Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İngilizceyi Nasıl Öğrenebilirsin (Rehber)

Methetics

Venüs Yolcusu
Merhaba arkadaşlar,

bu yazımda ingilizcenizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğim.
Öncelikle ingilizce öğrenebilmeniz için temel bir dil bilgisi kurallarını öğrenmelisiniz.
Bunun için Udemy üzerinden ingilizce kursu satın alabilirsiniz.
Biz insanoğlu çevreyi beş duyu organlarımızla kavramaya çalışırız sonrasında onu taklit etmeye çalışırız üzerine düşüp pratik yaptıkça öğreniriz ve kusursuza doğru yol alırız.

Çok iyi ingilizce konuşabilmek istiyorsanız mutlaka çok iyi bir dinleyici olmalısınız.
Eğer çok iyi ingilizce yazı yazabilmek istiyorsanız bolca yazı okumalısınız.
Tabi bunları kademe kademe yapmanız gerekiyor.
Dinleme becerinizi geliştirmek için Voscreen adlı uygulamayı öneririm bu uygulama size film,dizi,çizgifilm ve benzeri içeriklerin kesitlerini sunuyor ve dinlediğiniz ingilizce videoda ne konuşulduğunu seçeneklerden işaretliyorsunuz.
İkinci tavsiye konuşma becerinizi geliştirmek için Hellotalk adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.
Bu uygulama üzerinden dünyanın dört bir yanında yer alan yabancılarla sesli veya yazılı olarak iletişime geçebilirsiniz.
Ama en önemlisi programınız olsun ve yapın uzun vadede ingilizceniz sağlam bir şekilde gelişecektir.

Örnek bir program yazayım;

Mesela udemy kursunuz 100 videoluk bir eğitim diyelim.
Günlük 2 videoyu anlayarak izleyeceğim diye kendinize kural koyun ve yapın.
Voscreen üzerinden günde 10 tane video izleyip cevaplayacağım.
Hellotalk üzerinden günde yarım saat insanlarla etkin bir şekilde muhabbet edeceğim gibi.

NOT
Bu süreleri isteğinize azaltabilir ve arttırabilirsiniz ancak tavsiyem her zaman az tutun ki sürekliliği olsun ve daha iyi özümseyin bu her şey için geçerli bir kural

Bu şekilde ilerlerseniz ve aksatmazsanız bu programa göre 1 ay 20 güne ingilizce eğitimini tamamlamış olacaksınız.
Bu 50 gün içerisinde 500 tane video izlemiş olacak ve 1500 dakika yani 25 saat boyunca yabancılarla konuşmuş olacaksınız.
Ve inanın ingilizceniz sadece 50 gün içerisinde inanılmaz gelişmiş olacak.

En son lisede ingilizce görmüştüm ingilizcem berbattı hep projelerle geçiyordum üniversitede dil dersi yoktu ancak ben bir karar aldım ve sıfırdan öğreneceğim dedim yavaş yavaş bu şekilde başladım.
Şuanda ingilizce seviyem C1 yani son seviyeden bir alt olarak geçiyor hala binbir türlü bilinmedik sözcük oluyor ancak öğrenmek bir süreçtir devam ediyorum.

Bu süre zarfında hikaye kitabı okudum bilinmeyen sözcükleri çıkardım ezberledim.
Voscreen üzerinden çalıştım.
Hellotalk üzerinden yabancılarla konuştum mesajlaştım.
Ancak son bir hafta içerisinde bunu programa koyarak disiplinli bir şekilde yapmaya başladım çok daha etkisini gördüm diyebilirim.

Kendinize inanın !

Marty

Jüpiter Yolcusu
Kendi adıma çok teşekkür ederim öncelikle, böyle bir konu açtığın için. Vakti zamanında birçok ingilizce seti almış ve ingilizce kursuna hiç yoktan binlerce lira para bayılmış biri olarak ben de tecrübelerimi paylaşmak istiyorum müsaadenizle.

Öncelikle zengin çocuğu değilseniz, aileniz sizi evinizde sadece ingilizce konuşan mürebbiyelerle büyütmediyse veya koleje göndermediyse veya da ingilizce konuşulan yabancı bir ülkede uzun süre yaşama fırsatına sahip değilseniz veya bunların hepsini geçtim okulunuz dil öğrenme konusunda çok çok iyi bir eğitim vermiyorsa, dil öğrenmek tıpkı Nofap gibi ciddi bir disiplin gerektiriyor. 1 Gün 4 saat çalışılıp, 3 gün boş geçerek ilerleyebilecek bir şey değil. Her gün 1 saat, 1.5 saat doğru metotlarla çalışmak bu şekilde çalışmaktan çok daha iyidir.

