Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Pmo Ve Uyku Sorunu

beyazgelecek

Yeni Üye
Herkese selam,
Hayatımda ilk kez bu sıklıkta pmo döngüsündeyim. Sıklıktan kastım yaklaşık 5 aydır hergün veya bir/iki gün aralıklarla pmo bataklığına saplandım. Sonuç olarak bahsettiğim bu son aylarda 3 günlük bile pmo'dan uzaklaşmış bir sürecim olmadı ve maalesef bu da beni çok yıprattı.

Yaklaşık 4 yıl önce (o zaman eski site vardı) 90 günlük bir sürecim olmuştu. Onun dışında uzun bir sürecim olmadı fakat az önce bahsettiğim son zamanlardaki gibi ağır bir pmo döneminden de geçmemiştim.
Gel gelelim başlıkta da yazdığım üzere bahsini açmak istediğim mevzu, pmo ile uyku arasındaki ilişki.
Akşam pmo ile günü kapatıp ancak öyle uyku haline geçebiliyorum aksi durumda uyuyamıyorum çünkü beynim beni sürekli pmo yapmam için uyarıyor. Yukarıda dediğim gibi 1 veya 2 gün direniyorum pmo yapmadan uyuyabilmek için (tabi direndiğim günlerde sabah 4 veya 5'e kadar saçma sapan şeylerle meşgul oluyorum) ama 2. günün sonunda yine uykusuzluk hali ve bundan dolayı üstüne vücudun ve beynin zayıf yakalanmasıyla pmo'ya geri dönüyorum.

Ezcümle tekrardan bir sürece girmeye ihtiyacım var ve son aylarda iyice pmo bataklığının içine girmemle hem beden hem de mental açıdan çok dirayetsiz ve kırılganım.
Bu nedenle de genellikle akşamları beni alıkoyan ve ertesi günümü ve dahası tüm hayatımı resmen benden çalan bu bağımlılığı tekrardan bırakma gayretime destek olmanız için fikirlerinizi veya yorumlarınızı alabilirim.

Herkese başarılar.

BeyazBuyu

Yoda
Meydan Okuma Rozeti
Merhaba, öncelikle belirteyim uzman değilim. Ancak lise çağlarından bu yana bağımlıyım ve 120 günü geçmiş bir sürecin içerisindeyim. Pmo yapmama konusunda kararlıyım, bu bilgiler ışığında tavsiyelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Araştırdığım kaynaklar şunu söylüyor, pmo yapmayan birisi daha hızlı iyileşmek istiyorsa en geç 22:00'da uyku için yatağına girmiş olmalı. Aksi halde geç saatlere kadar uyanık kalırsanız, beyin kendisini tamir etmekte gecikecek ve iyileşme süreciniz uzayacaktır.

Siz ise yukarıda yazdığım durumun tam zıttı bir şekilde pmo yapmadan uyuyamıyorum diyorsunuz. Her şeyden önce sizin genel bir uyku probleminiz olduğunu ve bunu pmo yapmaya bağladığınızı düşünüyorum. Uyku problemi ile alakalı araştırmalar yapmanız ve enerjinizi pmo yapmak yerine başka yerlerde harcamanız çok daha faydalı olacaktır. Uyumadan 15-20 dk. önce papatya yada melisa çayı içebilirsiniz. Aktarlardan alıp çayı kendiniz demleyerek tüketmenizi tavsiye ederim, uyku ve stres sorunlarına çok iyi geliyor.

Daha önce 90 gün pmo yapmadığınızı yazmışsınız, o süreçte uyguladığınız yaşam şeklinize geri dönmeye çalışın. Her gün yada bir kaç gün ara ile pmo yapmakta normal değil. Bu durum beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebilir. Uykudan önce bu alışkanlığınızdan kurtulmalısınız.

Bu kitabı mutlaka okuyun.

Bu kanalı takip ederek meditasyonları uygulayın.

Diğer tavsiyeler, soğuk duş, spor vb. konular hakkında çokça yazıldı. Ana konuları ve neverfap youtube kanalını takip edin.

Son düzenleme:

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Biyolojik saatini yenile; eğer her zaman uyandığından daha erken uyanır ve ışığa, lamba yerine güneş ışığı daha iyi olur(ama lamda da olur) , maruz kalırsan biyolojik saatin yenilenir; ışığa maruz kaldığın günün akşamı daha erken uykun gelir ve bu durumu bozmazsan böyle devam eder.

beyazgelecek

Yeni Üye
BeyazBuyu öncelikle teşekkürler. Aslında vurgulamak istediğim konu şuydu, pmo döngüsünün içine fena halde girmenin yanında bu döngünün sadece geceleri üzerinden sürmesi. Yani zaten bağımlılığın getirmiş olduğu birçok yara bere varken bunların üstüne bir de uykularımdan olmak beni iyice darmadağın etti ve daha fazla dengemi yitirmeme neden oldu.

Bende uzun süredir beynime kodlanmış olan, saat 11-12'den başlayıp gece geç saatlere kadar süren pmo alışkanlığımı aşarsam bu bağımlılıktan kurtulma konusunda büyük bir adım atmış olacağımı düşünüyorum. Çünkü epey zamandır, gün içerisinde bu bağımlılıktan kurtulma düşünceleriyle akşam vakitlerinde ise pmo yapma gibi tamamen zıt düşüncelerle vakit harcıyorum.

