Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Şekeri Bırakmak İçin Tavsiyeleriniz ?

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir yüksek karbonhidrat ve şeker tüketmekteyim. Son 1 yıldır tükettiğim şeker beni hem aşırı derece de yorgun hem de aşırı derece de isteksiz yapmaya ayrıca sanırım psikolojik olarakta etkilemeye ve utangaç yapmaya başkadı. Şekeri ve karbonhidratı uzun süre bırakmayı düşünüyorum bu sürece giren var mı ? Süreci nasıl atlatıyorsunuz ? Tavsiyeleriniz nedir yazarsanız sevinirim.

Swerzie

Yeni Üye
1 Yılı aşkın süredir (tahmini 15 ay) şeker tüketmiyorum. Bu benim için bir yaşam tarzı oldu hatta J.Payotun dediği gibi öyle bir kök saldı ki hayatıma bir değer yargısı haline geldi diyebilirim. Şekersizlik norm şeker anomali oldu benim nazarımda.

Birincisi bunu bir süreç olarak görmemen lazım; ya hız odaklı toplumda yaşayan herkes gibi şekerli/kolay beslenerek yaşamını sürdüreceksin ya şekersiz bir yaşam süreceksin.

İkincisi kendini çok kırbaçlama, mükemmellik/kusursuzluk yanılgısına kapılma. Mesela ben dört ay evvel bir bardak kola içtim ama kendimi yargılama gafletine kapılmadım bilakis o bir bardak kolayı içmek aradığım şeyin bu olmadığını tekrar hatırlattı bana, işime geldi.

Üçüncüsü sende bir duyguyu tetiklesin; mesela şeker hastalarında şeker tüketmek görme duyusunun kaybıyla özdeşleşir ve bu durum hasta da korku duygusu yaratır bundan dolayı da hasta şeker istemez, yemez.

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
1 Yılı aşkın süredir (tahmini 15 ay) şeker tüketmiyorum. Bu benim için bir yaşam tarzı oldu hatta J.Payotun dediği gibi öyle bir kök saldı ki hayatıma bir değer yargısı haline geldi diyebilirim. Şekersizlik norm şeker anomali oldu benim nazarımda.

Birincisi bunu bir süreç olarak görmemen lazım; ya hız odaklı toplumda yaşayan herkes gibi şekerli/kolay beslenerek yaşamını sürdüreceksin ya şekersiz bir yaşam süreceksin.

İkincisi kendini çok kırbaçlama, mükemmellik/kusursuzluk yanılgısına kapılma. Mesela ben dört ay evvel bir bardak kola içtim ama kendimi yargılama gafletine kapılmadım bilakis o bir bardak kolayı içmek aradığım şeyin bu olmadığını tekrar hatırlattı bana, işime geldi.

Üçüncüsü sende bir duyguyu tetiklesin; mesela şeker hastalarında şeker tüketmek görme duyusunun kaybıyla özdeşleşir ve bu durum hasta da korku duygusu yaratır bundan dolayı da hasta şeker istemez, yemez.
Yorumun için teşekkür ederim Faydalarını nasıl görüyorsun peki

Sametak256

Merkür Yolcusu
Sana birçok şey için geçerli olucak bir tavsiye vereceğim:
Birşeyi bırakacaksan,onun yerine başka birşey muhakkak koymalısın.
Yani şekerimi bırakacan,şeker kadar seveceğin ama sana şeker kadar zarar vermeyecek birşeyler tüketebilirsin.
Birçok meyveyi-sebzeyi tüketebilirsin,kahve içebilirsin vesaire ama bunlarıda abartma.
Şekeri tamamen kesmenede gerek yok,kendine işkence etme.
Ben mesela rafine şeker tüketmemeye gayret ediyorum,onun dışında şekerli şeyler yine tüketiyorum.

