Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hayalindeki Kişi Olduğuna Inanmak

Phoenix013

Yeni Üye
İşin doğrusu bu konuyla ilgili insanların yanılgıda olduğunu düşünüyorum. "Hayallere ulaşmak"," Hayalindeki insana ulaşmak". Çok tehlikeli kelimeler aslında. Neyken ne olmaya çalışıyoruz? Peki başarısızken başarılı olmak mümkün mü? Bir yandan ben de kendimi sorguluyorum. 'Kimim ben'. Daha doğrusu 'KİM OLMAYI SEÇİYORUM'. Asıl olması gereken soru bu bence. Birilerinin bize inandırdığı ya da kendi kendimize inandığımız şeyler varken nasıl kendimizi aşabiliriz? Tembel bir insan olduğuna inanmışsan çalışkan olamazsın bu mümkün değil. O hayalindeki kişiye kendi kendine inandığın şeyler ile ulaşamazsın. Ve geçmiş ve gelecek birer yanılsama unutma. Geçmişte ulaşamadığın birçok şey olmuşsa bu seni tanımlamaz. Geçmişe inanmışsan o gelecekteki kişiye ulaşamazsın zaten. Ve aslında ulaşmak diye bir şey yok. Olmak var. 'Kimim değil'. 'Kim olmayı seçiyorum' var. 'Nasıl başarılı olabilirim' değil. 'Ben başarılıyım' var. 'Başarılı bir insan olmayı seçiyorum' var. Dediğim gibi geçmişten geçmişten gelenlerle bir şey olamazsın. 'Olacağım', 'ulaşacağım' değil bu konu. Tam olarak o an ona inanmak ve o kişiye bürünmek var.
Ama yok bahanelere, engellere, geçmişten gelen sıfatlara inanıp kendimize daire çizip ve o daireden çıkamayıp 'nasıl başarılı oluruz'un cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Tabii insanın alışkanlıkları da devreye giriyor. Belli bir düşünme alışkanlığı var. Ama asıl önemli olan fark edebilmek. Gerçekten farkında olup ' şu an kim olmayı seçiyorum' a cevap verip o olmak. O kişi olmaya başlamak. Bir nevi rol yapmak aslında. Tam olarak inanana kadar, gerçekliğimiz olana kadar devam etmek. Yeni bir insana dönüşmek tabii ki kolay değil. Düşüncelerimiz, bahanelerimiz bizi izliyor olacak. Ama unutmamak gerek. O da bir alışkanlık. Durmadan seni soruna odaklayacak. Bir sorun varmış gibi. ' Yok uykum geldi, yok yoruldum'. Öyle bir anda yine kendine soracaksın. ' O kişi ne yapardı'ya cevap vererek oyunculuğunu devam ettireceksin. Filmin kahramı sensin ve nasıl davranacağının farkına var ve o ol.
Biz bu dünyaya deneyimlemeye geldiysek tam şu anda kim olmak istediğine karar verip onu gerçekleştirmeye başlayacaksın.

Ve düşündüğümüzde o ertelemek isteyen kişiye kulak asmamaya başlayınca, enerjimizi oraya vermeyince ve asıl bunu alışkanlık haline getirdiğimizde asıl artık o hayalimizdeki kişi olmaya başlıyoruz...

Aslında bu yazıyı bir nevi kendime yazdım. Sürekli bu başarı kavramını, kim olmayı kim olmamayı düşünüp duruyordum. Buna benzer yazılar deftere telefona da yazıp yazıp sildim. Ve artık bunu cevaplandırmış da oldum. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:

