Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Karşı Cinsle Konuştuğumuzda Neden Savaş Veya Kaç Tepkisi Veriyoruz ?

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Ben bunu cidden anlamıyorum. Hiç kız arkadaşım olmadı veya hiç flört etmedim. Şuan biri gelip elimi tutsa sanırım garipsemem. Bu olay hayati tehlike olduğu zaman gerçekleşmiyor mu ? Neden bir anda konuşamayacak hale geliyoruz ve heyecanlanmaya başlıyoruz yada başlıyorlar?

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Üremek istiyorsun ama bir partner bulman gerekiyor. O partnerin seni beğenmesi/kabul etmesi gerekiyor. Acaba ya beğenmezse/reddederse? Bu düşünce işliyor bilinçaltında.
Bir kadın olmazsa başka bir kadın olur ufak heyecanlanırsın ama savaş yada kaç tepkisine gerek kalır mı ki ? Çok net şekilde açıklayayım hayati tehlike yokken bu olayın tetiklenmesi saçma geliyor bana.

altıkırkbeş

Ay Yolcusu
Hayati tehliyeki algılamak bilinçle mi bilinçaltıyla mı alakalı? Soru bu aslında.
Tamam sen hayati tehlike yok diyorsun bilincin de bunun farkında ama bilinçaltı öyle söylemiyor :) amigdala hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz

LightElectricWave

Moderatör 🔱
Moderatör
Hayati tehliyeki algılamak bilinçle mi bilinçaltıyla mı alakalı? Soru bu aslında.
Tamam sen hayati tehlike yok diyorsun bilincin de bunun farkında ama bilinçaltı öyle söylemiyor :) amigdala hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz
Çok doğru beklediğim ve tatmin edici cevap, bilinç farkında ama bilinçaltı öyle söylemiyor. Bilincimizle bilinçaltımızı belli bir oranda da olsa yönetemez miyim acaba ?

altıkırkbeş

Ay Yolcusu
Yönetmek Şart değil bence. Ama anda kalmak daha faydalı olabilir sizin için. Yani geçmişte de gelecekte de olmadan şu anda olmak. "Hiç bitmeyen şimdi" diye çok hoşuma giden bir ifade var sürekli anda kalmakla ilgili.
Mindfulness meditasyonu da bununla ilişkili bir şey biraz bakabilir deneyebilirsiniz.
Anda kalmak kaygıyı, korkuyu azaltır. Savaşmak ya da kaçmak konusunda daha fazla irade sahibi olabilirsiniz belki bu şekilde.
Bol şans .

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6