluluğun öğrenilebilecek bir şey olduğu üzerine, Yale üniversitesi tarafından verilen harika bir kurs. Yale üniversitesi psikoloji profesörü laurie santos'un 2018'de açtığı dersin çok ilgi görmesi üzerine, online platforma taşınmış; iyi olma, mutlu olma bilimi. 300 küsür yıllık üniversitenin tarihindeki en popüler ders olmuş bu kurs. Mutluluk üzerine düşünegeldiğimiz herşeyi yıkan harika bir kurs. Mutluluğunuza çok faydası olacağı kanaati taşımaktayım.

www.coursera.org

The Science of Well-Being

Learn The Science of Well-Being from Yale University. In this course you will engage in a series of challenges designed to increase your own happiness and build more productive habits. As preparation for these tasks, Professor Laurie Santos ...
www.coursera.org

Arkadaşlar yukarıdaki link yetişkinlere hitap ediyor.

www.coursera.org

The Science of Well-Being for Teens

Offered by Yale University. A recent survey found that 37% of teens say they have poor mental health. This 6-week course aims to curb this ... Enroll for free.
www.coursera.org

Bu link ise genç arkadaşlarımız için.

Arkadaşlar eğer nasıl öğrenileceğini öğrenmek istiyor isek. Erteleme alışkanlığımızdan muzdarip isek bu kurs bizlere faydalı olacaktır.

www.coursera.org

Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects

Offered by Deep Teaching Solutions. This course gives you easy access to the invaluable learning techniques used by experts in art, music, ... Enroll for free.
www.coursera.org

Alanında uzman iki değerli hoca tarafından verilen bu kurs bizlerin öğrenme sürecine katkı sağlayacak ve yeteneklerimizi geliştirmede çok faydalı olacaktır.

Arkadaşlar sadece şu gönderdiğim şeyler bile en az bizden 6 ay gibi bir süre istiyor. İçerikleri tüketmemek; özümseyerek yola devam etmek öğrenme sürecine katkı sağlayacağı gibi bizleri "öğrenmek için öğrenmek" zahmetinden de kurtaracaktır ve kalıcı bilgiler öğrenme yolunu açacaktır kanaati taşıyorum. Aklınıza takılan herhangi bir noktada beni rahatsız etmekten memnuniyet duyabilirsiniz değerli insanlar. Sizleri seviyorum.
Hepinize saygı ve selamlarımı gönderiyorum.

tranceport

Jüpiter Yolcusu
"Writing" kısmındaki sorunlarımı çözmek istiyorum diyen arkadaşlarımız için Cambridge tarafından kurulan bu site çok faydalı olacaktır.
Seviyenize göre size bir olay örgüsü ya da bir kaç resim vererek konular hakkında yazmanızı sağlıyor.ilerlemenizi ölçüyor.

G

gordon

Misafir
Kurslar yol gösterici olabilir ama buna sadece bağlı kalınarak yol katedilmeye çalışılması zordur. Kendimden örnek verecek olursam youtube kanalımda Jordan Peterson, Andrew Huberman gibi ilgimi çeken adamların videolarını çeviriyorum. Bu bana keyif veriyor dolayısıyla yapmaktan gocunmuyorum.

tranceport

Jüpiter Yolcusu
Kurslar yol gösterici olabilir ama buna sadece bağlı kalınarak yol katedilmeye çalışılması zordur. Kendimden örnek verecek olursam youtube kanalımda Jordan Peterson, Andrew Huberman gibi ilgimi çeken adamların videolarını çeviriyorum. Bu bana keyif veriyor dolayısıyla yapmaktan gocunmuyorum.
Hocam dil öğrenmek ciddi gayret isteyen bir süreç.
Zaten bu anlattiklarimla öğrenilecek birşey değil ama bunlar başlangıç için çok büyük şeyler.
Dil canlı birşey eğer hareket etmezsen onu yakalaman çok zor.

G

gordon

Misafir
Hocam dil öğrenmek ciddi gayret isteyen bir süreç.
Zaten bu anlattiklarimla öğrenilecek birşey değil ama bunlar başlangıç için çok büyük şeyler.
Dil canlı birşey eğer hareket etmezsen onu yakalaman çok zor.
Evet üstünde durmak gerekiyor. Günde minimum bir saat ayırmak şart öğrenmek istiyorsak.

Tofita

Ay Yolcusu
Benim anlamadığım nokta hiç ingilizce bilmeyen birisi İngilizce kaynaktan nasıl yarar sağlayacağı ben nereden başlamalıyim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6