Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İçselleştirmekten Ne Anlıyorsunuz? (Soru)

• Konuyu başlatan gordon
  • Başlangıç tarihi
G

gordon

Misafir
İçselleştirmek, özümsemekten anladığınız nedir? Fikirlerimizi sunalım.
(Herhangi bir konuyu içselleştirmek, özümsemekten bahsediyorum.)

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
İçselleştirmek, özümsemekten anladığınız nedir?
Konunun hakimi olabilmek, uzun sözlere yeltenmeden o konuyu kısaca açıklayabilmek, o konudaki meseleyi amacın haline getirmek veyahut konuyu tamamıyla kavramak, gözünde sıradan haline getirmek (sıradan olduğu için değil alıştığın için)

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Öğrenme basamaklarına bakalım efendim.
  1. Gerçeklik
  2. Veri
  3. Bilgi
  4. Özbilgi
  5. Hikmet

Buradaki Özbilgi aşamasına gelen biri bence bir konuyu özümsemiştir. Etrafımızda gördüğümüz herşey birer gerçekliktir. Sonrasında onları anlamlandırmak üzere ölçümler yaparız, tararız , düzenleriz. Bunlara veri deriz. Sonrasında bu veriler ile anlamlı bir bütün oluştururuz. Bu ise bilgiyi oluşturur. İşte bundan sonrası insanların bu bilgiyi tecrübe edip yaşamasıdır. Bu ise özbilgi kavramına girer. Hikmet bambaşka bir boyut anlamına gelir , tam anlamıyla ne demek olduğunu ben de bilmesem de bu konuyu o kadar iyi bir şekilde tecrübe etmiştir ki başkalarına bile bu konuda nutuk çekebilir.

Hadi bir örneğe göz atalım. Sıcaklık bir gerçektir. Onu ölçerek bir veriye ulaşırız. Suyun 100 derecede kaynadığı bir veridir. Suyun 100 derece de elimizi yaktığı bir bilgidir. 100 derece elini suya daldırıp elini yakmak bir öz bilgidir. Çocuğuna kaynayan suya elini sokma demek ise hikmet seviyesidir.

İşte bu özbilgi seviyesine ulaşan biri herhangi bir konuda bence konuşma hakkına sahiptir. Burada basit bir örnek vermiş olsam da gerçeklikten çıkarılan sonuçlarını öyle ya da böyle tecrübe eden biri (okuyarak ta edebilir) konuyu özümsemiş ve içselleştirmişti.

JohnnieWalker

Satürn Yolcusu
İçselleştirmezseniz bir olayı, bir işi halletmeniz zorlaşır. Bana göre şöyle:
İnanç, heyecan, adım.

G

gordon

Misafir
Bir bilgiyi hazmetmek, o bilgiyi anlamak ve kavramak anlamına gelir. Bu süreç, bilgiyi yüzeyde kalmadan derinlemesine anlama ve kavrama sürecidir. Bir bilgiyi hazmetmek için, okuduğunuz veya duyduğunuz bilgiyi dikkatlice okuyun veya dinleyin. Ardından, o bilgiyi anlamak için notlar alın veya bilgiyi kendinizden geçirin.

İçselleştirme, öğrenilen bilgilerin kişisel hayatınıza uygulanması ve onun bir parçası haline gelmesidir. Bu süreçte, öğrenilen bilgi, kişisel değerleriniz, inançlarınız ve deneyimlerinizle bağlantılı hale gelir. İçselleştirme süreci, öğrenilen bilginin kalıcı hale gelmesine ve günlük hayatınızda kullanılmasına yardımcı olur.

Özümseme, öğrenilen bilginin daha kalıcı hale gelmesi için yapılan bir süreçtir. Bu süreçte, öğrenilen bilgiyi farklı şekillerde tekrar ederek, hatırlama sürecini artırırsınız. Özümseme süreci, bilginin uzun süreli hafızada kalmasına ve hatırlanmasına yardımcı olur.

Üstünde derin düşünmek, öğrenilen bilgiyi daha derinlemesine anlamak ve kavramak için yapılan bir süreçtir. Bu süreçte, öğrenilen bilgiyi farklı açılardan ele alarak, sorular sorarak ve düşünerek daha fazla bilgi edinirsiniz. Üstünde derin düşünmek, öğrenilen bilgiyi daha iyi anlamanıza ve hafızanızda kalıcı hale getirmenize yardımcı olur.

Tüm bu kavramlar, öğrenme sürecinde önemli adımlardır ve birlikte kullanıldıklarında, öğrenilen bilginin daha kalıcı hale gelmesine ve günlük hayatınıza uygulanmasına yardımcı olur.

- ChatGPT

Yani bir bilgiyi hayatın diğer dallarına ne kadar entegre edebilirsek, bağlantı yapan nöron sayılarını ne kadar artırırsak o bilgi o kadar kullanılabilir ve öğrenilmiş olur. Bilginizi bağlantılı alanlara doğru genişletin.
Cevap veren arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bendeüniversitemezunuyum

Venüs Yolcusu
İçselleştirmek, özümsemekten anladığınız nedir? Fikirlerimizi sunalım.
Herhangi bir konuyu içsellestirmek demek, olaylara bakarken herhangi bir şeyi değerlendirirken icsellestirdigin konunun bakış açısından bakabilmek demek, evine (zihnine) yeni bir pencere açmışsın demek.

G

gordon

Misafir
Ustalığı nasıl tanımladığım veya kendi yaşamımda ya da bir kitap yazarken hangi cümlenin bana yol gösterdiği sorulunca, "İçine girmek," yanıtını veriyorum. Ben daima her şeyin içine girmeyi deniyorum. Dışarıdan bakınca yalnızca görüntüsünü gördüğünüzden her şey adeta cansız gibi görünür. İçine girince kalbin attığını görüp anlarsınız, gerçeği algılarsınız. Örneğin satranç oynamayı ya da piyano çalmayı öğrenmeye başlarken dışında durursunuz. Yalnızca dışını, görselini, yüzeylerini görürsünüz. Kurallarını ya da temelini öğrenirsiniz. Üstelik bu süreç çok yavaş ve can sıkıcıdır. Aslında olayı kavrayamamışsınızdır. Akıl karıştırıcıdır, bulanıktır. Eğer sebat ederseniz, eninde sonunda usul usul içine girersiniz ve canlandığını hissedersiniz. Satranç tahtası ya da piyano artık fiziksel bir nesne değildir, içinizdedir. Onu içselleştirirsiniz. Artık tuşlar kafanızın içinde olduğundan düşünmek zorunda değilsiniz. Ustalık işte budur. Spor güzel bir örnektir. Futbol ustaları için, "Adeta kafalarının arkasında gözleri var," deriz. Hayır, onlar oyunun içindedir. Ya da ünlü oyun kurucular deneyimle geçen her yılın ardından, "Adeta oyun yavaşladı," derler. Hayır, onlar içeriye daha fazla girmişlerdir. Aynı şeyi bilim insanları, yazarlar, sinema sanatçıları için de söyleyebilirsiniz; ustalar konuyu dıştan içe değil, içten dışa bilirler.

Günün Yasası: Sıkı çalışırsanız bilginin en içteki dairesine girersiniz. Ustalığın son hedefi budur: İçten dışa doğru anlamak.

(Alıntıdır)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6