SDG

Yoda
İşin doğrusu bu konuyla ilgili insanların yanılgıda olduğunu düşünüyorum. "Hayallere ulaşmak"," Hayalindeki insana ulaşmak". Çok tehlikeli kelimelere aslında. Neyken ne olmaya çalışıyoruz? Peki başarısızken başarılı olmak mümkün mü? Bir yandan ben de kendimi sorguluyorum. 'Kimim ben'. Daha doğrusu 'KİM OLMAYI SEÇİYORUM'. Asıl olması gereken soru bu bence. Birilerinin bize inandırdığı ya da kendi kendimize inandığımız şeyler varken nasıl kendimizi aşabiliriz? Tembel bir insan olduğuna inanmışsan çalışkan olamazsın bu mümkün değil. O hayalindeki kişiye kendi kendine inandığın şeyler ile ulaşamazsın. Ve geçmiş ve gelecek birer yanılsama unutma. Geçmişte ulaşamadığın birçok şey olmuşsa bu seni tanımlamaz. Geçmişe inanmışsan o gelecekteki kişiye ulaşamazsın zaten. Ve aslında ulaşmak diye bir şey yok. Olmak var. 'Kimim değil'. 'Kim olmayı seçiyorum' var. 'Nasıl başarılı olabilirim' değil. 'Ben başarılıyım' var. 'Başarılı bir insan olmayı seçiyorum' var. Dediğim gibi geçmişten geçmişten gelenlerle bir şey olamazsın. 'Olacağım', 'ulaşacağım' değil bu konu. Tam olarak o an ona inanmak ve o kişiye bürünmek var.
Ama yok bahanelere, engellere, geçmişten gelen sıfatlara inanıp kendimize daire çizip ve o daireden çıkamayıp 'nasıl başarılı oluruz'un cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Tabii insanın alışkanlıkları da devreye giriyor. Belli bir düşünme alışkanlığı var. Ama asıl önemli olan fark edebilmek. Gerçekten farkında olup ' şu an kim olmayı seçiyorum' a cevap verip o olmak. O kişi olmaya başlamak. Bir nevi rol yapmak aslında. Tam olarak inanana kadar, gerçekliğimiz olanana kadar devam etmek. Yeni bir insana dönüşmek tabii ki kolay değil. Düşüncelerimiz, bahanelerimiz bizi izliyor olacak. Ama unutmamak gerek. O da bir alışkanlık. Durmadan seni soruna odaklayacak. Bir sorun varmış gibi. ' Yok uykum geldi, yok yoruldum'. Öyle bir anda yine kendine soracaksın. ' O kişi ne yapardı'ya cevap vererek oyunculuğunu devam ettireceksin. Filmin kahramı sensin ve nasıl davranacağının farkına var ve o ol.
Biz bu dünyaya deneyimlemeye geldiysek tam şu anda kim olmak istediğine karar verip onu gerçekleştirmeye başlayacaksın.

Ve düşündüğümüzde o ertelemek isteyen kişiye kulak asmamaya başlayınca, enerjimizi oraya vermeyince ve asıl bunu alışkanlık haline getirdiğimizde asıl artık o hayalimizdeki kişi olmaya başlıyoruz...

Aslında bu yazıyı bir nevi kendime yazdım. Sürekli bu başarı kavramını, kim olmayı kim olmamayı düşünüp duruyordum. Buna benzer yazılar deftere telefona da yazıp yazıp sildim. Ve artık bunu cevaplandırmış da oldum. Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Bu yazı bende zihnimde taşların yerine oturması gibi bir etki yaptı. Kimim değil kim olmayı seçiyorum kısmı, yazı için teşekkürler ✨️

strongenough

Curious
Ben bu konuyu uzun bir süre düşünmüştüm. Hep eğer aklımdaki kişi gibi, ulaşmak istediğim kişi gibi davranırsam, aslında sadece kendi-kendime, kendimce öyle olacağımı ama gerçek hayatta hiç öyle olmayacağımı düşünerek bu yöntemi bir kenara koydum. Yani kendimi aldatmak istemedim. Hep "ya sadece düşüncede öyle olursam?" diye düşündüm durdum

netherim

Merkür Yolcusu
Güzel bir yazı, teşekkürler. İlham verici kısmı var. Eline sağlık.

G

gordon

Misafir
Ben bu konuyu uzun bir süre düşünmüştüm. Hep eğer aklımdaki kişi gibi, ulaşmak istediğim kişi gibi davranırsam, aslında sadece kendi-kendime, kendimce öyle olacağımı ama gerçek hayatta hiç öyle olmayacağımı düşünerek bu yöntemi bir kenara koydum. Yani kendimi aldatmak istemedim. Hep "ya sadece düşüncede öyle olursam?" diye düşündüm durdum
Karar verme sürecinde "Olmak istediğim ben nasıl karar verirdi?" diyorum. Olmak istediğim kişinin seçimlerini yaparak ona ulaşacağım ki yavaş yavaş yapı taşlarını da attım sayılır.

Sürekli yaptığımız şey ne ise biz oyuz, o zaman mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.
Aristoteles
novrain 'e güzel bir alıntı paylaşmış hatta.

Kerostas

Yeni Üye
Çok güzel, ufuk açıcı bir yazı olmuş eline koluna sağlık. Kendimizi görmek istediğimiz kimliğe bürünüp alışkanlıklarımıza bu konuda yön vermeyi Atomik Alışkanlıklar kitabı ilk sayfalarda çokça ele alıyor. İlgili arkadaşların orayı da okumasını öneririm. 👍👏

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6