Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Hedefsizlik (Soru)

Melixah

Yeni Fapstronot
Lise son sınıfım. Gelecekte ne olmak istediğimi bilmiyorum. Bir süre öncesine kadar oyuncu olmak istiyordum. Ortaokuldan beri vardı bu hayal içimde. Ama 11. sınıfta edebiyat hocamın oyunculuğun Türkiye'de sıkıntılı bir sektör oluşundan bahsetmesi ve benim kendimi yetersiz, yeteneksiz hissetmemden dolayı uzaklaştım bu fikirden. Okumaya değer bir bölüm göremiyorum. Para tek kriter değil benim için. Ve hem sevebileceğim hem de o işten para kazanabileceğim bir meslek/bölüm hedefi olmadan düzgün çalışabildiğimi de düşünmüyorum. Bu konuyu uzun süre taktım, kendini keşfet tarzı önerilerden de bi sonuç alamadım dostlar. Belki de ben yanlış yaptım, bilmiyorum.

DisiplinUstası

Ay Yolcusu
Meslek/bölüm hedefi olmadan düzgün çalışabilmek evet zor bir iş. Ancak her insanın gençlik dönemlerinde böyle kararsızlık yaşadığı zamanlar mutlaka ama mutlaka olur (özellikle lise gruplarında meslek seçimi vs. yaparken) öncelikle bunu bil ve rahatla. Sonrasında da kendini olduğun yerde mükemmelleşmeye ada. Öncelikle okul derslerine vs. önem ver. Hangi mesleği yaparsan yap lisedeki her ders düzeyinde öğreneceğin temel bilgiler hayatını bir yerlerinde mutlaka lazım olacak şeyler. Hedef belirleyememe sebebin aslında hem hayata dair çok bilginin olmaması hem de vizyonunun dar olması. Vizyonunu genişletmek için ve genel manada tecrübe, bilgi sahibi olmak için boş zamanlarında kitaplar oku, belgeseller izle, dışarı çık sosyalleş yeni insanlarla tanış farklı meslek gruplarından kişilerle sohbet et ve vizyonunu geliştir. Bu şekilde yaptığında Allah senin önüne mutlaka hayırlı bir yol çıkaracaktır inşallah... Son olarak neverfap mücadelende asla vazgeçme...

Ben de böyleydim. İstediğim bir meslek yoktu. Tabi bir avantajım vardı. Çok başarılıydım. (O zamanlar pmo da yoktu hayatımda.) Bıkmıştım. Çünkü istediğin herhangi bir şey yokken özellikle son 2 yıldaki maratona girmek için motive olmak zordu. Sonuç... Tıbba gittim. (Lise 3te sınıfça tıp fakültesine geziye gitmişlerdi. O aralar depresiftim ve... Tıp istemiyordum diye gitmemiştim. O derece istemiyordum tıp.) Ve okulu aşırı uzattım. Aşırı. Atılacaktım neredeyse.

UBERMAN

Ay Yolcusu
Ben de böyleydim. İstediğim bir meslek yoktu. Tabi bir avantajım vardı. Çok başarılıydım. (O zamanlar pmo da yoktu hayatımda.) Bıkmıştım. Çünkü istediğin herhangi bir şey yokken özellikle son 2 yıldaki maratona girmek için motive olmak zordu. Sonuç... Tıbba gittim. (Lise 3te sınıfça tıp fakültesine geziye gitmişlerdi. O aralar depresiftim ve... Tıp istemiyordum diye gitmemiştim. O derece istemiyordum tıp.) Ve okulu aşırı uzattım. Aşırı. Atılacaktım neredeyse.
Benim de hayalim tıp dostum umarım güzel yerlere geliriz

IV.Murad

Venüs Yolcusu
Lise son sınıfım. Gelecekte ne olmak istediğimi bilmiyorum. Bir süre öncesine kadar oyuncu olmak istiyordum. Ortaokuldan beri vardı bu hayal içimde. Ama 11. sınıfta edebiyat hocamın oyunculuğun Türkiye'de sıkıntılı bir sektör oluşundan bahsetmesi ve benim kendimi yetersiz, yeteneksiz hissetmemden dolayı uzaklaştım bu fikirden. Okumaya değer bir bölüm göremiyorum. Para tek kriter değil benim için. Ve hem sevebileceğim hem de o işten para kazanabileceğim bir meslek/bölüm hedefi olmadan düzgün çalışabildiğimi de düşünmüyorum. Bu konuyu uzun süre taktım, kendini keşfet tarzı önerilerden de bi sonuç alamadım dostlar. Belki de ben yanlış yaptım, bilmiyorum.
"neymiş lan bu yazılım dedikleri şey" diyerek internetten az buçuk öğrenmeye başladığım yazılım serüvenim yazılım mühendisliği kazanmamla devam ediyor. sana tavsiyem bu tip araştırmalar yapman. internette mesleklere ilgili birçok video-belgesel var.
veya üniversitelerin tanıtım günlerine gidebilirsin (yıl içinde devam ediyor). orada çoğu bölümden öğrenci -mezunlar oluyor onlarla görüşüp birebir tavsiye al.