Just English Dil Kursu Tecrübem

Bundan yaklaşık 8 yıl önce hatta 9 yıl önce İngilizce öğrenmek maksadıyla Just English'in Mecidiyeköy'de ki dil okuluna yazıldım. O zaman 3 kur almıştım, Elementary, Pre İntermediate ve İntermediate olarak ve o zaman için 3000 TL ücret ödemiştim, şu an bu eğitim büyük ihtimal 20000 TL'ye yakındır.(Bunu tabi ki hava basmak adına söylemiyorum bu arada yanlış anlaşılmasın, kursların okul değil de ticarethane olduğunu vurguluyorum.20000 TL tek kur olmuş bu arada neredeyse kendi sitesinde yazan bilgi baya düşük söylemişim, ayrıca daha taksitinizin vadesi gelmeden sürekli aramalarını ve sizi rahatsız etmelerini hiç saymıyorum) Bu arada şunu söylemeden de geçemeyeceğim bu nasıl bir eğitim kurumudur ki her öğrenciye farklı fiyat çeker, kime sorsam farklı farklı fiyatlarla kayıt olmuştu.

Kursa gelirsek kurs, sosyalleşme ve speaking'e az biraz katkısı dışında tam anlamıyla fiyaskoydu ne yazık ki. Bunu kursta başarısız olduğum için söylüyorum sanmayın lütfen, 3 sınıfta da en başarılı öğrenci olarak görülüyordum ve o zaman dış görünüşümün de etkisiyle kızların ilgisini çekiyordum ve zaman zaman zevkle gidip geldiğim de oluyordu ama birçok dil kursu aksini iddia etse de sadece Just English değil ülkemizde birçok ingilizce kursu'nun dil öğrenmeye hemen hemen hiçbir faydası yok. Ben o zaman gramer kitapları alıp oradan çalışıp, kursta ki herkesten daha iyi ilerleyebiliyordum. Kursta hemen hemen farklı hiçbir şey görmüyordum mesela elementary de hocamız Türktü, Pre İntermediate'da Faslıydı(ingilizcesi çok ileri seviye değildi) İntermediate'da İngilizdi(bizden Türkçe öğrenmeye bakıyordu) Kıymetli insanlardı hepsi ve tanıştığıma çok memnun oldum hepsiyle ancak ingilizce kursu sadece, benim o zaman ki halim gibi asosyalseniz ve insanlarla nasıl tanışacağınızı bilmiyorsanız, sosyalleşmenin ve karşı cinsle iletişim kurmanın en kolay olduğu yerlerden hepsi bu. Bu anlamda tavsiye ederim ama ingilizce öğrenmek için hem gereksiz masraf hem de beyhude bir çaba bunu bilin. :)

Benim önerim kendim de aldığım ve bu konuda iletişim kurduğum birçok insanın tavsiyesi(öğretim görevlisi veya ingilizce öğretmeni birçoğu) limasollunaci öğretim yayınlarının ingilizce eğitim setleri. Çünkü içinde grammar, speaking,listening,reading,writing hepsine yönelik çalışmalar var ve dilin bu şekilde öğrenileceğini düşünüyorum sadece gramer çalışarak değil veya sadece speaking çalışarak değil bu sadece tek bir veya iki yeteneğinizi geliştirmek demek bence. Bir dili bilmek, komplike bir şeydir. Bunun aksi bir durum olarak örneğin; YDS'ye çalışıyorsunuzdur o zaman kelime öğrenmek üzerine çalışmanız gerekir buna bir şey diyemem tabi ama bence bir dili öğrenmek ciddi bir iştir, düzenli ve sağlam bir çalışma programı gerektirir.

Son düzenleme:

thespecialone

Ay Yolcusu
Süper bir yazı yazmışsın kral ellerine sağlık. Forumda böyle konulara da ihtiyaç var.

defiantwarrior

Uranüs Yolcusu
Methetics Harika bir konu, Marty de süper yorumlamış. Pek yakında benim de gündemimde olacak bu konu. Bugüne kadar B1-B2 seviyede grammar bilgisi ve belli düzeyde kelime dağarcığı olan biri olarak speaking ile listening kısmında genel Türk insanın yaşadığı sorunları yaşıyorum. Bu konuyu her bilen yorumlamalı. Söylediğim gibi yoğunluğu buraya kaydırdığımda bende sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım. Kaynak, video, eğitim, yöntem herkesin çorbada tuzu olursa süper bir fayda sağlar herkese. C1 düzeyine geçebilen herkese hep saygı duydum. Kolay iş değil akıcı İngilizce konuşan insanlar bile dile tam hakim olamıyor.