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
Sana birçok şey için geçerli olucak bir tavsiye vereceğim:
Birşeyi bırakacaksan,onun yerine başka birşey muhakkak koymalısın.
Yani şekerimi bırakacan,şeker kadar seveceğin ama sana şeker kadar zarar vermeyecek birşeyler tüketebilirsin.
Birçok meyveyi-sebzeyi tüketebilirsin,kahve içebilirsin vesaire ama bunlarıda abartma.
Şekeri tamamen kesmenede gerek yok,kendine işkence etme.
Ben mesela rafine şeker tüketmemeye gayret ediyorum,onun dışında şekerli şeyler yine tüketiyorum.
Uzun süredir şekerli beslenen biri olarak artık yan etkilerini görmeye başladım.Şekeri yediğim anın verdiği mutluluğun süresinden daha fazla problem yaşıyorum.Bir çikolata mı yedim gün boyu yorgunum her yerim kaşınıyor sivilcelenme oluyor.O yüzden komple çıkarmak istiyorum.Muhtemelen karaciğer yağlanması da mevcut bende protein ağırlıklı da besleniyorum

bguven28

Yeni Fapstronot
Vücudun şeker ihtiyacını meyveden almaya çalış.Yoksa bırakamaz geri dönersin.Meyveye dön vücuda hazır şekeri yavaş yavaş unuttur.Haftada 1 yersin.

Samuray

Son Dopamin Bükücü
Üst Düzey Moderatör
Ben de kendi yöntemimi bırakayım. Ben şekeri bırakmaya birçok motivasyonla girdim. Bunlardan en ön plana çıkanı “definasyona girmek”, ikincisi ise akademik başarımdaki etkilerini izlemekti. Sadece şekeri bırakmaktansa bu savaşı iki farklı sürece dahil ettim.

Definasyon sürecimde şeker yememenin yanı sıra makarna gibi karbonhidratlardan da uzak duruyordum. Basit şekeri bırakmak bu sürecin bir parçası oldu.

Akademik başarım için dopamin detoksu ve hafıza egzersizleri yapıyordum. Şekeri bırakmak beynimi güçlendirmemin sadece bir parçası oldu.

İşin algı boyutunu halledince sürecin gerisi aşırı kolaylaştı. Tabi arada (2 ayda bir) arkadaşların da gazıyla tatlı yemişliğim vardır. Son 10 aydır toplasak 4-5 kez falan. Bu konuya aşırı takılmadım ben.

Yalnız fark ettim ki çok uzun süre şeker tüketmeyip bir anda tatlı tarzı basit şekere yüklenince o günün akşamı ve ertesi gün aşırı dikkat hatası yapıyordum.

zombie10

Yeni Fapstronot
Gelişen endistüri ile beraber şeker başımızın belası oldu zaten. Şekerden kastımız sakkaroz tabiki de, çünkü şeker çok geniş bir kavram. Küçük bir tarih yolculuğu yapalım. Şeker neden bu kadar kendini tükettirir?

Bu soruyu cevaplamak için avcı-toplayıcı dönemlerine gitmemiz gerekiyor, şeker doğada nadir bulunan ve tüketildiğinde hızlıca enerjiye dönüşebilen, içerisinde beynimizin yegane yakıtlarından biri olan glikoza sahip bir bileşim. İnsanlar o zamanlar şekeri sadece meyveden ya da ayılarla kavga edip ballardan alabiliyorlardı. Hala atalarımızın mirasını taşıdığımız için şeker bizim için kıymetli.

Fakat endüstri hiç boş durur mu şekeri ayrıştırıp sofra şekerini icat ettiler(Sakkaroz). Sakkaroz = Fruktoz+Glikoz. Bizi mahveden fruktozun kana çok hızlı karışması vücut yetişemiyor bu da vücutta arızalar çıkartıyor. Meyveden aldığın fruktozun hiçbir zararı yok bu arada, liflere bağlı olduğu için yavaş sindiriliyorlar ve meyve binbir türlü vitamin alıyorsun.

