Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hayallere Adım Atamamak Ve İç Dökme

YüksekİşlevliSosyopat

Yeni Fapstronot
Bu yazıyı paylaşmayacak olmakla beraber kendi kendime yazmayı ve sonra kendimi biraz anladıktan sonra da silmeyi düşünüyorum. Tabi yazı ilerledikçe fikrim değişirse bunu değerlendirebilirim. Öncelikle kendimden şikayetçiyim. Sadece Motive olmaya çalışıp üflesen geçecek dediğim enerji de bitince parmağımı bile oynatasım gelmiyor ve hayallerime şekil kazandırmadan, plan yapmadan veya uygulamadan vazgeçerek kendime olan özgüvenimi ve olmayan düzenimi daha da mahvediyor ve daha da üşengeç biri oluyorum. Özellikle zamanımı boşuna harcadığımı öğrenince yeni bir plan yapma veya hayal kurma hevesimde kaçıyor, sonuç olarak da bazen daha başlangıç noktasına bile gelemiyorum. Herhangi bir ''şey'' e %100'ümü vermeye çalışırsam belki de o ''şey'' den sonra kendimi daha iyi başarılı ve enerjik hisseder ve bu ivmeyle yeni bir plan oluştururum diyorum ama sanırım hiçbir zaman kendimi %100 veremedim. Kendimi hayal gücümü kullanarak motive etme çabaları ise sadece evde boş boş volta atmayla sonuçlanıyor ve buna da harcadığım o boş zamanı da düşünerek yine ''benden adam olmaz, tek yaptığım sağa sola yürüyüp birşeyler başaracağıma inanmak. Bu gidişle kurduğum hayallerin sadece hayalden ibaret olacağına inanıp hayatımı daha kötüleştireceğim'' tavırlarına giriyor ve kendimi hep bu noktada buluyorum.
Evet sanırım son 2 ayım böyle geçti. Değerlendirdiğimde bunun İnstagram'da fazla reels izlemenin verdiği '' ani yükselmelerin'' bende bir tabu oluşturmasıyla '' Eğer kendimi her an böyle hissetmezsem kendim belli bir düzen oturtamam yanılgısına düşüyorum. Yani bir nevi ''MOTİVASYON BAĞIMLILIĞI'' ve ''MÜKEMMELLİYETÇİLİK '' hastalığı.
Zaten 2 ayı böyle geçmiş birisinin süreçlerini nasıl ilerlettiğini söylememe gerek yok. Ama bir yanım da hedeflerim olması gerektiğini söyleyince yine ben bunu ''MOTİVASYON BAĞIMLILIĞI" evresine çekiyorum
Sanırım bir de şu var: Diyelim ki bir hedefiniz var ve yapmanız gereken günlük görevleriniz. Ve hedefiniz aklınıza geldiğinde kendinizi yükselmiş birisi gibi hissetseniz de hemen ardından o size günlük, tekdüze ve sıkıcı görünen şeyleri yapmanız aklınıza geldiği zaman yükselmişlik hissi gidiyor ve kendinizi sanki olmaması gerekmiş gibi 'normal' , 'sıradan' hissedersiniz. Yani en azından bende öyle oluyor. Örneğin : benim sürekli bahsettiğin o hedefim, kendine biraz birşeyler kattıktan sonra dışarı çıkıp ''Obez, depresyonda olan, bağımlı, zorbalık gören, geçim sıkıntısı yaşayan vs .'' yani hayatın kendisini bir kenara attığı insanları bulup onları olabilecek en iyi versiyonlarına çevirmek, bunu mesleğimden farklı bir yan meslek olarak yapmak istiyorum. Hedefim bu ama aklıma tam bu sırada derslerim için günlük tekrar yapmam, evi süpürmem, her sabah erken kalkmaya çalışmak gibi aslında ''çok basit işler '' aklıma gelince o heves kayboluyor. (sanırım üşengeçlik dediğimiz şey de tam olarak bu)
Krizler konusunda sanırım bu durumda ' bu kadar basit işleri bile yapamıyorsam sürecim zaten boş ilerliyor demektir yani bozmamamın da bir anlamı yok' diyerek kendi kendimi zorla krize sokuyorum. Bir de travmatik masturbasyona alışkın olduğum için eğer yataktan kalkmam gereken saatte kalkmazsam (şu aralar gece 1 de uyuyup 7 de kalkmaya çalışıyorum) daha rahat geliyor diye yüzüstü pozisyona geçiyorum ve o an iş bitiyor. Bu konuda ise uyku düzenini ayarlayıp uyanmam gereken saatte uyanmam büyük önem teşkil ediyor. Yani nofap de gün olarak ilerleme konusundaki tek sıkıntım da bu.
Sanırım artık bulabildiğim bütün sorunları buraya yazdıktan sonra biraz düşünüp (belki 10 dk belki yarım saat), değerlendirip uygulayabileceğim çözümleri bir alt satıra not almam gerekecek;

