Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Karbonhidratlar Mı Yoksa Sağlıklı Yağlar Mı Tüketilmeli ?

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
Arkadaşlar merhaba 3 yıldır spor yapmaktayım fakat her geçen sene önceki seneye göre daha yorucu ve bilincim daha kapalı geçmeye başladı.Şeker kullanımımı sınırladım nofap yaptım şimdi biraz daha iyiyim fakat bir makalede yağ mı karbonhidrat mı tüketmeliyiz sorusu ile buraya da cevap alabilmek için yazmak istedim.Vücudumuz sağlıklı yağıda karbonhidratı da enerji için kullanmakta fakat internette okuduğum bazı araştırmalar da günlük besin tüketimini düzgün şekilde %60 yağ %35 protein %5 te karbonhidrattan yapan kişilerin başta yorucu olsa da ilerleyen zamanlar da daha zinde olduklarını okudum.Bugün 50gr civarı yağ aldım ve kendimi daha zinde hissediyorum belki psikolojiktir.Bilgisi olan yazarsa çok sevinirim hayatımı ciddi oranda etkiliyor.

Hocam sorunuzu şöyle cevaplandırayım. Spor türleri ikiye ayrılır biri dayanıklılık biri de direnç olmak üzere. Her ikisinin birlikte yer alacağı sporlarda bulunur. Örneğin siz düzenli futbol oynayan, yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan biriyseniz dayanıklılık yönünden baskın bir sporla uğraşıyorsunuz. Böyle durumlarda karbonhidrat içeriğinizin yüksek olması gerekir. Böyle bir durumunuz yok fitness ve body ağırlıklı bir spor yapıyor ve bir miktarda kardiyo ile uğraşıyorsanız yüksek yağ ve protein içerikli beslenmenizde bir problem olmaz. Özetlersem, hazır karbonhidrata ihtiyaç duyan spor türleri ciddi derecede kalori harcamanızı gerektiren fiziksel aktivitelerdir. Yüksek yağ ve protein aldığınız sporlarda kaslarınıza odaklanırsınız ve yaptığınız kardiyolar da aldığınız karbonhidratla makul düzeyde tolere edilebilir. Depo karbonhidratlar, böyle durumlarda yeterli olacaktır. Sizin zinde hissetmenizin temel sebebi vücudun yağı da kullanabilir hale gelmesiyle üstündeki yükü azaltmasıdır. Son zamanlarda trend olmaya başlayan yüksek yağ ve protein içerikli diyetlerin sürdürebilirliği tartışmalıdır. Fakat dönemsel bazda kişiye birçok olumlu etkisi vardır.

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
Hocam sorunuzu şöyle cevaplandırayım. Spor türleri ikiye ayrılır biri dayanıklılık biri de direnç olmak üzere. Her ikisinin birlikte yer alacağı sporlarda bulunur. Örneğin siz düzenli futbol oynayan, yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan biriyseniz dayanıklılık yönünden baskın bir sporla uğraşıyorsunuz. Böyle durumlarda karbonhidrat içeriğinizin yüksek olması gerekir. Böyle bir durumunuz yok fitness ve body ağırlıklı bir spor yapıyor ve bir miktarda kardiyo ile uğraşıyorsanız yüksek yağ ve protein içerikli beslenmenizde bir problem olmaz. Özetlersem, hazır karbonhidrata ihtiyaç duyan spor türleri ciddi derecede kalori harcamanızı gerektiren fiziksel aktivitelerdir. Yüksek yağ ve protein aldığınız sporlarda kaslarınıza odaklanırsınız ve yaptığınız kardiyolar da aldığınız karbonhidratla makul düzeyde tolere edilebilir. Depo karbonhidratlar, böyle durumlarda yeterli olacaktır. Sizin zinde hissetmenizin temel sebebi vücudun yağı da kullanabilir hale gelmesiyle üstündeki yükü azaltmasıdır. Son zamanlarda trend olmaya başlayan yüksek yağ ve protein içerikli diyetlerin sürdürebilirliği tartışmalıdır. Fakat dönemsel bazda kişiye birçok olumlu etkisi vardır.
Uzun süredir yüksek karbonhidrat ve protein ile beslenen biriyim.Bunun bana zarar verdiğini düşünüyorum sanırım dönem dönem değiştirmek gerekiyor teşekkürler cevabın için

Eff

Yoda
Merhaba,

Serdar Aktolga'nın da dediği gibi karbonhidrat yemeden bir cacık olmaz senden. Adam gelmiş tatlı krizim gelirse ne yapıcam diyor, o an sanki karşımda manita görüyorum.

Rotanı sağlıklı karbonhidratlara çevir. Pilav, yulaf, makarna, esmer pirinç, bulgur vb. Paketli gıdalardan, hamur işlerinden uzak dur. Şekerli içeceklerden uzak dur.

Aklında kalmasın bence yağ diyetini dene. Ama o tür diyetler genelde belli bir dönem için verilir, sürekli uygulayabileceğin şeyler değillerdir ve bir amacı vardır. Örneğin yağ yakmak, su atmak vb.

Sağlıklı yağ alımını arttırabilirsin, örneğin yiyeceğin bir avokado hem bağırsakları çalıştırır, hem çok güzel yağlar alırsın.

Yine Serdar Aktolga'nın dediği gibi: Vücut geliştirme sporcusu musun beyin cerrahı mısın ya?

Kalori ile problemin varsa, zayıflamak, kilo almak vb istiyorsan hassas terazi alıp öğünlerini sayabilirsin.

King Elessar

Jüpiter Yolcusu
Vücut geliştirmeyle ilgilendiğini farz ederek bu tarz konuların kişiden kişiye göre değiştiğini düşünüyorum. Vücudunu sen daha iyi tanıyorsun ve yazdığın gibi eğer böyle beslenmek sana iyi geliyorsa bunu devam ettir.
Örneğin ben sağlıklı yağlar (zeytinyağı, kuru yemiş vs.) dışında besinler vücuduma soktuğumda bana aşırı dokunuyor, bu yüzden karbonhidratı yüksek ya da az tutmayı kişisel olarak daha mantıklı buluyorum.
Kısacası protein ağırlıklı, fakat yanında yağ ve karbonhidrat makrolarını ihmal etmeden, kendi vücuduna hangisi iyi geliyor ve kendini daha zinde hissediyorsan öyle beslen.

Sametak256

Merkür Yolcusu
Ben mümkün mertebe bağımlılık yapma potansiyeli yüksek olan birşeylerden uzak durmaya çalışıyorum.
İşlenmiş zararlı olan gıdalardan kaçınmaya çalışıyorum.
Zararlı olduğunu bildiğim ama bazen tükettiğim şeyler elbette oluyor,sadece böyle şeyleri gereğinden fazla tüketmemeye gayret ediyorum.
Yediklerinizin dozunu iyi ayarlarsanız,
Bol bol hareket ederseniz,
İyi uyur dinlenirseniz uzun vadede ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmıyacağınızı umuyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6