Artık her bişeyin içerisinde farklı isimlerle sofra şekeri dediğimiz beyaz şeker var. (Mısır şurubu,fruktoz şurubu bla. bla.). Bu dopamin üretimini artırdığı için ürünü daha tüketilebilir yapıyor. Örneğin bir bardak kolada 12 küp şeker değerinde şeker var. Çaya bile 2 tane atarken, 12 taneyi vücut tölere edebilir mi ?

Bir kere abur cubur,kola,tatlılar,bisküviler,çikolatalar,rafine şeker, tam anlamıyla şekeri bırakmak istiyorsan bunlardan uzak duracaksın. Sadece meyve tüket kriz vurursa.Bol su iç temizlensin vücudun.

Sek kahve(şekersiz), arada bir tüketmek iyi oluyor, kahvenin etkisini daha iyi görüyorsun.

Daha da önemlisi şeker aşırı dopamin dalgalanmalarına neden oluyor, tüketim sonrası çakılma hissi yaratabiliyor bu da. Endistüri sadece tüketim odaklı insan istiyor, üretken sorgulayan insandan ziyade, kukla istiyor. Çünkü rafine şekerin hiçbir yararı yok vücuda bu bilinen birşey, sadece bir şeyi tüketilebilir kılıyor ve bağımlılık yaratıyor.

Ben bir dönem bıraktım, her sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkardım. Fakat şekeri bıraktığımda çok zinde kalkmaya başlamıştım, ve zihnim daha duru berraktı. Libido felan artmıştı. İşte orada şekerin beyni sömürdüğünü anladım.

King Elessar

Jüpiter Yolcusu
Kendine hedef belirlemek bırakmanı kolaylaştırabilir. Örneğin benim hedefim yağ oranımı düşürmek, daha estetik vücuda sahip olmak. Bu yüzden çok rahat uzak durabiliyorum.

Son düzenleme:

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
Gelişen endistüri ile beraber şeker başımızın belası oldu zaten. Şekerden kastımız sakkaroz tabiki de, çünkü şeker çok geniş bir kavram. Küçük bir tarih yolculuğu yapalım. Şeker neden bu kadar kendini tükettirir?

Bu soruyu cevaplamak için avcı-toplayıcı dönemlerine gitmemiz gerekiyor, şeker doğada nadir bulunan ve tüketildiğinde hızlıca enerjiye dönüşebilen, içerisinde beynimizin yegane yakıtlarından biri olan glikoza sahip bir bileşim. İnsanlar o zamanlar şekeri sadece meyveden ya da ayılarla kavga edip ballardan alabiliyorlardı. Hala atalarımızın mirasını taşıdığımız için şeker bizim için kıymetli.

Fakat endüstri hiç boş durur mu şekeri ayrıştırıp sofra şekerini icat ettiler(Sakkaroz). Sakkaroz = Fruktoz+Glikoz. Bizi mahveden fruktozun kana çok hızlı karışması vücut yetişemiyor bu da vücutta arızalar çıkartıyor. Meyveden aldığın fruktozun hiçbir zararı yok bu arada, liflere bağlı olduğu için yavaş sindiriliyorlar ve meyve binbir türlü vitamin alıyorsun.

Artık her bişeyin içerisinde farklı isimlerle sofra şekeri dediğimiz beyaz şeker var. (Mısır şurubu,fruktoz şurubu bla. bla.). Bu dopamin üretimini artırdığı için ürünü daha tüketilebilir yapıyor. Örneğin bir bardak kolada 12 küp şeker değerinde şeker var. Çaya bile 2 tane atarken, 12 taneyi vücut tölere edebilir mi ?

Bir kere abur cubur,kola,tatlılar,bisküviler,çikolatalar,rafine şeker, tam anlamıyla şekeri bırakmak istiyorsan bunlardan uzak duracaksın. Sadece meyve tüket kriz vurursa.Bol su iç temizlensin vücudun.

Sek kahve(şekersiz), arada bir tüketmek iyi oluyor, kahvenin etkisini daha iyi görüyorsun.

