Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Fareler Ve İnsanlar : (İnceleme)

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
“En iyi planları farelerin ve insanların

Sıkça ters gider.”

Fareler peynire ulaşmak ister. Ulaştıkları an keyfine varırlar. Bir anda kapan üstlerine kapanır. Yakalanırlar. İnsanlar ise paraya, şöhrete ulaşmak ister. Ulaştıkları an keyfine varırlar. Bir anda kapan üstlerine kapanır. Dünyayı görmez olurlar.

Hayallerimiz kadar varız.

George ve Lennie hayalleri olan iki insan. Bir çiftlik alıp orda kendi başlarına kavrulmak istiyorlar. İkiside özgür olmak istiyor. Kimseden emir almamak, istedikleri zaman istedikleri yere gitmek istiyorlar.

“Ama George Tavşan’da alacağız demi? Onlara ben bakacağım.”

Lennie saf, masum, kuvvetli ama biraz düşük zekalı biri. Garip bir tutkusu var. Bir şeylere sevgisini onları okşayarak gösteriyor. Fazla sevgi gösteriyor. Öldürüyor fareleri, köpekleri… Fazla sevgisiyle boğuyor onları.

“Alacağız tabi Lennie. Günlük, istediğimiz kadar çalışacağız. Canımız mı sıkıldı? Hemen dışarı çıkıcaz, eğleneceğiz. Tavşanları ister yer ister satarız. Balkonda oturup akşam güneşinin keyfine varıcaz. Tavşanlar etrafta dolanacak. Onları seyredip oturacağız”

George akıllı, durgun, mantıklı bir insan. Adeta bir anne sevgisi gösteriyor Lennie’ye .

İkisi birden bir çiftlikte para biriktirmeye karar veriyor. Bu çiftlikte herkes bir şeylere tutunmuş. Hayalleri olan insanlar. Onları yaşatan hayallere ulaşmak değil düşlemek. Curley kendinin iyi bir dövüşçü olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Curley’in karısı aktör olmak istiyor. Candy köpeğine tutunmuş. Diğerleri ise bu çiftlik hayatına.

Lennie sevdiği şeylere dokunmak okşamak istiyor. Curley’in karısının elbisesini beğeniyor. Ardından saçlarını okşamak istiyor. Kadın kaçmak istediği halde Lennie devam ediyor. Sıkıyor sıkıyor ve sonunda kadını öldürüyor. Aklın yoksa sevgi kontrolden çıkar. Sevgin yoksa aklın kontrolden çıkar. George dayanamıyor en sevdiği dostunu bir köpek gibi öldürüyor. Hayaller çöpe gidiyor. Hayallerimiz, gerçekleştirmek üzere yoklar. Yaşamak, belki de bir şey olur diye yaşamak için varlar.

Son düzenleme:

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Ben kitabı okumadım ama filmini ve video incelemesini izledim. Sanırım filmini çekerken biraz değiştirmişler (haliyle oluyor böyle şeyler)
Curley'in karısının Lennie'ye flörtöz hareketler yapması sonucu ahırda saçlarını okşamasını söyledikten sonra Lennie yanlışlıkla kadının boynunu kırıyor ve hemen oradan kaçıyor. Karısının öldüğünü fark eden Curley etrafta Lennie'nin olmamasını da anlayarak onun yaptığını anlıyor ve Lennie'yi öldürmek için onu aramaya çıkıyor.

George ise dehşete kapılmış halde sakladığı silahı alıp Lennie ile her zaman buluştuğu mekana gidip onu tabiki orada buluyor ve Curley'in onu köpek gibi öldürmemesi veya işkence vs. etmemesi için Lennie ile vedalaşıp onu öldürüyor ve ikisinin de tüm hayalleri kayboluyor...
(Aslında tekrar düşününce birlikte kaçabilirlerdi ama George onu öldürmeyi tercih ediyor.)

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Ben son anda George'unda kafasına sıkacağını sandım. Ama her nedense yapmadı ,hayallerine çok bağlıydı galiba. Lennie ve Candy'nin köpeğinin sonlarını birbirine benziyor aslında. Kitap şu anda Meb okunması gerekenler listesinde. Bana çok fazla kaba sözler kullanılmış gibi geldi. Dil olarak çocuklara yakın olsa da konu olarak uygun değil bence. Bende filmini izlemedim . Filmi sizin referansınıza güvenerek izleyeceğim, teşekkürler. Bu arada filmin ve kitabın sonunu söylediğim için kusura bakmayın. Ana tema kitabın tamamında o yüzden oraya takılmanıza gerek yok. Bir kitap sonunda biri ölüyor mu ölmüyor mu diye okunmaz.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6