- Dün yaptıklarım bugün hissettiklerimi etkiliyor ve bugün hissediyor ve yapıyor olduklarım da yarın yapacaklarımı etkileyecek. Yani bir şey yapmak için motive olmazsın. Birşey yapmış olmak seni motive eder.
- Günlük aktiviteleri yapasım yoksa bile eğer onları alışkanlık haline getirirsem '' günlük hayat konforumu'' arttırır. Yani temiz, düzenli bir odada ve pis, dağınık ve havasız bir odada yapacağın aynıdır ama sana kazandırdıkları arasında dağlar kadar fark var ve eğer bu düzeni sağlarsam %100'ümü vermek olayı daha da kolay olur.
- Diğer yandan motivasyonu bırakıp ''alışkanlık'' olayını hayatıma ne kazandıracağını düşünmemek elde değil. Alışkanlıkların gücünü bir zincir gibi kullanırsam asla kırılmaz ama tek şart ''ZİNCİRİNİ ASLA KIRMA'' . Böylece hedeflerimi yavaş yavaş gerçekleştirebilirim.
- Geçmişteki hatalarım ve boşa harcadığım zamanlar beni daha da depresif yaptığı zamanları düşünelim. Bana bunu yaptıran o tembel, üşengeç, aptal kişiliğimi. Ondan nefret ediyorum ve ondan intikamımı alacağım. Bunun için o çocuk hiç var olmamış gibi davranıcağım (1984 ' teki ''çiftdüşün'' olayı gibi).
Sanırım benden bugünlük bu kadar. Ne kadar buraya yazı yazmamış olduğumu düşünürsek acısını çıkarmış gibi hissediyorum. Evet dostlar bunca saçmalığım arasında bana tavsiyeleriniz olursa açığım. İçimi dökmek istedim ama sadece ağlamaktan ibaret olmamasına karar verdiğim için böyle bir yazı çıkmış oldu ve sonunda yazının başlarında yazdığımın aksine paylaşmaya karar verdim. Esenlikle kalın.

Bu sorun genelde kendini değiştirmek isteyen ve bir şeylerin aniden gelişmesini isteyen kişilerde ortaya çıkıyor. Bir de her şeyi mükemmel yapmaya çalışıp en ufak bir hatada ne yapıyorsa bırakmakla sonuçlanan verimsiz süreçler ortaya çıkıyor. Birinin kendini geliştirmesi ya da kendini baştan aşağıya değiştirmesi bir anda olacak bir durum değil. Bir insan şu anki durumuna bakarsa, önceden verdiği kararlar çerçevesinde ve uzun bir sürede bu duruma gelmiştir. Bir insan, bir günde PMO'ya bağımlı olmaz. Ya da bir günde insan obez olmaz. Bunlar da uzun süren şeyler ve sonucunu gördüğünde büyük bir felaketmiş gibi görünebiliyor.

Yapılacak şey, eğer bir insan kendinde eksikler fark ediyor ve değişmesi gerektiğini hissediyorsa ufak adımlarla ve düzenli bir şekilde eksiklerini, hatalarını kapatmakla başlayıp düzeltmesi gereken şeyleri düzeltmekle başlamalı. Devasa gökdelenler, büyük köprüler bir günde inşa edilmiyor. İnşa edilmesi yıllar alıyor. Uzun süren araştırmalar, inşa planı oluşturulması, kontroller, inşaatın yapılması gibi süreçler oluyor. Bunlar bir günde ya da birkaç haftada olmuyor.

Özetle, kendini değiştirmek ve geliştirmek için zorlamayı bırak. Sakince bir plan hazırla. Her şeyi bir anda yapmaya çalışmadan belli bir süre sadece tek bir şeye odaklanarak geliştirmeye başla ve sonrasında üstüne yeni şeyler de eklemeye başlayarak kendini geliştir. Mesela, uyku düzenin bozuk, yemek düzenin bozuk, spor yapmıyorsun, PMO bağımlılığın var ve ingilizce öğrenmek istiyorsun diyelim. Her birine 21 gün vererek bu sorunları çözmeye başla. 21 günde uyku düzenini oluştur, bunun üstüne yemek düzenini oluştur, bunun üstüne spor yapmaya başla, sonra ek olarak PMO bağımlılığını bırak. Daha sonra bunlara ek olarak ingilizce öğrenmeye başla. 105 günde yani yaklaşık 3.5 ayda belli bir oranda gelişim göstermiş olursun. Bu şekilde ilerlersen hem stres olmazsın hem de ufak ve sağlam adımlarla kendini geliştirmeye başlarsın.​

vahsideli

Ay Yolcusu
günlük beslenmen hakkında birşeyler söyler misin? genelde çok şekerli, karbonhidratlı beslenmek buna neden olabiliyor

YüksekİşlevliSosyopat

Yeni Fapstronot
Her birine 21 gün vererek bu sorunları çözmeye başla. 21 günde uyku düzenini oluştur, bunun üstüne yemek düzenini oluştur, bunun üstüne spor yapmaya başla, sonra ek olarak PMO bağımlılığını bırak. Daha sonra bunlara ek olarak ingilizce öğrenmeye başla. 105 günde yani yaklaşık 3.5 ayda belli bir oranda gelişim göstermiş olursun. Bu şekilde ilerlersen hem stres olmazsın hem de ufak ve sağlam adımlarla kendini geliştirmeye başlarsın.
Mantıklı. O zaman ilk 21 gün için kilo alma amaçlı iyi bir yemek ve uyku düzeni oluşturcağım. Ondan sonra sırayla PMO, mesleki gelişim vs. sırayla geçebilirim. Sağol tavsiye için

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6