Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kaçıncı Günde Tamamen Bitecek ?

Start

Satürn Yolcusu
Bağımlılık kaçıncı günde biter? 90, 180, 365, 3 yıl, 10 yıl? Neden bazı insanlar bu kadar geliştikten sonra kaybediyor? 300 günde bir insan nasıl krize girer? 300 günde bir insan kaybede bilir mi? 900 günde kriz bitmiyorsa ne zaman bitecek? Sorunun cevabı basit: hiç bir zaman bitmez.

Arkadaşlar bağımlılık bir çok farklı sebepten gelişe bilir. Umut Bural buralın çok sevdiğim bir sözü vardı eski yazılarda: bağımlılık bir neden değil sonuçtur. Her hangi bir nedenden ötürü gelişe bilir. Ama temelinde genel olarak sorunlardan kaçmak için geçici bir hazz yoludur. Beyin bu yolu bir kez buldumu unutmaz. Her sorun yaşadığınızda, her zor durumda onu hatırlar. Matematikdeki limit kavramı gibi. f(x)/h geçersiz olur, eğer h=0 seçerseniz. Ama bu duruma istediğiniz kadar yaklaşa bilirsiniz. h değerini sıfıra istediğiniz kadar yaklaştırın ve sonucun ne olduğuna bakın. Burada 0-a bölme yapmıyor, ama h sıfıra yaklaştığında ne olduğunu inceliyoruz. Aynı böyle. Gün ilerledikce daha fazla yaklaşırsınız limite (sadece gün ilerlemekle değil, kaliteli bir süreçle aslında). Ama hiç bir zaman bu bağımlılıktan önceki saf halinize dönemezsiniz. Her zaman beyninizin içinde bir yerlerde olucak bu.

Peki bundan kurutuluş yolu yokmudur? Yoktur. Her zaman kontrolü elinizde tutmalısınız. Hayatınızın kontrolünü. Bu başka uzun bir yazı konusu. Ama genel olarak hep kendinizi denetlemeli ve sürecinizi korumalısınız. Bir duvar gibi düşünün. Her zaman denetlenmezse, en sonunda içten çürümeye başlar ve bir anda dağılmaq evresine girer. Ya çok zor durdurur ya da hiç durduramazsınız. Ama halbuki sağlam gözüküyordu günlerdir, aylardır, yıllardır. Yavaştan çöktüğünü farketmemiştiniz. İşte forumda bir çok arkadaş bu çöküşü yaşadı. 130-larda, 100-lerde, 90-larda başarı hikayesi yazıp kaybeden üye sayısı hiç az değil. Dikkatli olmalısınız. Daima.

Başarılar.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
1722890453992.png
Dönemin başında bir eleman hocaya gerçek hayatta bu limit kavramı ne işe yarayacak deyince hoca işe yaramayacak demişti. Yanılmış.

Güzel bir bakış açısı. Sanırım başka alışkanlıklar geliştirmek ve hayat stilinde değişiklikler yapmak da L'Hospital kuralı uygulamak gibi bir şey oluyor. Bir kere tamamlanan nofap süreci de aynı şekilde açıklanabilir. Beyin nasıl bir bağımlılığı hiç unutmuyorsa o bağımlılığı bir kez yenebildiğinde bu sefer hayat boyunca daha kolay karşı koyabileceğini düşünüyorum.

edit: formülde f(x) eksili tarafa f(x+h) ise başa geçecek, ufak bir yanlışlık olmuş. genel formül belirttiğim şekilde.​

Son düzenleme:

Fyodor Mihayloviç

Ay Yolcusu
Krizler bitmeyecek, onlarla yaşamaya, mücadele etmeye alışacağız gibi geliyor. Krizlerin bitmeyeceğini 280. günde relapse olan birinden anlayabiliriz. Bu krizleri gün geçtikçe daha kolay yeneceğiz. Aslında yendik sanacağız fakat ertelemiş olacağız. Uzun bir süre sonrada krizlerin uzun aralıklarla geldiğini göreceğiz. Bence böyle olacak gibi.

Arlo

Yeni Üye
Bu güzel yazı için teşekkür ederim bana göre de bu bağımlılık türü kendi içimizden gelen bir istek doğrultusunda gerçekleştiği için beynimizin bir köşesinde daima var olucak sigara,alkol, maddeyi hayatı boyunca bırakan insanlar var o bağımlılık türünde neden krizler gelmiyor görünce canı istemiyor çünkü bu dışarıdan harici olarak vücuda giren bir şey ben böyle düşünüyorum onun için bir kere onun pençesine düştün mü kurtulması zor ama imkansız değil ömür boyu onun kölesi olmamıza gerek yok sürecin daim olsun.

