Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Odaklanma Vs Dağınık Düşünme

Turkishkebab

Jüpiter Yolcusu
Selam baylar bugün Sayısal Zeka kitabından bir bölüm aktaracağım.

Kitapta matematik ve fen problemleri için olduğunu söylüyor çünkü dirket bilgi odaklı bir yöntem değil. Beynimiz 2 şekilde çalışıyor.

1)Odak modu: Bu mod hepimizin yaptığı şekilde ders çalışmak ve yapamadığımız zaman kafamizda o problemin hep takılı kalması ve devam etmesi.

2) Dağınık mod: Bu mod rutin bir şey yaptığımızda örneğin çamaşır katlarken ya da spor yaparken beynimizin çalıştığı moddur. Beyin otomatik çalışır ve bu esnada yeni cozumler üretir. Bu sebeple duşta tuvalette veya yürürken aklımıza yaratıcı fikirler gelir.

Bir problemle karşılaştığınızda beyninizi ona odaklayıp çözemezseniz bir kaç saat ara verin. Başka bir ders çalışın, spor yapın hatta uyuyun. Tekrar bakın. İlk başta faydasız gözükse de uygulayarak sonuca varacaksınız. Burda temel şey eksik konunuz olmaması. Mesela çarpanlara ayırma konusunda tüm açılımları bilmiyorsunuz. Ama soruyu cozemiyorsunuz. Burada odak ve bilgi yerine yaratıcı, farklı düşünmenin devreye girmesi gerekiyor. Tabi sonra o yeni çözümü unutmamak için tekrar etmek gerekiyor.

Maraz Ali

Benim adım Ali, Maraz Ali bayılırım bela olmaya
Selam baylar bugün Sayısal Zeka kitabından bir bölüm aktaracağım.

Kitapta matematik ve fen problemleri için olduğunu söylüyor çünkü dirket bilgi odaklı bir yöntem değil. Beynimiz 2 şekilde çalışıyor.

1)Odak modu: Bu mod hepimizin yaptığı şekilde ders çalışmak ve yapamadığımız zaman kafamizda o problemin hep takılı kalması ve devam etmesi.

2) Dağınık mod: Bu mod rutin bir şey yaptığımızda örneğin çamaşır katlarken ya da spor yaparken beynimizin çalıştığı moddur. Beyin otomatik çalışır ve bu esnada yeni cozumler üretir. Bu sebeple duşta tuvalette veya yürürken aklımıza yaratıcı fikirler gelir.

Bir problemle karşılaştığınızda beyninizi ona odaklayıp çözemezseniz bir kaç saat ara verin. Başka bir ders çalışın, spor yapın hatta uyuyun. Tekrar bakın. İlk başta faydasız gözükse de uygulayarak sonuca varacaksınız. Burda temel şey eksik konunuz olmaması. Mesela çarpanlara ayırma konusunda tüm açılımları bilmiyorsunuz. Ama soruyu cozemiyorsunuz. Burada odak ve bilgi yerine yaratıcı, farklı düşünmenin devreye girmesi gerekiyor. Tabi sonra o yeni çözümü unutmamak için tekrar etmek gerekiyor.
odak ve bilgi yerine yaratıcı, farklı düşünmenin devreye girmesi gerekiyor dedin. Peki farklı ve yaratıcı nasıl düşünebiliriz? Benim sorunum bu aslında herkesin sorunu bu

Turkishkebab

Jüpiter Yolcusu
odak ve bilgi yerine yaratıcı, farklı düşünmenin devreye girmesi gerekiyor dedin. Peki farklı ve yaratıcı nasıl düşünebiliriz? Benim sorunum bu aslında herkesin sorunu bu
Problem üzerine düşünmeyi bıraktıktan sonra devreye giriyor. Refleks haline gelen bir şeyi yapın. Ki zaten çoğumuz buna meyilliyiz. Kafamız bir şeye sıkkın olunca ya müzik açarız ya yürüyüş yaparız ya arabayla bir turlarız en kötü uyuruz. Bu tarz işlemleri yaparken aslında omurlik soğanı devrede olur. Biz akışta oluruz ve beyin zaten problemi üzerinde çalışıyor olur. House Md izleyenler bilirler çok güzel bir örnek oldu bak şimdi aklıma geldi. House probleme odaklanır ve bulamaz saatler geçer. Uyur falan. Arkadaşı Wilson ile konuşurken aklına gelir teşhis. Şuan da ben sana yazı yazarken bu örnek geldi mesela aklıma. Ben örnek aramak için uğraşmadım ama beynim arka planda çalışıyordu.

Remedy10

Ay Yolcusu
Bir benzetmeyle daha iyi kavranır sanırım.Kırmızı olan düşünce örüntüsünü temsil ediyor.Birşey düşündüğümüzde topun hareketine bakın, küçük mavi noktalara çarpıp bir desen oluştutur Bu, anladığımız anlamına gelse de farklı(yeni düşünme şekiller için ) düşünceler için odaklı düşünmeden çıkmak gerekiyor( siyah bölgeye erişemiyoruz).Dağıtık modda düşünce desenin ne kadar rahat hareket ettiğine bakın. Bu düşünce modunda şeyleri daha geniş bir perspektiften görürüz.Yeni yollardan gidip yeni desenler oluştururuz.Her şeyin çözümü için sürekli odaklanamayız o yüzden bu iki mod arasında sürekli gidip gelmek yaratıcılığımızı artıracaktır.
Coursera'da Barbara Oakley'in "How to learn?" adlı kursunu tavsiye ederim.Şuan ikinci haftadayım gayet güzel gidiyor.Zaten aldığım resim kurstan alınma.Eğer kursu izlemek isteyen varsa öğrendiklerimizi tartışıp pekiştirebiliriz.Screenshot from 2022-10-28 00-39-35.png

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6