Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hayal Gücü Ve Kültürü Geliştirmek İçin Radyo Tiyatrosu

Whiplash

Satürn Yolcusu
Merhabalar, yıllar önce forumun adı başkayken de(nf-tr.com'du sanıyorum) radyo tiyatrosu ile ilgili konu açmıştım ama birçok kıymetli konu gibi ne yazık ki eski forumda kaldı, o zamanlar daha az bilinen ve dinlenen "radyo tiyatrosu" şu an biraz daha popüler. İlk defa dinleyenler için yegane tavsiyem: sadece bir şans verin, 1 saatinizi ayırıp 1 tane oyun dinleyin pişman olursanız eğer bir daha dinlemezsiniz.

Ben kendi paramı kazanabildiğim için ayda 2 tane tiyatroya gidebiliyorum ama bir geliri olmayan üniversite öğrencisi, lise öğrencisinin bunu yapması pek mümkün değil. Radyo Tiyatrosu, işte bu yüzden çok kıymetli, bazı oyunları özellikle tiyatroda 800 TL verip izleyeceklerinizden bile çok daha iyi ve çok kaliteli isimler var seslendirmelerde. Oyun tavsiyelerimi konuda paylaşacağım, oyun tavsiyesi isteyen konuya mesaj atabilir veya özel mesaj yoluyla sorabilir, keyifli dinlemeler.:)

Radyo Tiyatrosu Nedir?
Radyo tiyatrosu adından da anlaşılacağı gibi görselliğin olmadığı, sadece sesli olarak oyunların oynandığı, arkadan gelen ses efektleriyle radyo yayını ile dinleyicisine tiyatro izliyormuş hissini yaratan, tiyatronun birebir canlı ortamı dışında etkili bir şekilde izlenebileceği iletişim platformu.

Önemli etkileri
Günümüze göre iletişim teknolojilerinin kısıtlı olduğu yıllarda radyo, önemli bir yayın aracıydı. İletişimin yanında kurgusal içerikli programlar yayınlama isteği radyo tiyatrosunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra yaygınlaşarak bir radyo klasiği haline gelmiştir.

1938 yılında H. G. Wells'in Dünyalar Savaşı isimli kitabını radyoya uyarlayan Orson Welles, oyunun yayınlandığı ABD'de kısa süreli bir panik yaşanmasına sebep olmuştur. Oyunda, marslıların Dünyayı işgal ettiği konusu bir haber bülteni şeklinde işleniyordu ve bunun sadece bir radyo tiyatrosu olduğu daha sonra anlaşıldı.

Türkiye'de ilk radyo tiyatroları 1950'li yıllarda İstanbul Radyosunda yayınlanmaya başladı. Ekrem Reşit Rey, Haldun Taner, Behçet Necatigil gibi isimler ilk radyo oyunu yazarlarındandır.

Radyo Tiyatrosunda sesini duyacağınız ve geniş kitlelerce tanınmış ünlü oyunculardan bazıları
→Şener Şen
→Kamran Usluer
→Sezai Aydın
→Tijen Par
→Yıldız Kenter
→Kayhan Yıldızoğlu
→Savaş Dinçel
→Zeki Alasya
→Metin Akpınar
→İlyas Salman
→Bilge Zobu
→Metin Serezli
→ve şu an aklıma gelmeyen birbirinden değerli birçok güzide sanatçı...

Oyun Tavsiyeleri

Bunların yanında ve Trt Dinle uygulamasını özellikle tavsiye ediyorum. Trt Dinle'nin Youtube kanalına da abone olabilirsiniz, uygulamayı indirmek istemezseniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6