Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Disiplin Ve İrade Meselesi

• Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Misafir
man-2037255_1280.jpg
Merhaba arkadaşlar ben de birçoğunuz gibi kişisel gelişim videoları izliyorum ancak disiplin ve irade konusunda çok iyi bir kaynak şu ana kadar bulamadım. Hal böyle olunca bende başarılı olan insanların alışkanlıklarını araştırdım ve hepsinde ortak olan alışkanlıklar gördüm. Bu alışkanlıklardan bazılar:

-Az çok egzersiz yapmak
-Ne yiyeceğim? Ne giyeceğim? tarzında çok önemli olmayan soruları önemsememek
-Kitap okumak
-Çok güçlü bir özgüvene sahip olmak
-Kendine inanmak
-Asla pes etmemek
-Önceden defalarca kez tökezlemiş, başarısız olmuş olmak

Genel olarak alışkanlıkları ve ortak noktaları bu şekilde.

Bunları inceleyince şöyle bir düşünce aklıma geldi: Disiplin ve irade nin temel kaynağı çok basit olan işleri her gün bıkmadan yapmak.
Dikkat edin çok basit diyorum. Örneğin kitap okumak istiyorsunuz bunun için en az miktardan başlayarak okumanız gerekiyor.
Kendimden anlatayım bugünden itibaren 1 sayfa kitap okuyacağım ve sayfa sayısını her gün 1 artırarak ilerleyeceğim. Yani 1.gün 1 sayfa, 2.gün 2 sayfa, 3.gün 3 sayfa şeklinde. Burada amacım kitaptaki bilgileri öğrenmek kitaptan yarar sağlamak değil. Amacım kitap vasıtası ile irademi terbiye etmek. Her hafta pazar günü bu konuya o haftayı değerlendirerek yazılar yazacağım ve buna 1 ay boyunca devam edeceğim. Bunu yaparken kendimi ödüllendirmeyi unutmayacağım, her hafta 1 film izleme hakkım var.

Öğrendiğim bir diğer şey ise şu: İrademizi kullanırken cimri olmalıyız. Yani aynı anda birçok işe irade harcarsak hiçbirinde elle tutulur bir başarı sergileyemeyiz. Örneğin ben irademi sadece kitap okumak ve YKS'ye çalışmak için kullanacağım. Tabi ki de çok daha fazla şey yapmak istiyorum ancak irade bir kas olduğu için yavaş yavaş geliştirerek ilerlemeliyiz. Bir anda zorlamaya çalışırsanız tökezlersiniz.

1.Hafta Değerlendirmesi: Bu haftayı %90 tamamladım diyebilirim 2 gün okumayı unuttum ama o günlerdeki eksiklerimi sonraki günlerde kapattım. Dürüst olmak gerekirse şimdilik çok büyük bir fark yok. Ancak değişimler var. Örneğin, artık bir işi yapmaya daha az üşeniyorum ve ders çalışmaya başlarken daha rahat başlıyorum ancak çok küçük farklar bunlar ilerleyen haftalarda umarım gözle görülür değişimler olur.

2.Hafta Değerlendirmesi: Psikolojik olarak berbat olduğum bir haftaydı bu yüzden 2 gün okumadığım oldu bunun dışında okudum. Ayrıca şunu fark ettim ders çalışmak gibi zor gelen işlere başlarken daha kolay başlıyorum. Fark ettiğim diğer bir şey se şu ben aslında kitap okumayı seviyorum ve iradem düşündüğüm kadar güçsüz değil ancak zaman yönetimi ve erteleme problemim var.

Bu haftadan sonra günlük kendi istediğim kadar kitap okuyacağım bir challenge da değilim artık.

Moderatörün son düzenlenenleri:

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu
Ekli dosyayı görüntüle 630
Merhaba arkadaşlar ben de birçoğunuz gibi kişisel gelişim videoları izliyorum ancak disiplin ve irade konusunda çok iyi bir kaynak şu ana kadar bulamadım. Hal böyle olunca bende başarılı olan insanların alışkanlıklarını araştırdım ve hepsinde ortak olan alışkanlıklar gördüm. Bu alışkanlıklardan bazılar:

-Az çok egzersiz yapmak
-Ne yiyeceğim? Ne giyeceğim? tarzında çok önemli olmayan soruları önemsememek
-Kitap okumak
-Çok güçlü bir özgüvene sahip olmak
-Kendine inanmak
-Asla pes etmemek
-Önceden defalarca kez tökezlemiş, başarısız olmuş olmak

Genel olarak alışkanlıkları ve ortak noktaları bu şekilde.

Bunları inceleyince şöyle bir düşünce aklıma geldi: Disiplin ve irade nin temel kaynağı çok basit olan işleri her gün bıkmadan yapmak.
Dikkat edin çok basit diyorum. Örneğin kitap okumak istiyorsunuz bunun için en az miktardan başlayarak okumanız gerekiyor.
Kendimden anlatayım bugünden itibaren 1 sayfa kitap okuyacağım ve sayfa sayısını her gün 1 artırarak ilerleyeceğim. Yani 1.gün 1 sayfa, 2.gün 2 sayfa, 3.gün 3 sayfa şeklinde. Burada amacım kitaptaki bilgileri öğrenmek kitaptan yarar sağlamak değil. Amacım kitap vasıtası ile irademi terbiye etmek. Her hafta pazar günü bu konuya o haftayı değerlendirerek yazılar yazacağım ve buna 1 ay boyunca devam edeceğim. Bunu yaparken kendimi ödüllendirmeyi unutmayacağım, her hafta 1 film izleme hakkım var.

Öğrendiğim bir diğer şey ise şu: İrademizi kullanırken cimri olmalıyız. Yani aynı anda birçok işe irade harcarsak hiçbirinde elle tutulur bir başarı sergileyemeyiz. Örneğin ben irademi sadece kitap okumak ve YKS'ye çalışmak için kullanacağım. Tabi ki de çok daha fazla şey yapmak istiyorum ancak irade bir kas olduğu için yavaş yavaş geliştirerek ilerlemeliyiz. Bir anda zorlamaya çalışırsanız tökezlersiniz.

1.Hafta Değerlendirmesi:

2.Hafta Değerlendirmesi:

3.Hafta Değerlendirmesi:

4.Hafta Değerlendirmesi:
Diğerlerinden daha başarılı olmak için çok çalışmaya gerek yok disiplinli ve planlı olmaya gerek var
Herkes 1 ay spor yapabilir önemli olan onu devam ettirmek (şahsen ben devam ettiremedim ☹️)

Bendende bir video olsun zamanınız olduğunda izleyin

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6