Start

Satürn Yolcusu
Krizler bitmeyecek, onlarla yaşamaya, mücadele etmeye alışacağız gibi geliyor. Krizlerin bitmeyeceğini 280. günde relapse olan birinden anlayabiliriz. Bu krizleri gün geçtikçe daha kolay yeneceğiz. Aslında yendik sanacağız fakat ertelemiş olacağız. Uzun bir süre sonrada krizlerin uzun aralıklarla geldiğini göreceğiz. Bence böyle olacak gibi.
dönem-dönem çeşitli sebeplerden arta bilir. 300 günü geçtim, ama şu anda güçlü bir kriz dalğasına yakalandım. Tabi eskisi gibi değilim. Eskiden bu krizlere bir gün bile dayanamazken bu gün neredeyse kolaylıkla yeniyorum. Ama bu günlerde krizin olması bağımlılıktan değil, beynin hazz arayışındandır. Böyle olunca kendimi analiz ediyor ve krizin hangi sorunlardan kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum. Bu seferki sorunların temeli büyükdü, uzun zamandır çözülmemişti. Onu anladım. Çözmeye başladıkca krizlerde de azalma gözüküyor. Ama bunu yapmazsam krizler artar ve en sonunda iradeni yener. Bunu yaparken öbür taraftan da hayat düzenini çökertir. Geçen yıl 60. günlerde bu yüzden relapse olmuşdum.

hed.1

Yeni Üye
Bağımlılık kaçıncı günde biter? 90, 180, 365, 3 yıl, 10 yıl? Neden bazı insanlar bu kadar geliştikten sonra kaybediyor? 300 günde bir insan nasıl krize girer? 300 günde bir insan kaybede bilir mi? 900 günde kriz bitmiyorsa ne zaman bitecek? Sorunun cevabı basit: hiç bir zaman bitmez.

Arkadaşlar bağımlılık bir çok farklı sebepten gelişe bilir. Umut Bural buralın çok sevdiğim bir sözü vardı eski yazılarda: bağımlılık bir neden değil sonuçtur. Her hangi bir nedenden ötürü gelişe bilir. Ama temelinde genel olarak sorunlardan kaçmak için geçici bir hazz yoludur. Beyin bu yolu bir kez buldumu unutmaz. Her sorun yaşadığınızda, her zor durumda onu hatırlar. Matematikdeki limit kavramı gibi. f(x)/h geçersiz olur, eğer h=0 seçerseniz. Ama bu duruma istediğiniz kadar yaklaşa bilirsiniz. h değerini sıfıra istediğiniz kadar yaklaştırın ve sonucun ne olduğuna bakın. Burada 0-a bölme yapmıyor, ama h sıfıra yaklaştığında ne olduğunu inceliyoruz. Aynı böyle. Gün ilerledikce daha fazla yaklaşırsınız limite (sadece gün ilerlemekle değil, kaliteli bir süreçle aslında). Ama hiç bir zaman bu bağımlılıktan önceki saf halinize dönemezsiniz. Her zaman beyninizin içinde bir yerlerde olucak bu.

Peki bundan kurutuluş yolu yokmudur? Yoktur. Her zaman kontrolü elinizde tutmalısınız. Hayatınızın kontrolünü. Bu başka uzun bir yazı konusu. Ama genel olarak hep kendinizi denetlemeli ve sürecinizi korumalısınız. Bir duvar gibi düşünün. Her zaman denetlenmezse, en sonunda içten çürümeye başlar ve bir anda dağılmaq evresine girer. Ya çok zor durdurur ya da hiç durduramazsınız. Ama halbuki sağlam gözüküyordu günlerdir, aylardır, yıllardır. Yavaştan çöktüğünü farketmemiştiniz. İşte forumda bir çok arkadaş bu çöküşü yaşadı. 130-larda, 100-lerde, 90-larda başarı hikayesi yazıp kaybeden üye sayısı hiç az değil. Dikkatli olmalısınız. Daima.

Başarılar.
Şahsi fikrimce katilmiyorum cok uzun zamandır fap alışkanlığım yok bundanda olabılır, ama İlk haftayı geçtikten sonra tüm sureclerımde 2 hafta İcin krizler %50 40 a yakın azalıyor ,2 den sonra %80 90 azalıyor beyin sahsi fikrimce belli yerden sonra aldığı hazzı da unutuyor : cünku belli bır neverfap sürecinden sonra relapsda fap cok zevkli gelir bundan sonrasıda relaps çukuru

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6