Daha önceki uzun süreçlerimde daima erken kalktığımı biliyorum ve yine çözümün bu olduğunu da yani düzenli olarak erken yatıp erken kalkmanın olduğunun farkındayım. Dediğiniz gibi 10'da yatağa girme fikri çok önemli fakat benim için çok erken ve zor bir saat. Belki 11 olarak uygulayabilirim bu tavsiyenizi. Ama işte sorun şu ki ertesi gün veya iki gün sonra yine başa dönüyorum maalesef. Ama yine de tekrar ve tekrar deneyeceğim. Tabi bu yazıyı saat 12'de yazmam da ayrı bir ironi :)
Bu arada kitap da uyandırıcı bilgiler sunuyor, kesinlikle inceleyeceğim.

bocchi teşekkürler. Söyledikleriniz bence de çok mühim ve süreç içerisinde bence olmazsa olmaz olarak gördüğüm pmo'dan uzak kalmak ve normal bir insan gibi yaşamak için alışkanlık haline getirmemiz gerekn birşey. Umarım en kısa zamanda erken kalkmaya başlarım.

Kaptan joker

Venüs Yolcusu
Merhaba, öncelikle belirteyim uzman değilim. Ancak lise çağlarından bu yana bağımlıyım ve 120 günü geçmiş bir sürecin içerisindeyim. Pmo yapmama konusunda kararlıyım, bu bilgiler ışığında tavsiyelerimi sizinle paylaşmak istedim.

Araştırdığım kaynaklar şunu söylüyor, pmo yapmayan birisi daha hızlı iyileşmek istiyorsa en geç 22:00'da uyku için yatağına girmiş olmalı. Aksi halde geç saatlere kadar uyanık kalırsanız, beyin kendisini tamir etmekte gecikecek ve iyileşme süreciniz uzayacaktır.

Siz ise yukarıda yazdığım durumun tam zıttı bir şekilde pmo yapmadan uyuyamıyorum diyorsunuz. Her şeyden önce sizin genel bir uyku probleminiz olduğunu ve bunu pmo yapmaya bağladığınızı düşünüyorum. Uyku problemi ile alakalı araştırmalar yapmanız ve enerjinizi pmo yapmak yerine başka yerlerde harcamanız çok daha faydalı olacaktır. Uyumadan 15-20 dk. önce papatya yada melisa çayı içebilirsiniz. Aktarlardan alıp çayı kendiniz demleyerek tüketmenizi tavsiye ederim, uyku ve stres sorunlarına çok iyi geliyor.

Daha önce 90 gün pmo yapmadığınızı yazmışsınız, o süreçte uyguladığınız yaşam şeklinize geri dönmeye çalışın. Her gün yada bir kaç gün ara ile pmo yapmakta normal değil. Bu durum beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebilir. Uykudan önce bu alışkanlığınızdan kurtulmalısınız.

Bu kitabı mutlaka okuyun.

Bu kanalı takip ederek meditasyonları uygulayın.

Diğer tavsiyeler, soğuk duş, spor vb. konular hakkında çokça yazıldı. Ana konuları ve neverfap youtube kanalını takip edin.
Kardeşim bu kitabı daha önce okumadığım için çok pişmanım. Hayatını değiştirmek isteyen herkes okusun. Paylaştığın için sana minnettarım ?

beyazgelecek

Yeni Üye
Buraya da not düşmek istedim..

Bu konuyu açtıktan sonra başladığım sürecimi bozdum. Fakat epey uzun bir zaman sonra bir haftalık başarılı bir süreci tamamlamış oldum.En azından biraz olsun bu konudaki özgüvenimi görmemi sağladı.
Uzun bir aradan sonra tamamladığım bu bir haftalık süreden bahsetmek gerekirse; benim için baya zorlu geçen bir zaman oldu. Şöyle ki uyku düzenimi bu kısa sürede (doğal olarak) oturtamadığım için uykusuz kalmak beni en çok zorlayan etkenlerden biriydi. Bir de bunun yanında bir haftanın çoğunluğu hava şartları dolayısıyla evde geçti.

Bunun yanında olumlu olarak bu kısa sürede tabi ki çok birşey söyleyemem fakat benim için çok önemli olan pmo'dan kaynaklı baş ağrıları ve beyin sisi denen durumu baya bir azalttı.

Neden bozduğumu merak ediyorsanız, çok saçma ve bir o kadar da çok mantıklı bir yerden kaynaklandı. Akşam film izleyeyim dedim ve denk geldiğim birkaç tetikliyici sahne (izlemediğim halde) benim irademe üstün geldi ve beynimi hemen o yola yöneltti ve yine bir akşam vakti bozmuş oldum.
Bunun dışında bu bir haftada hiç kriz yaşamadım.

Sanırım ilk haftalarda tetikleyicilerden ciddi derecede korunmam gerekiyor ve bunun için film, dizi vs gibi şeylere da kesinlikle biraz ara vermem gerekiyor.
Şimdilik böyle işte.
Herkese başarılar.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6