son olarak araştırmaların neticesinde sene sonuna kadar hedefindeki mesleği birkaç alana indirmeye çalış. mesela:

mühendislik seçeceğim ama hangisi olacağına karar veremedim (mühendislikler arasında mezun olduktan sonra geçişler kolay yapılıyor galiba).
sağlık alanında çalışmak istiyorum: tıp da olabilir dişte.
şirketlerde-devlet kurumlarında üst düzey yönetici olmak istiyorum: uluslararası ilişkiler - kamu yönetimi (bundan tam emin değilim)

demek istediğimi anlamışsındir umarım
başarılar dilerim

LeqendlashLive

Yeni Üye
Birinci önceliğin hayatta kalmak onu öncelikle hatırlatayım. 2.si, eğer söz konusu eğitim veya iş hayatıysa hedefsizlik diye bir şey söz konusu dahi olamaz. Çünkü insanın karakteri bir zaman sonra yerine oturduğunda ilgi alanlarını keşfetmeye başlıyor. Atıyorum bir enstruman çalıyor, "ulan ben sanatçı olacağım" diye bir hedef belirleyiveriyor. Bu değişken de olabiliyor, sabit ve ciddi bir hedef de. Ama önemli olan neye ilgi duyduğun, ve o ilgi alanında kendine ne gibi bir hedef koyuyorsun? bu önemli.

Bir hedefi sadece para kazanmak için belirliyorsan o hedefin üzerine s*ç daha iyi zaten. Birinci önceliğin asla ve asla para değil, senin gerçekten sevdiğin ve mutlu olacağın bir hedef olmalı. Anlıyorum hepimiz genciz ve bu tip kaygılarımız oluyor, ama bunlar geçici. Her şey gidip geriye sadece mutluluğun ve mutsuzluğun kalınca o zaman anlıyorsun ne kadar önemli olduğunu.

Ha bir de, fazla takılma bu tip kıytırık şeylere. İlgi alanın varsa üzerinde belirleyemeyeceğin bir hedef söz konusu dahi değil. Önce hayatta kalmayı öğren. Mesela kendine ne kadar saygı duyuyorsun? Kişisel gelişimine ne kadar yatırım yaptın? Olgun musun? Neyin ne olduğunu bilen biri misin? Bunlar önemli. Ailelerin belki de en büyük problemi bu. Küçüklükten beri okuyup şu olacan, bu olacan diye diye allak bullak ediyorlar çocuğun psikolojisini. Lan bir sal, zaten çocuk büyüyünce buna kendisi karar verecek.

Neyse, umarım faydalı olmuştur.

Son düzenleme:

Inhuman

Jüpiter Yolcusu
Instagramda başarı okulu diye bi sayfa var. O adamın 3 kitabı vardı üçünü de bitirmiştim. O kitaplar bana senin zamanındayken çok yol göstermişti. Okuyup okumamak sana kalmış ama üçünden bana kalan ortak mindset kısaca şu:

"Bu dünyaya nasıl bir katkıda bulunmak için geldim?"

İnsanların çoğu başıboş yaşıyor ve bu amaçsızlığın gizli depresyonunda şuan. TRde çalışma hayatının zorlukları ayrı bir yerde tartışılabilir ama bir kanalizasyon çalışanı bile amaçsızlık acısı çekmemektedir.

Bu soruyu bu yazıyı okuyan herkes kendine sorsun.

Buna yanıtı 13 yaşından beri, "dünyaya insanların yararlanabileceği yaratıcı yazılımlar servis etmek ve insanların işine yararken kendime de kazanç oluşturmak" olarak veriyorum kendime. Bu hayalimi gerçekleştirmeye devam ediyorum hatta mobil uygulamam NoFap Türkiye de tam bu cevabın içinde. 170 kişi uygulamayı kurmuş, o insanların süreçlerinde her ilerleyişi kendim ilerlemiş gibi..

Neyse uzatmayacağım kendimi.

Anlaşılan bu sorunun cevabı sende oyunculuk olarak verilmiş bir zamanlar. Peki gerçekten istediğin bu mu? Var mı gerçekten istediğin bir şey? Bu dünyanın dönmesine en iyi ve en verimli şekilde nasıl bir katkıda bulunacaksın? Buna vereceğin içten cevap, senin gelecekte olmayı hak ettiğin konumdur.

Eğer cevabın oyunculuksa,

TR'de çalışma şartlarının zorluğu gibi etkenler seni yanıltmasın. Daha sıkı çalışır daha çok yükselirsin sen de. Bugün figüran olursun yarın yan rol, öbür gün başrol.

Mesela şuan yazılımcı doldu her yer, herkes yazılımcı olmaya çalışıyor, ama işi iyice sardıktan sonra kendini yükseltmeme şansın yok ki. Sadece eforun artacak o da modern dünya rekabetçi olduğu için maalesef. 1 çalışmam gerekiyorsa feragat edip 5 çalışıyorum konumumu korumaya çalışıyorum. Sonuçta istediğin yerdeysen fazladan çalışmak koymaz kimseye.

Ne oyunculuk, sanatçılık isteyen insanları mühendislik bölümlerinde görüyoruz. Hayır.

Bu seçimi yaparken ilk bu soruyu dikkate alın derim.

Başarılar dilerim..

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6