Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak Isteyenlere Tavsiyeler

fighter_eagle

Yeni Fapstronot
Öncelikle yazıma başlamadan önce şunu söylemek istiyorum, eğer buraya kadar geldiysen ve bu yazıyı okuyorsan sigarayı bırakmak için gerçekten niyetin var ve bunu başarabilirsin.

İlk olarak kendi hikayemden bahsetmek istiyorum:

Sigaraya lise son sınıfta kütüphaneye gittiğim vakitler arkadaş ortamımın etkisiyle başladım önceleri birer dal otlanmalar ile başlayan serüvenim paket almaya başlamamla devam etti. Nitekim ardından üniversiteye geçtim ve yeni girdiğim bu ortamda da hemen sigara içen insanlarla kaynaşmanın bir yolunu bulmuş gibiydim sanki.
Devam eden süreçte araya giren pandeminin etkisiyle tüketimim azalsada geçtiğimiz gerek arkadaş buluşmalarında gerek boş vakitlerimde olsun geçtiğimiz aya kadar sigara içmeye devam ettim.

Sigarayı bırakma sürecimde bir gün durdum ve düşündüm kendime sordum neden sigara içiyorsun diye ve bulduğum cevaplar şu şekildeydi:

Arkadaşlarımla iken birlikte sohbet ederken havalı ve keyifli olduğunu düşündüğüm için içiyordum.
Boş zamanlarımda keyif için içiyordum.
Çay kahve içerken eşlik etmek için içiyordum.
Ders ve kütüphane molalarımda kafa dağıtmak için içiyordum.
Yoldayken ya da beklerken elim boş kalmasın diye içiyordum.

Birazdaha irdeledim ve şunu farkettim bu yaptıklarım aslında çok anlamsız şeylerdi ve sigara aslında tatsız ve keyifsiz bir şeydi. Ben bunları yapıyordum çünkü etrafımdaki insanlar da böyle yapıyordu hiç de yadırgamadan kabullenmiştim ben de düşünsenize herhangi bir kafenin bahçesini, bir kütüphanenin kapısının önünü ya da ders aralarında bahçede sigara içen insanları. Ben bir öğrenci olduğum için çoğunlukla kendi gördüğüm alanlardan örnek verdim ama buna işyerlerindeki mola alanlarından ya da şehirlerarası mola tesislerinden de örnek verilebilir. Kısacası biz insanlar bize zarar veren, bize hiçbir yararı olmayan tatsız tuzsuz bir aktiviteyi sırf hep birlikte yapıyoruz diye yapıyoruz çünkü bunu yaparken yaptığımız işlerden kaçıyor çoğunluğun bir parçası olarak yaptığımızı normalleştiriyor bunu hayatımızın bir parçası haline getiriyoruz.

Neden mi bıraktım?
Kaçmamaya cesur olmaya karar verdim. gereksiz yere saatlerce yapılan sigara sohbetlerinin anlamsızlığını hissettim. Bunu yapmadan da mutlu olacağıma sigarasız da bir normalin olduğuna inandım. Zararlarını saymıyorum çünkü onları hepimiz biliyoruz zaten.
Kısacası sorguladım, düşündüm ve kafamda bir tek bile ama bırakmayana kadar yaptığımın anlamsız olduğuna kendimi ikna ettim. Çok çabalamama gerek kalmadı çünkü anlamsızdı zaten sadece benim idrak etmem biraz zaman aldı.

Tavsiyeler diye yazmayı düşündüğüm bu yazıyı tek bir tavsiye ile bitirmeye karar verdim.
-Düşünün ve kendinizi ikna edin!

Eğer siz ikna olursanız yanınızda 100 kişi de sigara içse umrunuzda olmaz çünkü sigara savaştığınız bir düşman değil mağlup ettiğiniz bir düşman olur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım yardımcı olmuştur. Eğer eksik ya da yanlış yazdığımı düşündüğünüz bir şey varsa geribildirimlerinize açığım. Lütfen bildirin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6