Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Odaklanma Ve Plana Sadık Kalamama Sorunu

masuaku

Venüs Yolcusu
Sınavlarım yaklaşıyor. Bunun için çalışma programı hazırlıyorum. Tüm dersler için yeterli vakti ayarlıyorum, hiçbir eksik kalmıyor. Çalışmaya başlarken bir anda programı düşünüyorum, yetiştirememe korkusu kaplıyor içimi. Sonra sınavlardaki kötü senaryoları düşünüyorum,hevesim kaçıyor, dersi bırakıyorum. Programın iyi oldugunu, tüm dersleri eksiksiz çalışmama yardımcı olacagını bildiğim halde ders çalışma isteğim gidiyor. Daha sonra programı yeniden düzenliyorum, 2-3 haftadır bu döngüdeyim. Biraz saçma bir konu olacak ama yazmak istedim. Ders çalışırken nasıl odaklanıyorsunuz?

D

Derinsu

Misafir
Sınavlarım yaklaşıyor. Bunun için çalışma programı hazırlıyorum. Tüm dersler için yeterli vakti ayarlıyorum, hiçbir eksik kalmıyor. Çalışmaya başlarken bir anda programı düşünüyorum, yetiştirememe korkusu kaplıyor içimi. Sonra sınavlardaki kötü senaryoları düşünüyorum,hevesim kaçıyor, dersi bırakıyorum. Programın iyi oldugunu, tüm dersleri eksiksiz çalışmama yardımcı olacagını bildiğim halde ders çalışma isteğim gidiyor. Daha sonra programı yeniden düzenliyorum, 2-3 haftadır bu döngüdeyim. Biraz saçma bir konu olacak ama yazmak istedim. Ders çalışırken nasıl odaklanıyorsunuz?
Hayır , kesinlikle saçma değil. Seni teşvik edecek bir etken arıyorsun. Hepimizi harekete geçiren eylemler , sözler ve davranışlar farklıdır. Kimi hırslanır , kimi ailesini mutlu etmek için çabalar , kimi sınavlar bittiğinde hissedeceği o rahatlık hissini düşünür, kimi kendini gerçekleştirmek ve hayâl ettiği yerde görmek ister...gibi bir sürü sebep var elbet .Düşünmen gereken noktanın bu olduğuna inanıyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Planını haftalık yap ve vermen gereken bütün kararları planı yaptığın zaman yap. Planına sadık kalıp performans göstermek kalır sana. Kafanın içinden çıkacaksın bu durumda. Harekete geçtiğinde ise planı düşünme ve sadece yap.

Görevlerin ne ise onları yapmaya odaklan. Yoksa kendi kafanı gereksiz yere meşgul etmiş olursun.

Remedy10

Ay Yolcusu
1. Sonuca değil sürece odaklan.Programı düşünüp,yetiştirememe korkusu yaşıyorum diyorsun ya hayır, sonucları düşünmemen gerekiyor.Senin yapman gereken sana verilen süre içerisinde elinden geleni yapmak olmalıdır.Güzel bir plan ve sonuçları düşünmeden planlarını uygulamaya koymak bebek adımları derler ya öyle.Ama bu demek değildir bodoslama devam edelim.Haftada,ayda vs. planının durumunu,ilermeni ölcmen gerekiyor.Yani planını verimliliğini ölçmen gerekiyor.Sonrasında sistem değişikliği veya sistemi geliştirme(refactoring) yaparsın.
2. Programı yeniden yeniden düzenleme hevesin mükemmeliyetçi kafadan kaynaklanıyor olabilir.Programı yapıyorsun ilk zamanlar yükselme hızlı bir şekilde olurken belirli süre sonuncunda bir düzlüğe gelirsin(düz bir çizgide ilerme,plato evresi) ve düşünürsün ki o düzlükte yeterli ilerme kaydetmedim plan bozuk planı değiştirelim.Ama planı değiştirmzsen belirli süre sonra bu sefer ilkinden daha iyi bir yükseliş yakalayacaksın(platoyu geçtik yukarı tırmanıyoruz) o yüzden stay in line. Biraz karışık oldu ama kafanda yanmayan taraflar için sorabilirsin.
Kısaca kaliteli bir sistem,sürece odaklı ve sistemine sadık kalmalısın.Ve aralarda sürekli ölçüm yapmalısın ki refactoring veya değişikliğe gidebilesin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6