Daha da önemlisi şeker aşırı dopamin dalgalanmalarına neden oluyor, tüketim sonrası çakılma hissi yaratabiliyor bu da. Endistüri sadece tüketim odaklı insan istiyor, üretken sorgulayan insandan ziyade, kukla istiyor. Çünkü rafine şekerin hiçbir yararı yok vücuda bu bilinen birşey, sadece bir şeyi tüketilebilir kılıyor ve bağımlılık yaratıyor.

Ben bir dönem bıraktım, her sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkardım. Fakat şekeri bıraktığımda çok zinde kalkmaya başlamıştım, ve zihnim daha duru berraktı. Libido felan artmıştı. İşte orada şekerin beyni sömürdüğünü anladım.
Teşekkür ederim yazın için dostum daha da motivasyon sağladı yazın bana

izleyici1

Yoda
ben şekeri bir kaç sene önce bıraktım
bu senede kakaoyu çayı bıraktım

şekeri bırakmak çok kolay
onun yerine
karpuz kavun çilek muz kayısı
elma şeftali portakal üzüm hurma istediğin kadar yiyebilirsin
hakiki balda tavsiye ederim
bunları yiyince şeker ihtiyacın olmuyor zaten

arada bir annem kek yaparsa az bişey atıştırıyorum
bunda sorun görmüyorum
yıllardır kola veya türevlerini ağzıma almadım
zor olan ise markete gittiğimde şekersiz bişey bulmak gerçekten zor

birde fındık ceviz badem kaju gibi şeyleri abur cubur yerine koyabilirsin

Fitnesscialper

Yeni Fapstronot
ben şekeri bir kaç sene önce bıraktım
bu senede kakaoyu çayı bıraktım

şekeri bırakmak çok kolay
onun yerine
karpuz kavun çilek muz kayısı
elma şeftali portakal üzüm hurma istediğin kadar yiyebilirsin
hakiki balda tavsiye ederim
bunları yiyince şeker ihtiyacın olmuyor zaten

arada bir annem kek yaparsa az bişey atıştırıyorum
bunda sorun görmüyorum
yıllardır kola veya türevlerini ağzıma almadım
zor olan ise markete gittiğimde şekersiz bişey bulmak gerçekten zor

birde fındık ceviz badem kaju gibi şeyleri abur cubur yerine koyabilirsin
Meyveler de fruktoz var diyorlar o da vücudun şeker atmasına engel oluyor diyorlar bilgin var mı

Hocam şekeri bırakmak için aralıklı açlığı da tavsiye ederim. 8 saat yeme 16 saat açlık gibi bir düzende giderseniz istediklerinizden bol yersiniz şekeri hiç aramazsınız.

Whiplash

Satürn Yolcusu
Hocam şekeri bırakmak için aralıklı açlığı da tavsiye ederim. 8 saat yeme 16 saat açlık gibi bir düzende giderseniz istediklerinizden bol yersiniz şekeri hiç aramazsınız.
Aralıklı orucu, 3 haftaya yakın zamandır uyguluyorum ve süreçte olduğum veya olmadığım zamanlarda da gerçekten çok faydasını gördüm. Hemen hemen herkesin akıllı telefon kullandığını varsayarsak Google Play veya Apple store'dan "aralıklı oruç" diye yazdığınız da birçok uygulamayla karşılaşıyorsunuz. Ben "Oruç Takibi" isimli uygulamayı kullanıyorum ve tavsiye ederim. Birkaç ay sonra bu konu hakkında bir konu açıp uzun uzun tecrübelerimi aktarmak isterim.

