Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Kitap Önerisi Bırak

Phönix

Ay Yolcusu
İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası adli kitabi epub olarak ariyorum arkadaslar,telegram da kitaplara erisebildigim bir sayfa vardi malesef, telegrami silmisdim ve tekrar giremedim. yardimci olabilecek arkadaslar var mi ?

Marty

Ay Yolcusu
İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası adli kitabi epub olarak ariyorum arkadaslar,telegram da kitaplara erisebildigim bir sayfa vardi malesef, telegrami silmisdim ve tekrar giremedim. yardimci olabilecek arkadaslar var mi ?
Üye olduğum kitap paylaşımı yapılan bir forumda PDF ve Mobi halini buldum dilersen paylaşabilirim? Epub bulamadım.

Marty

Ay Yolcusu
İrade Terbiyesi - Jules Payot

Bu kitap 1894'te yazıldı, düşünün daha "NoFap" diye bir kavramın olmadığı bir dönem. Ve kitapta Jules Payot, cinsel enerjinin korunumuna ve yönlendirilmesine değiniyor.
Bu harika tavsiyen için çok teşekkür ediyorum, gerçekten harika bir kitap. 130 yıl önce yazılmış bir kitabın günceli bu kadar yakalamasına diyecek söz bulamıyorum.

IV.Murad

Venüs Yolcusu
Eser: Filistin Meselesi ve Arap İsrail Savaşları
Yazar: Fahir Armaoğlu

Kitap ilk olarak tarihi Filistin bölgesinin neresi olduğundan başlıyor ve bu topraklarda Yahudilerin ve Arapların tarihini inceliyor. Sonrasında 15. yy ile birlikte başlayan Yahudilerin Filistin'e kitlesel göçünü (aliyah) ele alıyor. Yahudilerin Filistin'de bir devlet kurma çabaları ve bunun neticesinde meydana gelen Arap-İsrail savaşlarını en ince detayına kadar aktarıyor.

Kitapta bugün hâlâ tartışılan konulara ilişkin birçok kişinin ezbere konuştuğu, atıp tuttuğu konuların cevabını bulacaksınız. Yahudiler bugün sahip olduğu toprakları tamamen savaş ile mi kazandı, Araplar topraklarını sattı mı, Osmanlı Devleti'nin yoğun Yahudi göçü karşısında tutumu ne oldu? 1967 savaşında İsrail, neredeyse sınırı bulunan bütün Arap ülkeleri ile savaşta olmasına rağmen nasıl ezici üstünlük ile savaştan galip çıktı? Bilhassa, İsrail nasıl oldu da uçak filosu kendisinden fazla olan Mısır'ın bütün hava kuvvetlerini hangardan bile çıkamadan imha etti (Bu sorunun cevabını yazar İsrail'e yaptığı bir ziyarette Tel Aviv komutanının verdiği cevabı aktararak veriyor.)? Kudüs'ün hangi devlete ait olduğu hâlen tartışma konusudur. Yazar barış antlaşmalarının maddelerini birer birer vermiş ve anlaşma sonucunda oluşan durumları harita üzerinde göstermiş. Gayet açıklayıcı yani. Yukarıda bahsettiğim ve aklıma gelmeyen bütün soruların cevabını bulacaksınız

Kitapyurdu sitesinde kitabın içeriğine dair ilk 8-10 sayfayı görüntüleyebiliyorsunuz oradadan da inceleyin derim.

Tarih okumaya yeni yeni başlıyorsanız kitap ağır gelebilir. Kitabın daha anlaşılır olması için bilmediğiniz bir terim geçtiğinde hemen araştırın. Savaşlar oldukça detaylı anlatılmış, (orduların savaş öncesi durumu, savaş esnasında orduların sevkiyatı manevralarına kadar) dolayısıyla bir yer ismi geçtiğinde hemen bakın ki daha net anlaşılsın. Bunun için de Google Haritalarda 'arazi' özelliğini seçin bölgenin engebeli oluşunu, çöl arazilerini vs. daha iyi gözlemlersiniz

IV.Murad

Venüs Yolcusu
Ders kitaplarını saymazsak tarih kitabı okumuş sayılmam. Kendimi bu konuda çok eksik hissediyorum. Anlaşılır, giriş seviyesi Türk, Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu tarih kitapları önerir misiniz?
Eğer hiç akademik tarih kitabı okumadıysanız bence tarihi roman okumak ile başlayın. Bu sayede hem yavaş yavaş tarihe ısınırsınız hem de coğrafi yerleri, tarihi şahsiyetleri öğrenirsiniz. Tarihi roman önerecek olursam Okay Tiryakioğlu'nun bütün kitaplarını öneririm. Her ne kadar kurgu ögeler, tarih dışı unsurlar olsa da betimlemeleri çok iyi. Benim okuduklarım arasında en iyi tarihi romanlardı.