Iron Knight

(👍 ͡❛ ͜ʖ ͡❛)👍
Merhaba arkadaşlar,

bu yazımda ingilizcenizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğim.
Öncelikle ingilizce öğrenebilmeniz için temel bir dil bilgisi kurallarını öğrenmelisiniz.
Bunun için Udemy üzerinden ingilizce kursu satın alabilirsiniz.
Biz insanoğlu çevreyi beş duyu organlarımızla kavramaya çalışırız sonrasında onu taklit etmeye çalışırız üzerine düşüp pratik yaptıkça öğreniriz ve kusursuza doğru yol alırız.

Çok iyi ingilizce konuşabilmek istiyorsanız mutlaka çok iyi bir dinleyici olmalısınız.
Eğer çok iyi ingilizce yazı yazabilmek istiyorsanız bolca yazı okumalısınız.
Tabi bunları kademe kademe yapmanız gerekiyor.
Dinleme becerinizi geliştirmek için Voscreen adlı uygulamayı öneririm bu uygulama size film,dizi,çizgifilm ve benzeri içeriklerin kesitlerini sunuyor ve dinlediğiniz ingilizce videoda ne konuşulduğunu seçeneklerden işaretliyorsunuz.
İkinci tavsiye konuşma becerinizi geliştirmek için Hellotalk adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.
Bu uygulama üzerinden dünyanın dört bir yanında yer alan yabancılarla sesli veya yazılı olarak iletişime geçebilirsiniz.
Ama en önemlisi programınız olsun ve yapın uzun vadede ingilizceniz sağlam bir şekilde gelişecektir.

Örnek bir program yazayım;

Mesela udemy kursunuz 100 videoluk bir eğitim diyelim.
Günlük 2 videoyu anlayarak izleyeceğim diye kendinize kural koyun ve yapın.
Voscreen üzerinden günde 10 tane video izleyip cevaplayacağım.
Hellotalk üzerinden günde yarım saat insanlarla etkin bir şekilde muhabbet edeceğim gibi.

NOT
Bu süreleri isteğinize azaltabilir ve arttırabilirsiniz ancak tavsiyem her zaman az tutun ki sürekliliği olsun ve daha iyi özümseyin bu her şey için geçerli bir kural

Bu şekilde ilerlerseniz ve aksatmazsanız bu programa göre 1 ay 20 güne ingilizce eğitimini tamamlamış olacaksınız.
Bu 50 gün içerisinde 500 tane video izlemiş olacak ve 1500 dakika yani 25 saat boyunca yabancılarla konuşmuş olacaksınız.
Ve inanın ingilizceniz sadece 50 gün içerisinde inanılmaz gelişmiş olacak.

En son lisede ingilizce görmüştüm ingilizcem berbattı hep projelerle geçiyordum üniversitede dil dersi yoktu ancak ben bir karar aldım ve sıfırdan öğreneceğim dedim yavaş yavaş bu şekilde başladım.
Şuanda ingilizce seviyem C1 yani son seviyeden bir alt olarak geçiyor hala binbir türlü bilinmedik sözcük oluyor ancak öğrenmek bir süreçtir devam ediyorum.

Bu süre zarfında hikaye kitabı okudum bilinmeyen sözcükleri çıkardım ezberledim.
Voscreen üzerinden çalıştım.
Hellotalk üzerinden yabancılarla konuştum mesajlaştım.
Ancak son bir hafta içerisinde bunu programa koyarak disiplinli bir şekilde yapmaya başladım çok daha etkisini gördüm diyebilirim.

Kendinize inanın !
Bu yararlı yazı için teşekkür ederim dostum stratejin çok ilerlemeci duruyor

Eastwood

Yeni Üye
Ben dil alaninda okuyorum. Rehber iyi yazilmis sizi iyi yerlere tasir. Eger anadil seviyesinde ogrenmek istiyorsaniz ELS Grammer Inside&Out oneririm. Internette pdflerini bulabilrisiniz.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Konuşma dinleme işini değil de makale falan okuyabilmek istiyorum, ben nası ilerliyim?

kosadokpa

Yeni Fapstronot
Konuşma dinleme işini değil de makale falan okuyabilmek istiyorum, ben nası ilerliyim?
Öncelikle kelime hazineni geliştirirken eş zamanlı tüm grammeri öğrenmen lazım bunları yaparken kendi kendine cümle kurup yapay zekaya kontrol ettir çok faydası oluyor.
İkinci adım odtü yayınlarının reader at work ve more to read kitapları var sindire sindire bu kitapları bitirebilirsen işi çözersin.
Böyle kısa geçtim ama göründüğü kadar kolay olmuyor disiplin şart

novrain

Ay Yolcusu
HelloTalk şimdiden faydalı olmaya başladı. Çok teşekkürler.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6