Aralıklı orucu, 3 haftaya yakın zamandır uyguluyorum ve süreçte olduğum veya olmadığım zamanlarda da gerçekten çok faydasını gördüm. Hemen hemen herkesin akıllı telefon kullandığını varsayarsak Google Play veya Apple store'dan "aralıklı oruç" diye yazdığınız da birçok uygulamayla karşılaşıyorsunuz. Ben "Oruç Takibi" isimli uygulamayı kullanıyorum ve tavsiye ederim. Birkaç ay sonra bu konu hakkında bir konu açıp uzun uzun tecrübelerimi aktarmak isterim.
Hocam günlük kısmımda detaylarını pek açıklamadım epey bir süre uyguladım şimdi tekrar geri döndüm. Kesinlikle burada bahsettiğiniz birçok alışkanlığı kazanmanın ve sağlık kalmanın da anahtarlarından biri. Zamanla yeme ihtiyacınız azaldığı gibi genel sağlık tablonuzu da ele almanızda kesinlikle faydalı. Burada kendimizi ayrıntılı tanıtmıyoruz takdir ettiğiniz gibi benim epey bir zamandır üzerinde kafa yorduğum bir konu. Bazı kişilerde kalori kısıtlaması mantığı oturmuyor ve sürdürebilir değil bu sebeple buna alışan açlık yapan bırakamıyor.

O

obi-wankenobi

Misafir
Bugün (bazı istisnalar hariç) birçok gıdada şeker bulunur. Hiç şeker tüketmemek değil, şekeri doğal yoldan ve kararında tüketmek daha mantıklı olur. Şekeri bırakmak istiyorsan, (toz şeker ve tatlandırıcı içeren) tatlı bir şey gördüğün zaman "Bunu yemek zorunda değilim" diyerek ondan uzak dur. Birisi sana ikram ettiğinde de kibarca teklifini geri çevir, bazen zorlayabiliyorlar ama sen kararlı olmalısın çünkü karşındakiler seni anlayamayabiliyorlar. Bunun yerine şekersiz (doğal şekerli) besinler tüket. Örneğin, Şekersiz Meyve Bar falan olabilir. Ayrıca hurmalı gıdaların bazılarında da yapay şeker olmayabiliyor. Onları bulup satın al yahut kendin yapmayı öğren. Bildiğim kadarıyla meyve barların da çoğunda hurma oluyor, şekeri oradan geliyor. Kendini şu konuda ikna et: "Toz şekerli/tatlandırıcılı ürünler tüketmek zorunda değilim. Daha sağlıklı alternatifler var, onlar bana yeterli gelir." Ayrıca şekersiz çay, kahve vs. ilk başlarda tatsız-tuzsuz gelse de asıl tatlarını şekersiz içtiğinde alırsın. Buna örnek şöyle verelim: Bir sebze çorbası düşün, bir bardak tuzu içine boca etsen, çorbadaki sebzelerin tadını doğru düzgün alabilir misin? Zor. İlk süreçlerde de çay-kahve tatsız-tuzsuz gelir ama bir müddet sonra gerçekten alışırsan gerçek tatlarını alırsın.

Swerzie

Yeni Üye
Yorumun için teşekkür ederim Faydalarını nasıl görüyorsun peki
Faydalarını kan değerlerimde ve günlük enerji seviyemdeki stabilitede gördüm. Ani iniş ve çıkışlar yok artık.

Mesela şöyle de bir faydası oldu; idmana gideceğim zaman enerjiyi anında boostlayabiliyorum kuru üzüm hurma vs. yiyerek. Çünkü artık şekere çok hassas vücudum, natural şekeri anında yararına çeviriyor.

Muhtemeldir ki bunun faydasını en çok 30umdan sonra göreceğim zira yaşlandıkça endokrin yapıları bozuluyor fakat rafine gıda tüketmemem muhtemelen beni daha geç yaşlandıracak. Dedemden biliyorum bu durumu :D

İlerde bir şey daha deneyeceğim o da karbonhidratı tamamen sıfırlamak olacak. Asetonik asit yüzünden kötü kokabilirim ama deneyeceğim onu da. Orda da enerji kaynağı olarak ketonları kullanacak vücut yani beyin için daha faydalı aslında.

Sözün özü seni temin ederim -uzun vadede bilhassa- daha iyi olacak.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6