Direkt olarak akademik kitaplardan da başlayabilirsiniz. Birçok kişi okurken geçen terimleri araştırmaya üşendiği için bir süre sonra kitap anlaşılmamaya başlıyor ve
'dili ağır' diyerek kestirip atıyor. İlk başlarda Ahmet Şimşirgil, Erhan Afyoncu gibi yazarlarla başlayıp sonrasında İlber Ortaylı ve Halil İnalcık gibi tarih ilminin üstadı yazarların kitaplarına geçiş yapabilirsiniz
(birçok yazar var tabi ama aklıma ilk olarak bu yazarlar geldi)

Aynı zamanda Kronik Kitap'ın resimli tarih setleri var, hiç okumadım ama gayet hoş görünüyor onlara da bakabilirsiniz

E

endiptengeldim

Misafir
Yanılgının İcadı isimli kitap şimdi aklıma geldi, buradaki herkese tavsiye ederim.

Bu kitap, insan evrimini anlatarak beynimizin ve bedenimizin günümüz dünyasına uyumlu olmadığını; avcı-toplayıcı atalarımızın hayatta kalmak için bilinçli olarak yaptıkları tercihlerin, içgüdü olarak bugün yaşayan tüm insanlığa miras kaldığını ve beynimizin bugün büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu, ayrıca bedenimiz ve beynimiz için en uygun yaşam tarzının özelliklerini bizlere anlatıyor.

Evrimsel biyolojiye ilgi duyan veya duymayan herkesin okumasını öneririm.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Ecce Homo - Nietzsche
İnsan nasıl kendini bulur?

Böyle Buyurdu Zerdüşt - Nietzsche
Tarif edilemez kesinlikle okuyun.

Yaşam Bilgeliği Üzerine - Schopenhauer
Yalnızlığı öğütlemesi pek hoşuma gitmese de bana kattığı çok şey oldu.

İktidar - Robert Greene
Herhalde duymayan yoktur, açıklamama pek gerek yok.

Hükümdar - Machiavelli
Siyasi otorite kurmayı ele alıyor. Günlük hayata uyarlaması da mümkün tabii ki.

Martin Eden - Jack London
Halâ okumakta olduğum ve akıcı bir roman. Aşk, para gibi konuları işliyor.
Niçe çok ilgimi çekiyordu ama bahsettiği üst insanı herkesin olamayacağını söylediğini gördüğüm an ilgimi kaybettim.

Erman

Yeni Üye
John Verdon - Aklından Bir Sayı Tut serisinin ikinci kitabı "Gözlerini Sımsıkı Kapat" adlı kitabını şiddetle öneririm.

E

endiptengeldim

Misafir
Yanılgının İcadı isimli kitap şimdi aklıma geldi, buradaki herkese tavsiye ederim.

Bu kitap, insan evrimini anlatarak beynimizin ve bedenimizin günümüz dünyasına uyumlu olmadığını; avcı-toplayıcı atalarımızın hayatta kalmak için bilinçli olarak yaptıkları tercihlerin, içgüdü olarak bugün yaşayan tüm insanlığa miras kaldığını ve beynimizin bugün büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu, ayrıca bedenimiz ve beynimiz için en uygun yaşam tarzının özelliklerini bizlere anlatıyor.

Evrimsel biyolojiye ilgi duyan veya duymayan herkesin okumasını öneririm.
Evrimsel biyoloji ile ilgili daha detaylı bir kitap isteyen arkadaşlara Gordon Orians'ın "Yılanlar, Gündoğumları ve Shakespeare" isimli kitabını öneririm.

B

Brock

Misafir
Ayn rand : hayatın kaynağı - atlas silkindi
Platon - sokratesin savunması - Devlet
Jean-Jacques Rousseau - Toplum sözleşmesi

Moderatörün son düzenlenenleri:

King Elessar

Mars Yolcusu
Dostoyevski - Yeraltından notlar
Jules Payot - İrade Eğitimi
Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler